forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta... (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-jojo27-poate-mai-rau-decat-auzi-sosotind-urma-ta-3346.html)

VAmedeea 04 apr 2010 18:32:06

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
Referitor la intrebarea cu care ai inceput acest subiect, mai rau decat sa ai cateva kg. in plus este sa fii bolnav, sa nu ai ce manca, sa nu ai casa, etc. Tu ai spus ca ai tiroida autoimuna. Asta inseamna ca anticorpii tai iti distrug tiroida. Mai rau decat asta e sa ai Lupus (LES), ceea ce am eu. Asta inseamna ca anticorpii mei incearca sa imi distruga toate organele interne. Deci, sunt mai tare!:D
Si din ce am citit acum pe net, boala ta se poate asocia si cu alte boli autoimune. Ti-ai facut analize complete?
Daca nu, ar fi bine sa ti le faci. In cazul in care ar mai fi si altceva, trebuie sa incepi tratamentul imediat.
Daca faci tratamentul corect si te tii de el poti sa duci o viata normala. Eu pt a mea iau cortizon si din cauza asta ma ingras si ma umflu in cazul in care manac sare. Nu stiu ce tratament faci tu, dar daca ai o parte cat de mica de cortizon, ar fi bine sa te obisnuiesti fara sare. Oricum e mai sanatos asa!
Te pup, ai grija de tine si vezi doar partea plina a paharului. Sunt altii care nu au nici atat. Si mai bine o grasuta sanatoasa decat o slabuta bolnava.:-*>:D<

Sabine_28 04 apr 2010 19:53:54

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
Citat:

Anterior postat de jojo27 (Post 137288)
Buna fetelor,


In primul rand Hristos a inviat! sa dea Dumnezeu sa avem parte numai de bucurii si sanatate.Este pentru prima oara cand scriu pe un forum:sunt Jojo,am 24 de ani si...sunt supraponderala...am 76 de kg.De micuta am avut probleme cu kg in plus....(fiind si o mostenire de familie) dar in ultimul an am luat proportii exagerate de la 63-64 de kg la 78-80kg.Ma simt groaznic,am zile cand urasc sa ma uit in oglinda.Sunt studenta in anul 5 la medicina si locuiesc in camin cu alte 3 colege care arata bine,nu va imaginati cum ma simt cand le vad in fustite scurte si tot ele se plang ca sunt grase ca arata rau...Ma simt ca ultimul om.Dar care e problema mea cea mai mare....vointa...Am incercat de zeci de ori sa tin regim,reusesc 2-3 saptamani apoi mananc de parca ar veni sfarsitul lumii.De curand am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna,o boala care ma predispune la obezitate si care ma va chinui toata viata....dar ce pot face....o sa accept lucrurile asa cum sunt bune sau rele.Am incercat tot felul de pastile miraculoase care mi-au facut mai mult rau,diete rapide si rele....si bineinteles ca nu am avut nici un rezultat...slabeam 5 kg puneam la loc 7-8kg....Asa ma chinui de ani buni..Lucrul cel mai rau din viata mea e ca mananc pe fond emotional...sunt o persoana emotiva,am multe probleme...si incerc sa le rezolv cu o prajitura,o ciocolata si o portie buna de plans....si toate acestea la un loc au un efect miraculos...obezitate,cadera excesiva a parului,celulita si multe altele....si ca meniul sa fie complet nu mai am de 2 ani o relatie ...fostul eu prieten renuntand la mine pt o fata mai slaba...Asta e povestea mea...sper ca nu v-am plictisit cu atatea detalii dar am nevoie de niste prietene si de niste sfaturi....va multumesc mult,va pup

Adevarat a Inviat!
Buna Jojo, si bun venit pe site! Stiu f bine sa se spuna asa ceva nu doar in spatele tau, ci si in fata, sa ti se spuna cat de frumoasa ai fi, daca ai mai slabi...asta se vrea a fi un compliment:-/ eu una m-as lipsi de el:))
Stiu cum e sa te simti cea mai grasa, eu de cate ori mergeam la o petrecere sau la mare cu fetele, ii spuneam sora-mii: Offf, eu iar o sa fiu cea mai grasa!:D Acum sper sa nu ma mai simt;)
Daca vei citi jurnalul meu, vei vedea ca si eu am avut odata 75 de kg, deci vorbesc in cunostinta de cauza. Spre deosebire de mine, tu ai marele noroc ca ai descoperit slabutele;) aici vei invata cum sa slabesti incet dar sigur, la inceput mai mult, apoi mai putin, important e ca oricum kilogramele se vor duce;) .
Dintre diete te sfatuiesc sa alegi intre South Beach ( eu o incep de miercuri, daca vrei, ma poti urma;)) Montignac sau Low carb. Spune-ne care e planul tau de bataie! Noi te sustinem!
>:D<

jojo27 04 apr 2010 21:22:55

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
stiu ce inseamna boala mea si care sunt riscuri pe viitor...ma sperie gandul ca toata viata trebuie sa fac tratament...iar consecintele bolii sunt destul de grave....Revenind la dieta ma gandeam sa incep dieta disociata...cunost multe persoane la care a dat rezultate.Astept sa treaca sarbatorile(desi asta nu ar trebui sa fie o scuza)..si o sa incep cat de curand posibil.Ma bucur ca s-a incalzit vremea si pot iesi in parc la alergat...la o plimbare....la putina miscare....:D:-*:-*

VAmedeea 04 apr 2010 21:35:29

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
Citat:

Anterior postat de jojo27 (Post 137402)
stiu ce inseamna boala mea si care sunt riscuri pe viitor...ma sperie gandul ca toata viata trebuie sa fac tratament...iar consecintele bolii sunt destul de grave....Revenind la dieta ma gandeam sa incep dieta disociata...cunost multe persoane la care a dat rezultate.Astept sa treaca sarbatorile(desi asta nu ar trebui sa fie o scuza)..si o sa incep cat de curand posibil.Ma bucur ca s-a incalzit vremea si pot iesi in parc la alergat...la o plimbare....la putina miscare....:D:-*:-*

Si eu trebuie sa fac tratament toata viata si nici macar nu am siguranta ca va ramane asa. Asta e, ce sa-i faci? Accepti si mergi mai departe. Si exact ca tine, daca evolueaza face ravagii. Dar eu sunt optimista, suntem tinere iar medicina evolueaza rapid. Si poate nu m-ar deranja atat de mult faptul ca sunt legata din multe pdv din cauza ei, cat gandul ca s-ar putea sa nu pot face un copil niciodata. E cel mai mare cosmar al meu. Dar chiar si asa o sa gasesc eu o solutie.
Despre disociata, daca poti sa o tii, bravo tie. Eu nu am incercat niciodata asa ceva, deci nu pot sa te ajut. Daca vrei mai multe informatii despre stiluri de viata sanatoase gasesti in "Biblioteca Slabutelor". Unele informatii s-ar putea sa iti fie de folos. Te pup!>:D<

oana30 05 apr 2010 09:44:36

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
este fooooooooooooooaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrrrrttttttt tttttteeeeeeeee nasol sa auzi ca trece cineva pe langa tn si zice ''' uite ce grasa e asta !'' dar tu nu trebie sa pui la suflet chestia asta ...... iti zici in gand ca ''si eu o sa fiu slaba si cu un corp de invidiat, poate chiar mai frumos decat au astea care mau facut grasa pe strada!!! Eu voi fi mai frumoAsa si pe dea supra chiar mai bine educata si desteapta.:)>:D<:-*

VAmedeea 05 apr 2010 09:52:03

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
Buna-dimineata, Jojo!
Ce mai faci azi? Sa ai o zi frumoasa si insorita! Pupici!>:D<

jojo27 05 apr 2010 17:06:47

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
Buna fetelor....azi am fost la tara la un gratar cu familia si niste prieteni...Ma bucur ca am mai iesit un pic din casa desi vremea e cam rece pe la mine prin Focsani....Abia astept sa treaca sarbatorile,sa dispara tentatiile din frigider si sa ma apuc de dieta ....

VAmedeea 05 apr 2010 17:20:49

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
Citat:

Anterior postat de jojo27 (Post 137624)
Buna fetelor....azi am fost la tara la un gratar cu familia si niste prieteni...Ma bucur ca am mai iesit un pic din casa desi vremea e cam rece pe la mine prin Focsani....Abia astept sa treaca sarbatorile,sa dispara tentatiile din frigider si sa ma apuc de dieta ....

Spor la treaba!>:D<

bebelusha 06 apr 2010 08:02:24

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
Hristos a inviat! draga Jojo
http://www.bonappetit.com/images/mag...ter_eggs_h.jpg

jojo27 06 apr 2010 10:49:52

re: Jurnal Jojo27 - Ce poate fi mai rau decat sa auzi sosotind in urma ta...
 
Adevarat a inviat!Multumesc pentru imagine bebelusha...foarte frumoasa....La mine e o vreme urata si ploua cu galeata.....brrr....va pup


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:13:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO