forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal ALINUTZIK (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-alinutzik-11050.html)

alinutzik 05 feb 2012 19:59:41

Jurnal ALINUTZIK
 
Buna fetelor si bine v-am gasit. Numele meu este Alina. Mi-am facut acest jurnal pentru a ma *trage de urechi atunci cand gresesc*, pentru a primi sfaturi.

Intai de toate, m-am apucat de dieta pe 1 ianurie 2012, cand am avut un soc, realizand ca hainele nu mai stau pe mine ca inainte. Pot sa o numesc dieta personalizata, intrucat nu urmez o dieta anume, dar tin cont de principiile general valabile pentru orice cura de slabit ( fara prajeli, fastfood, dulciuri etc ). Astfel ca, cu o mancare sanatoata, echilibrata, bibicicleta de 4-5 ori pe saptamana si multe lichide, am ajuns de 56 la 50.5 kg intr-un timp relativ scurt. Nu stiu inaltimea mea exacta, dar cred ca este undeva pe la 157 cm. Intentionez sa mai dau jos vreo 3 kg pentru a arata BINE si pentru a putea sa ma numesc SLABUTA in adevaratul sens al cuvantului.

Voi incerca sa scriu in fiecare zi ce mananc si voi sa imi spuneti daca/unde gresesc.
Poate voi posta si niste poze, pentru a vedea exact ce mai e *de lucru*.

catinca 05 feb 2012 23:24:29

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
Felicitari pt kg pierdute si bine ai venit !
Eu personal nu te pot ajuta cu sfaturi pt ca si eu sunt tot la inceput dar te voi urmari cu interes si iti urez multa bafta in continuare :)

loveyngy 06 feb 2012 00:41:12

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
Buna Ali!!!!!!!!!!!!!
bun venit!!!!!!!!!
ce dieta doresti sa tii?

alinutzik 06 feb 2012 08:58:49

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
loveyngy, tocmai am spus ca nu tin o dieta anume, pur si simplu mananc sanatos. :D Ce vroiam sa va intreb, dupa ce dau jos si acele 3 kg in plus, ce fac ? intru direct in perioada de mentinere ? Cam ce presupune aceasta perioada in comparatie cu faza de slabire ?

Aaaah, si inca o intrebare. Unde gasesc fulgi de porumb/ovaz fara zahar? Eu am cautat prin toate supermarketurile, chiar si la plafar si nu am gasit.

loveyngy 06 feb 2012 14:07:19

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
Bunaaaaaaaaaaa1
Ma numesc Inga...>:D<
Sincer nustiu unde sa ii gasesti, intreaba fetele din Ro..ca eu sunt in Italia...si le gasesc des...
anul trecut la fel am zis ca incep o dieta personalizata...sincer nu ma ajutat mult...asa ca am decis South Beach...si am slabit cele 5 kg...anul asta iar tin de o luna si deacum 4 kg le-am dat jos, inca unul si sunt la menitinere...
La menitenere, la fel trebuie sa incerci sa mananci sanatos, fara dulce...dai cateodata normal iti permiti, carbo sa fie sub 100...cam asa, cartofi 2 oei pe luna, pasta o data pe saptamana...vezi si tu...:-*

alinutzik 06 feb 2012 17:01:01

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
Mie mi-a mers bine pana acum, chiar nu ma asteptam sa dau jos atat. Dar o sa ma mai uit si peste celelalte diete si poate raman la una anume, care sa mi se potriveasca, cu toate ca mie imi e mult mai comod asa. :D:D:D

loveyngy 06 feb 2012 17:10:18

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
Citat:

Anterior postat de alinutzik (Post 927244)
Mie mi-a mers bine pana acum, chiar nu ma asteptam sa dau jos atat. Dar o sa ma mai uit si peste celelalte diete si poate raman la una anume, care sa mi se potriveasca, cu toate ca mie imi e mult mai comod asa. :D:D:D

Pai in ce consta ceea ce faci? si cat ai slabit?

alinutzik 06 feb 2012 17:30:23

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
Fara sucuri, dulciuri, fastfood, prajeli, respectarea celor 3 mese principale+2 gustari, ulei folosesc doar foarte putin la salate, cartofi nu prea am mancat pana acum si nici paste. Si bag bicicleta de vreo 4-5 ori pe saptamana. M-am apucat de pe 1 ianuarie 2012 si am slabit 5.5 kg.

alinutzik 06 feb 2012 17:46:22

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
A, si fara mezeluri, grasimi "rele" in general. Carne de pui, vita sau curcan si numai la cuptor, gratar sau fiarta. :) .. Chestiile obisnuite pentru toate dietele.

alinutzik 06 feb 2012 19:34:21

Re: Jurnal ALINUTZIK
 
Si meniul de azi :

MD : o cana cu lapte 0.1%, un baton cu cereale
G1 : un mar
P : tocanita de ciuperci, piept de pui la cuptor
G2 : un pumn de alune de padure ( crude )
C : salata de legume cu branza ( cas )

Bicicleta eliptica 40 de minute. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:49:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO