forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~* (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-dancewitme-rina90-3130.html)

Dancewithme 14 mar 2010 19:01:49

*~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Buna fetele! M-am decis sa-mi fac un jurnal , sa mi monitorizez mai usor activitatea asta;)) slabitul:D
Am aproape 17 ani( fac in mai ) , 1.70 si in jur de 61 -62 kg. Pot spune ca de aproximativ 2 saptamani mananc sanatos , fara paine si dulciuri , incerc sa evit pe cat posibil ; o mare realizare a mea , beau 2l apa/zi:O eu ,care de-abia daca ma atingeam de apa:))

am tinut 4 zile de disociata:
prima zi lapte
a II -azi fructe
a III-a zi carne
a IV-a zi legume
si deja m-am obisnuit:D
maine ma cantaresc sa vad cat am dat jos zilele astea:D
Si m-am hotarat sa continui pe disociat , dar varianta RINA 90 ptr ca mi-e mai simplu , (mai ales ca as manaca toata ziua numai fructe:)) )si vreau sa dau jos kg treptat , sa ma pot mentine pe viitor , sa devina un stil de viata!

-in fiecare seara dupa dus fac masaj (cu o chestiuta cu zimti din lemn care stimuleaza circulatia etc.)in zonele pb: abdomen , coapse( unde am cel mai mare complex ) si bratele
-zilnic beau 500-700 ml ceai verde + 4 feliute de portocala
-2l apa/zi
-evit dulciurile , daca intr-adevar mi-e f pofta , iau o bucatica mica de cioco si imi trece
Ce ma enerveaza cel mai rau este ca intervalul 13-19 nu pot manca ce mi-as propune , ptr ca sunt la scoala... dar o sa reusesc eu cumva , chiar daca voi fii nevoita sa mananc pe la baie sa nu vada ceilalti ca tin regim:)) Nu-mi pasa de ei , cert e ca ma vreau slaba , sa pot porta si eu ce vreau , sa nu ma mai simt complexata...
Ca si sport , practic in week-end dansul intens:D

15 martie 2010 -inceputul unei noi vieti!
Multumesc ca m-ati acceptat in comunitatea voastra!>:D<:x
voi scrie zilnic meniul:D sper sa nu am abateri(prea dese:)) )

Dancewithme 14 mar 2010 19:06:31

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Iata dieta ce o voi urma: Micul dejun e la fel in fiecare zi si consta in cateva fructe (2 mere sau pere, piersici sau un pumn de fructe marunte)

In cursul acestei diete alterneaza zile de proteine, legume, carbohidrati si fructe. Nu se poate schimba ordinea!

Ziua 1: Proteine
Pranz: Carne fiarta sau fripta – 3 felii (200g)
In loc de carne se pot consuma 3 oua fierte sau prajite, sau branzeturi/cascaval.
1 felie paine, salata fara limite (fara ulei)
Dupa pranz trebuie obligatoriu consumat 200 ml supa fara taietei
Lactate se pot consuma doar in aceasta zi
Cina: la fel ca la pranz, dar fara supa. Sa fim atenti sa consumam aceeasi mancare ca la pranz

Ziua 2: Legume
Pranz: Orice fel de legume, verdeturi (fasole, mazare, linte, morcovi, cartofi …) obligatoriu fierte. Se pot folosi condimente, sare, ketchup, bulion
1 felie paine, salata dupa gust
Cina: la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici

Ziua 3: Carbohidrati
Pranz: Paste fierte cu condimente sau sosuri sau aluat de pizza cu ketchup, bulion sau rosii
Cina: o felie mai mica de tort/prajitura, sau 2-3 cozonaci mici, sau 3 globuri inghetata. Obligatoriu o felie de ciocolata de menaj

Ziua 4: Fructe
Pranz: Orice fel de fructe in cantitate nelimitata
Cina: La fel ca la pranz

Alte lucruri de stiut:
- Pe parcursul dietei, o data pe luna trebuie obligatoriu tinuta o zi in care se bea doar apa; aceasta zi trebuie sa urmeze dupa ziua de fructe, dupa care continuam cu ziua de proteine
- Cafea si ceai se poate consuma in orice cantitate, fara zahar si lapte
- Dupa terminarea dietei putem manca normal, dar pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa consumam doar fructe. Daca in aceste 90 zile mai slabim inca 3 kg, inseamna ca schimbarea a avut loc in organism
- Nu se poate sari peste nimic din meniu, deoarece fiecare aliment isi are rolul sau, si daca nu le consumam pot aparea carente care pot duce la infectiuni
- Deobicei nu obisnuim sa mancam doar fructe la micul dejun, dar din acestea, organismul extrage prima data zaharul integral care hraneste si intareste sistemul nervos
- Cei care sufera de tensiune arteriala ridicata, dupa cateva saptamani de dieta pot chiar sa renunte la medicamente, bineinteles sub supravegherea medicului


Cele care tin tot rina , astept sa ne impartasim experienta! pupicei:*

drama queen 14 mar 2010 20:39:04

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
buna si bine ai venit :-* deci dieta Rina mi se pare cam dura pt cela 8 kg care le ai tu de dat jos:) este un sfat.. sau daca vrei sa o tii nu o tine 90 de zile.. este destul de dificil.. :) parerea mea:D ai putea sa incerci tot un disociat cel ai Iannei era super eu am slabit cu el:P si era 2 sapt strict si 2 mentinere deci mergea f bine oricum tu faci cum vrei :-*>:D< asteptam vesti :-*

riky 14 mar 2010 20:48:52

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Bine ai venit printre noi!!! hmm ...cum zicea si DramaQ. e cam dura dieta...dar e alegerea ta....Noi te sustinem si iti uram la cat mai putine kg inainte!! >:D<

Dancewithme 14 mar 2010 21:09:23

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Multumesc fetele>:D< nu o s-o tin 30 de zile , principiul m-a atras cel mai mult la dieta asta , si e si accesibila pentru mine:D vreau sa ma conving pe pielea mea daca functioneaza;)) o sa studiez mai bn disociata iannei:D
am niste emotii pentru maine dimineata:D de-abaia astept sa vad ce-mi arata cantarul dupa 4 zile de disociata:D( joi aveam 62,7)

Dancewithme 14 mar 2010 21:33:43

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Sa nu uit , maine ma si masor:D bust-
talie-
sold-
coapsa sus -
coapsa mijloc-
deasupra genunchiului-

riky 14 mar 2010 21:36:26

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Citat:

Anterior postat de Dancewithme (Post 117611)
Sa nu uit , maine ma si masor:D bust-
talie-
sold-
coapsa sus -
coapsa mijloc-
deasupra genunchiului-


poate nu a vazut chioru meu dar ..care sunt masurile tale din prima zi de dieta? sau pate "care erau"?:>

Dancewithme 14 mar 2010 21:41:51

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 117613)
poate nu a vazut chioru meu dar ..care sunt masurile tale din prima zi de dieta? sau pate "care erau"?:>

coreect :D:>pai joi aveam:
bust-92
talie-65
sold-94
coapsa sus -57
coapsa mijloc-n-am masurat
deasupra genunchiului-n-am masurat

riky 14 mar 2010 21:44:00

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Citat:

Anterior postat de Dancewithme (Post 117621)
coreect :D:>pai joi aveam:
bust-92
talie-65
sold-94
coapsa sus -57
coapsa mijloc-n-am masurat
deasupra genunchiului-n-am masurat

vaiii ce talie mica ai...vreau si eu...

Dancewithme 14 mar 2010 21:51:34

Re: *~Jurnal Dancewitme-Rina90!~*
 
Citat:

Anterior postat de riky (Post 117627)
vaiii ce talie mica ai...vreau si eu...

doar talia imi place la corpul meu :X iar bulanele nu le pot suferii x-(
cum sa n-ai talie mica?:O ai 53 de kg :X:X:X


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:13:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO