forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Alexandra (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alexandra-11392.html)

Alexandra0 21 apr 2012 17:14:37

Jurnal Alexandra
 
Buna!! Sunt noua pe aici si am decis sa-mi fac si eu un jurnal ca sa pot sa cer si sa primesc sfaturi si sa ma imprietenesc cu voi. :D
Am reusit sa slabesc 5 kg in 2-3 luni si sa ma mentin doar schimbandu-mi stilul de viata, fara sa tin vreun regim. De atunci nu mai beau sucuri,bauturi carbogazoase si cipsuri de exemplu, incerc sa nu mai mananc dupa ora 18 si fac sport destul de des. In ultimul timp am stagnat, ba chiar am mai luat 1 kg in greutate, tentatiile sunt din ce in ce mai multe si vreau neaparatsa ma apuc de dieta. Tinand cont de faptul ca merg la scoala unde mananc la cantina, nu imi este foarte usor sa tin o dieta, mai ales ca sunt o mare pofticioasa si nu pot sa ma abtin sa nu dau iama in dulciuri.:-s
Mai am de dat jos 4kg si am aflat de curand de dieta South Beach care nu mi se pare greu de tinut... voi ce credeti?

Floriana Simona 21 apr 2012 17:23:53

Re: Jurnal Alexandra
 
Bine ai venit.Pai regulile le stii,sport faci,sucuri nu bei:)Esti pe drumul cel bun.Daca stagnei trebuie sa faci mai mult sport:) in nici un caz sa-ti vina vreo idee sa mananci mai putin>:D<Daca mananci la cantina,mai greu cu dieta.Nu stiu nimic de south beach,am mai auzit si eu una alta,dar nu pot sa-ti dau un raspun concret.Mai vornim si multa bafta>:D<

happygirldiana 21 apr 2012 18:00:24

Re: Jurnal Alexandra
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra0 (Post 1019599)
Buna!! Sunt noua pe aici si am decis sa-mi fac si eu un jurnal ca sa pot sa cer si sa primesc sfaturi si sa ma imprietenesc cu voi. :D
Am reusit sa slabesc 5 kg in 2-3 luni si sa ma mentin doar schimbandu-mi stilul de viata, fara sa tin vreun regim. De atunci nu mai beau sucuri,bauturi carbogazoase si cipsuri de exemplu, incerc sa nu mai mananc dupa ora 18 si fac sport destul de des. In ultimul timp am stagnat, ba chiar am mai luat 1 kg in greutate, tentatiile sunt din ce in ce mai multe si vreau neaparatsa ma apuc de dieta. Tinand cont de faptul ca merg la scoala unde mananc la cantina, nu imi este foarte usor sa tin o dieta, mai ales ca sunt o mare pofticioasa si nu pot sa ma abtin sa nu dau iama in dulciuri.:-s
Mai am de dat jos 4kg si am aflat de curand de dieta South Beach care nu mi se pare greu de tinut... voi ce credeti?

Buna, Alexandra!Bine ai venit pe Slabute!
Pentru inceput iti las doua linkuri folositoare, care te vor ajuta sa te descurci un picut in aceasta comunitate:
Ghidul slabutelor incepatoare
Am nevoie de ajutor!

AI foarte putin de slabit, eu ti-as recomana o dieta hipocalorica, bazata pe 1200 de calorii, implica numararea caloriilor cu ajutorul Calculatorul nutriţional (calculator calorii) Nr.1 din România - Calorii.Slabute.ro
Desi pare greu, nu este, hipocalorica este o dieta echilibrata si sanatoasa, de fapt este un stil de viata sanatos.
Reguli vad ca stii, esti pusa la punct, cu un pic de sport pe langa regulile deja stiute, rezultatele nu vor intarzia sa apara.

Dar e alegerea ta, pana la urma, daca alegi o dieta, ai grija sa nu fie una drastica, sa fie una echilibrata care sa iti permita sa mananci din toate tipurile de alimente si care sa nu te infometeze, pentru ca garantat va aparea si efectul yo-yo mai tarziu, daca te infometezi.Si nu cred ca vrei s aiti supui organismul unor chinuri groaznice pentru slabire!

Eu iti urez succes, indiferent de dieta aleasa!Fii perseverenta si cumpatata!
Te pup!

Alexandra0 21 apr 2012 18:02:51

Re: Jurnal Alexandra
 
Multumes mult pentru sfaturi! O sa incerc dieta hipocalorica si sper sa reusesc sa o las mai moale cu dulciurile :D
Va pup!

happygirldiana 21 apr 2012 18:04:38

Re: Jurnal Alexandra
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra0 (Post 1019645)
Mersi mult pt sfaturi! O sa incerc sa fac mai mult sport, problema e ca nu prea am timp, si sa incerc sa o las mai moale cu dulciurile :D

Da,dulciuri putine, chiar deloc, doar o zi pe saptamana stabileste cand poti gusta si tu ceva:)Timp trebuie sa fie cumva, macar 30 emin zilnic, pentru sport.Danseaza, fa Tae bo,Turbo Jam, Start walking, alearga, bicileta, stepper, orice, dar 30 d emin sunt sfinte!

Si eu am un program haotic la serviciu dar asta nu ma impiedica sa fac sport chiar si la 10 seara.A fost greu pana cand m-am mobilizat dar am reusit!Se poate, daca vrei!

Alexandra0 21 apr 2012 18:16:43

Re: Jurnal Alexandra
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1019647)

Da,dulciuri putine, chiar deloc, doar o zi pe saptamana stabileste cand poti gusta si tu ceva:)Timp trebuie sa fie cumva, macar 30 emin zilnic, pentru sport.Danseaza, fa Tae bo,Turbo Jam, Start walking, alearga, bicileta, stepper, orice, dar 30 d emin sunt sfinte!

Si eu am un program haotic la serviciu dar asta nu ma impiedica sa fac sport chiar si la 10 seara.A fost greu pana cand m-am mobilizat dar am reusit!Se poate, daca vrei!

Am o bicicleta statica si in week-end cand am timp fac si cate o ora-doua uitandu-ma la televizor, nu e prea mult, nu-i asa?:-/

happygirldiana 21 apr 2012 18:52:18

Re: Jurnal Alexandra
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra0 (Post 1019657)
Am o bicicleta statica si in week-end cand am timp fac si cate o ora-doua uitandu-ma la televizor, nu e prea mult, nu-i asa?:-/

nu cred ca e prea mult, dupa parerea mea nu solicita chiar atat de mult cum solicita alte genuri de sport:D;))

oanatudorie 21 apr 2012 19:38:32

Re: Jurnal Alexandra
 
buna seara. Si eu sunt noua pe acest forum. Citesc de multa vreme articolele voastre. Problemele mele vin din acelasi izvor...kg in plus. As vrea sa slabesc in jur de 7-8 kg. Mi-e greu pentru ca sunt o mare pofticioasa si pentru ca am un program haotic. plec dimineata la 6 de acasa si ajung la 16 uneori chiar la 20. La scoala(sunt profesor si fac naveta), rontai covrigi etc. , constienta de faptul ca nu-mi fac bine. Sunt putin alarmata pt ca in ultima perioada ce-i drept m-am ingrasat cam mult ceea ce e fff aiurea pentru mine. La capitolul incredere stau foarte prost iar asta e unul din motive. Cred ca am nevoie de voi, pentru ca doar voi puteti intelege sentimentul. Mi-as dori sa ma indrumati nitel si pe mine, pentru ca m-am tot uitat eu pe aici dar nu prea m-am descurcat.
Tin sa precizez ca am 1,69 inaltime, si 66 kg.:(

Ankutzelu 22 apr 2012 09:04:39

Re: Jurnal Alexandra
 
Buna alexandra. Bafta multa in dieta! citeste si ce mai fac fetele pe aici si ce diete tin si alege ce ti se potriveste mai bine. dar nu inteleg de ce mai vrei sa slabesti. la inaltimea ta eu zic ca e numai bine. si chiar daca vrei sa mai slabesti, la varsta ta e foarte usor cu un stil de viata sanatos si mult sport. Te-am pupat si mai vorbim.

Ankutzelu 22 apr 2012 09:05:24

Re: Jurnal Alexandra
 
Citat:

Anterior postat de oanatudorie (Post 1019702)
buna seara. Si eu sunt noua pe acest forum. Citesc de multa vreme articolele voastre. Problemele mele vin din acelasi izvor...kg in plus. As vrea sa slabesc in jur de 7-8 kg. Mi-e greu pentru ca sunt o mare pofticioasa si pentru ca am un program haotic. plec dimineata la 6 de acasa si ajung la 16 uneori chiar la 20. La scoala(sunt profesor si fac naveta), rontai covrigi etc. , constienta de faptul ca nu-mi fac bine. Sunt putin alarmata pt ca in ultima perioada ce-i drept m-am ingrasat cam mult ceea ce e fff aiurea pentru mine. La capitolul incredere stau foarte prost iar asta e unul din motive. Cred ca am nevoie de voi, pentru ca doar voi puteti intelege sentimentul. Mi-as dori sa ma indrumati nitel si pe mine, pentru ca m-am tot uitat eu pe aici dar nu prea m-am descurcat.
Tin sa precizez ca am 1,69 inaltime, si 66 kg.:(

In primul rand ar trebui sa renunti la rontaiala, si sa iti iei iei pachetel de acasa cu ceva sanatos: fructe, o salata sanatoasa, carne fiarta, iaurturi, legume crude curatate si taiate (morcov, ardei, ce iti place tie), sau chiar si mancare gatita dietetic, fara mult ulei, grasime. renunta la dulciuri sau macar pt inceput inlocuieste-le cu batoane din cereale integrale. daca tot faci naveta coboara cu o statie mai devreme si mergi pe jos. asa faci si miscare. bafta multa in dieta! citeste si ce mai fac fetele pe aici si ce diete tin si alege ce ti se potriveste mai bine. oricum ce ti-am spus eu cred ca se aplica in orice dieta, sunt sfaturi pentru o viata sanatoasa in general. te-am pupat si mai vorbim.


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:17:24.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO