forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Hipotiroidism (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/hipotiroidism-12459.html)

crissa08 06 ian 2014 19:08:00

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1319972)
eu mă gândesc că dacă iau în neştire, tiroida mea (ca şi lobul tău) nu mai produce chiar nimic singură.
prima doctoriţă mi-a dat, tot aşa, de la început, direct o pastilă, eu am contrat-o o vreme, apoi m-a bârâit prea mult şi am luat una întreagă. când am schimbat medica, tanti a zis că i se pare prea mult, dar să repetăm analizele anul ăsta şi mai vedem dacă nu e cazul să mai scadă puţin, că n-aş avea nevoie de toată cantitatea de 100.

Buna seara!
La fel ca la mine :-o, ca numai stiam ce sa fac...
Dupa operatie, lobuletzul meu cel dragutz (ca acum trebuie sa ne imprietenim:))) a stat fara tratament, tocmai asa ziceau cei de la Parhon, sa-l lasam sa se lupte putin. La vreo 10 ani, nu a mai vrut, au aparut niste noduletzi si am inceput cu hormonul, la inceput de lunea pana vinerea, cum zici si tu cate o pastila de 100, f. greu la inceput, trebuia sa iau cu distonocalm, apoi mi s-a dat propanolol....dupa cativa ani, TSH crescuse, atunci din nou mi s-a spus ia non-stop si mai urcam putin, dar nu am putut urca absolut deloc.
In noiembrie brusc, TSH mic, acum scadem...
Sunt f. curioasa maine dupa masa cum o sa fie analizele, cu doza de 25mg care o iau de 3 saptamani si ce fac cu tahicardia, ca nu e data numai de kg in plus. Cum spuneam RABDAREEEEEEEEEEEEE:D
Mai povestim si ne tinem la curent!
Pupici!

Zoe 06 ian 2014 19:17:28

Re: Hipotiroidism
 
tiroida în general dă şi probleme de inimă; şi eu trebuie să ajung la un control de vreun an jumate, cu nişte palpitaţii, dar în ultima vreme s-au potolit şi n-am mai insistat nici eu.
da, răbdare şi schimbare în doze mici, dacă e nevoie de ea :)

>:D<

crissa08 06 ian 2014 20:11:34

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1319979)
tiroida în general dă şi probleme de inimă; şi eu trebuie să ajung la un control de vreun an jumate, cu nişte palpitaţii, dar în ultima vreme s-au potolit şi n-am mai insistat nici eu.
da, răbdare şi schimbare în doze mici, dacă e nevoie de ea :)

>:D<

Asa e, de la puls marit si putina tensiune, tremuraturi, chestii din astea am ajuns in noiembrie sa-mi fac analizele, simteam ca ceva nu e in regula si am avut surpriza sa am un TSH mic, mai mic ca niciodata!
Ar fi bine sa ajungi la un control, sa nu amani, e bine sa-ti faci si analizele macar anual, mie mi s-au schimbat din martie pana in noiembrie...asta nu inseamna ca la toti e la fel, ani de zile le-am avut stabile.
Cat timp iei hormon, trebuie facute si analizele anuale!

040489 07 ian 2014 16:50:13

Re: Hipotiroidism
 
De un timp am avut stari de oboseala si somnolenta...Ma gandeam ca e ficatul de vina, am merg la un medic internist. Dupa analizele preliminare si eco, mi-a zis ca sunt suspecta de hipotiroidism. Maine imi fac analizele pt TSH si T4, cum mi-a recomandat. Cat dureaza pana stiu rezultatul? Ca si pt o analiza normala, cateva ore/o zi?

Zoe 07 ian 2014 18:40:18

Re: Hipotiroidism
 
la mine a durat câteva zile.

lidiuta 07 ian 2014 19:06:55

Re: Hipotiroidism
 
Si eu stiu ca dureaza cateva zile.

crissa08 07 ian 2014 19:22:47

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de 040489 (Post 1320323)
De un timp am avut stari de oboseala si somnolenta...Ma gandeam ca e ficatul de vina, am merg la un medic internist. Dupa analizele preliminare si eco, mi-a zis ca sunt suspecta de hipotiroidism. Maine imi fac analizele pt TSH si T4, cum mi-a recomandat. Cat dureaza pana stiu rezultatul? Ca si pt o analiza normala, cateva ore/o zi?

Buna, am facut ieri si l-am luat azi!

crissa08 07 ian 2014 19:25:56

Re: Hipotiroidism
 
Buna seara!
Mi-a iesit TSH tare prost, nu l-am avut niciodata asa mare, adica 15, bat recordul, ca in noiembrie il aveam 3....
Endocrinoloaga a ramas uimita la telefon ca mai pot merge si lucra....:-o
Nu vad alta solutie decat sa incep sa cresc eutyroxul, dar mai cu cap, facand pe fiecare etapa TSH si FT3, FT4.

lidiuta 07 ian 2014 20:24:02

Re: Hipotiroidism
 
Imi pare rau, Crissa, de rezultat, dar cu vointa, regim, tratament lucrurile se vor schimba.>:D<

crissa08 07 ian 2014 20:28:04

Re: Hipotiroidism
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1320417)
Imi pare rau, Crissa, de rezultat, dar cu vointa, regim, tratament lucrurile se vor schimba.>:D<

Sigur luna viitoare lucrurile vor sta altfel!
>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:45:25.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO