forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal miki (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-miki-2637.html)

ispas mihaela 07 feb 2010 13:32:07

Jurnal miki
 
O noua etapa din viata mea incepe aici si acum.
In primul rand vreau sa va felicit pentru tot ceea ce faceti aici in aceasta minunata casuta plina de prieteni adevarati.
Iar in al doilea rand sa imi spun si eu of-ul ca toate de pe aici.
Calvarul meu a inceput in momentul in care doctorul meu ginecologic mi-a prescris sa iau anticonceptionale...la inceput nu mi-am dat seama dar aveam o pofta de mancare fabuloasa la orice ora si as fi mancat orice!!!in 3 luni am luat in greutate 10 kg.cand am observat ca absolut nimic nu ma mai incapea am renuntat la pastile insa la kg nu!Faptul ca in acea perioada mergeam si la facultate si la serv m-a facut sa imi schimb regimul alimentar si asa ajunsesem sa nu mananc mai nimic in timpul zilei pt ca nu imi permitea timpul iar cand ajungeam acasa in sfarsit ma indopam cu tot felul de lucruri nesanatoase si grase.
Apoi mi-am cunoscut marea dragoste si ne-am mutat impreuna.Imi era drag sa gatesc pt amandoi si iarasi mancarurile erau destul de grase si mancate la ore tarzii.
Nu am bagat de seama ca adaugam treptat kg peste kg,pe cantar nici nu concepeam sa ma urc pana cand anul trecut la sfarsitul anului mi-am facut curaj si m-am cantarit...soc!!ma uitam la acul cantarului si nu imi venea sa cred unde a ramas intepenit...nici mai mult si nici mai putin de 75.Atunci am zis sa iau masuri,sa fac putin sport,sa adopt un mod de viata de sanatos si imi spuneam mereu ''gata de maine ma apuc de regim'' dar maine devenea iar maine si tot asa pana acum 3 saptamani cand mi-am spus ca nu am decat 23 de ani si ar trebui sa fiu mandra de corpul meu si sa nu ma ascund in tot felul de haine care mai de care mai largi.
Pe langa toate aceste motive a mai fost unul care a cantarit destul de mult in alegerea mea de a trece la o viata sanatoasa...coloana mea nu arata tocmai bine iar eu am fost dintotdeauna putin mai dotata in partea de sus iar o data cu ingrasarea binenteles ca am pus si acolo...sfatul doctorului a fost sa slabesc ca sa pot elimina presiunea ce apasa asupra coloanei...
Si uite asa a inceput totul:acum 3 sapt m-am apucat de un regim ce tine 12 sapt,o dieta destul de sanatoasa(o voi pune pe sapt poate ajuta si pe altii) si putin cate putin sport pt abdomen,fese si brate.Iar ieri am avut parte de cel mai frumos sentiment:acul cantarului a aratat 70 de kg\:D/\:D/\:D/.
Va multumesc ca mi-ati citit povestea si sper sa imi fiti mereu alaturi in momentele in care tanjesc dupa anumite bunatatiuri.:x

ali_lumi 07 feb 2010 13:52:19

Re: Jurnal miki
 
Miki bine ai venit, si ce pot sa zic..
Mult succes [*56*]..
Si apropo, ce dieta tii?

ispas mihaela 07 feb 2010 14:22:16

Re: Jurnal miki
 
Dieta o am de la o prietena si nu are nici un nume si nici nu am gasit-o printre cele afisata la diete.seamana putin cu cea disociata dar este mult mai sanatoasa ca aceea.sper sa nu fie o problema daca o public aici.
Aceasta dieta dureaza 12 saptamani.
Prima saptamana arata asa:
Primele 4 zile ale saptamanii(L,Ma,Mi,j)se pot consuma la orice ora si fara limite:branzeturi pana la 7% grasime(branza de vaci slaba,branza cottage,branzica de casa,perle de branza cu smatana si lapte batut.
Legume care vor fi consumate in cantitati nelimitate numai in stare cruda;salata verde castraveti,ridichi,varza,ardei,conopida,ciuperci,f asole verde,ceapa,usturoi,spanac,patrunjel,busuioc,tarho n si toate condimentele:sare piper,curry
-nu se vor consuma rosii in primele 4 zile
in plus sunt permise ;
1 ou fiert pe zi
200 gr fructe:in primele 4 zile doar mere golden
2 lingurite de ulei pe zi obligatoriu(nu conteaza felul uleiului)
1/2 pahar lapte pe zi
Obligatoriu se beau multe lichide pe zi-minim 12 pahare pe zi insa recomndat este sa se bea 20

Dupa cele 4 zile pana la sf sapt(V,S,D) sunt permise rosiile si alimentele acre:otet,lamai, iaurturi(fara fructe) si 200 gr din orice fruct( in afara de ananas,banane,mango si struguri)

Sunt interzise;
-orice aliment acru in primele 4 zile
-ulei prajit si legumele gatite
-zaharul sau mierea
-sucurile naturale
-mustar maioneza si ketchup

Extasssy 07 feb 2010 14:25:02

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 80962)
O noua etapa din viata mea incepe aici si acum.
In primul rand vreau sa va felicit pentru tot ceea ce faceti aici in aceasta minunata casuta plina de prieteni adevarati.
Iar in al doilea rand sa imi spun si eu of-ul ca toate de pe aici.
Calvarul meu a inceput in momentul in care doctorul meu ginecologic mi-a prescris sa iau anticonceptionale...la inceput nu mi-am dat seama dar aveam o pofta de mancare fabuloasa la orice ora si as fi mancat orice!!!in 3 luni am luat in greutate 10 kg.cand am observat ca absolut nimic nu ma mai incapea am renuntat la pastile insa la kg nu!Faptul ca in acea perioada mergeam si la facultate si la serv m-a facut sa imi schimb regimul alimentar si asa ajunsesem sa nu mananc mai nimic in timpul zilei pt ca nu imi permitea timpul iar cand ajungeam acasa in sfarsit ma indopam cu tot felul de lucruri nesanatoase si grase.
Apoi mi-am cunoscut marea dragoste si ne-am mutat impreuna.Imi era drag sa gatesc pt amandoi si iarasi mancarurile erau destul de grase si mancate la ore tarzii.
Nu am bagat de seama ca adaugam treptat kg peste kg,pe cantar nici nu concepeam sa ma urc pana cand anul trecut la sfarsitul anului mi-am facut curaj si m-am cantarit...soc!!ma uitam la acul cantarului si nu imi venea sa cred unde a ramas intepenit...nici mai mult si nici mai putin de 75.Atunci am zis sa iau masuri,sa fac putin sport,sa adopt un mod de viata de sanatos si imi spuneam mereu ''gata de maine ma apuc de regim'' dar maine devenea iar maine si tot asa pana acum 3 saptamani cand mi-am spus ca nu am decat 23 de ani si ar trebui sa fiu mandra de corpul meu si sa nu ma ascund in tot felul de haine care mai de care mai largi.
Pe langa toate aceste motive a mai fost unul care a cantarit destul de mult in alegerea mea de a trece la o viata sanatoasa...coloana mea nu arata tocmai bine iar eu am fost dintotdeauna putin mai dotata in partea de sus iar o data cu ingrasarea binenteles ca am pus si acolo...sfatul doctorului a fost sa slabesc ca sa pot elimina presiunea ce apasa asupra coloanei...
Si uite asa a inceput totul:acum 3 sapt m-am apucat de un regim ce tine 12 sapt,o dieta destul de sanatoasa(o voi pune pe sapt poate ajuta si pe altii) si putin cate putin sport pt abdomen,fese si brate.Iar ieri am avut parte de cel mai frumos sentiment:acul cantarului a aratat 70 de kg\:D/\:D/\:D/.
Va multumesc ca mi-ati citit povestea si sper sa imi fiti mereu alaturi in momentele in care tanjesc dupa anumite bunatatiuri.:x

Buna Miki,

In primul rand felicitari pentru cele 5 kg de care ai scapat pana acum...
Si eu am tot 23 de ani (aproape 24) si tot la fel... Ce soc am avut cand acum cantarului se tot ducea in sus... La mine s-a intepenit mult mai sus ca tine dar din fericire acum incetul cu incetul se duce in jos...

Spune-ne mai multe despre dieta asta a ta... Daca zici ca e una sanatoasa sunt convinsa ca foarte multe fete sunt inca in cautarea unei diete potrivite lor... Asa ca cu cat au mai multe alternative cu atat mai bine...

Deci... BINE AI VENIT printre noi...
Si inca odata FELICITARI!!!!

ispas mihaela 07 feb 2010 19:13:51

Re: Jurnal miki
 
Dieta pe care o tin te ajuta sa scapi destul de incet de kg insa eu sunt o persoana care se satura f repede de anumite mancaruri.Stiu ca o sa ma certati insa de multe ori preferam sa fac foamea decat sa mananc alimentele care imi erau permise si uite asa am scapat de 5 kg in doar 3 sapt.
Si pentru ca am promis ca voi adauga tot regimul va descriu a doua saptamana:
SAPTAMANA II ( de luni pana joi)
Micul dejun pana la ora 11:
-2 ling branzaturi pana la 7% grasime
-iaurturi nelimitat
-legume crude plus o jum de rosie
-1 ou fiert
Pot fi consumate la orice ora si nelimitat:
-carne fiarta sau gratar de porc,vita,pui,curcan,muschi file,pastrama.atentie carnea va fi fara grasime,inclusiv pielea de pe pui se va inlatura.
-legume crude(la fel ca cele din prima sapt insa fara rosii).se pot manca si muraturi(conservate in sare sau otet-fara zahar).La salate se va folosi otet.
Nu sunt permise:
-lapte
-fructe(inclusiv lamai)
-hamburger,salam,mititei
-legume gatite

Vineri Sambata Duminica
Micul dejun la fel ca in prima parte a saptamanii singura diferenta este ca in locul carnii de porc,pasare se va consuma peste(de orice tip): fiert,gratar,afumat,conservat in suc propriu sau ulei(atentie se va scurge bine uleiul)
Legumele sunt aceleasi tot in stare cruda

Slabuta 07 feb 2010 22:17:11

Re: Jurnal miki
 
Buna Mihaela :)

Ti-am citit dieta. :)

Da, e un fel de disociata. Insa nu prea inteleg mecanismul de combinare al alimentelor. Este prea multa informatie... :)
Astept sa vad meniul tau, ca sa imi dau seama mai exact cum este aceasta dieta. :)

Slabuta 01 apr 2010 23:49:00

Re: Jurnal miki
 
http://felicitari.slabute.ro/site/fe...mg.php?pid=136

ianna 02 apr 2010 04:44:50

Re: Jurnal miki
 
E ciudata dieta ...si sunt tare curioasa de ce rezultate da... vorba slabutei amestecul asta de alimente nu prea l-am vazut in dieta...o incercare frumoasa daca da rezultate...

succes la slabit si tine-ne la curent cu rezultatele tale>:D<

ras_cristalin 17 apr 2010 21:32:10

Re: Jurnal miki
 
Cred ca seamana putin cu South Beach meniul, la prima vedere.
Nu ne-ai mai spus, Miki? Ai mai avut rezultate frumoase cu dieta?
Spor mai departe >:D<

ispas mihaela 18 apr 2010 14:29:36

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 155254)
Cred ca seamana putin cu South Beach meniul, la prima vedere.
Nu ne-ai mai spus, Miki? Ai mai avut rezultate frumoase cu dieta?
Spor mai departe >:D<

Am avut rezultate destul de frumoase cu aceasta dieta,chiar de luni am inceput-o iar doar ca ieri am deviat putin de la ea ca ma simteam putin cam slabita cred ca astenia de primavara e de vina.luni vreau sa imi schimb ticker-ul pt ca deja imi arata cantarul 68 dar mai astept pana atunci sa fiu sigura.eu zic ca e nemaipomenit de bine 1 kg intr-o saptamana.
pe masura ce avansez in regim o sa va scriu si restul pt ca are 12 sapt si e destul de lungut poate cine stie o sa mai ajute si alte fete.mie una mi se pare destul de sanatos pt ca este recomandat consumul de legume in stare cruda,f multe lactate si fructe.

mika_me 18 apr 2010 14:36:30

Re: Jurnal miki
 
Buna mihaela....felicitari pentru kg deja pierdut..eu zic caar trebui sa schimbi tickerul..altfel e cand vezi negru pe alb..dar cum crezi..mai sunt mai putin de 24 de ore pana luni, adica maine..parca asa ai zis ca atunci schimbi tickerul nu?
spir in continuare si o zi cat mai frumoasa!

ispas mihaela 18 apr 2010 14:44:05

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 155610)
Buna mihaela....felicitari pentru kg deja pierdut..eu zic caar trebui sa schimbi tickerul..altfel e cand vezi negru pe alb..dar cum crezi..mai sunt mai putin de 24 de ore pana luni, adica maine..parca asa ai zis ca atunci schimbi tickerul nu?
spir in continuare si o zi cat mai frumoasa!

Ai dreptate asa ca o sa il schimb ca sa ma binedispun si eu putin.multumesc mult pt sustinere fetelor.hai ca nu mai e mult pana la 60.;;)

ispas mihaela 18 apr 2010 14:51:08

Re: Jurnal miki
 
Am si eu o intrebare:cum pot sa imi pun la semnatura jurnalul meu ca sa poata fi gasit mult mai repede.mi s-a intamplat de multe ori sa fiu intrebata daca am jurnal dar uneori nici eu nu dau de el.:(

mika_me 18 apr 2010 14:57:35

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 155644)
Am si eu o intrebare:cum pot sa imi pun la semnatura jurnalul meu ca sa poata fi gasit mult mai repede.mi s-a intamplat de multe ori sa fiu intrebata daca am jurnal dar uneori nici eu nu dau de el.:(

pfff...este undeva pe site un subiect pe tema asta..si eu am respecatt instructiunile de acolo...dar daca nu vrei sa iti mai bati capul cautand...intreab-o pe adela, ca e moderator..si iti poate da link direct:)

ispas mihaela 19 apr 2010 14:25:07

Re: Jurnal miki
 
Buun...azi a trecut o sapt de cand m-am apucat din nou de dieta si binenteles k mi-am facut toate masuratorile si acum vreau sa le impartasesc si cu voi:
12.04.2010
Bust:94 cm
Talie:72 cm
Fese:103 cm
Picior sus:60 cm
Picior jos:40 cm
Brat sus:31 cm
Greutate:69,5 kg

19.04.2010

Bust:93 cm (-1 cm)
Talie:70 cm (-2 cm)
Fese:103 cm:((:((:((:((
Picior sus:57 cm (-3 cm)
Picior jos:39 cm (-1 cm)
Brat sus:30 cm (-1 cm)
Greutate:68,00 (-1,5 kg)

Sunt f dezamagita de fese ca nu am mai reusit sa dau nimic jos dar mergem mai departe!oricum sunt ff multumita de rezultate!ar fi super sa o tin asa o luna doar ca sunt sigura ca o sa imi fie din ce in ce mai greu sa dau jos.

mika_me 19 apr 2010 14:40:22

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 155644)
Am si eu o intrebare:cum pot sa imi pun la semnatura jurnalul meu ca sa poata fi gasit mult mai repede.mi s-a intamplat de multe ori sa fiu intrebata daca am jurnal dar uneori nici eu nu dau de el.:(

mihaela m-am luminat si eu...
intra la preferinte, la modifica semnatura...si scire la semnatura titlul jurnalullui tau
apoi, vezi ca ai acolo in bara unde ai si fonturile un glob cu un fel de agrafa...dai click pe ala si o sa iti apara o casuta in care trebuie sa copiezi linkul jurnalului tau(e bine sa dai copy paste la link, inainte de a merge la preferinte)..bine iti astea, daa vreai s anu-ti apara la semnatura linkul si titlul jurnalului...

Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 156907)
Buun...azi a trecut o sapt de cand m-am apucat din nou de dieta si binenteles k mi-am facut toate masuratorile si acum vreau sa le impartasesc si cu voi:
12.04.2010
Bust:94 cm
Talie:72 cm
Fese:103 cm
Picior sus:60 cm
Picior jos:40 cm
Brat sus:31 cm
Greutate:69,5 kg

19.04.2010
Bust:93 cm (-1 cm)
Talie:70 cm (-2 cm)
Fese:103 cm:((:((:((:((
Picior sus:57 cm (-3 cm)
Picior jos:39 cm (-1 cm)
Brat sus:30 cm (-1 cm)
Greutate:68,00 (-1,5 kg)

Sunt f dezamagita de fese ca nu am mai reusit sa dau nimic jos dar mergem mai departe!oricum sunt ff multumita de rezultate!ar fi super sa o tin asa o luna doar ca sunt sigura ca o sa imi fie din ce in ce mai greu sa dau jos.

miki, tu ce dieta tii?lasa ca totusi ai slabit frumos:)...ai rabdare is eu tot din partea inferioara dau mai greu..dar uite spre exemplu tu ai scapat rapid de 3 cm..as fi cea mai fericita sa scap de la coapse de 3 cm intr-o saptamana

ispas mihaela 19 apr 2010 14:57:19

Re: Jurnal miki
 
Tin un regim primit de la o prietena care a slabit destul de frumos cu el,am scris in jurnalul meu la inceput despre el,acum am intrat in a doua saptamana.l-am mai tinut o data anul asta dar numai 5 sapt in care am dat in jur de 4-5 kg apoi am incercat sa tin o dieta hipocalorica iar de pasti nu am tinut cont de nimic si am papat cam ce mi-a poftit inimioara si spre surpriza mea nu am luat in greutate decat 500 de grame.
Acum sa vedem cum o sa dau jos kg ramase.A si pe langa asta fac si sport,saptamana asta m-am axat f mult pe exercitii pt picioare si mult masaj si cred ca din cauza asta am avut rezultate asa bune.Insa de azi ies la alergat.;;)

ispas mihaela 19 apr 2010 14:59:58

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 156932)
mihaela m-am luminat si eu...
intra la preferinte, la modifica semnatura...si scire la semnatura titlul jurnalullui tau
apoi, vezi ca ai acolo in bara unde ai si fonturile un glob cu un fel de agrafa...dai click pe ala si o sa iti apara o casuta in care trebuie sa copiezi linkul jurnalului tau(e bine sa dai copy paste la link, inainte de a merge la preferinte)..bine iti astea, daa vreai s anu-ti apara la semnatura linkul si titlul jurnalului.

sa vedem daca am inteles bine...

ispas mihaela 19 apr 2010 15:07:20

Re: Jurnal miki
 
In sfarsit!!!tare grea de cap am fost:-/.mersi mult pentru ajutor>:D<

mika_me 19 apr 2010 15:08:16

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 156968)
Tin un regim primit de la o prietena care a slabit destul de frumos cu el,am scris in jurnalul meu la inceput despre el,acum am intrat in a doua saptamana.l-am mai tinut o data anul asta dar numai 5 sapt in care am dat in jur de 4-5 kg apoi am incercat sa tin o dieta hipocalorica iar de pasti nu am tinut cont de nimic si am papat cam ce mi-a poftit inimioara si spre surpriza mea nu am luat in greutate decat 500 de grame.
Acum sa vedem cum o sa dau jos kg ramase.A si pe langa asta fac si sport,saptamana asta m-am axat f mult pe exercitii pt picioare si mult masaj si cred ca din cauza asta am avut rezultate asa bune.Insa de azi ies la alergat.;;)

aha..am inteles...si eu de 2-3 zile am inceput sa fac exercitii pentru picioare dar masaj foarte puin in sesnul de 5 minutele cu cafea la dus...inca nu am timp s astau s ama masez mai mult...

Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 156976)
sa vedem daca am inteles bine...

se pare ca ai inteles;)

mika_me 19 apr 2010 15:08:48

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 156998)
In sfarsit!!!tare grea de cap am fost:-/.mersi mult pentru ajutor>:D<

nu ai pentru ce miki;)..ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor;)

ispas mihaela 19 apr 2010 15:13:09

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de mika_me (Post 157001)
aha..am inteles...si eu de 2-3 zile am inceput sa fac exercitii pentru picioare dar masaj foarte puin in sesnul de 5 minutele cu cafea la dus...inca nu am timp s astau s ama masez mai mult...

Eu am un dispozitiv pentru masaj cumparat de cativa ani si se pare ca da rezultate,are niste bilute care se rotesc si simt cum trec peste pernutele de celulita iar ca si crema folosesc pur si simplu o lotiune de corp.
As vrea sa incerc si eu cu cafea fiindca am inteles ca functioneaza.

ianna 21 apr 2010 20:30:03

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 157013)
Eu am un dispozitiv pentru masaj cumparat de cativa ani si se pare ca da rezultate,are niste bilute care se rotesc si simt cum trec peste pernutele de celulita iar ca si crema folosesc pur si simplu o lotiune de corp.
As vrea sa incerc si eu cu cafea fiindca am inteles ca functioneaza.


ca si la sport...sa nu incerci de 2 ori si apoi sa zici aahhh nu merge:)) perseverenta este mama reusitei:D

ispas mihaela 22 apr 2010 14:24:45

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 160378)
ca si la sport...sa nu incerci de 2 ori si apoi sa zici aahhh nu merge:)) perseverenta este mama reusitei:D

Nuuu!!pai mi-am demonstrat-o saptamana trecuta:in fiecare zi am facut exercitii pentru picioare si masaj din plin iar rezultatul nu a intarziat sa apara:3 cm pierduti in doar 7 zile!!

Slabuta 24 apr 2010 00:30:57

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 161249)
Nuuu!!pai mi-am demonstrat-o saptamana trecuta:in fiecare zi am facut exercitii pentru picioare si masaj din plin iar rezultatul nu a intarziat sa apara:3 cm pierduti in doar 7 zile!!

Wouuuuu, 3 cm?:-o

Felicitari Mihaela , hai inainte :D

bebelusha 24 apr 2010 07:40:11

Re: Jurnal miki
 
http://media.superpimper.com/glitter...morning-14.gif

ianna 24 apr 2010 13:49:03

Re: Jurnal miki
 
Citat:

Anterior postat de ispas mihaela (Post 161249)
Nuuu!!pai mi-am demonstrat-o saptamana trecuta:in fiecare zi am facut exercitii pentru picioare si masaj din plin iar rezultatul nu a intarziat sa apara:3 cm pierduti in doar 7 zile!!


3 cm:-o formidabil !!! excelent! superb! wow ! bravo!>:D<

ras_cristalin 17 mai 2010 11:06:51

Re: Jurnal miki
 
Buna Miki :)
Ce mai faci?
Ai mai pierdut centimetri sau kg? ;;) Vino sa ne povestesti
Hai ca indata-i vara afara si vrem fustite si pantaloni scurti :D


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:57:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO