forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal DKDenise (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-dkdenise-10487.html)

DKDenise 27 oct 2011 18:18:01

Jurnal DKDenise
 
Buna slabutelor!Dupa ceva timp de urmarit forumul m-am hotarat in sfarsit sa imi fac si eu un jurnal....sper ca nu incalc nici o regula, ma straduiesc. Cateva date despre mine: ma numesc Denia am 18 ani peste cateva luni 19 si am 56 de kg la 1,67...de aratat nu arat rau insa abdomenul meu plat s-a dus as vrea sa mai dau jos...greutatea mea care m-a consacrat ca sa spun asa e de 50 de kg la care nu tin neaparat sa ajung insa as vrea sa ajung la un 51-51,5. Sport fac si sunt destul de activa...acum am reinceput sala.Marea mea problema e ca iubesc dulciurile si desi 2-3 ani nu am mai consumat in ultimele cateva luni am revenit la ele, consumandu-le in fiecare zi de aici si cresterea in greutate.
Sper sa gasesc aici "parteneri de suferinta" care ma vor ajuta sa iau deciziile corecte in ceea ce priveste alimentatia, sprijinindu-ne reciproc.


Un exemplue de alimentatie zilnica:
MD:- omleta cu cas o jumatate de carnat gratar plus 2 feliute kaiser
P,C:-senvis, musli, ananas conserva

Din pacate nu pot sa am 5 mese pe zi nu imi permite timpul
Deci am dor 3+apa 1;5L-2L apa ma straduiesc

Daca aveti alte intrebari va astept cu placere sa ma "interogati" insa foarte mult nu voi sta in seara asta pt ca am de invatat pt un test de maine:-s

Polux 27 oct 2011 21:22:19

Re: Jurnal DKDenise
 
Citat:

Anterior postat de DKDenise (Post 829266)
Buna slabutelor!Dupa ceva timp de urmarit forumul m-am hotarat in sfarsit sa imi fac si eu un jurnal....sper ca nu incalc nici o regula, ma straduiesc. Cateva date despre mine: ma numesc Denia am 18 ani peste cateva luni 19 si am 56 de kg la 1,67...de aratat nu arat rau insa abdomenul meu plat s-a dus as vrea sa mai dau jos...greutatea mea care m-a consacrat ca sa spun asa e de 50 de kg la care nu tin neaparat sa ajung insa as vrea sa ajung la un 51-51,5. Sport fac si sunt destul de activa...acum am reinceput sala.Marea mea problema e ca iubesc dulciurile si desi 2-3 ani nu am mai consumat in ultimele cateva luni am revenit la ele, consumandu-le in fiecare zi de aici si cresterea in greutate.
Sper sa gasesc aici "parteneri de suferinta" care ma vor ajuta sa iau deciziile corecte in ceea ce priveste alimentatia, sprijinindu-ne reciproc.


Un exemplue de alimentatie zilnica:
MD:- omleta cu cas o jumatate de carnat gratar plus 2 feliute kaiser
P,C:-senvis, musli, ananas conserva

Din pacate nu pot sa am 5 mese pe zi nu imi permite timpul
Deci am dor 3+apa 1;5L-2L apa ma straduiesc

Daca aveti alte intrebari va astept cu placere sa ma "interogati" insa foarte mult nu voi sta in seara asta pt ca am de invatat pt un test de maine:-s

Buna, Denise si bine ai venit!>:D<
E bine ca faci sport, ce sport?

Apoi, ai zis singura care e marea ta problema, dulciurile. Eu zic sa le consideri un rasfat si sa mannci o portie o data pe saptamana ca premiu ca ai fost cumintica.
Sau sa mananci o data la 2-3 zile 2-3 patratele de ciocolata neagra (peste 70% cacao)
Incearca sa ia si 2 gustari intre cele 3 mese, o sa iti acclerezi meteboslimul si o sa mananci mai putin la mesele principale. Mananca la scoala 1-2 fructe, un iaurt de baut, 30 g oleaginoase, etc.
Imi place ca micul dejun e consistent, desi jumatatea de carnat putea sa lipseasca.
Dar pranzul si cina mi se par f. putin consistente, iar musli mai bine mananca-l dimineata.
Bafta maine la test!>:D<

DKDenise 28 oct 2011 06:13:18

Re: Jurnal DKDenise
 
Buna...

Ei bine ma duc la sala(m-am reapucat dupa o pauza de 2-3 luni) insa si cand nu ma duceam faceam acasa dupa tot felul de filmulete luate dupa net.

Am zis ca de azi voi fi cuminte si voi incerca sa renunt la dulciuri nu doar ca sa slabesc ci pur si simplu pt ca nu sunt sanatoase, sper sa si reusesc. Am sa incerc sa aplica ceea ce mi-ai spus tu, insa imi e greu sa ma opresc doar la cateva patratele:)) o sa imi caut cv gen batoane.

Azi dim am mancat: 2 felii paine integrala, cas si kaiser +un pahar suc gref( am auzit despre beneiciile grefului, ca are vitamine, ca accelereaza arderile si am zis hai sa incerc si eu in fiecare zi, asa ca de 2 ori pe zi beau/mananc cate un gref.)

La scoala habar nu am ce sa mananc si habar nu am ce sa mananc nici cand vin, mai ales ca azi ma duc si la sala si plec imediat dupa scoala si nu pot sa mananc f mult. Cred ca totusi o sa mananc niste orez cu legume gratinate si un ou fiert la pranz, iar ca si gustare la scoala cred ca o sa imi cumpar un baton de alune sau fructe confiate.

Mersi pentru sfaturi, cat despre test nu stiu ce sa zic am avut mult de invatat si in scurt timp.:))

Polux 28 oct 2011 09:59:07

Re: Jurnal DKDenise
 
Citat:

Anterior postat de DKDenise (Post 829522)
Buna...

Ei bine ma duc la sala(m-am reapucat dupa o pauza de 2-3 luni) insa si cand nu ma duceam faceam acasa dupa tot felul de filmulete luate dupa net.

Am zis ca de azi voi fi cuminte si voi incerca sa renunt la dulciuri nu doar ca sa slabesc ci pur si simplu pt ca nu sunt sanatoase, sper sa si reusesc. Am sa incerc sa aplica ceea ce mi-ai spus tu, insa imi e greu sa ma opresc doar la cateva patratele:)) o sa imi caut cv gen batoane.

Azi dim am mancat: 2 felii paine integrala, cas si kaiser +un pahar suc gref( am auzit despre beneiciile grefului, ca are vitamine, ca accelereaza arderile si am zis hai sa incerc si eu in fiecare zi, asa ca de 2 ori pe zi beau/mananc cate un gref.)

La scoala habar nu am ce sa mananc si habar nu am ce sa mananc nici cand vin, mai ales ca azi ma duc si la sala si plec imediat dupa scoala si nu pot sa mananc f mult. Cred ca totusi o sa mananc niste orez cu legume gratinate si un ou fiert la pranz, iar ca si gustare la scoala cred ca o sa imi cumpar un baton de alune sau fructe confiate.

Mersi pentru sfaturi, cat despre test nu stiu ce sa zic am avut mult de invatat si in scurt timp.:))

Buna, Denise:)
Eu zic ca o sa te descurci la test!
Din cate stiu eu, fructele confiate au si zahar, mai bine iti iei fructe uscate (deshidratate) smochine, migdale, prune, caise. Sunt foarte sanatoase daca le mananci cu limita.

E foarte bun greful, mananca-l cu incredere.
Pe cat posibil incerca sa nu combine proteinele/grasimile cu carbohidratii (orez cu ou fiert, paine cu kaizer, etc).

Iti urez o zi cat mai frumoasa si usoara!

DKDenise 28 oct 2011 12:59:14

Re: Jurnal DKDenise
 
Buna,

Mersi testul a mers bine astept un 9 sau 9,5.
Cat despre ce mi-ai spus tu...chiar nu cred ca pot renunta la senvis adica oricum nu mananc des decat o data la 2 sapt .....insa nu pot sa renunt la combinatia kaiser paine cu ce sa il mananc:-??
Cat despre cartofi/orez/paste si proteine f rar le consum impreuna. Azi la sc am mancat un mar la pranz am mancat ce am postat mai sus si acum am mancat un iaurt pentru ca trebuie sa ma duc la sala...si disera cred ca o sa mananc piept de pui cu salata.
Tie cum iti merge cu alimentatia?Si ce sport practici?

App ai jurnal ca m-am uitat insa nu l-am gasit ?

Sa ai o zi placuta incontinuare!


PS: azi nu am simtit nevoia de dulce...dar cred ca dupa sala o sa vreau, sper sa ii tin piept

Alexiss1 30 oct 2011 15:58:19

Re: Jurnal DKDenise
 
Buna Denise!De cand sunt pe site am urmarit cred ca toate jurnalele de la adolescente,inclusiv pe al tau.Ai reusit sa te tii de dieta?Pentru ca am vazut ca nu ai mai scris.

Scuze daca m-am bagat asa in seama:):-*:-*

DKDenise 30 oct 2011 21:18:55

Re: Jurnal DKDenise
 
Buna,

Ei bine, nu o numesc dieta ci pur si simplu am mai diminuat alimentele interzise si da pot sa zic ca fost ok desi ieri am trisat:))insa azi a mers mai ok si sper ca si rezultatele nu vor intarzia sa apara.

Daca nu ma insel ti-ai facut jurnal zilele astea ...si eu la fel..am zis ca asa voi incerca sa mananc cat mai sanatos.


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:46:10.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO