forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-chriselle-vorba-mr-j-8595.html)

Chriselle 19 mar 2011 00:56:02

Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Chriselle: - Dupa mai bine de o luna de cand m-am inscris pe slabute, in sfarsit mi-am luat si eu inima in dinti si m-am hotarat sa-mi deschid un jurnal.
Mr. J: - :-o Mai bine de o luna??? Dar ce ti-a trebuit atata timp?
Chriselle: - Poftim?? Da tu cine mai esti? Stiu ca aici fetele iti raspund destul de repede la mesaje, dar inca nu stiam ca pot sa iti scrie in propriul mesaj /:)
Mr. J: - Pffff... Am eu fata de fata?
Chriselle: - Ca sa fiu sincera cu tine nici macar nu ai o fata! Cum as putea sa iti spun daca e o fata de fata sau de baiat? Dar la modul in care m-ai abordat as zice ca asta e o rautate de gen masculin!
Mr. J: - Mda... Deci, cine crezi tu ca as putea sa fiu? Cum ziceai si tu nimeni nu poate sa iti scrie in propriile mesaje! Nimeni in afara de mine!
Chriselle: - Nimeni in afara de tine? Dar cine esti tu?
Mr. J: - Ei bine, nimeni altul decat jurnalul tau.
Chriselle: - Asta e culmea! In sfarsit vreau sa fac si eu un lucru bun si uite ce patesc! Nu puteam sa primesc si eu un jurnal normal? Sa scriu pur si simplu ce vreau aici si sa astept musafiri dragi? x-(
Mr. J: - :)) Asta in cazul in care o sa ai vizitatori!
Chriselle: - Hei, Mr. J. sau cum te-oi numi tu, acum chiar ca esti rautacios. Sper ca o sa am vizitatori si daca tot iti bagi si tu nasul pe aici, te rog macar cu ei sa fii mai politicos. Altfel, o sa ne suparam.
Mr. J: - Mda... sa ajungem noi la partea cu vizitatorii mai intai :))
Chriselle: - Of, chiar esti un enervant. Uite, m-am suparat si am plecat. Pa!

Liviutzza 19 mar 2011 01:05:15

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Buna!Bine ai venit la noi!Esti ff inventiva,imi place:)chiar m-am amuzat putin cititnd povestioara scrisa de tine!Ce dieta ai de gand sa tii?sport faci?Spune-ne mai multe despre tine si planurile tale:DSa speram ca nu intervine Mr.J!>:D<
Acum am vazut ca nu esti noua:Doricum eu iti urez bun venit in noua ta casuta!!

Chriselle 19 mar 2011 01:26:42

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Mr. J: - Of, Doamne dar ce suparacioasa mai esti! Imi ziceai mie sa fiu dragut si ia uite cum te porti tu. Pleci asa fara sa scrii de fapt ceea ce e esential.
Chriselle: - Adica? :-/ Ce ar fi esential?
Mr. J: - Pai ceea ce fac toate fetele cand isi deschid un jurnal. Sa vorbesti putin despre tine, sa spui ce planuri ai legat de slabit si asa mai departe.
Chriselle: - A! Da, uite ca esti si tu bun la ceva. Pai, atunci o sa povestesc ce si cum dar sper sa nu mai fi rautacios /:)
Mr. J: - Nu o sa mai fiu.
Chriselle: Promite!
Mr. J: - Aaaaa... paiiii... ok, ok! Promit!
Chriselle: - Deci asa... Pai povestea mea incepe cam asa: In copilarie nu am avut probleme cu greutatea, din conta cam toti nu stiau ce sa imi mai faca sa mai pun ceva pe mine ca eram numai piele si os cum se zice. Dar timpul am trecut, am ajuns si in liceu unde as putea spune ca in fiecare an am mai adaugat cate 1 kg la greutatea mea. Cand am intrat in liceu aveam cam 52 de kg si cand am iesit ultima data pe poarta lui aveam vreo 56.
Apoi, a urmat facultatea. Iar aici kilogramele au inceput sa se agate de mine de parca as fi avut un magnet care le atragea. Ferestrele dintre cursuri se lasau cu o iesire la McD. La fel sfarseau si iesirile in oras, ca deh! Unde poti sa mananci ceva gustos cu banii de buzunar pe care ii are un student?
Si uite asa sa fi tot ajuns pe la un 62. Apoi a urmat serv si am atins acolo o greutate de vreo 64.5 dupa nici un an de munca (stres, mai multi bani de cumparat prostioare - starea de bine a inceput sa se vada si la nr de kg).
Dar, punctul culminant a fost altul. Tot surplusul asta de grasime si sunculite la mine se depune exact pe abdomen - iar acesta e mai greu de ascuns. Asa ca am fost pusa de vreo 2-3 ori in fata unor situatii foarte jenante. Inca am foarte clar in minte una dintre ele: Eram in metrou, mergem spre casa, obosita de atata munca. O doamna care statea pe un scaun imi spune cu glas tare: "Domnisoara, doriti sa stati jos?" Chestia asta m-a mirat foarte tare: cum o doamna mai in varsta decat mine imi ofera locul? I-am raspuns scurt un "Nu multumesc". Apoi ea se pare ca nu s-a potolit: "Haideti va rog, luati loc! Sunteti insarcinata si e bine sa aveti grija de dumneavoastra!" La faza asta eram blocata. Nu mai stiam cum sa reactionez. Ea intrerupe tacerea: "Nu trebuie sa va fie rusine, luati loc!" Imi venea sa intru in pamant de rusine si cred ca eram rosie ca o sfecla. Nu am mai zis nimic decat: "Multumesc, dar cobor la prima".

Chriselle 19 mar 2011 01:35:41

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 578087)
Buna!Bine ai venit la noi!Esti ff inventiva,imi place:)chiar m-am amuzat putin cititnd povestioara scrisa de tine!Ce dieta ai de gand sa tii?sport faci?Spune-ne mai multe despre tine si planurile tale:DSa speram ca nu intervine Mr.J!>:D<
Acum am vazut ca nu esti noua:Doricum eu iti urez bun venit in noua ta casuta!!

Chriselle: - Primul musafir! Bine ai venit in casuta mea si multumesc de urari. De Mr. J nu stiu ce sa-ti spun :)), se pare ca e imprevizibil :))
Mr. J: - Dar ce aveti cu mine, mai fetelor?
Chriselle Mr. J, ce am vorbit noi despre rautati? /:)
Mr. J: - Aaaa, nimic :-s Vroiam sa zic, bine ai venit Liviutzza>:D<
Chriselle Bravo, asa mai merge! Sa te porti frumos cu musafirii mei. Aici, toata lumea trebuie sa se simta bine. In fond, e casuta mea si trebuie sa te porti cum iti zic eu. Eu fac regulile, tu esti doar cineva care incearca sa ma bruieze! Vezi bine ca si fetele observa asta, asa ca daca nu vrei sa devii un nesuferit pentru toata lumea ar trebui sa te porti frumos.

Alexandra Andreea 19 mar 2011 08:15:16

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Buna Chris! >:D<
Uite-ma si pe mine pe aici pe la tine, cu un "Buna dimineatza! " !!
http://ancutsanutsa.files.wordpress....od-morning.jpg
Sa ne pui un meniu, sa vedem cum papi, ce papi, si atunci vedem noi cum facem sa fie bine! >:D<

Cu drag,
Alexandra

Chriselle 19 mar 2011 11:25:47

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 578135)
Buna Chris! >:D<
Uite-ma si pe mine pe aici pe la tine, cu un "Buna dimineatza! " !!
Sa ne pui un meniu, sa vedem cum papi, ce papi, si atunci vedem noi cum facem sa fie bine! >:D<

Cu drag,
Alexandra

Bine ai venit! >:D<
Sigur ca da, o sa pun si meniul dar pe seara ca deocamdata nu stiu ce o sa mananc :D
Pana acum pot sa zic ca am mancat o omleta cu ciuperci, cascaval light si masline. Si am baut vreo 2 pahare de apa :D Dar, meniul complet o sa il afisez diseara.
Te mai astept pe la mine :-*

roxy04 19 mar 2011 16:16:09

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
buna chris...am citit si am ras in acelasi timp ai o imaginatie tare bogata..si intamplarea ta am auzito la mai multe persoane..offf yo am intamplari la magazin cand vanzatoarea imi spune cu scarba,,nu avem marime asa mare'' imi vine sa o strang de gat asa ca imi imaginez cum te ai simtit...
sper ca ma primesti si pe mine in casuta ta>:D< te astept si eu in casuta mea:-*
buna si tie Mr. J>:D<(sa fi cumintel ca iei bataita de la fete:P)

Chriselle 20 mar 2011 00:59:12

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de roxy04 (Post 578695)
buna chris...am citit si am ras in acelasi timp ai o imaginatie tare bogata..si intamplarea ta am auzito la mai multe persoane..offf yo am intamplari la magazin cand vanzatoarea imi spune cu scarba,,nu avem marime asa mare'' imi vine sa o strang de gat asa ca imi imaginez cum te ai simtit...
sper ca ma primesti si pe mine in casuta ta>:D< te astept si eu in casuta mea:-*
buna si tie Mr. J>:D<(sa fi cumintel ca iei bataita de la fete:P)

Chriselle: - Buna Roxanelu! :-* Bine ai venit in casuta mea. Tare mult ma bucur sa te vad pe aici.
Mr. J: - Buna Roxy! Bine ai venit in casuta noastra!
Chriselle: - Hei, Mr. J - asa imi place sa te porti. Dar in ceea ce priveste casuta "noastra" trebuie sa iti precizez ca e casuta mea! Dar, bineinteles daca o sa te porti frumos cum ai facut-o acum, in timp putem deveni coproprietari.
Mr. J: - Da, dar vezi bine ca fac eforturi!
Chriselle: - Mr. J, acum vroiam sa vorbesc cu Roxi.
Ma bucur ca ma intelege si pe mine cineva. Deci vreau sa iti zic ca atunci m-am simtit ingrozitor si aveam impresia ca tot vagonul ala se uita la mine unii probabil dandu-si seama ce gafa a facut tipa aia si ca eu nu sunt insarcinata ci doar grasa :((
O sa te vizitez si eu imediat si te mai astept pe aici. :-*

roxy04 20 mar 2011 01:03:42

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
imi imaginez ca atunci ai fi vrutsa fi un strutsa iti bagi capul in pamant
am avut si eu acest sentiment cand trecand pe langa un grup de baieti acestia au strigat in urma mea ,,balena'' ,,graso'' offf asta e daca eram slaba strigau schiloado daca nu gaseau ei altceva...urato chioaro.........rautatea omeneasca

Mr.J aceasta este o discutie intre fete imi pare rau acum nu pot decatsate salut si sa iti urez un somn linistit;))

Monica17 20 mar 2011 01:19:02

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Buna Chriselle. Te-am gasit prin casuta pe la Roxy si m-am gandit ca nu o sa te superi daca trec sa te salut!
Eu sunt Monica si iti urez mult succes in lupta cu kg!
>:D<

Chriselle 20 mar 2011 01:25:28

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Iata si meniul meu pe azi. Cam bogat in calorii :(. Maine am zi de cantar si ma gandesc cu groaza care o sa fie rezultatul. Of, sper sa vina curand si ziua in care o sa consider cantarul un prieten.
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 10:44
Ou de gaina, 90g - 129 calorii
Cascaval light, Synnøve, 30g - 80 calorii
Ciuperci din conserva, 120g - 30 calorii
Masline negre, 50g - 58 calorii
Apa minerala, 500ml - 0 calorii

Gustare 1, ora 00:19
Fistic prajit si sarat, Eldorado, 30g - 192 calorii

Prânz, ora 00:16
Ulei de masline, 10ml - 89 calorii
Pastrav, 350g - 665 calorii
Sparanghel, 200g - 50 calorii

Cina, ora 00:20
Ricotta, Noi Voi, 170g - 228 calorii
Nuci, 30g - 197 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1718 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1418 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1418 calorii

Chriselle 20 mar 2011 01:28:20

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de roxy04 (Post 579434)
imi imaginez ca atunci ai fi vrutsa fi un strutsa iti bagi capul in pamant
am avut si eu acest sentiment cand trecand pe langa un grup de baieti acestia au strigat in urma mea ,,balena'' ,,graso'' offf asta e daca eram slaba strigau schiloado daca nu gaseau ei altceva...urato chioaro.........rautatea omeneasca

Mr.J aceasta este o discutie intre fete imi pare rau acum nu pot decatsate salut si sa iti urez un somn linistit;))

Of, baietii astia! Uneori sunt atat de rautaciosi! Sincera sa fiu ma enerveaza oamenii care se grabesc sa puna etichete inainte sa te cunoasca ca si persoana. Decat sa fiu slaba si o scorpie fara margine mai bine un ursulet, dar bun la suflet. Asa ca.... da-i incolo pe rautaciosi. >:D<

Chriselle 20 mar 2011 01:30:23

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Monica17 (Post 579450)
Buna Chriselle. Te-am gasit prin casuta pe la Roxy si m-am gandit ca nu o sa te superi daca trec sa te salut!
Eu sunt Monica si iti urez mult succes in lupta cu kg!
>:D<

Monica, cum as putea sa ma supar! Stii ce bucurie am de fiecare data cand vad un mesaj nou la mine in casuta? Asa ca esti bine venita si te astept sa vii cat de des iti doresti. Multumesc de urare. Mult succes si tie :-*

Monica17 20 mar 2011 01:31:45

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 579456)
Monica, cum as putea sa ma supar! Stii ce bucurie am de fiecare data cand vad un mesaj nou la mine in casuta? Asa ca esti bine venita si te astept sa vii cat de des iti doresti. Multumesc de urare. Mult succes si tie :-*

Te inteleg perfect! Si eu ma bucur tare mult cand am vizitatori in casuta :x
Iti multumesc si eu! :-*:-*:-*

Chriselle 20 mar 2011 01:36:30

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Monica17 (Post 579457)
Te inteleg perfect! Si eu ma bucur tare mult cand am vizitatori in casuta :x
Iti multumesc si eu! :-*:-*:-*

Pai o sa te vizitez si eu maine (sper sa nu te superi dar acum ma duc la somnic).
Te pupic si somn usor pt cand te culci.

Monica17 20 mar 2011 01:45:57

re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 579462)
Pai o sa te vizitez si eu maine (sper sa nu te superi dar acum ma duc la somnic).
Te pupic si somn usor pt cand te culci.

Nu ma supar,stai linistita! ESti bine primita in casuta mea oricand!
Noapte buna! Te pup :-*

roxy04 20 mar 2011 10:27:32

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Monica17 (Post 579450)
Buna Chriselle. Te-am gasit prin casuta pe la Roxy si m-am gandit ca nu o sa te superi daca trec sa te salut!
Eu sunt Monica si iti urez mult succes in lupta cu kg!
>:D<

ce ma bucur ca se pot intalni 2 persoane in jurnalul meu
foarte bine fetelorrr asa imi place>:D<

roxy04 20 mar 2011 10:31:02

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 579455)
Of, baietii astia! Uneori sunt atat de rautaciosi! Sincera sa fiu ma enerveaza oamenii care se grabesc sa puna etichete inainte sa te cunoasca ca si persoana. Decat sa fiu slaba si o scorpie fara margine mai bine un ursulet, dar bun la suflet. Asa ca.... da-i incolo pe rautaciosi. >:D<

ai mare dreptate...vezi sa nu se supere Mr.J:))

roxy04 20 mar 2011 10:32:26

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
m-am luat cu mesajele si am uitat sa salut:D:D:D:D
neata am venit sa te invit la mine in casuta la o cafeluta sau un ceiuc....
o duminica frumoasa>:D<

Chriselle 20 mar 2011 12:57:28

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de roxy04 (Post 579618)
m-am luat cu mesajele si am uitat sa salut:D:D:D:D
neata am venit sa te invit la mine in casuta la o cafeluta sau un ceiuc....
o duminica frumoasa>:D<

Oh! Multumesc mult! Acum vin sa le servesc. Eu m-am trezit mai tarziu :">

roxy04 20 mar 2011 13:55:57

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 579974)
Oh! Multumesc mult! Acum vin sa le servesc. Eu m-am trezit mai tarziu :">

cu placere te astept cu mult drag>:D<

Alexandra Andreea 20 mar 2011 19:16:21

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Ce mai faci Chriselle? >:D< Meniu vad ca nu ai postat! :D Bataitza! >:)>:)>:)
http://fs29.trilulilu.ro/stream.php?...ul01&key=x.jpg

Chriselle 20 mar 2011 23:12:31

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 580597)
Ce mai faci Chriselle? >:D< Meniu vad ca nu ai postat! :D Bataitza! >:)>:)>:)

Ale, merci mult de trandafiras :-* Nu ma bate in legatura cu meniul. Uite, acum o sa il postez. Am intrat mai tz pe net si din cauza asta.
Una peste alta, am o veste mare! Astazi a fost ziua mea de cantar si vreau sa va zic ca in ultima saptamana am mai scapat de 1.1 kg! Sunt super happy.
De astazi am trecut la faza 2 de South Beach si sper sa am rezultate si in aceasta faza.

Alexandra Andreea 20 mar 2011 23:15:02

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 580850)
Ale, merci mult de trandafiras :-* Nu ma bate in legatura cu meniul. Uite, acum o sa il postez. Am intrat mai tz pe net si din cauza asta.
Una peste alta, am o veste mare! Astazi a fost ziua mea de cantar si vreau sa va zic ca in ultima saptamana am mai scapat de 1.1 kg! Sunt super happy.
De astazi am trecut la faza 2 de South Beach si sper sa am rezultate si in aceasta faza.

Felicitari!! >:D< Si eu am scapat de 2,5 kg! :D Am scris detaliile la mine in jurnal! ;;) Spor in continuare! :-*

Chriselle 20 mar 2011 23:15:06

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Iata si meniul promis:
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 12:30
4 cereale (secara, grau, orz, ovaz), AXA, 30g - 104 calorii
Lapte de soia fara zahar, Alpro Soya, 250g - 78 calorii

Gustare 1, ora 13:03
Miez de nuca bio, Eldorado, 35g - 242 calorii
Pepsi Max, Pepsi, 500ml - 1 calorii
Apa minerala, 500ml - 0 calorii

Prânz, ora 16:26
Pepsi Max, Pepsi, 500ml - 1 calorii
Marar, 5g - 3 calorii
Ulei, Raza Soarelui, 10ml - 90 calorii
Rosii, 100g - 18 calorii
Dovlecei, 400g - 80 calorii

Cina, ora 21:34
Ulei, Raza Soarelui, 10ml - 90 calorii
Ou de gaina, 45g - 65 calorii
Ton in apa, Coop, 100g - 104 calorii
Masline negre, 30g - 35 calorii
Salata verde, 200g - 34 calorii
Pepsi Max, Pepsi, 250ml - 1 calorii

Gustare 3, ora 21:39
Pastile gumate, bomboane de fructe fara zahar, Lakerol, 10g - 19 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 965 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1407 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1407 calorii

Chriselle 21 mar 2011 00:10:12

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 580853)


Felicitari!! >:D< Si eu am scapat de 2,5 kg! :D Am scris detaliile la mine in jurnal! ;;) Spor in continuare! :-*

Multumesc mult! Am citit ce ai scris in jurnal. Felicitari! TIne-o tot asa.:-*
Eu ma retrag. Ne mai auzim maine.
Somnic usor la toata lumea >:D<

Alexandra Andreea 21 mar 2011 08:02:12

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Neatza Chriselle!!! >:D<

Aseara m-am pus la citit, si nu am mai apucat sa iti zic nimic despre meniul tau! :D
1.Imi place f mult micul tau dejun! :x
2.Ce cauta Pepsi acolo? :D Si nu numai ca contine zahar , dar sa stii ca pe produsele astea ar trebui sa scrie " Pericol!"!!! Si am vazut ca ai baut toata ziua, moarte curata! :)) Incearca sa bei apa plata, ceaiuri, sucuri de fructe facute de tine! Si eventuall cafea daca iti place! >:D<
3.La pranza puteai sa mananci si putina carnita! ;) Proteinele ne sunt necesare!
4. Seara, ai asociat oul cu pestele...2 proteine nu se asociaza...doar daca sunt din aceeasi categorie ( ex: peste+peste/ pui+pui/ ou+ou) !
5.Gustarea 2 m-a facut sa rad! :)) Incearca sa renunti la toate produsele astea care ne iau ochii! :) Exista si alte gustari pe care le poti incerca :lapte cu cacao, un iaurt cu o banana, fructe ( f indicate dimineatza pe stomacul gol si seara la 3 ore dupa cina...etc...)
6. Si cel mai important este ca tu mananci prea putin!!!! Incearca sa ridici caloriile macar pana la 1400-1500! Si sport! >:D<

Sper ca nu te-a deranjat ce am scris mai sus! :"> Asa sunt eu, mai directa, dar iti vreau binele! >:D< Spor la tot ceea ce ti-ai propus pe saptamana asta! :-*
http://www.mesaje-felicitari.ro/uplo...20frumoasa.jpg

Chriselle 21 mar 2011 14:52:45

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 580971)
Neatza Chriselle!!! >:D<

Aseara m-am pus la citit, si nu am mai apucat sa iti zic nimic despre meniul tau! :D
1.Imi place f mult micul tau dejun! :x
2.Ce cauta Pepsi acolo? :D Si nu numai ca contine zahar , dar sa stii ca pe produsele astea ar trebui sa scrie " Pericol!"!!! Si am vazut ca ai baut toata ziua, moarte curata! :)) Incearca sa bei apa plata, ceaiuri, sucuri de fructe facute de tine! Si eventuall cafea daca iti place! >:D<
3.La pranza puteai sa mananci si putina carnita! ;) Proteinele ne sunt necesare!
4. Seara, ai asociat oul cu pestele...2 proteine nu se asociaza...doar daca sunt din aceeasi categorie ( ex: peste+peste/ pui+pui/ ou+ou) !
5.Gustarea 2 m-a facut sa rad! :)) Incearca sa renunti la toate produsele astea care ne iau ochii! :) Exista si alte gustari pe care le poti incerca :lapte cu cacao, un iaurt cu o banana, fructe ( f indicate dimineatza pe stomacul gol si seara la 3 ore dupa cina...etc...)
6. Si cel mai important este ca tu mananci prea putin!!!! Incearca sa ridici caloriile macar pana la 1400-1500! Si sport! >:D<

Sper ca nu te-a deranjat ce am scris mai sus! :"> Asa sunt eu, mai directa, dar iti vreau binele! >:D< Spor la tot ceea ce ti-ai propus pe saptamana asta! :-*

Ale, merci mult! Esti o scumpa! Si eu ma "autocert" cand vine vorba de pepsi max. Dar, Pepsi Max nu contine zahar, deci nu ingrasa. Stiu, a-i sa-mi zici ca nici aspartamul nu e mai grozav si ca e poate chiar mai nociv decat zaharul. Asa e ai dreptate. Stiu cat de rau face pepsi si produsele de tip cola - cred ca stiu cel mai bine de pe forum :D Problema mea e ca sunt dependenta - si cand zic dependeta ma refer la dependeta aia data de droguri :) Adica, daca nu beau sunt trista, ma simt obosita, simt ca nu am putere etc. Deci e o chestie la care trebuie din pacate sa lucrez treptat. Oricum, chiar daca nu pare progresez - inainte obisnuiam sa beau cam 2litri chiar 2,5 pe zi.
Legat de calorii sincer eu nici nu le bag in seama. Se intampla intr-o zi sa imi iasa 1700, intr-o zi 1500, in alta 900. Si asta pentru ca eu mananc cat sa ma satur, faptul ca ieri mi-au iesit asa putine calorii e datorita faptului ca asa s-a intamplat ca ce am mancat ieri sa fie mai sarac in calorii (dar nu am facut asta voit). SI eu am fost surprinsa cand am vazut totalul.
Oricum, multumesc de sfaturi si te mai astept pe la mine :-*
Cat despre faptul ca esti directa mie imi place asta. Nu imi plac oamenii care umbla cu ocolisuri :D

Monica17 21 mar 2011 15:55:01

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 580850)
Ale, merci mult de trandafiras :-* Nu ma bate in legatura cu meniul. Uite, acum o sa il postez. Am intrat mai tz pe net si din cauza asta.
Una peste alta, am o veste mare! Astazi a fost ziua mea de cantar si vreau sa va zic ca in ultima saptamana am mai scapat de 1.1 kg! Sunt super happy.
De astazi am trecut la faza 2 de South Beach si sper sa am rezultate si in aceasta faza.

Felicitari! [*128*][*2*][*2*][*2*]

CrisetenO 21 mar 2011 16:20:48

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 580854)
Iata si meniul promis:
CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 12:30
4 cereale (secara, grau, orz, ovaz), AXA, 30g - 104 calorii
Lapte de soia fara zahar, Alpro Soya, 250g - 78 calorii

Gustare 1, ora 13:03
Miez de nuca bio, Eldorado, 35g - 242 calorii
Pepsi Max, Pepsi, 500ml - 1 calorii
Apa minerala, 500ml - 0 calorii

Prânz, ora 16:26
Pepsi Max, Pepsi, 500ml - 1 calorii
Marar, 5g - 3 calorii
Ulei, Raza Soarelui, 10ml - 90 calorii
Rosii, 100g - 18 calorii
Dovlecei, 400g - 80 calorii

Cina, ora 21:34
Ulei, Raza Soarelui, 10ml - 90 calorii
Ou de gaina, 45g - 65 calorii
Ton in apa, Coop, 100g - 104 calorii
Masline negre, 30g - 35 calorii
Salata verde, 200g - 34 calorii
Pepsi Max, Pepsi, 250ml - 1 calorii

Gustare 3, ora 21:39
Pastile gumate, bomboane de fructe fara zahar, Lakerol, 10g - 19 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 965 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1407 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1407 calorii


Salut Chris!

Te-a pus ghinionul sa-mi trimiti un comentariu la pozele din album, asa ca uite acum vin sa fac concurenta lui Mr. J si sa fiu tare rea cu tine. Gata, ti-ai pus armura? Bun, sa trecem la treaba.

Meniul de mai sus se poate numi: Meniul meu de aspartam; Atentie: poate contine urme de mancare. Pai asta se cheama ca mananci sanatos?! Zau asa! Sa-ti zic vreo doua vorbe de duh, de la un dependent de sugar-free la alt dependent: pssst, aspartamul si indulcitorii ingrasa! Serios, nu te iau peste picior! Stiai ca aspartamul era un medicament contra ulcerului intr-o vreme? Deci ce faci tu e sa te supradozezi cu medicamente, adica te dopezi. Eu iti spun ca la mine deja dupa 3 luni de dependenta se vedeau efectele: nervozitate acuta (ce numesti tu energie), dureri de cap aproape zilnice, dureri la ochi, oboseala cronica seara, si pe deasupra ma si umflam, pentru ca pepsi-maxul deschidea pe de o parte pofta de dulce, si pe de alta parte se joaca aiurea cu hormonii si secretiile din aparatul digestiv. Cum am scos aspartamul din dieta, totul a devenit mai bun.

Uite cum sa scapi de dependenta. Pepsi Max contine doua lucruri: zahar si cofeina. Deci o alternativa e sa inlocuiesti Pepsi Max cu cafea tare cu miere sau fructoza. In felul asta ai sa si reduci continutul de cofeina (ca are sa te doara sa pui prea multa miere :P). Incetul cu incetul vei ajunge la normal fara simptome prea serioase.

La fel si bomboanele fara zahar: le arunci, ca-s cu aspartam si alti indulcitori.

Am observat ca mananci multe nuci. Nimeni nu zice sa nu mananci, dar nu cred ca e bine sa mananci zilnic atat de multe (mai reduci portia sau mananci o data la doua zile sau ceva de genul asta).

In rest, iti lipsesc proteinele: in loc de lapte de soia poti manca lapte normal, iar la pranz ar trebui sa ai si carne sau branza. Dupa parerea mea ai putea sa pui la pranz niste carne cu legume, o portie mai zdravana, ceea ce iti va da energie fara sa ai nevoie de energizanti. Astept cu nerabdare un meniu echilibrat si sanatos, fara Pepsi si produse cu indulcitori artificiali!

Te pup si sper sa nu te superi. Mr. J., asa-i ca-s rea? Cu mult drag,

Cristina

roxy04 21 mar 2011 17:34:20

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:A...2hXfeCySrVhl3w

Alexandra Andreea 21 mar 2011 18:49:11

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 581651)
Ale, merci mult! Esti o scumpa! Si eu ma "autocert" cand vine vorba de pepsi max. Dar, Pepsi Max nu contine zahar, deci nu ingrasa. Stiu, a-i sa-mi zici ca nici aspartamul nu e mai grozav si ca e poate chiar mai nociv decat zaharul. Asa e ai dreptate. Stiu cat de rau face pepsi si produsele de tip cola - cred ca stiu cel mai bine de pe forum :D Problema mea e ca sunt dependenta - si cand zic dependeta ma refer la dependeta aia data de droguri :) Adica, daca nu beau sunt trista, ma simt obosita, simt ca nu am putere etc. Deci e o chestie la care trebuie din pacate sa lucrez treptat. Oricum, chiar daca nu pare progresez - inainte obisnuiam sa beau cam 2litri chiar 2,5 pe zi.
Legat de calorii sincer eu nici nu le bag in seama. Se intampla intr-o zi sa imi iasa 1700, intr-o zi 1500, in alta 900. Si asta pentru ca eu mananc cat sa ma satur, faptul ca ieri mi-au iesit asa putine calorii e datorita faptului ca asa s-a intamplat ca ce am mancat ieri sa fie mai sarac in calorii (dar nu am facut asta voit). SI eu am fost surprinsa cand am vazut totalul.
Oricum, multumesc de sfaturi si te mai astept pe la mine :-*
Cat despre faptul ca esti directa mie imi place asta. Nu imi plac oamenii care umbla cu ocolisuri :D

Sa o asculti pe Cris, ca si pe mine m-a tras de urechi si stie ea ce zice! :"> >:)
Si ar trebui sa nu mai mananci asa de dezordonat! ;) Adica ar trebui sa incepi sa numeri caloriile daca nu poti sa fii constanta! :-* Totul incepe cu sucul...sau cu ceea ce esti tu dependenta...si apoi se poate termina cu tine aratand asa cum iti doresti!

Gandeste-te: ce conteaza mai mult? Pepsi, sau sanatatea si ceea ce ti-ai propus? ;)

Cu drag,
Alexandra

Chriselle 21 mar 2011 21:41:37

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 581860)
Salut Chris!

Te-a pus ghinionul sa-mi trimiti un comentariu la pozele din album, asa ca uite acum vin sa fac concurenta lui Mr. J si sa fiu tare rea cu tine. Gata, ti-ai pus armura? Bun, sa trecem la treaba.

Meniul de mai sus se poate numi: Meniul meu de aspartam; Atentie: poate contine urme de mancare. Pai asta se cheama ca mananci sanatos?! Zau asa! Sa-ti zic vreo doua vorbe de duh, de la un dependent de sugar-free la alt dependent: pssst, aspartamul si indulcitorii ingrasa! Serios, nu te iau peste picior! Stiai ca aspartamul era un medicament contra ulcerului intr-o vreme? Deci ce faci tu e sa te supradozezi cu medicamente, adica te dopezi. Eu iti spun ca la mine deja dupa 3 luni de dependenta se vedeau efectele: nervozitate acuta (ce numesti tu energie), dureri de cap aproape zilnice, dureri la ochi, oboseala cronica seara, si pe deasupra ma si umflam, pentru ca pepsi-maxul deschidea pe de o parte pofta de dulce, si pe de alta parte se joaca aiurea cu hormonii si secretiile din aparatul digestiv. Cum am scos aspartamul din dieta, totul a devenit mai bun.

Uite cum sa scapi de dependenta. Pepsi Max contine doua lucruri: zahar si cofeina. Deci o alternativa e sa inlocuiesti Pepsi Max cu cafea tare cu miere sau fructoza. In felul asta ai sa si reduci continutul de cofeina (ca are sa te doara sa pui prea multa miere :P). Incetul cu incetul vei ajunge la normal fara simptome prea serioase.

La fel si bomboanele fara zahar: le arunci, ca-s cu aspartam si alti indulcitori.

Am observat ca mananci multe nuci. Nimeni nu zice sa nu mananci, dar nu cred ca e bine sa mananci zilnic atat de multe (mai reduci portia sau mananci o data la doua zile sau ceva de genul asta).

In rest, iti lipsesc proteinele: in loc de lapte de soia poti manca lapte normal, iar la pranz ar trebui sa ai si carne sau branza. Dupa parerea mea ai putea sa pui la pranz niste carne cu legume, o portie mai zdravana, ceea ce iti va da energie fara sa ai nevoie de energizanti. Astept cu nerabdare un meniu echilibrat si sanatos, fara Pepsi si produse cu indulcitori artificiali!

Te pup si sper sa nu te superi. Mr. J., asa-i ca-s rea? Cu mult drag,

Cristina

CrisetenO, m-ai facut sa rad de una singura :)) dupa ce am citit prima fraza.
Apoi, dupa ce le-am citit pe celalalte ce sa zic? Imi vine sa bag capu in pamant de rusine :"> Uite, o sa incerc sa o las mai moale cu Pepsi, m-ai convins! Dar sa fii intelegatoare cu mine - o sa o fac treptat. Adica daca mai vezi din cand in cand Pepsi la mine in meniu te rog sa nu ma bati :D Promit ca nu m-ai comentez nimic la poze daca asta a fost cauza :))
Dar legat de laptele de soia nu stiu de ce nu iti place de el. Adineaori m-am uitat pe etichete si sa stii ca si laptele de soia si cel normal au 3.3 g proteine. Deci.. nu vad care e faza. Eu am inteles ca e mai sanatos pentru ca nu contine lactoza aia care e destul de greu de digerat. Deci aici nu prea m-ai convins. Un alt motiv pentru care beau laptic de soia e ca vreau treptat treptat sa devin vegetariana (bine, semi - pt ca la peste, branza si oua nu as vrea sa renunt total).
Iar nucile pe care le-am mancat au 15.2 g proteine. Crezi ca e rau? Eu nu stiu cate proteine ar trebui sa consumam pe zi. Tu stii ceva legat de asta?
Meniul de azi nici nu indraznesc sa-l mai afisez in jurnal :)) Mi-e ca ma urechezi rau de tot :D Asa ca maine sper sa fiu mai cumintica ca sa pot sa prezint ce am papat.
Pe Mr. J l-am inchis intr-o cuite acum. Se aud numai tipete si proteste de acolo. Dar nu ii dau drumul pana maine, poate oboseste :)) Pe el am voie sa il persecut ca el e un rautacios. Dar tu nu esti rea deloc stiu ca tot ce zici o faci spre binele meau asa ca iti multumesc pt comentariu si te rog sa ma mai urechezi. :-*

Chriselle 21 mar 2011 21:43:52

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Monica17 (Post 581821)
Felicitari! [*128*][*2*][*2*][*2*]

Multumesc Monicut! Sper sa ma tin de treaba asa cum ai facut si tu! :-*

Chriselle 21 mar 2011 21:45:30

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de roxy04 (Post 581968)

Multumesc de urare Roxanelu, tu mereu vii cu o poza, cu o floricica, ce frumos din partea ta. Si eu iti doresc o saptamana frumoasa!

Chriselle 21 mar 2011 21:46:49

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Alexandra Andreea (Post 582067)


Sa o asculti pe Cris, ca si pe mine m-a tras de urechi si stie ea ce zice! :"> >:)
Si ar trebui sa nu mai mananci asa de dezordonat! ;) Adica ar trebui sa incepi sa numeri caloriile daca nu poti sa fii constanta! :-* Totul incepe cu sucul...sau cu ceea ce esti tu dependenta...si apoi se poate termina cu tine aratand asa cum iti doresti!

Gandeste-te: ce conteaza mai mult? Pepsi, sau sanatatea si ceea ce ti-ai propus? ;)

Cu drag,
Alexandra

Ai dreptate Ale! Bine pus in balanta. O sa incerc sa ma conformez.:)

roxy04 21 mar 2011 21:54:13

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 582392)
Multumesc de urare Roxanelu, tu mereu vii cu o poza, cu o floricica, ce frumos din partea ta. Si eu iti doresc o saptamana frumoasa!

:D:D:D:D:D:D:D:D
multumesc asemenea>:D<

CrisetenO 21 mar 2011 22:16:52

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Salut, Chris!

Bravo tie pentru decizia sa te mai lasi de aspartam! Stiu ca e foarte greu sa te lasi, pentru ca si eu am fost in situatia ta, dar te asigur ca merita. In doua saptamani daca reduci doza de cofeina te vei simti cu energie naturala, ceea ce e mult mai valoros decat sa-ti inseli oboseala!

Despre proteinele din laptele de soia: in general sunt mai greu de procesat din cate stiu eu decat cele din laptele normal. Proteinele animale sunt mai asemanatoare cu acelea de care avem nevoie noi ca animale si deci se folosesc in mai mare proportie si mai usor.

Uite, Chris, iti sugerez sa iti scrii meniul aici pe calculatorul de calorii. Dai click pe Calorii in meniul de deasupra, apoi adaugi alimentele unul dupa altul (cautand cu search) si cantitatile respective. La sfarsit poti sa apesi in meniul de deasupra din linia a doua: Calorii Ingerate. Vei vedea acolo indicatii despre cantitatile de proteine, grasimi si carbo mancati intr-o zi. Mie imi e de foarte mare folos calculatorul! In general o cantitate zilnica normala de proteine e cam in jur de 45-55 g.

Chestia cu vegetarianismul trebuie sa fie o decizie personala deci nu vreau sa ma bag aici. Vreau numai sa spun un lucru: am o colega care pana de curand era complet vegetariana, dar cand a vrut sa aiba copii, a trecut pe vegetarianism cu carne de pui la sfatul doctorului. Cred ca e bine sa pastrezi un echilibru in dieta: nu e bine sa excluzi nimic in afara de aspartam... ;) Dar asta e o decizie care tine de tine, si fiecare reactioneaza altfel la lipsa de proteine din carne. Ai grija numai cu zincul, fierul si celelalte elemente din tabelul periodic, care apar in carnea rosie si care sunt greu de luat din alte parti.

Te pup dulce si iti urez mult succes. Uite, eu am slabit de la 90 de kg, deci daca am reusit eu, reusesti si tu! Cu mult drag,

Cristina

Monica17 21 mar 2011 22:39:32

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de Chriselle (Post 582384)
Multumesc Monicut! Sper sa ma tin de treaba asa cum ai facut si tu! :-*

Sunt convinsa ca o sa te tii de treaba! O sa facem asta impreuna, ca si eu mai am de munca >:).. :-*:-*>:D<

Chriselle 21 mar 2011 23:05:24

Re: Jurnal Chriselle - De vorba cu Mr. J
 
Citat:

Anterior postat de CrisetenO (Post 582501)
Salut, Chris!

Bravo tie pentru decizia sa te mai lasi de aspartam! Stiu ca e foarte greu sa te lasi, pentru ca si eu am fost in situatia ta, dar te asigur ca merita. In doua saptamani daca reduci doza de cofeina te vei simti cu energie naturala, ceea ce e mult mai valoros decat sa-ti inseli oboseala!

Despre proteinele din laptele de soia: in general sunt mai greu de procesat din cate stiu eu decat cele din laptele normal. Proteinele animale sunt mai asemanatoare cu acelea de care avem nevoie noi ca animale si deci se folosesc in mai mare proportie si mai usor.

Uite, Chris, iti sugerez sa iti scrii meniul aici pe calculatorul de calorii. Dai click pe Calorii in meniul de deasupra, apoi adaugi alimentele unul dupa altul (cautand cu search) si cantitatile respective. La sfarsit poti sa apesi in meniul de deasupra din linia a doua: Calorii Ingerate. Vei vedea acolo indicatii despre cantitatile de proteine, grasimi si carbo mancati intr-o zi. Mie imi e de foarte mare folos calculatorul! In general o cantitate zilnica normala de proteine e cam in jur de 45-55 g.

Chestia cu vegetarianismul trebuie sa fie o decizie personala deci nu vreau sa ma bag aici. Vreau numai sa spun un lucru: am o colega care pana de curand era complet vegetariana, dar cand a vrut sa aiba copii, a trecut pe vegetarianism cu carne de pui la sfatul doctorului. Cred ca e bine sa pastrezi un echilibru in dieta: nu e bine sa excluzi nimic in afara de aspartam... ;) Dar asta e o decizie care tine de tine, si fiecare reactioneaza altfel la lipsa de proteine din carne. Ai grija numai cu zincul, fierul si celelalte elemente din tabelul periodic, care apar in carnea rosie si care sunt greu de luat din alte parti.

Te pup dulce si iti urez mult succes. Uite, eu am slabit de la 90 de kg, deci daca am reusit eu, reusesti si tu! Cu mult drag,

Cristina

Cristinuca, esti o scumpa ca iti faci timp sa imi scrii >:D<
Asta cu vegetarianismul e intr-adevar o polemica la care nu a reusit nimeni sa ii puna punct. Eu personal nu vreau sa conving pe nimeni sa devina vegetarian.
Eu decizia asta am luat-o dupa ce am citit Skinny Bitch. Nu stiu daca ai auzit de cartea asta. Si bineinteles dupa ce am intrat pe site-ul de la Peta. Vreau sa iti zic sincer ca imi doresc sa devin vegetariana doar din cauza animalutelor. Eu cand am auzit ca un porc este mai inteligent decat un copil de 3 ani am ramas masca (nu ca as fi eu mare fan al porcilor :D), sau cand am vazut cum sunt tratate animalele intr-un abator. Sa vezi vacutele cum incearca sa se dea inapoi si sa le vezi lacrimile din ochi. Apoi puiisori care suporta atatea tratamente - pe care ar trebui sa le suporte doar cand sunt morti, ei le suporta de vii. In fine... concluzia era ca daca suntem vegetarieni salvam 90 de animalute pe an de la astfel de chinuri.
Daca te uiti in meniurile mele ai sa vezi ca inca nu sunt vegetariana iar la carnea de peste m-am hotarat totusi sa nu renunt pentru ca asa cum ai spus si tu anumite vitamine (cum ar fi B12 si D) nu le poti lua decat din carne sau ca suplimente alimentare.
Cu zincul si cu fierul chiar vreau sa am grija si merci ca mi-ai reamintit, pentru ca in adolescenta chiar am avut o anemie cronica si stiu ca nu e de joaca cu chestiile astea.
Tu cum ai reusit sa slabesti? Mi se pare superb ce ai rezlizat. Felicitari :-*


Ora este GMT +2. Ora este acum 17:21:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO