forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Anorexie (http://forum.slabute.ro/anorexie/)
-   -   Jurnal alexandra4 (http://forum.slabute.ro/anorexie/jurnal-alexandra4-6239.html)

alexandra4 08 sep 2010 21:29:06

Jurnal alexandra4
 
Buna,slabutelor!
Ma numesc Alexandra ,am 14 ani,155 cm si vreo 43 de kg.Vara aceasta am reusit sa slabesc nesanatos vreo 8 kg.Acum imi doresc sa ajung la o alimentatie cat mai normala,insa nu stiu cum sa fac asta fara sa ma ingras la loc.Ma puteti ajuta?
Multumesc

sunshine 08 sep 2010 21:31:08

Re: Mentinere
 
Citat:

Anterior postat de alexandra4 (Post 320534)
Buna,slabutelor!
Ma numesc Alexandra ,am 14 ani,155 cm si vreo 43 de kg.Vara aceasta am reusit sa slabesc nesanatos vreo 8 kg.Acum imi doresc sa ajung la o alimentatie cat mai normala,insa nu stiu cum sa fac asta fara sa ma ingras la loc.Ma puteti ajuta?
Multumesc

Buna Alexandra.
Imi pare sincer rau ca ai apelat la o astfel de varianta.
Cate calorii mananci zilnic, si de cat timp mananci asa?

alexandra4 08 sep 2010 21:34:43

Re: Mentinere
 
Pai nu mananc un numar exact de calorii cred ca in jur de 900.Cum sa ajung la mai multe fara sa ma ingras?...nu stiu cat mai rezist asa caci sunt multe alimente care imi fac cu ochiul dar inca reusesc sa ma abtin.

andra_aly 08 sep 2010 22:01:01

Re: Mentinere
 
Citat:

Anterior postat de alexandra4 (Post 320549)
Pai nu mananc un numar exact de calorii cred ca in jur de 900.Cum sa ajung la mai multe fara sa ma ingras?...nu stiu cat mai rezist asa caci sunt multe alimente care imi fac cu ochiul dar inca reusesc sa ma abtin.

Buna alexandra. bine ai venit printre noi:)
Nu te pot felicita pentru ca ai slabit pentru ca nu ai facut-o intr-un mod sanatos. dar sunt alaturi de tine pentru ca trebuie macar acum la mentinere sa alegi o alimentatie sanatoasa:)
Pai eu zic ca ai putea sa urci numarul kcal si sa faci putin sport. sigur o sa reusesti sa te mentii:)
900 kcal sunt putine de tot... pai la dieta cum papai daca la mentinere papi 900? :-s
trebuie sa papi macar 1000 pentru a slabi, si trebuie sa ajungi neaparat la 1400-1500. suntem alaturi de tine.:) incet incet o sa reusesti!

deadcountess 08 sep 2010 22:08:54

Re: Mentinere
 
Maresti cate putin "portia" cam 30-40 calorii pe saptamana, te cantaresti saptamanal, si o tii tot asa pana se pune un kg. Atunci te intorci la nr de calorii din saptamana trecuta, si continui sa supraveghezi cantarul saptamanal. Nu te speria, organismul tau va sti cel mai bine sa te indrume ;)

In plus, ar putea fi util sa tragi cu ochiul la jurnalele fetelor care sunt de mai mult timp la mentinere.

anqutz 08 sep 2010 22:16:24

Re: Mentinere
 
Citat:

Anterior postat de alexandra4 (Post 320549)
Pai nu mananc un numar exact de calorii cred ca in jur de 900.Cum sa ajung la mai multe fara sa ma ingras?...nu stiu cat mai rezist asa caci sunt multe alimente care imi fac cu ochiul dar inca reusesc sa ma abtin.

Buna! Saptamana aceasta creste nr de kcal pana la 1000 si de sapt viitoare adauga cate 50-70 de kcal/sapt pana cand ajungi la nr de kcal necesare pt a te mentine.

Ma bucur sa aud ca vrei sa te mentii sanatos! Noi suntem aici pt a te sprijin sa-ti atingi obbiectuvul. Ti-as recomanda sa-ti faci meniurile si sa le pui aici ca sa vedemce mananci si sa te putem indruma/corecta. :)

alexandra4 09 sep 2010 10:14:20

Re: Mentinere
 
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi!Am sa incerc sa-mi posez meniul aici.Va multumesc enorm pentru sprijin!

alexandra4 09 sep 2010 10:16:51

Re: Mentinere
 
De dimineata am mancat un mar si acum la gustare voi mai manca jumatate dintr-unul mare.Cum sa-mi continui meniul zilei de astazi?Multumesc anticipat

justbelieve 09 sep 2010 10:18:52

Re: Mentinere
 
Citat:

Anterior postat de alexandra4 (Post 321070)
De dimineata am mancat un mar si acum la gustare voi mai manca jumatate dintr-unul mare.Cum sa-mi continui meniul zilei de astazi?Multumesc anticipat

Cum sa incepi dimineata cu un mar?Mananca mai consistent,in fond micul dejun este cea mai importanta masa a zilei.Poti sa mananci omleta cu salata de legume,lapte sau iaurt cu cereale integrale.

anqutz 09 sep 2010 10:55:22

Re: Mentinere
 
Are dreptate justbelieve. :) Micul dejun este cea mai importanta masa a zilei. Ar trebuie sa mananci lapte cu musli, oua, 2 sandvisuri cu paine integrala (nu pe toata o data, dar mai variezi). La gustari merge sa mananci fructe, la pranz poti manca o supa de legume si o bucatica de carne cu ceva mancare de legume pe langa ea si seara o salata mare de legume cu ton/branza/piept de pui.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:05:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO