forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-lady-alina-vreau-stil-viata-sanatos-11250.html)

mutulica 08 mar 2012 08:31:06

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
http://felicitari.slabute.ro/site/fe...mg.php?pid=228

Puffoasa 08 mar 2012 08:33:30

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
La multi ani !

http://felicitari.slabute.ro/site/fe...mg.php?pid=556

bellajane 08 mar 2012 09:23:08

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
http://felicitari.slabute.ro/site/fe...e_10@yahoo.com

cora 08 mar 2012 09:48:46

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
o primavara superba sa ai

http://fs72.trilulilu.ro/imgs/iculic...41b1a230df.jpg

Niculae Roxana 08 mar 2012 10:48:43

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
http://felicitari.slabute.ro/site/fe...mg.php?pid=241

lady alina 08 mar 2012 15:10:30

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
multumesc tuturor pt vizite si urari. La multi ani tuturor slabutelor!
Azi m-am trezit la 10.20. AM baut o cafea cu lapte si o lingura de zahar brun(ceasca de 200 ml pe 3 sferturi...jumate lapte jumate cafea). de la 12.30 la 14 am mers pe jos cu doua opriri de 10 min. Pana la ora asta am mancat 4 felii paine cu 4 snitele de soia prajite si o portocala.

Niculae Roxana 08 mar 2012 23:29:32

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
Citat:

Anterior postat de lady alina (Post 971761)
ieri am avut multe treburi si nu am reusit sa va scriu..... nu o sa renunt la acest pt ca am nevoie de ajutorul vostru
Adevarul e ca la capitolul ambitie, vointa, stau foarte foarte prost..... de asta am nevoie de ajutor si sa ma documentez mult. M-am gandit ca pana luni sa ma dcumentez foarte bine si sa va descriu cum e viata mea iar de luni sa incep sa fac cu adevarat schimbari in viata mea.
Ieri m-am trezit pe la 9, am stat la pc pana la 10 jjumate, timp in care am mancat rondele de grau expandat cu glazura de ciocolata pe ele care aveau pe eticheta 400 cal pe 100 g, iar ce am mancat eu facea 75 g. Apoi am fost afara sa iau ceva. am mers pe jos cam 10 min. Apoi am plecat cu iubitu la cumparaturi si am mers pe jos cam 40 min.
Pe la 12 jumate am mancat 2 felii de paine cu salata de icre. La 13.15 am mancat cu iubii cate o farfurie de cartofi prajiti cu putina telemea. Pe la 15 am mancat 100 g de miez prajit de flarea soarelui. Am facut mancare iar pe la 19 am mancat salata de cartofi intro farfurie cu 1 felie paine si 2 cartofi fierti cu putina branza. Pana pe la 11 NOAPTEA am mai mancat vreo 4 felii de paine cu salata de icre si vreo 3 snitele de soia prajite si alea in ulei. :((.....
Concluzia---am mancat iar ca o vaca si ma urasc pe mine insami....
Am o problema.... ce am mancat eu azi cum pun in cantitati la calculatorul de calorii? ca habar nu am cantitatile exacte si nu am acasa un cantar pt alimente. ma ajutati va rog sa calculez cam cate callorii am mancat ieri?
M-am uitat pe unele retete si pe alimente sanatoase aici pe site si observ ca toate aproape, sunt cam scumpe. mi se pare ca trebuie sa ai bani cam multi pt un regim sanatos.... de fapt, sa fiu sincera asta era mereu una din scuzele mele cand eram intrebata de ce nu tin o dieta. Dar asta a fost pana acum....
Acum simt ca am ajuns la limita, nu ma mai suport asa....vreau sa ma schimb cu adevarat.

Buna draga mea,

Dupa cate am citit in acest mesaj....ai un regim alimentar foarte haotic....multa paine ....prajeli....si asta intr-o singura zi...
Este cam greu sa-ti facem calculul numarului de calorii ingerat pe aceasta zi...pentru ca nu stim cantitatile exacte....hai sa zicem ca am adunat eu cate felii de paine ai mancat ...in jur de 7 felii...adica 175 gr....in conditiile in care 100 gr de paine alba are cam 230 calorii....ai deja 466 calorii ingerate....plus....rondelele de grau...in jur de 300 calorii...plus icrele...ai avea deja 1000 calorii...daca le adun pe toate...sari de 2000 calorii lejer....nu stiu exact....pentru ca nu am cantitati exacte...dar...nu este ok....
Nu stiu de ce consideri ca a avea o alimentatie sanatoasa inseamna sa cheltuiesti multi bani...sper ca asta sa nu se implementeze in capul tau ca un motiv pentru a nu te apuca sa faci ceva .....pentru ca sincer....alimentatia sanatoasa se bazeaza pe legume multe.....lactate slabe....branzeturi slabe....paine integrala....proteine...luate din carne slaba...peste....
Practic tu trebuie sa elimini pentru inceput....prajelile....apoi...pastele sa le mananci mai rar si alea sa fie integrale....orez integral...dar...tot mai rar siin cantitati mici....cartofi fierti mai rar....painea sa fie integrala si maxim 2 felii/zi....de preferat pana in pranz....
Ca sa-ti fie mai usor....m-am gandit sa-ti atasez link-uri despre incarcatura glicemica....si de preferat ar fi sa consumi alimente cu indice glicemic scazut.....pe cele cu indice glicemic mediu sa le consumi mai rar....iar pe cele cu indice glicemic ridicat sa leeviti pe cat posibil.....
Indice Glicemic - Slabute.ro - Slabute.ro
Incarcatura Glicemica - Slabute.ro - Slabute.ro
Indice Glicemic mic - Slabute.ro
Indice Glicemic mediu - Slabute.ro
Indice Glicemic mare - Slabute.ro

Te-as ruga sa te documentezi cu informatiile gasite in link-urile trimise de mine...sunt foarte importante si acestea...la fel ca si cele pe care le-am atasat in mesajul precedent....
Ar fi foarte important daca ti-ai achizitiona un cantar de bucatarie...pentru ca doar in felul acesta vei reusi sa te ponderezi....sa-ti verifici cantitatea consumata...si sa stii ca este la un pret rezonabil...in jur de 30 lei...
Candte hotarasti ca esti pregatita sa te apuci de treaba...va trebui sa facem un calcul al necesarului tau caloric....sa stii in jur de cate calorii ar trebui sa ingeri/zi pentru a slabi intr-un mod sanatos si sigur....
Parerea mea este ca ar trebui sa lasi indoiala deoparte...sa te motivezi ca doar esti fata tanara....sa ai incredere in tine ca vei putea face asta....sa adopti o gandire pozitiva...sa fi optimista....trebuie sa ai vointa....nu exista nici un motiv pentru care nu ar trebui sa=ti schimbi stilul de viata....alatura-te noua....alege sa traiesti sanatos....pentru tine....

O seara frumoasa!:-*>:D<

nicoleta100 08 mar 2012 23:38:52

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
Citat:

Anterior postat de lady alina (Post 973023)
multumesc tuturor pt vizite si urari. La multi ani tuturor slabutelor!
Azi m-am trezit la 10.20. AM baut o cafea cu lapte si o lingura de zahar brun(ceasca de 200 ml pe 3 sferturi...jumate lapte jumate cafea). de la 12.30 la 14 am mers pe jos cu doua opriri de 10 min. Pana la ora asta am mancat 4 felii paine cu 4 snitele de soia prajite si o portocala.

salutare!!!
bine ai venit!!>:D<>:D<>:D<
nu am intrat pt a-ti da sfaturi pt ca am vazut ca a avut Roxana grija de asta!nu are rost sa mai spun si eu acelasi lucru ,pt ca Roxana a facut asta intr-un mod cat mai explicit!
iti urez multa bafta ,daca asculti sfaturile ROXANEI ,sigur vei reusi!;)
cum stai cu sportul? faci ceva miscare?:-/:-/:-/

GCM 09 mar 2012 01:15:00

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
O varza mare costa 2lei. O toci, trantesti 2 lg ulei, otet, sare...si o papi in loc de paine. Cu soia, carnita, branza, cartofi(fierti sau la cuptor). Daca pleci pe ideea ca e prea scump, inseamna, ca inca ai retineri ca iti doresti asta. Gandeste'te ca la 30 de ani va fi tot mai greu. Pt tine, pt sanatatea ta...a venit primavara si chiar daca suntem amenintati cu scumpiri din partea agricultorilor, iti garantez ca economisind la ulei, paine, zahar...mai tarziu medicamente.
O sa iesi mult in castig mancand sanatos!

lady alina 09 mar 2012 01:16:53

Re: Jurnal lady alina - vreau un stil de viata sanatos
 
Buna...De la ora 17 am mers iar pe jos 20 min. De la 19.30 am mai mers 20 min pe jos. La ora 21 am mancat un cartof fiert cu branza si 3 snitele de soia si 2 felii de de paine. La 23.30 am mancat o felie de paine si o cana de lapte. Cam asta am facut azi....


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:04:49.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO