forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   jurnal claudi..... (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-claudi-1679.html)

claudi 02 nov 2009 14:50:39

jurnal claudi.....
 
Buna...dragi "colege de suferinta".
Ma numesc Claudia si am sa incerc sa va descriu povestea mea ,banala de altfel pentru ca ma regasesc si eu in multe din povestile voastre.
De mica si pana la varsta de 21 ani,cand m-am casatorit,am aratat bine.Nu eram nici durdulie dar nici foarte slaba.(61 kg).Eram normala cu forme frumoase care ma multumeau in primul rand pe mine(mentionez ca sunt oarecum perfectionista din descrierea sotului meu).
Dupa casatorie, timp de un an am depus 2-3 kg.Aratam bine si asa,ca fiind inalta nu se prea cunosteau.Apoi am ramas insarcinata cu fetita si am avut o sarcina cu retinere de apa in asa masura ca de la 6 luni nu mai aveam voie sa mananc absolut deloc sarat.Dupa nastere am ajuns la 75 kg pe care le-am pastrat multi ani cu mici oscilatii.Reuseam sa mai slabesc 2-3 kg f. greu dar le depuneam cu mare usurinta la loc.:-/In 2006 m-am hotarat sa slabesc cu adevarat si am renuntat la paine, dulce,sucuri si orice fel de alcool.In 5 luni am slabit cam 7-8 kg,dar ma ajuta mult si serviciul datorita caruia trebuia sa merg pe jos 2-3 km pe zi.I n loc de apa, ma obisnuisem sa beau bors acru.
Apoi eu si sotul ne-am hotarat ca e timpul sa mai avem un copil asa ca am ramas din nou insarcinata.Am continuat sa nu ma ating de paine si dulciuri dar pe la a 5-a luna de sarcina mi s-a diagnosticat placenta praevia si pe deasupra fatul nu se dezvolta normal.Medicul m-a luat la intrebari cam ce mamanc si mi-a recomandat o alimentatie din care sa faca parte si painea si etc...
Asta a fost inceputul ca dupa o luna deja introdusesem din nou in alimentatia mea ceea ca ma chinuisem atata sa alung.Am nascut baietelul la 7 luni ,nu mai dau detalii prin cate am trecut ca sa fie bine cu el,dar am deveni f. obosita si psihic si fizic.Desi dupa nastere aveam cam 72 kg,nu a durat mult si am ajuns la 76 kg.Stresul ma facea sa fug repede la frigider si sa mananc indiferent daca-mi era sau nu foame.
Peste o luna baietelul meu implineste 2 anisori, iar eu incep serviciul ceea ce ma va pune din nou in miscare ca am devenit f. comoda.
Desi am incercat sa renunt din nou la dulciuri nu am mai reusit.De paine nu sunt dependenta dar de dulciuri ,da.
Si mie ca si celorlalte care vor sa slabeasca mi-e greu sa deschid dulapul,sa-l vad plin cu haine care-mi plac dar care nu-mi mai vin.De cate ori ma uit in oglinda ma demoralizez ca sa nu mai spun si de faptul ca mi-e rusine ca sotul meu sa ma vada mai sumar imbracata.De aici subantelegeti si singure ca il evit la pat.
Cam asta e......
Daca sunteti dispuse sa-mi dati sfaturi, si sa ma ajutati sa-mi recapat vointa si increderea ca se poate slabi,va stept cu drag.
De altfel am inceput sa-mi calculez caloriile si am constatat ca mananc si mult si bine, iar miscare nu fac mai deloc.
Astept parerile voastre....

erato 02 nov 2009 15:10:18

Re: jurnal claudi.....
 
Bine ai venit!
http://www.floriinconstanta.ro/flori...n-cromatic.jpg
Impresionanta povestea ta. Aici sunt multe fete care se co nfrunta cu aceleasi probleme si sunt sigura ca fiecare dintre ele te va ajuta asa cum poate mai bine. Eu te sfatuiesc, pt inceput, sa nu fii foarte aspra in regimul tau pt ca dupa o anumita perioada vei reveni la obiceiurile proaste. Incepe cu pasi mici si siguri...Calculeaza cam cate calorii mancai tu inainte de a-ti propune sa slabesti si scade 500 de calorii. Imi dau seama ca e greu cu 2 copii sa faci si miscare, dar incearca sa incluzi in programul tau macar niste plimbari, sa urci scari, si orice alt tip de miscare iti place.
Iti urez multa bafta in lupta cu kg!

claudi 02 nov 2009 15:29:08

Re: jurnal claudi.....
 
Multumesc de primire.Ai pus punctul pe "i" cand ai realizat ca mi-e greu sa ies afara,mai ales acum ca .e frig.Dar lucrurile in privinta miscarii se vor schimba cand incep serviciul.Inca o data iti multumesc de incurajari,si iti urez succes in cotinuare.

roseadria 02 nov 2009 15:35:45

Re: jurnal claudi.....
 
Bine ai venit si multa bafta !

roseadria 02 nov 2009 15:39:59

Re: jurnal claudi.....
 
Dar cu sotul ai mare grija ca si treaba cu evitatul nu-i prea buna.......chiar deloc.
Chiar zic sa te gindesti bine si sa incerci sa gasesti o alt asolutie. Mai pe intuneric, pune niste luminari, gaseste niste artificii.....dar nu evita.

claudi 02 nov 2009 15:47:48

Re: jurnal claudi.....
 
e si asta unul din motive dar mai sunt si copiii.....
multumesc de primire

claudi 02 nov 2009 15:49:46

Re: jurnal claudi.....
 
acuma vreau sa-l asot pe cel mic afara cu atat mai mult ca una dintre "slabute" chiar mi-a recomandat plimbarea.
revin dupa o ora.......

roseadria 02 nov 2009 15:52:34

Re: jurnal claudi.....
 
Pai copiii se culca la locul lor si tu trebuie sa gasesti loc, timp si atmosfera pt VOI !

Sheba 02 nov 2009 16:09:51

Re: jurnal claudi.....
 
Bun venit si din partea mea! Si PS Roseadria are dreptate!
Trebuie sa-ti gasesti timp si spatiu pentru tine si pentru voi!
si gandeste-te ca sotul tau te place nu numai ptr ceea ce vede dar in primul rand pentru cine esti.

claudi 02 nov 2009 17:21:18

Re: jurnal claudi.....
 
ok...am revenit inghetata de frig cu atat mai mult cu cat nu mi-am putut incheia haina la nasturi.Asta e prea de tot, ca nu-mi pot prmite sa-mi cumpar haine cu fiecare kg pe care il depun mai ales ca am prostul obicei sa mi le iau stramte pe motiv ca oricum trebuie sa slabesc.
Multumesc de sfaturi si voi incerca sa fac mai multa miscare, cat despre "evitarea sotului meu" nu cred ca pb. asta se rezolva pana nu mai dau jos din burta asta enervanta.Am un nazdravan de baietel a carui energie pe mine ma termina incat seara cad atat de obosita ca numai grija sotului nu o mai am.Si eu dorm cu cel mic iar sotul cu fetita.Ne gasim greu curajul sa alungam oboseala ptr. noi.Iar ziua se vede tot.
In seara asta am sa incerc sa ma abtin de la a mai manca ceva.Am sa ma gandesc ca eu trebuie sa ma eliberez de jumatate de "sac de ciment".
Sunt convnsa ca alaturi de voi am sa reusesc.


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:07:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO