forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Crissa08-capitolul 2 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-crissa08-capitolul-2-a-12464.html)

rozica1965 08 ian 2014 22:22:40

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Citat:

Anterior postat de crissa08 (Post 1320828)
da, acum se cheama imparatul traian, de la universitate fac dreapta, apoi a 2 a intersectie fac stanga

Eu ,personal,nu am vazut niciodata liceul asta...:-/:-/

crissa08 08 ian 2014 22:27:28

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Nici eu! Dar asa mi-a zis la telefon, ca in zona e cladirea cu cabinetul.
Am gasit pe net adresa cabinetului.
Imi pare rau ca nu pot da de tine, o sa fiu de la 16-17 acolo, ai nr meu, cand ai de unde, poti da un bip, acum ies de pe site, ca mai am ceva de lucru si sunt chiar obosita.
Te pupacesc!
>:D<>:D<>:D<

lidiuta 09 ian 2014 08:25:57

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Buna dimineata, Crissa!:)
Stiu ca nu vei citi curand mesajul asta, iti tin pumnii azi la doctor, te admir pentru cum ai depasit momentul de ieri cand acea doctorita a plecat mai devreme. Eu o sa merg vinerea viitoare la o doctorita care vine de la Bucuresti, o cheama Lucica Grigorascu si am citit aprecieri frumoase la adresa dansei, pe net. Sper sa nu ma dezamageasca. Eu simt ca va fi bine.
Drum bun, sa gasesti usor cabinetul si sa primesti indrumarea de care ai nevoie! Te>:D<

crissa08 09 ian 2014 09:14:44

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1320887)
Buna dimineata, Crissa!:)
Stiu ca nu vei citi curand mesajul asta, iti tin pumnii azi la doctor, te admir pentru cum ai depasit momentul de ieri cand acea doctorita a plecat mai devreme. Eu o sa merg vinerea viitoare la o doctorita care vine de la Bucuresti, o cheama Lucica Grigorascu si am citit aprecieri frumoase la adresa dansei, pe net. Sper sa nu ma dezamageasca. Eu simt ca va fi bine.
Drum bun, sa gasesti usor cabinetul si sa primesti indrumarea de care ai nevoie! Te>:D<

Buna dimineata!Am auzit de aceasta doctorita, dar pana atunci ne mai scriem pe forum! Plec acum la treburile cu jobul part-time si apoi la Craiova.
Pupici

crissa08 09 ian 2014 21:46:35

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Buna seara!
Am avut ragazul sa ma intalnesc cu o prietena si cu sotul ei preot, nu ne mai vazusem de anul trecut, ne-au asteptat la universitate, ne-au condus la casa parohiala , apoi la un local cochet , am mers in parc....e un parc superb in Craiova, atata liniste...arbori mari, lac, podete...teatrul de vara.
Apoi ne-au condus la doctorita, daca nu ar fi trebuit sa fiu maine la ambele joburi, am mai fi ramas....dar ne reintoarcem intr-un w/e!
Cu doctorita am stat vreo 45 min, am dezbatut, intors pe toate fetele si am hotarat ce e de facut. A vazut ca-s optimista si imi vad de joburi, nu ma dau batuta asa usor. Asa ca m-a incurajat sa-mi vad de treburile mele, ca altii lucreaza si cu TSH-uri mai mari, important e sa vrei!
Lidi - tipa a recomandat analize facute ca lumea, la Sinevo( in orasele mari), unde au analizatori f. buni, dar fac peste 2 luni, deocamdata crestem doza usor usor, pilula pt pusl, iau calciu, ceva naturist pt bufeuri si a ramas sa ne scriem pe mail. Am vb si de diete, regim echilibrat, a zis ca stie ca-i greu cu metabolismul, varsta, dar nu e de acord cu regimurile dezechilibrate, sa incerc sa merg pe stilul sanatos, sa aduc organismului din toate, insa sa fiu atenta la portii si la mancatul seara prea tarziu. Zicea si ea ca ideal e sa nu te culci cu stomacul plin, am punctat niste reguli generale.
A fost o experienta placuta!
Revin maine cu scrieri interesante, acum merg la nani!
O seara placuta!
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

danuta 10 ian 2014 06:40:02

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
buna dimineata crissa>:D<
ce frumos.....parcul,linistea,pasarelele.....imi plac si mie la nebunie toate astea.
nici eu nu sunr ptr diete drastrice,dezechilibrate......nu zic ca nu ar functiona dar nu mi se potrivesc mie,abia astept sa mai povestesti ce ti-a mai spus doctorita...eu personal nu am discutat niciodata cu vreun medic despre slabire:D
multa sanatate>:D<:-*

crissa08 10 ian 2014 09:20:16

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Buna dimineata!
Doctorita mi-a spus clar sa nu ma mai apuc de diete dezechilbrate, ca organismul are nevoie de toata: proteine, carbo, lipide. Zicea si ea ca sunt promovate multe, apoi toate prostiile de pastile. Regulile de aur sunt cele care noi le stim:
- sunt interzise (cu exceptia anumitor sarbatoriri): dulciurile, alcoolul, bauturile carbogazoase, sucuri din comert, sarea in cantitati mari, grasimile de tipul carne grasa, slaninuta, mezeluri, smantana grasa, margarina, sosuri, maioneza, fructe uscate
- sunt limitate: painea (3-4 feliute pe zi eventual neagra), orezul, mamaliga,pastele, fasolea uscata,cartofi, banane, struguri
- sunt permise: carne slaba la gratar, fiarta, peste, lactate mai slabe, oua fierte tari, legume, fructe , ceaiuri de plante, sucuri naturale proaspete din legumele si fructele permiese
- idealul este de 5 mese pe zi pe principiul putin si des, se va manca incet, cu inghitituri mici, mestecand bine si in liniste
- ultima masa cel mai bine cu 2-3 ore inainte de culcare
-nu se va inrerupe brusc regimul pt ca acest lucra va duce la reingrasare
- se va asocia la regim si cresterea activitatii fizice : mersul pe jos, urcat pe scari, diverse activitati casnice, etc
- cantarirea o data pe sapt sau la 2 saptamani, stabilita o zi, dimineata, dupa evacuarea vezicii urinare si a intestinului gros, inainte de a lua micul dejun, imbracat in lenjerie intima
- sunt potential periculoase suplimentele de tipul capsulelor minune care promit o scadere masiva de greutate
- sunt interzise regimurile exclusiviste deoarece produc dezechilibre metabolice
- scopul unui regim sanatos, de calitate, fara riscul de a pune la loc kg pierdute la intreruperea lui, este scaderea in greutate cu maxim 4 kg pe luna
- tratamentul obezitatii se bazeaza pe dieta echilibrata, hipocalorica, eficienta daca este aplicata pe termen lung si urmata de schimbarea obiceiurilor alimentare pentru tot restul vietii
- a slabi este in primul rand o chestiune de vointa, perseverenta, hotarare si rabdare!
Acestea au fost indicatiile date de medic.
Cred ca nu e vreo noutate pentru cei care se lupta cu kg si care au incercat tot felul de strategii!
Pana la urma depinde numai de noi, fiecare trebuie sa se motiveze si sa puna in miscare vointa proprie.
>:D<>:D<>:D<

lidiuta 10 ian 2014 09:44:35

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Foarte frumos si succint, ce ti-a zis dna doctor! Asa e, stim lucrurile astea, mai ramane sa le aplicam.
O zi buna, trec la treaba!:)

crissa08 10 ian 2014 11:02:09

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1321235)
Foarte frumos si succint, ce ti-a zis dna doctor! Asa e, stim lucrurile astea, mai ramane sa le aplicam.
O zi buna, trec la treaba!:)

Exact, sunt lucruri pe care le cunoastem f. f.f. bine...:))
Acum sa le punem in practica!
Spor la lucru!
>:D<>:D<>:D<

lidiuta 10 ian 2014 11:06:14

Re: Jurnal Crissa08-capitolul 2
 
Am pus poza cu mine din 2002, o gasesti in jurnal. E poza inspiratoare! Multumesc mult de idee!>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 16:33:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO