forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Alte Metode (http://forum.slabute.ro/alte-metode/)
-   -   Acupunctura pentru slabit (http://forum.slabute.ro/alte-metode/acupunctura-slabit-1652.html)

rose rose 14 ian 2011 09:37:28

Re: Acupunctura pentru slabit
 
Si eu am facut acum multi ani dar numai pt cateva zile si intr-adevar impunea si regim; slabisem cateva kg in numai cateva zile dar slabesti de la regim ca nu trebuia sa mananci mare lucru. La vreun an sau doi (nu mai stiu exact) mi-au aparut niste pete maronii pe un picior. Mi-am facut analize si totul parea ca e bine si ca nu am nimic. Mi-au disparut de la sine pana la urma. APoi iar dupa vreun an sau doi mi-a aparut ceva in talpa....ca niste noduli durerosi si se inmulteau si nu mai puteam calca normal....asa ca am hotarat sa ma duc sa fac iar analize; am fost sa fac operatie cu laser pt a le extirpa pe toate; nu trebuia sa ramana nicio radacina deoarece s-ar fi inmultit in continuare. A fost cam nasol. Ce credeti ca m-a intrebat doctorul care mi-a facut operatia? M-a intrebat daca am facut acupunctura si i-am zis ca da; apoi m-a intrebat daca mi-au aparut si niste pete pe picior exact asa cum avusesem si eu. Mi-a mai spus ca au fost mai multe persoane care au patit la fel. Concluzia pe care ar trebuia sa o tragem care ar fi? Sa optam pt acupunctura sau sa incercam sa apelam la un regim sanatos dietetic si cu ceva miscare? Eu nu cred nici in pastile, nici in acupunctura si nici in alte minuni ... Banuiesc ca sunt exceptii dar dupa cum ati obs mie mi-a fost de-ajuns. #:-s

mother eagle 27 sep 2011 12:27:49

Re: Acupunctura pentru slabit
 
salut si bine v-am gasit!

vreau sa va impartasesc si experienta mea de pana acuma, legata de slabit si de acupunctura.
am inceput acum 2 saptamani si 2 zile, mai exact pe 12 sept. o sesiune de sedinte dureaza 3 saptamani si fac de 3 ori pe saptamana. medicul mi-a dat si un regim, pe care sigur nu l-as fi putut tine fara ajutorul acelor, plus multa miscare (plimbare).
nu a fost usoara acomodarea cu regimul, adica am avut zile in care mi-era fomica, eram mai obosita. dar plimbarile lungi au fost de ajutor, miscarea taie foamea.
in prima sapt am scazut 1,4 kg.
in a doua sapt inca 2,2 kg.
tinta e pe la 5 kg in 3-4 saptamani... deci nu e departe

sapatamana asta termin prima sesiune de ace, apoi fac pauza 2 saptamani. timp in care miscarea trebuie sa continue, dar imi da alt regim, mai bogat.
dupa pauza de 2 sapt incep a doua sesiune de ace.

eu de mult (dupa ce am nascut acum mai bine de 3 ani jumate) am tot incercat sa slabesc - am ramas cu 5 kg dupa nastere, la care s-au adaugat 5 in primul an dupa nastere si apoi inca 5 asa incet.
la jumate de an dupa ce am nascut, vazand cum cresc, am trecut la Montignac... tot ce m-a ajutat a fost sa nu ma mai ingras o perioada de vreme, dar de slabit nu am slabit deloc.
apoi in 2 randuri am tinut disociata (1-1-1 sau 2-2-2 carne-lactate-verdeturi) si in 2 luni si ceva slabeam vreo 6-7 kg, dar apoi se puneau la loc in timp.
am incercat si pastile, tot felu de pastile.... nici una nu a functionat
am mers si la aerobic, 2 luni de 2-3 ori pe sapt, nu am slabit nici un gram macar.
mi-am facut si controale la tiroida, hormoni... toate erau in regula.

dupa ce am inceput regimul dat de dr ce imi face acupunctura, am realizat cat ciuguleam intre mese... plimbarile ce le fac acuma (5-10 km pe zi) nu se compara cu cele 20-30 de min de mers pana la gradi dupa pici... iau eu ziceam inainte ca manac ok si fac miscare... mda, doar ca nu era suficient...

va astept sa mai impartasim experinte

rose rose 28 sep 2011 09:42:59

Re: Acupunctura pentru slabit
 
SI eu am slabit atunci si cred ca se slabeste si poate as mai fincercat dar la ce am patit mi-ar fi teama sa mai incerc metoda asta. Poate au gresit cu ceva atunci dar mi-a fost de0ajuns; urmarile au fost cam la aproape un an dupa ce facusem acupunctura.

Tare mi-e teama si mie dupa perioada de sarcina (inca nu sunt dar avem in plan) si cred ca o sa fie chinul dupa lume.:D

Mult succes si sper sa fie totul bine la tine.;;)

mother eagle 28 sep 2011 11:07:19

Re: Acupunctura pentru slabit
 
Am citit despre neplacerile ce le-ai avut, si chiar l-am intrebat pe medicul meu de astfel de pete maronii, el a zis ca in peste 15 ani de practica nu a auzit si nu a intalnit asa ceva. Mi-a zis ca uneori sunt posibile niste vanatai sau mici sangerari (la punctele de la urechi), dar in principiu sunt foarte rare.

Eu sunt foarte incantata de cum decurge la mine acupunctura si slabitul. Depun si eu efort - mancarea si miscarea - ca mi-a spus clar doctorul, de la inceput, ca acupunctura singura nu poate face minuni. Acupunctura ajuta la reducerea senzatiei de foame si accelereaza metabolismul de pana la 3 ori.

Succes cu planificarea sarcinii, perioada cea mai frumoasa din viata unei femei, din punctul meu de vedere.


Ora este GMT +2. Ora este acum 10:10:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO