forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal anti-resemnare (Maria) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-anti-resemnare-maria-12061.html)

marianet 17 oct 2012 07:10:32

Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Na, ca m-am trezit devreme si am tot rasfoit forumul doua ore, m-am gandit sa imi fac si eu jurnal. Poate asa o sa reusesc sa nu o las balta (iar).

Am 36 de ani. Am un copil, un barbat, o viata "asezata", vorba ceea. Nu-s obeza (am fost si-acolo, dupa ce am nascut, am slabit). De fapt nu-s nici supraponderala dupa standarde. Sunt "durdulie", solida, plnuta, cum vreti sa-i spuneti. Am burta si fund si port haine XL. Toata lumea din jur (mai putin sotul meu), cand spun ca vreau sa slabesc, are atitudinea aia de "da' nu esti grasa, esti femeie la casa ta, ce-ti mai trebuie sclifoseli d-astea, vrei sa te faci fotomodela?". :(( Asta face foaaarte bine la motivatie, dupa cum va imaginati.

Totusi, nu mai vreau sa fiu durdulie. Chiar nu mai vreau sa caut tricouri care sa-mi ascunda colacii, sa arat ca o "tanti", sa fiu asa, nici-nici. Vreau sa fiu frumoasa desi nu mai am nici 20 de ani, nici planuri de seductie :)) Vreau sa fiu mandra de mine cand ma uit in oglinda. Vreau asta pentru mine. :)

Slabesc greu, foarte greu in principiu. Asta omoara motivatia cand te urci pe cantar. :( Totusi, de data asta chiar vreau sa am tin de treaba. Sportul nu-mi place, dar il fac. De nevoie. De vreo 10 zile de cand m-am apucat de "treaba" am inceput sa arat altfel. N-am slabit mult, sa tot fie un kil de apa si unul de grasime, dar deja stau altfel muschii pe mine. Ma gandesc ca daca ma tin de treaba o sa fiu un pic mai frumoasa de Craciun. :) Asa ca m-am hotarat sa scriu aici, sa-mi fie rusine cand o sa fiu iar demotivata si tentata sa cedez :)

Sasy 17 oct 2012 10:07:51

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Citat:

Anterior postat de marianet (Post 1153657)
Na, ca m-am trezit devreme si am tot rasfoit forumul doua ore, m-am gandit sa imi fac si eu jurnal. Poate asa o sa reusesc sa nu o las balta (iar).

Am 36 de ani. Am un copil, un barbat, o viata "asezata", vorba ceea. Nu-s obeza (am fost si-acolo, dupa ce am nascut, am slabit). De fapt nu-s nici supraponderala dupa standarde. Sunt "durdulie", solida, plnuta, cum vreti sa-i spuneti. Am burta si fund si port haine XL. Toata lumea din jur (mai putin sotul meu), cand spun ca vreau sa slabesc, are atitudinea aia de "da' nu esti grasa, esti femeie la casa ta, ce-ti mai trebuie sclifoseli d-astea, vrei sa te faci fotomodela?". :(( Asta face foaaarte bine la motivatie, dupa cum va imaginati.

Totusi, nu mai vreau sa fiu durdulie. Chiar nu mai vreau sa caut tricouri care sa-mi ascunda colacii, sa arat ca o "tanti", sa fiu asa, nici-nici. Vreau sa fiu frumoasa desi nu mai am nici 20 de ani, nici planuri de seductie :)) Vreau sa fiu mandra de mine cand ma uit in oglinda. Vreau asta pentru mine. :)

Slabesc greu, foarte greu in principiu. Asta omoara motivatia cand te urci pe cantar. :( Totusi, de data asta chiar vreau sa am tin de treaba. Sportul nu-mi place, dar il fac. De nevoie. De vreo 10 zile de cand m-am apucat de "treaba" am inceput sa arat altfel. N-am slabit mult, sa tot fie un kil de apa si unul de grasime, dar deja stau altfel muschii pe mine. Ma gandesc ca daca ma tin de treaba o sa fiu un pic mai frumoasa de Craciun. :) Asa ca m-am hotarat sa scriu aici, sa-mi fie rusine cand o sa fiu iar demotivata si tentata sa cedez :)

Bine ai venit, Maria!>:D<
Ai luat o hotarare inteleapta si te felicit. Momentul e foarte bine ales. Acum cand esti doar "durdulie' pentru ca kilogramele se pun aproape pe nesimtite si te trezesti supraponderala sau, doamne fereste, obeza. Asa mi s-a intamplat mie. Si nu exista o limita de varsta in incercarea de a manca sanatos, de a face sport, de a te simti si arata bine. Daca ai indoieli, uita-te mine: am 58 de ani
Aici vei gasi multe "slabute" pricepute si gata sa te ajute. Depinde insa de tine in primul rand: cat de mult iti doresti sa fii "un pic mai frumoasa de Craciun":))
Felicitari pentru sport. Se spune ca pofta vine mancand :)) Asa si cu sportul. Vei ajunge sa-ti placa, sunt convinsa de asta pentru ca iti da acel ceva care te face sa te simti bine.
Eu iti doresc succes in lupta cu kilogramele!!!>:D<

sandra24 17 oct 2012 10:20:38

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Felicitari in primul rand pentru hotarare si initiativa!Foarte multe femei uita de ele,atunci cand au un copil,cand au un sot,am vazut muuulteee care spun ca gata sunt luata ce imi mai trebuie sa arat bine,cu alte cuvinte nu arati bine ptr tine,doar ptr altii,total gresit.In primul rand trebuie sa ne placa noua ce vedem in oglinda si dupa aceea sa avem pretentia de la ceilalti,avand incredere in tine si atitudine de invingator,cu siguranta ceilalti vor aprecia,chiar daca sotul/prietenul/iubitul ne spune ca aratam bine,eu cred k nu vor sa ne raneasca doar atat,cui nu i-ar placea o sotie in forma,fara colacei,cum ziceai tu.La mine nu e cazul,mie iubitul imi zice in fata:)) tot:)) iar eu am o fire mai deschisa,nu ma supar,dimpotriva ma ambitioneaza:))
Eu iti sugerez sa faci sport in continuare,si sa mananci sanatos,cat se poate bineinteles,in ziua de azi,si vei vedea ca perseverenta da rezultate,dupa aceea o data obisnuita,va deveni un stil de viata:!Succes:)

CCristina D 17 oct 2012 10:27:15

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Felicitari Maria !

Si eu imi doresc sa arat mai bine pana de Craciun !!!! Gata cu complacutul, trebuie sa fim frumoase pentru noi in primul rand!!!

Succese multe !!!

marianet 17 oct 2012 11:44:16

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Vai, ce ma bucur ca ati "trecut" pe aici! >:D< Parca am alta stare de spirit cand vad ca nu sunt singura. :)

Sasy, multi ani inainte si spor la slabit! >:D< Nu-mi place sportul in sine, dar deja simt ca ma simt tare bine dupa ce fac, deci banuiesc ca e o chestiune de timp... :)

Sandra, si mie imi spune sotul meu adevarul. Nu e genul de om care sa minta frumos. Dar spune (si stiu ca e adevarat) ca ma iubeste la fel. Eu sunt tot aia pentru el, asa cum si el e acelasi pentru mine, desi a facut o "burta de director", cum ii zic eu :)) Nu o fac pentru el, o fac pentru mine. E important cum ma simt eu cu mine, asta ne influenteaza si relatia in anumita masura, nu kilogramele in plus. :)

Cristina, exact! Si noi suntem importante, trebuie sa facem ceva si pentru noi! Succes si tie, sa ne vedem slabute de Craciun!

Va pup si va mai astept! Mi-ati facut ziua mai frumoasa! :-*

Fulguta 17 oct 2012 16:49:52

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Pentru casuta noua iubita ! Ma bucur pentru tine ca ai si tu jurnal chiar daca mai intri si la noi :Dbafta !
http://www.picgifs.com/glitter-graph...ers-340010.gif

marianet 17 oct 2012 17:18:00

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Citat:

Anterior postat de Fulguta (Post 1154182)
Pentru casuta noua iubita ! Ma bucur pentru tine ca ai si tu jurnal chiar daca mai intri si la noi :Dbafta !
http://www.picgifs.com/glitter-graph...ers-340010.gif

Cum, pai la voi intru cu mare drag, abia am inceput sa va cunosc si ma bucur tare ca-mi place mult de voi >:D<

Aici o sa scriu ce mananc si cand o dau in bara. Dar mai bine sa nu o dau in bara. Azi am avut asa zi grea, nu am dormit deloc azi-noapte, de dimineata am avut, asa, cateva minute in care as fi bagat un "comfort food" adica muuuulta paine cu unt si m-am scuturat de 3 ori, am inceput sa citesc pe-aici pe forum si-am hotarat sa-mi fac un jurnal in care sa ma fac de rusine daca fac asa ceva. Sau sa ma laud daca nu o fac [*14*]

rozica1965 17 oct 2012 19:01:54

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Bine ai venit printre slabute!!!!!>:D<>:D<

marianet 17 oct 2012 20:18:36

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1154279)
Bine ai venit printre slabute!!!!!>:D<>:D<

Multumesc, scumpa! >:D< Wowwwww, atat ai slabit? :-o Esti o eroina si o campioana, felicitari!

Sasy 17 oct 2012 20:52:36

Re: Jurnal anti-resemnare (Maria)
 
Buna seara, Maria!>:D<
Cum a fost ziua ta? Ai rezistat, vad, poftei de paine cu unt. Si uite-asa, zi dupa zi, rezistam tuturor tentatiilor. Ei, nu chiar tuturor:)) Uneori mai intram pe aratura dar ne revenim repede si continuam dieta.
Iti doresc o seara minunata!!!


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:19:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO