forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Challenge fara zahar (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/challenge-fara-zahar-12796.html)

Sabine_28 31 mar 2022 08:56:47

Challenge fara zahar
 
Buna,
Ce parere aveti de acest challenge? O luna fara zahar!
Incepem de maine, de la 1 Aprilie!:) Stiu ca vine Pastele in aprilie, dar pasca se poate face si fara zahar, posibil si cozonacul.

Reguli
- fara zahar sub orice forma de dulce : din comert sau facut in casa
- miere cu restrictii: 10g, nu zilnic
- fructe uscate neindulcite cu restrictii - max 50g
- liber la indulcitori naturali, dar totusi, fara exces

Ar mai trebui adaugat ceva?>:D<

lidiuta 31 mar 2022 11:02:04

Re: Challenge fara zahar
 
E interesant concursul tău. Nu ştiu însă dacă mă pot înscrie, din moment ce mai beau lapte de migdale cu puţin zahăr (aşa conţine el). Cel total neîndulcit e cam scump.

lucia ely 31 mar 2022 12:57:23

Re: Challenge fara zahar
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1455829)
E interesant concursul tău. Nu ştiu însă dacă mă pot înscrie, din moment ce mai beau lapte de migdale cu puţin zahăr (aşa conţine el). Cel total neîndulcit e cam scump.

eu zic ca poti daca vrei :*:x cred ca ideea e sa consumam cat mai putin spre deloc >:D< procesat, adaugat etc

lucia ely 31 mar 2022 12:58:48

Re: Challenge fara zahar
 
Citat:

Anterior postat de Sabine_28 (Post 1455825)
Buna,
Ce parere aveti de acest challenge? O luna fara zahar!
Incepem de maine, de la 1 Aprilie!:) Stiu ca vine Pastele in aprilie, dar pasca se poate face si fara zahar, posibil si cozonacul.

Reguli
- fara zahar sub orice forma de dulce : din comert sau facut in casa
- miere cu restrictii: 10g, nu zilnic
- fructe uscate neindulcite cu restrictii - max 50g
- liber la indulcitori naturali, dar totusi, fara exces

Ar mai trebui adaugat ceva?>:D<

un max de zahar din fructe, as mai adaugat. sau max 300 gr de fruct pe zi :) sau cum te hotarasti tu.
sau te referi strict la zahar ca si produs adaugat in ceva?

butterfly30 31 mar 2022 13:23:57

Re: Challenge fara zahar
 
Pe mine una nu ma tine. Daca imi propun ca de maine sa trec la 0 zahar exista sanse maxime ca deseara sa nu ma pot culca pana nu dau gata macar un sac. :))

lidiuta 31 mar 2022 20:53:29

Re: Challenge fara zahar
 
Cred că se referă strict la zahăr. Cât despre fructe, ele au conținut diferit de zahăr, nu poți pune egal între 150 gr banană și 150 gr clementină.

Sabine_28 01 apr 2022 08:31:27

Re: Challenge fara zahar
 
Buna fetelor,

Ma refer in primul rand la dulciuri cu zahar, asa ca mai au produsele putin zahar, nu cred ca e o drama. Ideea e sa nu mancam ciocolata cu zahar, prajituri, cola, sucuri cu zahar.

anqutz 08 apr 2022 12:37:48

Re: Challenge fara zahar
 
Cum merge treaba? In 2018 am reusit 2 luni si 22 de zile, pe 23 am facut cozonac si s-a dus naiba orice urma de vointa. Fara zahar adaugat in nimic insa (am fost mai catolica decat papa, citeam orice eticheta). Acum m-as multumi sa ma incadrez in juma' de ciocolata pe zi. Greu, greu...


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:13:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO