forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Liviutzza (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-liviutzza-2159.html)

Liviutzza 09 ian 2010 12:44:00

Jurnal Liviutzza
 
Buna fetelor,sunt noua aici si incerc sa descoper cum merge treaba cu jurnalul:D mi se pare o idee geniala:D Eu mi-am propus sa slabesc intre 18-20 de kg pana in iulie,sper ca nu e un vis,si sper sa ma ajutatzi!

drama queen 09 ian 2010 14:47:19

Re: Jurnal Liviutzza
 
vei reusi cu siguranta ce dieta tii?;;)

ianna 09 ian 2010 15:04:47

Re: Jurnal Liviutzza
 
hmmm...cam mult....asta ar insemna sa pierzi constant lunar 4 kg...la inceput ai sa poti daca te tii de sport...dar cu cat ajungi de greutatea dorita cu atat vei slabi mai greu:)...nu zic asta ca sa te descurajez ci ca sa te fac sa intelegi ca nu e usor sa dai jos in nici jumatate de an 20 kg:)

acum...fiecare organism e diferit si poate tu vei reusi sa le dai jos;)dar trebuie sa tii o dieta sanatoasa (ca sa nu le pui la loc imediat dupa) si sa faci mult sport...ca sa nu se zbarceasca pielea ...sa nu se faca vizibila celulita si sa arzi mai usor grasimea:)

dar ce dieta tii? sau cam ce ai vrea sa ai in meniu?

Liviutzza 09 ian 2010 17:41:28

Re: Jurnal Liviutzza
 
Eu am mai slabit acum 4 ani 18 kg in 3 luni,acum am 22 de ani si din pacate in 4 ani am revenit la vechile obiceiuri si am ajuns la 72 de kg:(
M-am gandit sa incep sa fac kangoo jump si spinning,sa le diversific,ca sa nu mi se obisnuiasca organismul si sa nu mai de-a randament.Nu stiu daca e bine,eu sper sa gasesc o solutie!In legatura cu dieta,as vrea sa imi fac una personalizata!In primul rand m-am gandit sa nu mai mananc paine alba,paste orez,zahar!Painea mi-o fac singura acasa din faina ecologica de grau,mei,hrisca,etc fara drojdie,am observat ca nu mai iese pufoasa si nu ma mai umflu in burta,o felie imi ajunge ptr ca este ff consistenta!Cat despre celelalte alimente,ma gandeam sa ma bazez pe piept de pui,peste si legume,supite etc Vreau sa incerc sa imi formez un stil de viata cat mai sanatos,ptr ca daca imi intra in cap ca tzin o dieta parca imi vine sa o incalc,nu stiu de ce nu mai am ambitia de alta data!Problema mai aiurea e ca nu stiu exact cum sa imi planific mesele,eu plec de dimineata la facultate si ma mai intorc seara dupa 7,si ma gandeam sa nu mai mananc dupa 6!Poate putetzi voi sa imi da-tzi niste idei aici...Va multumesc ca suntetzi alaturi de mine!>:D<>:D<

Liviutzza 09 ian 2010 17:58:55

Re: Jurnal Liviutzza
 
Nu stiu cum sa imi alcatuiesc meniul in asa fel incat sa nu fiu infometata cand ma intorc acasa de la facultate:( m-am gandit si sa imi iau la mine de mancare,dar nu as vrea sa mananc fructe la masa de seara,deoarece contzin fructoza ceea ce iar nu este bine!Ma mai gandeam sa imi iau niste salata intr-o caserola,habar n-am:-s,probabil o sa rada colegii de mine...nush...as face orice sa slabesc si sa fiu sanatoasa,nu ma intereseaza parerea celorlati!Astept sfaturi!

dorutza 09 ian 2010 18:33:02

Re: Jurnal Liviutzza
 
hello.
vroiam sa te intreb care e aceeasi problema pe acre o avem. cea a kg in plus? :)
cu facultatea nu stiu cum sa te ajjut.am uitat ce mancam eu pe la facultate, dar atunci nu aveam probleme cu kg si mancam prostii. cornuri, sandwich etc
eventual iaurt cu 0% grasime

dorutza 09 ian 2010 18:34:54

Re: Jurnal Liviutzza
 
ar mai fi seminte de dovleac decojite- ca si gustare. mie alea imi cam tin de foame

Liviutzza 09 ian 2010 18:36:32

Re: Jurnal Liviutzza
 
Tu in cat timp ai slabit 12 kg?Problema cu dependentza de coca cola:(si eu sunt dependenta si nu stiu cum sa fac sa nu mai beau,stiu ca nu este buna..si eu m-am si ingrasat f mult din cauza asta:(

dorutza 09 ian 2010 18:44:13

Re: Jurnal Liviutzza
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 62216)
Tu in cat timp ai slabit 12 kg?Problema cu dependentza de coca cola:(si eu sunt dependenta si nu stiu cum sa fac sa nu mai beau,stiu ca nu este buna..si eu m-am si ingrasat f mult din cauza asta:(

a vezi, coca cola. nu stiam la ce te referi.
da, coca-cola imi face si acuma probleme.tot e bine ca nu mai beau cola normal. ala int-adevar m-a ingrasat, m-a umflat la tesuturi cumva. nu stiu ce sa fac cu ea. beau cel putin o data pe saptamana Cola zero sau light. saptamana asta am baut vre0 3.5 litri.
coca cola zero si light, nu ma ingrasa daca eu cred ca nu ma ingrasa, dar vezi tu are alte efecte- dinti , stomac etc. tre sa scapam de el.deocamdata il limitez
oficial m-am apucat de slabit din 12 octombrie. de atunci am slabit cat am slabit. dar am pierdut o luna cu sarbatorile am pus un pic- 1.5 kg si acuma le dau jos.. mai am 0.4 grame de dat jos de la sarbatori... pana la sfarsitul lui aprilie tre sa dau jos tot. atunci vine caldura si pot merge la strand mandra de mine
prima luna am facut mult, mult sport. a doua luna amers din inertie. nici acuma nu fac sport foarte mult. acuma fac doar putine exercitii- abdomene, pt picioare, fund si brate. si dansez

Liviutzza 09 ian 2010 18:46:48

Re: Jurnal Liviutzza
 
si eu vreau sa slabesc vreo 18 kg pana in iulie,cat despre coca cola eu zic ca ar trebui renuntzat la ea din start,nu limitata,ptr ca atunci cand ii simtzi gustul nu te mai potzi opri,cel putin eu asa patesc,parca sunt drogata...nu ma mai pot opri...nu fumez dar cred ca e cam aceeasi senzatie...Acum incerc sa imi alcatuiesc un meniu pe saptamana asta,as vrea sa mananc cam 1000 de calorii pe zi...e putzin?ce zici?

dorutza 09 ian 2010 18:52:02

Re: Jurnal Liviutzza
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 62220)
si eu vreau sa slabesc vreo 18 kg pana in iulie,cat despre coca cola eu zic ca ar trebui renuntzat la ea din start,nu limitata,ptr ca atunci cand ii simtzi gustul nu te mai potzi opri,cel putin eu asa patesc,parca sunt drogata...nu ma mai pot opri...nu fumez dar cred ca e cam aceeasi senzatie...Acum incerc sa imi alcatuiesc un meniu pe saptamana asta,as vrea sa mananc cam 1000 de calorii pe zi...e putzin?ce zici?

pai da, asa patesc si eu. dupa ce am deschis sticla tre sa o termin. ce sa-ti spun ca nu-mi placea cola light sau zero nici sa-l vad. acuma de cand beau de asta nu mai imi place cola normal. :)eu stiu cum e si cu tigara si cu cola. dar nu mai fumez de aproape 5 luni deja.
eu nu beau alt suc - decat cel facut de mine natural si cola zero. io raman la faza de limitat. ca mi se pare aiurea sa ma duc in oras la suc cu prietenii si sa-mi cumpar apa plata sa beau. asa cumpar cola light si gata

dorutza 09 ian 2010 18:54:25

Re: Jurnal Liviutzza
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 62220)
si eu vreau sa slabesc vreo 18 kg pana in iulie,cat despre coca cola eu zic ca ar trebui renuntzat la ea din start,nu limitata,ptr ca atunci cand ii simtzi gustul nu te mai potzi opri,cel putin eu asa patesc,parca sunt drogata...nu ma mai pot opri...nu fumez dar cred ca e cam aceeasi senzatie...Acum incerc sa imi alcatuiesc un meniu pe saptamana asta,as vrea sa mananc cam 1000 de calorii pe zi...e putzin?ce zici?

fa-ti pe calculator sau cum vrei tu o evidenta a evolutiei tale. pe mine m-a ajutat foarte mult. plus ca ma cantaresc in fiecare zi ca nu ma pot abtine si atunci mi-am facut pe zile. si asa vezi cat slabesti in fiecare saptamana. si in kg si in cm

Liviutzza 09 ian 2010 19:00:35

Re: Jurnal Liviutzza
 
Asa o sa fac!La cola o sa renuntz de tot si la cel zero si light!si eu la fel,beau numai zero..cel normal mi se pare prea dulce,nu-mi mai place deloc,dar o sa fac un sacrificiu si o sa renuntz!Sucurile facute acasa din cate am inteles nu sunt nici ele prea bune,ptr ca au fructoza...dar unul pe saptamana e bun:)

ianna 09 ian 2010 19:02:56

Re: Jurnal Liviutzza
 
fa un calcul cat consumi acu cat nu tii dieta...daca consumi in jur de 2500kcal... scade la 2000-1800 si vezi daca slabesti ...cand stagnezi fa un zig zag de calorii si poi trece la 1600-1700... dar sa nu ajungi sub 1000...mai bine bagi mai mult sport;)


si renunta total la cola:)

Liviutzza 09 ian 2010 19:10:20

Re: Jurnal Liviutzza
 
DA categoric voi renuntza si la dulciuri si orice fel de zaharuri!M-am gandit ptr maine si meniul ar suna cam asa:
MIC DEJUN:
-2 oua fierte,o rosie,o felie de telemea
Pranz:
-file de cod gatit la abur+legume mexicane gatite in acelasi mod+ zeama de lamaie
Cina: piept de pui la gratar+legume(fara cartofi)

Cum suna?In weekend e bine ca pot sa mananc regulat si ce vreau,dar tot nu stiu ce sa ma fac in timpul saptamanii,cand nu sunt acasa!Ultima masa o sa fie la ora 6!Astept sugestii>:D<

Liviutzza 09 ian 2010 20:29:01

Re: Jurnal Liviutzza
 
De maine incep lupta cu kg,si de data asta sunt fff hotarata sa reusesc!!Pana la vara voi avea o noua silueta de care sa ma mandresc!Voi reveni zilnic cu meniul si cu noi idei!Astept sugestii!Am mare nevoie de ajutor!

loredanalore 09 ian 2010 23:44:42

Re: Jurnal Liviutzza
 
buna!! si eu sunt tot din buzau. as dori sa iau si eu ceaiul ala zein.poti sa imi spui unde il gasesc in brasov si cat costa. parerea mea este ca ori iei pastile ori bei ceaiul pentru ca are aceleasi componente.esti studenta la transilvania in schei?:)

Liviutzza 10 ian 2010 01:12:31

Re: Jurnal Liviutzza
 
am dat 80 de ron pe ceai,dar sa stii ca itzi ajunge o luna!Tu esti din Brasov sau din Buzau?ca nu am inteles exact!Da,sunt studenta la facultatea din schei,la muzica:)si tu tot in Brasov studiezi?Unde?

loredanalore 10 ian 2010 10:29:23

Re: Jurnal Liviutzza
 
sunt din Buzau, dar sunt studenta la Transilvania la Litere.am fost la zi, dar m-am transferat la id.am stat in chirie in Schei .sunt anul 3.imi poti spunde unde ai gasit ceaiul in brasov? in plafar?
de unde esti din Buzau? chiar din oras?>:D<:)

Liviutzza 10 ian 2010 11:14:44

Re: Jurnal Liviutzza
 
Eu nu sunt din Buzau sunt din Bacau!>:D<;;)

Liviutzza 10 ian 2010 11:54:34

Re: Jurnal Liviutzza
 
Azi m-am trezit plina de energie:D si optimista,cu gandul ca incep o "noua viata":D din punct de vedere alimentar:DMi-am pus 2 oua la fiert si imi pregatesc listutza de cumparaturi:D Peste 1 saptamana ma voi cantari si va voi spune rezultatul,oricum sunt convinsa ca voi reusi sa imi ating scopul si asta in timp:DVa multumesc ca sunteti aici,ma ajuta f mult sa stiu ca am cui sa cer un sfat,o parere si sa stiu ca are cine sa ma traga de urechi daca nu ma tzin de treaba!>:D<>:D<

loredanalore 10 ian 2010 12:12:24

Re: Jurnal Liviutzza
 
mersi mult de informatii! :x

Liviutzza 10 ian 2010 12:44:28

Re: Jurnal Liviutzza
 
Cu placere,Loredana tu mergi la vreo sala in Brasov?sau unde faci sport?:)Poate imi recomanzi si mie ceva:d

loredanalore 10 ian 2010 13:50:58

Re: Jurnal Liviutzza
 
nu, din pacate nu merg si nici nu stiu ceva bun. eu nu mai locuiesc in Brasov , pt ca m-am transferat la ID si vin doar la examene.:-*

Liviutzza 10 ian 2010 16:53:26

Re: Jurnal Liviutzza
 
Hello:D Am venit de cumparaturi:D Am cumparat asa:D :
-salata
-rosii
-file somon
-piept de pui
-brocolli
-mere
-telemea si cam atat....sa imi spunetzi daca fac vreo greseala...aaa am mai luat si niste iaurt... cam din asta o sa fie compus meniul meu pe saptamana asta:D va poop>:D<

loredanalore 10 ian 2010 17:44:34

Re: Jurnal Liviutzza
 
eu zic ca ai facut alegerea potrivita!:)combinat si cu putin sport e imposibil sa nu dea rezultate. ai grija sa nu scazi sub 1000 kcal. felicitari pentru vointa de care dai dovada!!![*56*]

Liviutzza 10 ian 2010 17:59:42

Re: Jurnal Liviutzza
 
Multumesc mult:D:* Ma voi cantari peste 2 saptamani..poate pana atunci se vor vedea ceva rezultate:D Acum scot pestele din cuptor...cu niste legume,este excelent:x

Liviutzza 11 ian 2010 16:16:59

Re: Jurnal Liviutzza
 
Buna fetelor!Ce facetzi?Astazi am papat dimineata 2 kiwi,apoi jumatate de mar,un sfert de grefa...si acum mi-am pus la cuptor niste piept de pui pe care il voi manca cu legume si cu lamaie...Vroiam sa va intreb...ce spunetzi de untul de arahide?Mancat in cantitatzi mici bineinteles si nu zilnic!Am citit ca este ff sanatos si scade riscul de a face boli de inima..Voi ce parere avetzi?>:D<

ali_lumi 11 ian 2010 16:35:22

Re: Jurnal Liviutzza
 
Cate un mic rasfat asa laaaa..... un timp... :)) nu omoara pe nimeni si NICI NU CRED ca dauneaza siluetei:)

Liviutzza 11 ian 2010 17:11:04

Re: Jurnal Liviutzza
 
Asa ma gandeam si eu...oricum fac si mult sport deci spun eu ca nu e o problema:D Nu m-am putut abtzine si m-am cantarit...imi arata mai putzin cu 1 kg....in 2 zile..e posibil asa ceva?Ma gandeam ca e apa...dar eu beau 3-4 litri de apa pe zi...deci...:d:d:d

Liviutzza 11 ian 2010 21:28:06

Re: Jurnal Liviutzza
 
Mie nu imi raspunde nimeni la mesaje....:(:-s

Slabuta 11 ian 2010 21:40:14

Re: Jurnal Liviutzza
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 62933)
Asa ma gandeam si eu...oricum fac si mult sport deci spun eu ca nu e o problema:D Nu m-am putut abtzine si m-am cantarit...imi arata mai putzin cu 1 kg....in 2 zile..e posibil asa ceva?Ma gandeam ca e apa...dar eu beau 3-4 litri de apa pe zi...deci...:d:d:d

Eu nu cred ca 1 kg de grasime s-a dus in 2 zile :) iti trebuie cel putin o saptamana.

Liviutzza 12 ian 2010 19:16:27

Re: Jurnal Liviutzza
 
Buna Slabutelor!:D Astazi m-am trezit si am mancat o salata de rosii cu telemea si un cremwuste...Apoi am plecat la facultate si nu am mai apucat sa mananc nimic,pana acum seara,cand am ajuns acasa rupta de foame..Pe drum imi venea sa ma opresc in orice magazin sa imi cumpar un covrig,o ciocolata ...orice!Dar am avut curaj si am mers mai departe pana am ajuns acasa!Acum am mancat cam mult...dehh foamea asta.... am mancat o omleta din 2 oua cu putzina telemea,un cremwuste si 100 de grame de prosciuto crudo!Sper sa nu fi exagerat:">Acusi o sa fac niste sport si apoi la somnic....Va pup>:D<>:D<

Liviutzza 12 ian 2010 19:18:00

Re: Jurnal Liviutzza
 
aaa mi-am adus aminte :D:D Aseara am incercat ZUMBA:D:D supeeeeeerrr!De la voi am aflat de acest sport,Vreau sa va zic ca in 10 minute curgea apa pe mine...am reusit sa fac 30 de minute..cu mici pauze ca sa imi trag sufletul ca nu mai puteam...oricum mi se pare super distractiv si simt ca ma ajuta:D Va multumesc>:D<

Liviutzza 14 ian 2010 01:13:19

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Slabutzo,am vazut ca si tzie itzi place Italia..ai fost vreodata?Eu vara asta vreau sa ma duc la Paris...doamne e de vis:D:X si in Italia bineinteles un picutz,ca e ca a doua tzara ptr mine,dupa Ro:D>:D<

loredanalore 14 ian 2010 01:17:56

Re: Jurnal Liviutzza
 
buna! am vazut ca te incanta Italia.si eu sunt aici de vreun an si imi place. sunt la facultate la ID si vin doar la examene. m-am obisnuit aici si ma simt ca acasa. au niste peisaje.......:x

Liviutzza 14 ian 2010 01:19:06

Re: Jurnal Liviutzza
 
In ce orash esti?:D

Slabuta 14 ian 2010 01:19:09

Re: Inceput de bulimie?! pls HELP!
 
Citat:

Anterior postat de Liviutzza (Post 64301)
Slabutzo,am vazut ca si tzie itzi place Italia..ai fost vreodata?Eu vara asta vreau sa ma duc la Paris...doamne e de vis:D:X si in Italia bineinteles un picutz,ca e ca a doua tzara ptr mine,dupa Ro:D>:D<

Am mutat measjul la tine in jurnal ca sa nu vorbim la Rori in jurnal ei :)
Da, mie imi place tot ce nu am vazut :))
Glumesc, imi place sa calatoresc si asta se va intampla la anul, cand voi dedica timpul plimbarilor, mai intai Paris, Louvre :D si dupa restul... :)

Cred ca va urma Romania, vreau sa o vad toata :)

Liviutzza 14 ian 2010 01:22:37

Re: Jurnal Liviutzza
 
Ti-ai luat biletele ptr Paris?Daca nu te sfatuiesc sa le iei...eu mi-am luat si am dat o suma micaaaaaaa>:D< Cu cine o sa mergi?

loredanalore 14 ian 2010 01:23:18

Re: Jurnal Liviutzza
 
sunt in regiunea Abruzzo, Castel di Sangro, la vreo 200 km de Roma


Ora este GMT +2. Ora este acum 19:02:52.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO