forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Denisa (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-denisa-11793.html)

DenisaVolkova 18 aug 2012 23:52:08

Jurnal Denisa
 
Buna sunt Denisa, am 19 ani si sunt din Sibiu :) acesta este primul meu jurnal, postare pe acest site. De ceva timp mi-am facut cont aici, insa doar am citit subiecte si discutii despre diete si sport. Imi place tare mult aceasta comunitate, legatura legata pe acest site :D o idee foarte buna si de mare ajutor pentru toti care vor sa slabeasca.Ma inspira!

Eu am inceput de 2-3 ani sa ma ingras si am ajuns la greutatea de 70kg, pun mult accent pe aspectul fizic, ma preocupa foarte mult si a devenit obsesie felul in care arat. De aproximativ jumatate de an am reusit sa dau cateva kg jos, ma obosea mental toata supararea care am avut-o. Mi-am adunat toata ambitia si vointa care o aveam in mine si am inceput sa ma documentez despre alimentatie corecta, sport intr-un cuvant alegerea unui stil de viata sanatos.
In primele luni am alergat, am jucat tenis si am incercat sa tin dieta Rina90...nu a fost o alegere inspirata, m-au navalit poftele, nu suportam ideea de a manca aceeasi grupa de alimente in aceeasi zi, (de exemplu zi de carbohidrati-> mie imi era pofta de proteine;))) si tot asa...deci am renuntat la idee. In timp am dat jos putin din cauza stresului cu scoala, cu bacu,facultatea.
De o luna fac step aerobic si incerc sa mananc sanatos, oricum mancare tip fast food nu imi prea place, fac indigeste rapid. Recunosc...mi-a fost greu sa renunt la cartofi prajiti:">Imi place mult orezul cu legume, salata iceberg, supa de pui si tonul. Iubesc sa ma duc la sala, cu mare drag o fac si abia astept orele de antrenament(step aerobic,3xsapt)...vreau sa ma apuc si de tae bo si tenis de camp. Nu stiu exact la ce greutate doresc sa ajung. Vreau sa fiu sanatoasa,frumoasa, mandra de mine si de corpul meu! :D
Am sa incerc sa ma implic in acest site, trebuie sa ma obisnuiesc cu el deocamdata...Tare mi-ar placea sa aflu mai multe "secrete" ale slabitului sanatos ;;)
Cu mare drag,
Denisa[*stepaerobic*][*139*][*128*]

WhiteAngel 19 aug 2012 08:59:01

Re: Jurnal Denisa
 
buna denisa si bine ai venit [*10*]
imi place tare mult initiativa ta si felul in care gandesti .. bravo, esti pe drumul cel bun ! ;)
este foarte bine ca te`ai informat .. presupun ca stii deja ca nu infometarea este solutia .. trebuie sa respectam un program de 3 mese + 2 gustari pe zi, sa nu scadem sub 1000 de calorii si sa fim cat mai activi !
tine`o tot asa >:D<

astazi cum va arata meniul tau? :-*
app, si mie imi place tonul :x

Exp 19 aug 2012 15:09:29

Re: Jurnal Denisa
 
Bonjour!

Bine ai venit! Si eu sunt relativ noua aici insa am gasit o gramada de informatii utile si ador acest site.

Privind preocuparea/obsesia/ accentul pe aspectul fizic...este bine si nu prea:) Important este sa fii sanatoasa nu doar frumoasa (destepte suntem by default desigur:D) Dar oare cine sunt eu sa vorbesc? Am gandit la fel cand aveam varsta ta...insa stii ceva? Am fost cam nefericita uneori! Frustrata cand nu eram "destul" de slaba, speriata cand calcam stramb in privinta alimentatiei, incordata non-stop in legatura de perceptia celorlalti- de modul in care arat, de impresia pe care o fac.... disperata atunci cand eram "grasa" si demoralizata! Senzatii tari, ce sa mai spun! Toate astea s-au acumulat iar acum metabolismul meu este praf, lenes...la pamant. Am aratat bine ...insa fericita sa stii ca n-am fost din cale afara. M-am cam chinuit pentru a satisface rigorile cotidiene...si nu cred ca a meritat. Pe scurt: "obsesiile dauneaza grav sanatatii" :D:D:D

Inchei prin a-ti dori succes, perseverenta, atitudine pozitiva si sa fii fericita si multumita cu tine insati. Si incearca sa fii putin mai ingaduitoare cu tine:) ca sa poti fii fericita!

mvthebest 19 aug 2012 16:48:57

Re: Jurnal Denisa
 
Bine ai venit in ''lumea'' frumoasa a Slabutelor ! :-*>:D<

DenisaVolkova 20 aug 2012 15:08:54

Re: Jurnal Denisa
 
hei WhiteAngel :*
nu ma asteptam sa primesc urari de bun venit asa repede...ma bucur foarte mult ca am si ocazia sa-mi fac prietene aici :D
Da m-am informat in mare...mai am multe de invatat si de respectat multe reguli ale unei vieti sanatoase...dar incet incet voi intra in ritm si nu mi se va parea asa greu :) Am avut si momente cand nu mancam, credeam ca asa voi slabi, dar mai rau am facut, m-am ingrasat si corpul a pierdut din vitamine si mineralele necesare, nu eram bine deloc! Deci nu am sa mai repet niciodata experienta!
Iti multumesc pentru sfat :D inca mai am tendinta de a sari peste o masa cateodata :">
Astazi am mancat de dimineata musli cu lapte, un ceai verde si o para, la pranz pentru prima oara am mancat carne de vita...am facut-o la gratar DAR nu am stiut ca e foarte tare si abia am putut sa o mestec,am mancat dupa un mix de legume(dintracelea congelate).
Imediat ma duc la step aerobic, abia astept!!!
Tu ce sport practici?
>:D<

DenisaVolkova 20 aug 2012 15:21:49

Re: Jurnal Denisa
 
Buna Exp :*
Iti multumesc pentru urarea de bun venit! >:D<
Ma regasesc printre cuvintele tale...vreau sa depasesc obsesia asta...pun la suflet multe lucruri care mai mult sunt in imaginatia mea, adevaru-i ca acum sunt mai bine dar inainte sa fac ceva pentru a slabi, eram tare preocupata de "ce zice lumea" cred ca situatia asta tine de maturizare...inca sunt mica...si societatea din ziua de azi cere un anumit standard al formei corpului, felului in care o fata trebuie sa arate...mediatizand acum acel standard prin reviste de moda, televizor si internet. Eu sunt una dintre adolescentele care a fost, la inceput, fara sa-mi dau seama,vroiam sa fiu foarte slaba, subconstientul meu "striga" ca trebuie si eu sa arat ca un model fara forme, si vroiam ca hainele sa arate ca pe umeras pe mine....acum sunt mandra ca am forme si le pun in valoare cat mai mai mult posibil, decent desigur :D
Iti multumesc pentru sfaturi! iti urez si tie aceleasi lucruri
Te pup

DenisaVolkova 20 aug 2012 15:28:22

Re: Jurnal Denisa
 
multumesc mult mvthebest, bine te-am gasit :D hehe >:D<:*

Exp 20 aug 2012 16:27:33

Re: Jurnal Denisa
 
Buna Denisa!

Ma bucur ca ai inteles corect mesajul meu :-) . Si eu am fost (poate ca inca mai sunt...) o victima. Canoanele promovate de mass-media provoaca de foarte multe ori perceptii total aiurea.

In cazul in care vei dori sa iti faci o parere mai detaliata, atasez acest link. Vei gasi o gramada de carticele si informatii utile.

http://forum.slabute.ro/pregatirea-s...te-ro-422.html

O seara frumoasa si pe curand,
Cristina

WhiteAngel 20 aug 2012 17:00:19

Re: Jurnal Denisa
 
Citat:

Anterior postat de DenisaVolkova (Post 1115446)
hei WhiteAngel :*
nu ma asteptam sa primesc urari de bun venit asa repede...ma bucur foarte mult ca am si ocazia sa-mi fac prietene aici :D
Da m-am informat in mare...mai am multe de invatat si de respectat multe reguli ale unei vieti sanatoase...dar incet incet voi intra in ritm si nu mi se va parea asa greu :) Am avut si momente cand nu mancam, credeam ca asa voi slabi, dar mai rau am facut, m-am ingrasat si corpul a pierdut din vitamine si mineralele necesare, nu eram bine deloc! Deci nu am sa mai repet niciodata experienta!
Iti multumesc pentru sfat :D inca mai am tendinta de a sari peste o masa cateodata :">
Astazi am mancat de dimineata musli cu lapte, un ceai verde si o para, la pranz pentru prima oara am mancat carne de vita...am facut-o la gratar DAR nu am stiut ca e foarte tare si abia am putut sa o mestec,am mancat dupa un mix de legume(dintracelea congelate).
Imediat ma duc la step aerobic, abia astept!!!
Tu ce sport practici?
>:D<

toate am facut o data si o data greseala asta .. impotant este ca ne`am dat seama ca nu e bine :P
de vreo 2-3 sapt eu am cam luat pauza de la sport din cauza ca am fost la mare o sapt iar dupa ce am venit am inceput sa am dureri mari de stomac .. astazi am aflat ca am gastrita :( .. oricum de 2 zile imi este mai bine pt ca am inceput un tratament si nu prea mai am durerile :) vreau sa ma apuc iar de sport .. am facut multe: bicicleta eliptica, sarit coarda, hip-hop abs, am fost si la sala :D
acum vreau sa imi fac un program cu 1-2 sedinte de cardio/sapt si 2-3 de pilates :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:34:48.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO