forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal lulus07 (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-lulus07-9943.html)

EveEve 10 feb 2012 17:25:38

Re: Jurnal lulus07
 
Am inteles. Mi-am facut pe calculator meniul nr.2, ca sa vad exact valorile. Cele mai multe grasimi sunt din paste si de la pieptul de pui. Pieptul de pui cum l-ai gatit? Daca il gatesti la gratar de exemplu, sau la tigaie de teflon (cand il fac la tigaia de teflon, tot ca piept de pui la gratar il trec in calculator), are mai putina grasime. Sau fiert, bineinteles. Sau la aburi.
Nu mai consuma carbohidrati (paste) seara. Carbohidratii se consuma mai bine in prima parte a zilei.

Deci sa dam cateva exemple de meniuri.
Micul dejun, dupa cum bine stii, trebuie sa fie foarte complet, pentru ca ne da energie pentru intreaga zi, ne ajuta sa nu "cadem in ispita" intre mese:P, plus ca ne puna in functionare metabolismul inca de dimineata. Deci micul dejun poate fi compus din fructe, sau din cereale+iaurt/lapte, sau o felie/doua de paine integrala cu branza, sau sunca slaba de pui/curcan, sau cu gem dietetic + o cana de lapte, sau cafea cu lapte, sau ceai. Iti mai poti face o omleta cu ceva branza, asa ai mai ridica consumul de proteine datorita oualelor. Dar ai grija cu galbenusurile, pentru ca ridica colesterolul. Pentru o persoana sanatoasa, sunt recomandate 4-5 galbenusuri pe saptamana, parca:-? Sau 3-4, nu mai retin. Ramanem la 4, oricum. Dar iti poti face omleta dintr-un galbenus + doua albusuri, ca pana la urma urmei, albusul este cel care contine cea mai mare doza de proteine.

Apoi, la pranz, poti manca ceva carbohidrati, cu legume. Adica paste sau orez, preferabil integrale, asa nu te umpli cu carbohidrati care nu fac niciun bine. Poti manca de exemplu paste cu legume, sos de rosii, orez cu legume, eu imi mai fac cateodata orez integral cu legume si un pic de piept de pui, desi slabutele vor spune ca, combinatia carbohidrati+proteine nu e buna:P. Insa depinde de organism, eu nu folosesc o cantitate foarte mare de piept de pui, si nu imi face rau. Mai poti manca o salata greceasca, de exemplu, cu niste branzica feta, sau o salta cu legume variate si orice fel de branzica. Sau fasole, linte, etc. Mai poti manca ceva carnita (sa mai urce proteinele) cu legume fierte, sau salata, etc.

La cina, cum am spus, nu sunt recomandati carbohidratii. O cina foarte buna se compune din proteine(carne sau oua), plus o salata, legume la gratar/aburi/fierte, etc. Iti mai poti face o supa sau o ciorba de pui, cu legume, usurica. Sau iti poti face o ciorbita de legume, si felul 2 ceva carnita la gratar.

Ahhh!! Sa precizez:P Pe unde scriu "proteina/carne" si asa, poti adauga tu si peste, daca iti place:P. Eu nu prea il adaug, ca in afara de ton, nu prea le am cu pestele:P Dar la cina este buna o salatica de ton, de exemplu.

Iar la gustari, la fel, la primele 2 poti consuma fructe, sau in caz ca nu ai servit asta la MD, poti manca o feliuta de paine integrala cu ceva pe ea (ceva din ce am scris la MD:P), un iaurt, migdale (tot in prima parte a zilei), fistic, seminte, etc.
Iar pentru ultima, gustari usoare. Un iaurt slab, un ceai, etc.

Incearca sa-ti alegi pentru o zi ceva din ce am zis pentru fiecare masa, si apoi da-ne meniul cu calculele avansate, sa vedem cum merge, ok?:D

Muahh!!>:D<:-*>:D<

lulus07 10 feb 2012 17:57:24

Re: Jurnal lulus07
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 933572)
Am inteles. Mi-am facut pe calculator meniul nr.2, ca sa vad exact valorile. Cele mai multe grasimi sunt din paste si de la pieptul de pui. Pieptul de pui cum l-ai gatit? Daca il gatesti la gratar de exemplu, sau la tigaie de teflon (cand il fac la tigaia de teflon, tot ca piept de pui la gratar il trec in calculator), are mai putina grasime. Sau fiert, bineinteles. Sau la aburi.
Nu mai consuma carbohidrati (paste) seara. Carbohidratii se consuma mai bine in prima parte a zilei.

Deci sa dam cateva exemple de meniuri.
Micul dejun, dupa cum bine stii, trebuie sa fie foarte complet, pentru ca ne da energie pentru intreaga zi, ne ajuta sa nu "cadem in ispita" intre mese:P, plus ca ne puna in functionare metabolismul inca de dimineata. Deci micul dejun poate fi compus din fructe, sau din cereale+iaurt/lapte, sau o felie/doua de paine integrala cu branza, sau sunca slaba de pui/curcan, sau cu gem dietetic + o cana de lapte, sau cafea cu lapte, sau ceai. Iti mai poti face o omleta cu ceva branza, asa ai mai ridica consumul de proteine datorita oualelor. Dar ai grija cu galbenusurile, pentru ca ridica colesterolul. Pentru o persoana sanatoasa, sunt recomandate 4-5 galbenusuri pe saptamana, parca:-? Sau 3-4, nu mai retin. Ramanem la 4, oricum. Dar iti poti face omleta dintr-un galbenus + doua albusuri, ca pana la urma urmei, albusul este cel care contine cea mai mare doza de proteine.

Apoi, la pranz, poti manca ceva carbohidrati, cu legume. Adica paste sau orez, preferabil integrale, asa nu te umpli cu carbohidrati care nu fac niciun bine. Poti manca de exemplu paste cu legume, sos de rosii, orez cu legume, eu imi mai fac cateodata orez integral cu legume si un pic de piept de pui, desi slabutele vor spune ca, combinatia carbohidrati+proteine nu e buna:P. Insa depinde de organism, eu nu folosesc o cantitate foarte mare de piept de pui, si nu imi face rau. Mai poti manca o salata greceasca, de exemplu, cu niste branzica feta, sau o salta cu legume variate si orice fel de branzica. Sau fasole, linte, etc. Mai poti manca ceva carnita (sa mai urce proteinele) cu legume fierte, sau salata, etc.

La cina, cum am spus, nu sunt recomandati carbohidratii. O cina foarte buna se compune din proteine(carne sau oua), plus o salata, legume la gratar/aburi/fierte, etc. Iti mai poti face o supa sau o ciorba de pui, cu legume, usurica. Sau iti poti face o ciorbita de legume, si felul 2 ceva carnita la gratar.

Ahhh!! Sa precizez:P Pe unde scriu "proteina/carne" si asa, poti adauga tu si peste, daca iti place:P. Eu nu prea il adaug, ca in afara de ton, nu prea le am cu pestele:P Dar la cina este buna o salatica de ton, de exemplu.

Iar la gustari, la fel, la primele 2 poti consuma fructe, sau in caz ca nu ai servit asta la MD, poti manca o feliuta de paine integrala cu ceva pe ea (ceva din ce am scris la MD:P), un iaurt, migdale (tot in prima parte a zilei), fistic, seminte, etc.
Iar pentru ultima, gustari usoare. Un iaurt slab, un ceai, etc.

Incearca sa-ti alegi pentru o zi ceva din ce am zis pentru fiecare masa, si apoi da-ne meniul cu calculele avansate, sa vedem cum merge, ok?:D

Muahh!!>:D<:-*>:D<



multumesc, multumesc, multumesc!!! ^:)^^:)^^:)^^:)^^:)^
asa o sa fac, sa vedem ce iese :-*

Flora 11 feb 2012 08:56:09

Re: Jurnal lulus07
 
Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 930682)
Of, of si iar OF!!! x-(Numai mamicile cred pot intelege frustrarea care vine din a nu putea avea o clipa pentru a face ceva pentru sufletelul tau! Am incercat sa fac zumba in seara asta, dar Ilinca a fost atat de miorlaita, incat m-a dat peste cap! :(( Nu statea o clipa locului, nu vroia sa stea decat in picioarele mele, ba sa ii dau jucaria nu stiu care, ba sa ii pun manusile (nu, la noi in casa nu e polul nord, insa domnisoara s-a indragostit de manusile pe care i le-am luat. Si de fular. Si de caciula. Le poarta pe rand, in casa), dupa aceea sa i le scot, si tot asa. x-( Mamicile inteleg. Iar eu m-am incapatanat sa fac zumba mai departe, insa de unde pana acum am tot topait cu zambetul pe buze, acum am avut parte de o zumba incruntata. Si nu mi-a priit deloc. UF!!! Na, ca mi-am varsat si eu naduful! [*116*]

Buna Lumi!!! vad ca esti di nou pe metereze si da cred ca numai o mamica poate intelege frustarea imi amintesc cand era Nikolas mititel si eu ma simteam la fel de nejutorata aveam impresia ca asa o sa fie toata viata mea de acum si ca o sa fiu tot timpul dupa fundul copilului parca ma strangea de gat acest sentiment :D dar lucrurile nu raman asa timpul trece si ei cresc se maresc si incep sa mai stea si singurei eu de pe la 1,8 ani am inceput sa ma inteleg cu Nikolas si am inceput sa-l las si singurel in camera cu jucariile mai mult timp daca ai avea pe cineva sa te ajute ar fi asa de bine:). Asa ca eu iti propun sa ai rabdare caci lucrurile se vor schimba incet dar sigur.Crede-ma ca sunt alaturi de tine si te inteleg perfect.
Ma bucur ca incerci sa te disciplinezi pe mine insa m-au coplesit o groaza de probleme si tot incerc diferite diete dar se pare ca nu merge cred ca e psihologic in fine incet,incet sper sa- imi revin.Iti doresc bafta in continuare si sanatate ca e mai buna decat toate.Pupici>:D<>:D<:-*:-*

lulus07 11 feb 2012 10:02:43

Re: Jurnal lulus07
 
Citat:

Anterior postat de Flora (Post 934101)
Buna Lumi!!! vad ca esti di nou pe metereze si da cred ca numai o mamica poate intelege frustarea imi amintesc cand era Nikolas mititel si eu ma simteam la fel de nejutorata aveam impresia ca asa o sa fie toata viata mea de acum si ca o sa fiu tot timpul dupa fundul copilului parca ma strangea de gat acest sentiment :D dar lucrurile nu raman asa timpul trece si ei cresc se maresc si incep sa mai stea si singurei eu de pe la 1,8 ani am inceput sa ma inteleg cu Nikolas si am inceput sa-l las si singurel in camera cu jucariile mai mult timp daca ai avea pe cineva sa te ajute ar fi asa de bine:). Asa ca eu iti propun sa ai rabdare caci lucrurile se vor schimba incet dar sigur.Crede-ma ca sunt alaturi de tine si te inteleg perfect.
Ma bucur ca incerci sa te disciplinezi pe mine insa m-au coplesit o groaza de probleme si tot incerc diferite diete dar se pare ca nu merge cred ca e psihologic in fine incet,incet sper sa- imi revin.Iti doresc bafta in continuare si sanatate ca e mai buna decat toate.Pupici>:D<>:D<:-*:-*

Hei, imi pare rau sa aud ca ai probleme? Ceva serios, sau astea de zi cu zi? Sper sa treci usor peste ele.
Eu sunt fericita ptr ca de cand am nascut-o pe Ilinca (15 luni), este a doua oara cand am putut sa o las in weekend la soacra-mea. Ea munceste, si e super obosita si stresata mai mereu. Mi-as dori sa o pot lasa mai des pe Ilinca su ea, nu o data la jumatate de an, insa ma bucur de orice moment de relaxare. E pentru prima data cand am casa la dispozitie (sotul e la serviciu) si rasuna in intreg apartamentul chiuielile mele. Topai ca o apucata, ptr ca e prima data cand imi pot auzi si eu gandurile :)):D;;):)>:D<:x:-*b-) Imi vine sa insir toate emoticoanele zambarete de pe aici. Acum fug, ma duc sa profit de ziua asta superba, dar mai vorbim. Te pup cu drag, ai grija de tine, si iti tin pumnii sa treci cu bine peste toate prroblemele. :-*:x:-*

lulus07 11 feb 2012 17:35:00

Re: Jurnal lulus07
 
Wow, incredibil, cat de bine este!!! Am reusit sa termin o sedinta de 55 de minute de tae bo, dupa ce azi dimineata am facut 27' bootcamp! e extraordinar!!!! Iuhuuuuuuuuuuu[*66*]Iar acum, sa ii fac si sotului o surpriza, ma duc sa curat locul de parcare!!! :))[*viscol*]

lulus07 11 feb 2012 17:48:34

Re: Jurnal lulus07
 
Nu ma mai duc, pt ca lopata e in portbagajul masinii si masina e la el :D Aia e

EveEve 11 feb 2012 17:53:00

Re: Jurnal lulus07
 
Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 934632)
Wow, incredibil, cat de bine este!!! Am reusit sa termin o sedinta de 55 de minute de tae bo, dupa ce azi dimineata am facut 27' bootcamp! e extraordinar!!!! Iuhuuuuuuuuuuu[*66*]Iar acum, sa ii fac si sotului o surpriza, ma duc sa curat locul de parcare!!! :))[*viscol*]

Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 934643)
Nu ma mai duc, pt ca lopata e in portbagajul masinii si masina e la el :D Aia e

:)):)):)):)) No ce sa-i faci, daca el nu s-a asigurat sa lase acasa ce trebuie.. :-" Intentia a fost buna:))!

Felicitari pentru super sportul de azi!!!:D:D>:D<:-*>:D<

nicoleta100 11 feb 2012 17:58:14

Re: Jurnal lulus07
 
Citat:

Anterior postat de lulus07 (Post 934632)
Wow, incredibil, cat de bine este!!! Am reusit sa termin o sedinta de 55 de minute de tae bo, dupa ce azi dimineata am facut 27' bootcamp! e extraordinar!!!! Iuhuuuuuuuuuuu[*66*]Iar acum, sa ii fac si sotului o surpriza, ma duc sa curat locul de parcare!!! :))[*viscol*]

felicitari!!!
si spor la treaba!!!o sa ai nevoie!!:D

lulus07 11 feb 2012 18:37:39

Re: Jurnal lulus07
 
Citat:

Anterior postat de EveEve (Post 934648)
:)):)):)):)) No ce sa-i faci, daca el nu s-a asigurat sa lase acasa ce trebuie.. :-" Intentia a fost buna:))!

Felicitari pentru super sportul de azi!!!:D:D>:D<:-*>:D<

Multumesc, m-am simtit extraordinar de bine sa am o zi doar ptr mine! :) Si maine mai am una!!! :-*

Citat:

Anterior postat de nicoleta100 (Post 934653)
felicitari!!!
si spor la treaba!!!o sa ai nevoie!!:D

Multumesc, Nico, dar nu a mai fost cazul. :D lopata e in portbagaj, si el e plecat cu masina. Ce sa-i fac! :)) Eu ma imbracasem ca un eschimos, eram blindata pana in dinti, imi pusesem si fularul, si cand m-am dus sa iau lopata, ia-o de unde nu-i x-( Asa ca m-am dus sa ma lafai intr-o baie parfumata :))



Va pup, seara frumoasa!!! :-*

kasty 11 feb 2012 21:33:19

Re: Jurnal lulus07
 
waw!
Lulus esti extraordinara.... am citit cateva pagini din jurnalul tau... e adevarat nu tot ca nu am avut timp dar am ramas marcata: cata ambitie vad la tine, la cate lucruri ai reusit sa renunti ....hmmmm esti un exemplu de urmat + ca la capitolul sport practicat pot spune ca esti campioana.
Cred ca vei reusi f repede sa ajungi la greutatea dorita.
Te inteleg in leg cu bebita pentru ca si eu am uneori zile in care imi vine sa plec de acasa ca sa ma linistesc, dar cum nu se poate.... raman pe metereze si in general cedez la ceea ce as vrea sa fac .
De ex. eu ca sa fac sport ( am bici eliptica) ori fac cand doarme bebe, ori fac dupa ce ajunge sotul de la serv, iar de zi libera nu se pune prb la noi pt ca amandoi avem parintii la tara (poate la vara in vacanta, daca nu se fofilesc de responsabilitate)
Te pup si pe tine si pe pitica si tine-o tot asa.
bafta la gonit kilogramele


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:13:15.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO