forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Dee xD (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-dee-xd-3828.html)

justbelieve 14 mai 2010 17:34:28

Re: Jurnal Dee xD
 
Citat:

Anterior postat de Dee (Post 187554)
Hello si eu sunt pentru prima data aici :) adica logata,pentru ca am urmarit forumul ceva timp si am zis ca ar fi cazul sa-l incerc si eu .

Prin februarie anul asta m-am uitat cu groaza in jurnal si am vazut ca a trecut aproape un an de cand mi-am chinuit efectiv corpul pt a slabi macar 4 kg.Atunci aveam 58.5 kg. De vreo luna am 60 kg. :( Asta pentru ca am avut binge eating ceva vreme si am reusit sa depasesc perioada in final,prin multa vointa...Acum nu mai am probleme cu dulciurile,pot sa ma abtin fara probleme,de asemenea si de la mancatul intre mese.Insa problema mea acum este ca de 3 saptamani nu pierd NIMIC in greutate,desi mananc corespunzator.Am constatat cauza oricum : (ex. de mese intr-o zi)

MD obisnuit: cereale cu lapte/ salata de fructe
Pranz: mancare de ciuperci/legume + 1 buc. carne de pui
Cina: salata de cruditati + 2 buc. branza/tofu
1 L apa sau ceai

Asta inseamna in jur de 800 cal pe zi...Deci,nu e de mirare ca nu am slabit.Am de gand sa mananc in jur de 1100 cal...desi chiar nu simt nevoia...

Greutate: 60 kg
Inaltime: 1.70
Varsta: 16 ani
Bust: 90 cm
Waist: 67 cm (la 58 kg aveam 64)
Hips: 97 (94 la 58)
Thigh: 57

Scop: 53 kg. Ma gandesc sa las sportul pana dupa slabit,pentur tonifiere (desi am facut sport de performanta 3 ani) pentru acum nu face decat sa ma descurajeze (am luat 1.5 kg si am dat la bicicleta statica in fiec zi cate 60 min.)

Sper sa ma ajutati si pe mine sa ajung in randul "slabutelor" :)) Good luck tuturor si veniti cu tipsuri va rog <3

Hei>:D<
Bine ai venit!
Cum au spus si celelalte fete,mananci prea putin.Pentru a slabi trebuie 1100-1200 kcal,dar vad ca stii asa:)Incearca sa-ti faci meniul in functie de numarul de calorii.
Si esti o norocoasa daca te poti abtine de la dulciuri.Cu o dieta sanatoasa vei slabi garantat:)

Dee 14 mai 2010 18:08:47

Re: Jurnal Dee xD
 
@justbelieve felicitariiiii in primul rand [*76*] pt ca ai reusit ceea ce ti ai propus :)
In legatura cu dulciurile te asigur ca am avut destul de furca pana sa ajung la stadiul asta..inclusiv probleme gen aproape de bulimie si binge eating la greu... bine,asta nu inseamna ca mintea mea nu se axeaza instantaneu pe o bucata de ciocolata odata ce o vad :))

Meniu DAY 1:
MD: cereale+lapte
gustare: 1 mar
Pranz: sandwich cu pui + ciuperci + tofu + 1 pahar lapte
Cina: salata mare cruditati +ulei masline+ branza+ 1 ou

in plus: 1 lingurita miere ( pt un medicament :D ) =60 cal

TOTAL: 1060 cal (maine ma axez pe mai multicel)

Dee 14 mai 2010 18:10:50

Re: Jurnal Dee xD
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 187622)


Buna Dee si bine ai venit printre noi :)

Meniul prezentat are mai putin de 800 kcal :)
Legat de sport depinde ce vrei ;) Cm in minus sau kg in minus. Daca te intereseaza doar kg atunci nu fa nimic in afara de dieta, daca vrei cm in minus atunci fara sport nu o sa iasa.

thanks thanks :D ma bucur ca m am alaturat in primul rand [*77*]
Vreau sa fac sport la greu (pt ca imi si place) dupa dieta,acum vreau sa am doar grija asta..cel putin asa simt :)

justbelieve 14 mai 2010 20:09:26

Re: Jurnal Dee xD
 
Citat:

Anterior postat de Dee (Post 187756)
@justbelieve felicitariiiii in primul rand [*76*] pt ca ai reusit ceea ce ti ai propus :)
In legatura cu dulciurile te asigur ca am avut destul de furca pana sa ajung la stadiul asta..inclusiv probleme gen aproape de bulimie si binge eating la greu... bine,asta nu inseamna ca mintea mea nu se axeaza instantaneu pe o bucata de ciocolata odata ce o vad :))

Meniu DAY 1:
MD: cereale+lapte
gustare: 1 mar
Pranz: sandwich cu pui + ciuperci + tofu + 1 pahar lapte
Cina: salata mare cruditati +ulei masline+ branza+ 1 ou

in plus: 1 lingurita miere ( pt un medicament :D ) =60 cal

TOTAL: 1060 cal (maine ma axez pe mai multicel)

Multumesc,sincera sa fiu kg s-au dus destul de repede,insa cm se incapataneaza sa ramana.
Mi se pare sanatos meniul tau pe azi,dar cum esti la inceput mai trebuiau adaugate inca 100-200 kcal.Dar e si maine o zi :)
Ce sport te-ai decis sa faci ?

mvthebest 15 mai 2010 09:41:52

Re: Jurnal Dee xD
 
Bun Dee>:D<
Ce mai faci? Cum merge cu slabitul? :-*

Dee 16 mai 2010 13:48:46

Re: Jurnal Dee xD
 
DAY 2 :

MD: lapte + 30 gr.cereale + o felie paine graham cu branza

Gustare: 20 arahide = 150 cal

Pranz: o salata mare fructe + cativa covrigi mici

Gustare: 40 gr. sticksuri + 1 iaurt

Cina: Wok de pui cu ciuperci (china town)

TOTAL Calorii : 1115

Dee 16 mai 2010 13:53:46

Re: Jurnal Dee xD
 
DAY 3:
MD: lapte + 30 gr. cereale + 3 felii mici pepene galben
Gustare: 1 baton cereale

Pranz: 3 felii pizza vegetariana ( asta ar fi prima greseala dar am fost pe drum si nu aveam altceva de mancat :D )

heeey :* fetelor deja au trecut...2 zile jumatate :)) vreau sa ma cantaresc odata la 7 zile ...si de masurat odata la 2 saptamani ;) de sport fac cam 20-30 min in fiecare zi la bicicleta statica si oricum ma plimb mai toata ziua deci.. ocazional un joc de volei,baschet..nu vreau sa ma axez pe sport in perioada asta cel putin :)

LicuriciColorat 16 mai 2010 13:55:02

Re: Jurnal Dee xD
 
Citat:

Anterior postat de Dee (Post 189032)
DAY 2 :

MD: lapte + 30 gr.cereale + o felie paine graham cu branza

Gustare: 20 arahide = 150 cal

Pranz: o salata mare fructe + cativa covrigi mici

Gustare: 40 gr. sticksuri + 1 iaurt

Cina: Wok de pui cu ciuperci (china town)

TOTAL Calorii : 1115


Buna:)
pana la pranz e totul oki,dar de ce nu papi mancare la pranz?fructele sunt pt gustari nu pt a inlocui mesele cu ele,apoi covrigi?au o gramada de calorii,incerca sa renunti la ei,apoi la gustare2 sticksurile alea ar trebui eliminate,inlocuite cu un fruct,cine e super oki,incerca sa te organizezi mai bine,daca vei aveam 3 mese si 2 gustari din alimente santoase o sa slabesti mult mai repede:)

LicuriciColorat 16 mai 2010 13:57:11

Re: Jurnal Dee xD
 
Citat:

Anterior postat de Dee (Post 189046)
DAY 3:
MD: lapte + 30 gr. cereale + 3 felii mici pepene galben
Gustare: 1 baton cereale

Pranz: 3 felii pizza vegetariana ( asta ar fi prima greseala dar am fost pe drum si nu aveam altceva de mancat :D )

heeey :* fetelor deja au trecut...2 zile jumatate :)) vreau sa ma cantaresc odata la 7 zile ...si de masurat odata la 2 saptamani ;) de sport fac cam 20-30 min in fiecare zi la bicicleta statica si oricum ma plimb mai toata ziua deci.. ocazional un joc de volei,baschet..nu vreau sa ma axez pe sport in perioada asta cel putin :)


si aici la meniu,sa ziceam ca e oki,se mai intampla dar totusi evita sa ai ceva de mancare mai sanatos la tine,nu stiu cum o sa slabesti cu pizza fie ea si vegetariana,batonu de cereale ai grija sa nu fie cu prea mult zahar ca si alea is calorice,iar la cina?nu trebuie sa sarita cina si a 2gustare,puteai la prima gustare sa papi feliile alea de pepene:D

Dee 16 mai 2010 14:03:31

Re: Jurnal Dee xD
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 189053)
si aici la meniu,sa ziceam ca e oki,se mai intampla dar totusi evita sa ai ceva de mancare mai sanatos la tine,nu stiu cum o sa slabesti cu pizza fie ea si vegetariana,batonu de cereale ai grija sa nu fie cu prea mult zahar ca si alea is calorice,iar la cina?nu trebuie sa sarita cina si a 2gustare,puteai la prima gustare sa papi feliile alea de pepene:D

cina o sa o postez diseara :D

batonu nu are zahar deloc ca altfel nu il mancam :) am avut grija


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:20:34.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO