forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Chaos (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-chaos-3326.html)

Chaos 31 mar 2010 19:01:43

Jurnal Chaos
 
... sper sa nu sfarsasca atat de haotic pe cat sugereaza titlul :-s

Salutari slabutelor! Dupa cateva zile in care m-am zbenguit de nebuna pe site, placut surprinsa de toate gadgeturile si informatiile de aici, m-am decis si eu sa-mi incep un jurnal. Sper ca voi avea parte de o primire calduroasa :)

Intotdeauna am avut probleme cu greutatea. Mama imi zice ca totul a inceput pe la 6 ani cand am luat 15 kg intr-un an, asa din senin (nu am nici o problema de sanatate, s-a dovedit ulterior, pur si simplu corpul meu a dorit sa se ingrase). De aproximativ 3 ani incerc sa slaberc mai cu mancare sanatoasa, mai cu verdeturi, mai cu infometare, cand devin disperata (m-am lasat de asta, sper).

Dar acum pun piciorul in prag si zic ca vreau sa ajung la 60 kg pana la sfarsitul verii :D O sa incerc sa slabesc treptat, si sa mananc sanatos. Pai ce naiba, ori eu ma ingras pe an ce trece, ori pantalonii din vitrine se subtiaza pe an ce trece!

Cele 2 principale probleme ale mele (hai ca si incepui cu problemele deja) sunt:
1. Gustarea dintre micul dejun si pranz. De obicei sunt la scoala in aceasta perioada (sunt in clasa a XIa) si, normal, e cam penibil sa plec cu iaurtul sau cu caserola de salata dupa mine. De obicei imi iau pe post de gustare un baton Fitness sau un fruct, pe care, desigur, trebuie sa-l impart cu fetele mai apoi :)) (in pauza mare ne strangem toate la o banca si facem bufet suedez => imposibil sa nu ma tenteze ceva dulce de la careva, mai ales daca ma roaga frumos de cateva ori :)))
2. Tot din cauza scolii, imi e foarte greu sa fac sport, in afara de cele 45-60 de minute drumul casa-scoala-casa. Rareori scap de la scoala mai devreme de 3 dupa amiaza si ajung acasa franta.
Ah, mi-am amintit, si 3. Micul meu dejun o sa fie cam lipsa de obicei... nimeni in familia mea nu mananca la micul dejun (in afara de cafeluta), prin urmare nici stomacul meu nu e obisnuit cu mancarea dis de dimineata si in fiecare dimineata nu pot decat sa beau o cana de lapte.

Ei bine, cam atat am de spus pentru inceput :) Voi revenii rapid cu meniul meu partial pentru ziua de azi.

riky 31 mar 2010 19:12:34

Re: Jurnal Chaos
 
Citat:

Anterior postat de Chaos (Post 134860)
... sper sa nu sfarsasca atat de haotic pe cat sugereaza titlul :-s

Salutari slabutelor! Dupa cateva zile in care m-am zbenguit de nebuna pe site, placut surprinsa de toate gadgeturile si informatiile de aici, m-am decis si eu sa-mi incep un jurnal. Sper ca voi avea parte de o primire calduroasa :)

Intotdeauna am avut probleme cu greutatea. Mama imi zice ca totul a inceput pe la 6 ani cand am luat 15 kg intr-un an, asa din senin (nu am nici o problema de sanatate, s-a dovedit ulterior, pur si simplu corpul meu a dorit sa se ingrase). De aproximativ 3 ani incerc sa slaberc mai cu mancare sanatoasa, mai cu verdeturi, mai cu infometare, cand devin disperata (m-am lasat de asta, sper).

Dar acum pun piciorul in prag si zic ca vreau sa ajung la 60 kg pana la sfarsitul verii :D O sa incerc sa slabesc treptat, si sa mananc sanatos. Pai ce naiba, ori eu ma ingras pe an ce trece, ori pantalonii din vitrine se subtiaza pe an ce trece!

Cele 2 principale probleme ale mele (hai ca si incepui cu problemele deja) sunt:
1. Gustarea dintre micul dejun si pranz. De obicei sunt la scoala in aceasta perioada (sunt in clasa a XIa) si, normal, e cam penibil sa plec cu iaurtul sau cu caserola de salata dupa mine. De obicei imi iau pe post de gustare un baton Fitness sau un fruct, pe care, desigur, trebuie sa-l impart cu fetele mai apoi :)) (in pauza mare ne strangem toate la o banca si facem bufet suedez => imposibil sa nu ma tenteze ceva dulce de la careva, mai ales daca ma roaga frumos de cateva ori :)))
2. Tot din cauza scolii, imi e foarte greu sa fac sport, in afara de cele 45-60 de minute drumul casa-scoala-casa. Rareori scap de la scoala mai devreme de 3 dupa amiaza si ajung acasa franta.
Ah, mi-am amintit, si 3. Micul meu dejun o sa fie cam lipsa de obicei... nimeni in familia mea nu mananca la micul dejun (in afara de cafeluta), prin urmare nici stomacul meu nu e obisnuit cu mancarea dis de dimineata si in fiecare dimineata nu pot decat sa beau o cana de lapte.

Ei bine, cam atat am de spus pentru inceput :) Voi revenii rapid cu meniul meu partial pentru ziua de azi.


Salutare Chaos si bine ai venit printre noi!!!!!!
Acum sa-ti zic ceva: nu mai incerca sa dai vina pe scoala, stiu cum e, asa faceam si eu pana am descoperit acest site, dar avand in vedere ca eu sunt clasa a XII-a si am examene peste examene, ar trebui sa ma plang ca nici eu n-am timp de multe....dar imi gasesc cel mult 100 de minute pe zi sa fac sport, in afara de alea 60 de minute de mers pana la scoala... si culmea, daca ai stii ce chef de invatat am dupa 90 de minute de bicicleta, sau 50 de jogging, nici nu-ti poti imagina.
Un sfat: daca celelalte fete au dulce, chiar daca te roaga, nu ele sunt cele carora nu le place ce vad in oglinda ci tu esti aceea, asa ca refuza-le diplomat si mananca ceea ce iti iei tu la tine.
Si incearca pe ccat posibil sa iei micul dejun, petru inceput incearca o cana cu lapte degresat si o felie de paine integrala cu gem, sau ce itit place tie...Daca ceilalti nu iau micul dejun, nu-i copia si tu, ca nu e deloc sanatos pentru tine.
In rest, uite , incearca sa faci cate 30 de minute de sport ( eventual cardio, ca sa arzi grasimile) pe zi pentru inceput, si apoi cnd simti ca trebuie sa mai maresit un pic mai adauga 10 minute....nu ai nimic de pierdut daca in timpul saptamanii faci seara 30 de minute de sport, iar in weekend te scoli cu 1 ora mai devreme si faci alte 30 d eminute de sport pe stomacul gol (mai ales ca tu esti obisnuita sa nu manaci dimineata)
In rest, incearca sa mananci sanatos: fara prajeli, dulciuri daca nu ai probleme cu glicemia, si daca ai incearca ceva gen un baton de cereale maxim si 2-3 patratele de cioco, bauturile carbo zi-le adio, bea muulta apa, si ceaiuri daca iti plac ( ceai verde iti recomand) mananca cat mai putini carbohidrati, ca asa vei da jos mai repede, si eventual daca poti, evita cartofii.
legume, fructe, carne slaba, banuiesc ca stii deja regulile:))
Si in rest succes si spor la sport si dieta!! :-*:-*>:D<

Chaos 31 mar 2010 19:17:25

Re: Jurnal Chaos
 
Acesta este meniul meu de astazi :D (Va rog ignorati scaparea de la gustarea 1 :">)

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 16:37
Lapte de vaca integral 3% grasime, 300ml - 195 calorii, 10.5 proteine, 10.5 grasimi, 0 colesterol, 13.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 16:38
Saleuri crocante, 20g - 101 calorii, 4.1 proteine, 4.1 grasimi, 0 colesterol, 12.1 carbohidrati, 0 fibre, 2 sodiu, 0 zahar
Croissant cu ciocolata, 7 Days, 25g - 111 calorii, 1.7 proteine, 6.9 grasimi, 0 colesterol, 10.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 16:39
Piept de pui la gratar, 100g - 131 calorii, 22.6 proteine, 3.6 grasimi, 59.5 colesterol, 2.4 carbohidrati, 0 fibre, 571.4 sodiu, 0 zahar
Pere, 50g - 29 calorii, 0.2 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 7.8 carbohidrati, 1.6 fibre, 0 sodiu, 4.9 zahar

Gustare 2, ora 17:57
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 585 calorii, (mic)40 proteine, (mult)25.3 grasimi, 59.5 colesterol, (mic)50.2 carbohidrati, 2.8 fibre, 578.4 sodiu, 7.5 zahar

ACTIVITATI FIZICE
Lucru la PC, 120min - 236 calorii
Mers, 10min/km, 60min - 242 calorii
Stat culcat, 120min - 190 calorii
Stat in clasa (in banca), 150min - 324 calorii
Uitat la TV, 120min - 144 calorii
Metabolism bazal - 1513 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 2649 calorii

La cina, intentionez sa mananc o portie de cartofi fierti sau de orez fiert plus o portie de legume. Poate si o para mai tarziu :))

Mda, cam duc lipsa de retete bune; ma poate ajuta cineva cu un site bun de retete dietetice? Ar fi ideal daca ar scrie si numarul de calorii al fiecareia.

Chaos 31 mar 2010 19:31:40

Re: Jurnal Chaos
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 134866)
Salutare Chaos si bine ai venit printre noi!!!!!!
Acum sa-ti zic ceva: nu mai incerca sa dai vina pe scoala, stiu cum e, asa faceam si eu pana am descoperit acest site, dar avand in vedere ca eu sunt clasa a XII-a si am examene peste examene, ar trebui sa ma plang ca nici eu n-am timp de multe....dar imi gasesc cel mult 100 de minute pe zi sa fac sport, in afara de alea 60 de minute de mers pana la scoala... si culmea, daca ai stii ce chef de invatat am dupa 90 de minute de bicicleta, sau 50 de jogging, nici nu-ti poti imagina.
Un sfat: daca celelalte fete au dulce, chiar daca te roaga, nu ele sunt cele carora nu le place ce vad in oglinda ci tu esti aceea, asa ca refuza-le diplomat si mananca ceea ce iti iei tu la tine.
Si incearca pe ccat posibil sa iei micul dejun, petru inceput incearca o cana cu lapte degresat si o felie de paine integrala cu gem, sau ce itit place tie...Daca ceilalti nu iau micul dejun, nu-i copia si tu, ca nu e deloc sanatos pentru tine.
In rest, uite , incearca sa faci cate 30 de minute de sport ( eventual cardio, ca sa arzi grasimile) pe zi pentru inceput, si apoi cnd simti ca trebuie sa mai maresit un pic mai adauga 10 minute....nu ai nimic de pierdut daca in timpul saptamanii faci seara 30 de minute de sport, iar in weekend te scoli cu 1 ora mai devreme si faci alte 30 d eminute de sport pe stomacul gol (mai ales ca tu esti obisnuita sa nu manaci dimineata)
In rest, incearca sa mananci sanatos: fara prajeli, dulciuri daca nu ai probleme cu glicemia, si daca ai incearca ceva gen un baton de cereale maxim si 2-3 patratele de cioco, bauturile carbo zi-le adio, bea muulta apa, si ceaiuri daca iti plac ( ceai verde iti recomand) mananca cat mai putini carbohidrati, ca asa vei da jos mai repede, si eventual daca poti, evita cartofii.
legume, fructe, carne slaba, banuiesc ca stii deja regulile:))
Si in rest succes si spor la sport si dieta!! :-*:-*>:D<

Auci, si eu care tocmai am pus cartofi la fiert... mai am multe de invatat se pare :-s

Nu incerc sa dau vina pe scoala, e obositoare ce-i drept, dar si lenea mea e mare. In mare sunt constienta de tot ce ai zis, dar cu practica stau mai greu.Voi incerca sa folosesc vacanta de Paste sa-mi fac un program mai sanatos de exercitii si dieta, desi parca vad ca o iau de la capat cand incepe scoala :-s

Mersi mult pentru sfaturi si suport!! :-*:-*:-*

Slabuta 31 mar 2010 19:33:49

Re: Jurnal Chaos
 
Buna Chaos si bun venit :)

Retete dietetice ai aici: Calorii mancaruri
Si aici: Retete dietetice
Eu zic ca ai de unde sa te inspiri :D

riky 31 mar 2010 19:40:13

Re: Jurnal Chaos
 
Citat:

Anterior postat de Chaos (Post 134875)
Auci, si eu care tocmai am pus cartofi la fiert... mai am multe de invatat se pare :-s

Nu incerc sa dau vina pe scoala, e obositoare ce-i drept, dar si lenea mea e mare. In mare sunt constienta de tot ce ai zis, dar cu practica stau mai greu.Voi incerca sa folosesc vacanta de Paste sa-mi fac un program mai sanatos de exercitii si dieta, desi parca vad ca o iau de la capat cand incepe scoala :-s

Mersi mult pentru sfaturi si suport!! :-*:-*:-*


pai ma cam indoiesc , si uite, ca sa te tii de treaba , da raportul zilnic pe forum , la cata miscare ai facut ...si sa vezi ca o sa te motivezi singura , gandindu-te ca noi te vom sustine si ca pentru asta tu trebuie sa faci sport:))...e destul de simplu desi pare greau >:D<

alexa.stan 31 mar 2010 23:15:48

Re: Jurnal Chaos
 
Buna,

Bine ai venit.

O sustin pe ryki, incearca pe cat posibil sa papi mai putini carbohidranti (derivate din cereale, cartofi, ceapa, morcovi, ciocolata, dulciuri in general). Tu ai 50 acolo la meniu, la 500 de calori este mult pt ca provin din alimente nesanatoase. Daca ai fi papat, biscuiti din faina integrala sau din aia digestivi, mai era cum era, sau fructe, dar 7days?????? astia 50 de carbo sunt multi pt ca au venit din cantitati putine, daca-i acumulai ca papai 5-6 salate era ok, dar asa nu.

si adauga ceva langa laptele ala. bea lapte 0,1% grasime. papa pt inceput macar cu cereale (desi nu-ti deprinde un obicei, pt ca nu-i o combinatie buna) dar tre sa te inveti sa pa[i dimineata, in stadiul asta dimineata este bun de papat orice, numai sa papi.

Sand 31 mar 2010 23:31:58

Re: Jurnal Chaos
 
Citat:

Anterior postat de Chaos (Post 134860)

... nimeni in familia mea nu mananca la micul dejun (in afara de cafeluta), prin urmare nici stomacul meu nu e obisnuit cu mancarea dis de dimineata si in fiecare dimineata nu pot decat sa beau o cana de lapte.

Intrebare: Cei din familia ta sunt mai dolofani?

Chaos 01 apr 2010 15:36:59

Re: Jurnal Chaos
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 135176)
Intrebare: Cei din familia ta sunt mai dolofani?

Mda, nici unul din noi nu are un stil de viata prea sanatos. Poate ca pana la urma al meu este cel mai sanatos, deoarece incerc sa-l schimb...

Chaos 01 apr 2010 15:44:53

Re: Jurnal Chaos
 
Meniul meu partial pentru ziua de azi. Voi revenii mai tarziu cu cel complet. De maine dimineata schimb laptele de 3% cu cel de 0.1% si incerc sa mai adaug inca ceva mai consistent. Vreau sa incerc si 20-30 de min de cardio inainte de culcare, sper ca nu o sa ma ajunga lenea pana atunci :-s
Am incercat sa evit astazi produsele din paine si paste, si tot depasesc cu mult nr. de carbohidrati zilnici. Are cineva vre-un sfat?

CALORII INGERATE

Micul dejun, ora 07:33
Lapte de vaca integral 3% grasime, 300ml - 195 calorii, 10.5 proteine, 10.5 grasimi, 0 colesterol, 13.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 12:08
Mere verzi, 200g - 102 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 25.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Nectar de Piersici, Santal, 120ml - 71 calorii, 0.2 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 17.2 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Prânz, ora 14:32
Piept de pui la gratar, 100g - 131 calorii, 22.6 proteine, 3.6 grasimi, 59.5 colesterol, 2.4 carbohidrati, 0 fibre, 571.4 sodiu, 0 zahar
Ardei gras galben, 100g - 27 calorii, 1 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 6.2 carbohidrati, 0.9 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Nectar de Piersici, Santal, 100ml - 59 calorii, 0.2 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 14.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 585 calorii, (mic)34.5 proteine, (mic)14.5 grasimi, 59.5 colesterol, (mult)79 carbohidrati, 0.9 fibre, 571.4 sodiu, 0 zahar


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:17:31.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO