forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-inna-lupta-spasmofilia-8430.html)

inna88 04 mar 2011 10:04:31

Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
Buna dimineata slabutelor! Numele meu este Inna si am 23 de ani.In urma cu aproximativ 3 ani am fost diagnosticata cu spasmofilie si am avut foarte mult de suferit din cauza acestei boli.La inceput a fost mult mai greu, acum mi-am mai revenit, dar tot nu ma mai simt ca inainte si am probleme.A mai trecut cineva prin asa ceva?As fi foarte bucuroasa daca as mai schimba sfaturi si pareri cu cineva!

Slabuta 04 mar 2011 12:51:12

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
Citat:

Anterior postat de inna88 (Post 555079)
Buna dimineata slabutelor! Numele meu este Inna si am 23 de ani.In urma cu aproximativ 3 ani am fost diagnosticata cu spasmofilie si am avut foarte mult de suferit din cauza acestei boli.La inceput a fost mult mai greu, acum mi-am mai revenit, dar tot nu ma mai simt ca inainte si am probleme.A mai trecut cineva prin asa ceva?As fi foarte bucuroasa daca as mai schimba sfaturi si pareri cu cineva!

Buna Inna si bine ai venit in familia slabutelor :)

Ai luat ceva tratament pentru afectiunea ta?
Ce meniu ai zi de zi?

inna88 04 mar 2011 14:22:56

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
Buna Slabuta, multumesc de reply.Pai de-a lungul anilor am luat tot ce se poate: in primul rand calciu+magneziu +d3, spirulina, omega3, magne+b6, vitaminele b, laptisor de matca si multe altele, mi-am schimbat mult alimentatia, am consumat lactate, am incercat sa ma odihnesc mai mult, sa fac miscare.Momentan experimentez o forma noua de calciu + magneziu sa vad ce efecte vor avea.Am facut si acupunctura + mers la diversi doctori..dar la orice as incerca ma simt bine pe moment, dar starile de rau revin in fiecare zi :(.Sa vedem daca ma voi simti mai bine cu noul tratament, desi speranta scade pe zi ce trece.

inna88 04 mar 2011 14:24:50

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
In legatura cu dieta, din cauza felului in care ma simt, nu pot concepe inca un program fix si strict de slabire, deci incerc sa mananc cat de cat sanatos si sa fac miscare si cu timpul sper ca imi voi reveni de tot si voi reusi sa si slabesc cateva kilograme.

Slabuta 04 mar 2011 14:29:05

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
Citat:

Anterior postat de inna88 (Post 555532)
Buna Slabuta, multumesc de reply.Pai de-a lungul anilor am luat tot ce se poate: in primul rand calciu+magneziu +d3, spirulina, omega3, magne+b6, vitaminele b, laptisor de matca si multe altele, mi-am schimbat mult alimentatia, am consumat lactate, am incercat sa ma odihnesc mai mult, sa fac miscare.Momentan experimentez o forma noua de calciu + magneziu sa vad ce efecte vor avea.Am facut si acupunctura + mers la diversi doctori..dar la orice as incerca ma simt bine pe moment, dar starile de rau revin in fiecare zi :(.Sa vedem daca ma voi simti mai bine cu noul tratament, desi speranta scade pe zi ce trece.

Ai facut un examen amanuntit? analize...? eu cred ca ai nevoie de un doctor bun care sa studieze bine problema ta si sa dea un tratament care functioneaza. Cu imunitatea cum stai?

Citat:

Anterior postat de inna88 (Post 555538)
In legatura cu dieta, din cauza felului in care ma simt, nu pot concepe inca un program fix si strict de slabire, deci incerc sa mananc cat de cat sanatos si sa fac miscare si cu timpul sper ca imi voi reveni de tot si voi reusi sa si slabesc cateva kilograme.

Pai tocmai de aceea te intrebam ce alimentatie ai, ca sa imi dau seama cum mananci, daca ai un meniu variat, daca iti lipsesc anumite alimente... :)

inna88 04 mar 2011 18:55:53

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
Buna din nou.Pana acum medicii din Romania mi-au tratat foarte superficial problema, spunand doar sa iau niste calciu si magneziu si ca "nu am nimic grav".:( M-a suparat foarte mult atitudinea asta pasiva din partea lor, pt ca indiferent daca e ceva grav sau nu, simptomele sunt foarte urate.Asa ca am inceput eu sa "cercetez" pe cont propriu si sa caut remedii si acum incerc sa gasesc ceva in medicina alternativa, de asta am apelat si la acupunctura.
Meniul e cat de cat variat, incerc sa nu imi lipsesc corpul de vitamine, produse care contin calciu, ce-i drept o cam dau in bara cu dulciurile uneori, insa nu mai tin regimuri haotice, cum faceam inainte.

DrIulia2010 04 mar 2011 18:59:31

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
La ce medic ai fost,ce specialitate?

inna88 04 mar 2011 19:22:22

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
Pai la inceput la medicul de familie, apoi ulterior m-a trimis la endocrinolog de vreo 2 ori si de fiecare data nu am primit nici un set de analize sau retete de tratament, pe motiv ca nu am "nimic deosebit".Sa iau calciu, magneziu, royal jelly si o sa imi treaca mie.
Intr-o perioada am vrut sa iau xanax sa imi mai treaca palpitatiile, am avut o trimitere la medic, dar m-am razgandit cand am citit ce efecte poate avea.
Am fost si la acupunctura, unde doctorul m-a lamurit cat de cat de problemele mele, a zis ca ma voi vindeca, complet, intr-adevar o perioada facusem progrese destul de mari, dar asta cand faceam sedinte zilnic si luam cate 6 pastile de magne b6 pe zi.Cum am rarit-o cu acupunctura si magneziul, cum iar au inceput starile.

inna88 04 mar 2011 19:24:13

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
Doar doctorul de familie m-a trimis de cateva ori sa fac analize ale sangelui, sa vad cum stau cu calciu, magneziul, fierul, glicemia..in principiu ieseau bine de fiecare data.
Din cate am inteles, totusi calciul si magneziul care ies in analize poate fi bun, dar cel ionic(parca) sa fie la limita si atunci sa ma simt rau.

DrIulia2010 04 mar 2011 22:25:31

Re: Jurnal Inna - Lupta cu spasmofilia
 
Citat:

Anterior postat de inna88 (Post 556106)
Doar doctorul de familie m-a trimis de cateva ori sa fac analize ale sangelui, sa vad cum stau cu calciu, magneziul, fierul, glicemia..in principiu ieseau bine de fiecare data.
Din cate am inteles, totusi calciul si magneziul care ies in analize poate fi bun, dar cel ionic(parca) sa fie la limita si atunci sa ma simt rau.


Electromiograma (activitatea muschilor)ai facut?

Spasmofilia care de altfel e un sindrom(tocmai pentru ca sunt mai multe simptome) si nu o boala.
Cauzele ar putea fi lipsa Mg-ului,Ca-ului,sau o dereglare a schimbului de ioni de Ca si Mg.
Tratamentul e mult prea complex si difera de la un pacient la altul in functie de gradul spasmofiliei.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:38:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO