forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal buburuzze (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-buburuzze-9970.html)

buburuzze 10 aug 2011 16:21:02

Jurnal buburuzze
 
Buna fetelor :)
Sunt buburuzze...am 28 de ani si sunt din Constanta.Sunt inregistrata de aproape un an de zile pe acest site si va urmaresc cu interes de fiecare data.
Problemele mele au inceput practic cu venirea menstruatiei...imi venea ba la 4 luni,ba la 7,ba la 9 luni de la ultima menstruatie.Rusinea si faptul ca si unora dintre prietenele mele li se intamplau aceleasi lucruri m-au facut sa ascund acest lucru mamei,care ,cu siguranta,m-ar fi dus la un endocrinolog sa rezolvam aceasta problema....dar nu am facut-o si de aici au inceput problemele mele. Oboseala,lipsa poftei de mancare,migrene ingrozitoare,fluctuatii mari de greutate,depresii...toate de la o insuficienta ovariana.
Am ajuns in 7 ani de 2 ori la greutatea de 75 de kg intr-o perioada foarte scurta ,neavand pofta de mancare :-s
Prima data am slabit in 2 luni pana la 56 de kg (munceam haotic,nu dormeam,pofta de mancare ca de obicei =0) dupa care m-am ingrasat pana la 70 in 2 luni. Incetul cu incetul am reusit sa ajung la 65 si un an mai tarziu am ajuns iar la 75 de kg.De data aceasta intr-adevar mancam dulciuri,mancaruri grase...m-am ambitionat si am mers la sala 5 zile /saptamana cate 2h/zi.Am ajuns astfel la 67 de kg in 4 luni dupa care nu am mai slabit nici macar un kg.
In ianuarie a.c. am inceput un regim de viata sanatos :fara prajeli,paine,fainoase,cartofi,mancaruri grase,fara exces de fructe,fara zahar. In plus in fiecare zi,pe langa treburile zilnice,fac bely dance cate 1 ora si incepusem sa ma simt si sa arat bine.
In aprilie ajunsesem la 62.7kg ..era minunat ma simteam plina de energie si parca nimeni nu ma putea opri :))
Asta pana la sfarsitul lunii cand am intrat intr-o perioada foarte stresanta si obositoare..organismul meu pur si simplu nu a facut fata: oboseam foarte repede,constipatie,insomnii,senzatie de sufocare,lipsa menstruatiei (din nou)...toate aceste lucruri m-au facut sa imi fac programare la un endocrinolog si surpriza:hipotiroidie,insuficienta ovariana si mastopatie difuza....Nu lasati stresul sa va puna la pamant fetelor >:D<
Sper ca nu v-am plictisit :) de abea astept sa va cunosc >:D<

riky 10 aug 2011 16:58:43

Re: Jurnal buburuzze
 
Combinatie mortala: hipotiroidism si mastopatie.....Pai spor la slabit, daa zici ca esti de un an inregistrata, esti aproape senioara in d-ale alimentatiei sanatoase si sportului=o viata sanatoasa...Spor in continuare, si Sanatate, ca asta e mult mai importanta! Cea mai importanta!

buburuzze 10 aug 2011 17:26:23

Re: Jurnal buburuzze
 
Ms pt incurajari >:D< trebuie sa avem grija de noi..daca nu noi atunci cine?

riky 10 aug 2011 17:27:21

Re: Jurnal buburuzze
 
Citat:

Anterior postat de buburuzze (Post 755220)
Ms pt incurajari >:D< trebuie sa avem grija de noi..daca nu noi atunci cine?


Exact, e corpul nostru si numai noi stim ce e bine si ce e rau, si sa luam masuri...Think Big! >:D<

buburuzze 10 aug 2011 20:47:08

Re: Jurnal buburuzze
 
Deja mi-am stabilit meniul pt ziua de maine....totusi mai am de adaugat ceva calorii la el...il voi posta maine :)
Noapte buna slabutelor >:D<Nu ezitati sa va alaturati mie

buburuzze 11 aug 2011 08:11:02

Re: Jurnal buburuzze
 
Neatza slabutelor :) m.d in aceasta dimineata a constat in :

Prune 30g 14
Nectarine 70g 31
Amestec de cereale integrale, Pirifan 30g 107
Lapte semidegresat 1,5% grasime UHT, Milli
100ml 44
Miere de tei, Carrefour 10g 34

Pissy 12 aug 2011 13:03:10

Dragă buburuză,
 
Mă bucur să te cunosc;sper că mă primeşti şi pe mine pe-aici.>:D<Se pare că avem acelaşi număr de kilograme de slăbit. Am putea ţine un concurs între noi,să vedem cine slăbeşte mai reped. (Dar sănătos totuşi;cel puţin 6 săptămâni). Dacă te interesează ideea...>:D< Eu cred că ne-ar ambiţiona pe amândouă.

Oricum... Sper să-ţi atingi obiectivul şi să şi rămâi la greutatea propusă. Îţi urez succes şi sănătate![*94*]

Pissy 12 aug 2011 13:08:25

Re: Jurnal buburuzze
 
Citat:

Anterior postat de buburuzze (Post 755805)
Neatza slabutelor :) m.d in aceasta dimineata a constat in :

Prune 30g 14
Nectarine 70g 31
Amestec de cereale integrale, Pirifan 30g 107
Lapte semidegresat 1,5% grasime UHT, Milli 100ml 44
Miere de tei, Carrefour 10g 34

Nu ştiu dacă sunt sau nu în măsură să îţi dau sfaturi,dar sper să nu te superi dacă spun şi eu câteceva:
Ne place tuturor laptele cu cereale,dar se pare că nu e chiar sănătos(mi-a spus o fată de-aici)
Iar fructele trebuie mâncate doar separat(adică necombinate)

buburuzze 12 aug 2011 14:34:24

Re: Jurnal buburuzze
 
Buna si bun venit >:D<:-*
desigur ca accept provocarea ta si multumesc pt sfaturi.

Pissy 12 aug 2011 16:46:03

Re: Jurnal buburuzze
 
Ok...
Vreu să te întreb ceva:Tu când vei avea ziua cântarului?Mie mi-ar plîcea să fie sâmbăta,dar îţi aştept răspunsul.:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:37:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO