forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal NicoInka (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-nicoinka-4078.html)

nico3106 07 iun 2010 14:48:10

Jurnal NicoInka
 
Buna ziua, dragelor

Desi bantui de aproape un an pe forumul slabutelor si am avut o intentie de a-mi deschide un jurnal, parca am simtit mereu ca nu imi pot lua angajamentul de a scrie in mod constant si de a persevera in dieta....astazi am simtit, probabil ca multe dintre voi in momentul inceperii unui jurnal, ca a sosit momentul solemn sa fac ceva si sa nu mai renunt dupa cateva zile de dietax-(
Situatia nu este asa neagra- poate ca aici este si problema numarul 1 de vointa- am 1,70 si 61 de kg, nu sunt grasa, am doar un colacel la burta si soldurile destul de bine marcate ( asta ca sa fiu finuta in exprimare...).
In general am o dieta destul de sanatoasa, imi e relativ usor sa manac sanatos in timpul saptamanii, insa cand vine weekendul imi cam fac de cap, pe principiul lasa ca doua zile nu se vede, oricum nu sunt asa de grasa:( Marea mea slabiciune sunt dulciurile..
Am nevoie de perseverenta, de organizare si de ordine, tocmai de aceea am decis sa deschid acest jurnal. Stiu ca ma voi gandi de mai multe ori inainte de a manca ceva "interzis", stiind ca va trebui sa ma prezint la raport in fata voastra.
Nu intentionez sa tin nici o dieta anume, doar sa mananc mancare curata si sa ma incadrez in 1200-1300 calorii pe zi. Obisnuiesc sa mananc cele 3 mese principale+ 2 gustari ( una de fructe la ora 11, alta de oleaginoase pe la 15,30-16,00).
Sportul va consta in 3-4 sesiuni de sarit coarda pe saptamana ( 20 de minute).
Incepand de maine, voi incepe sa postez meniurile...astazi e deja compromisa ( toate bune si frumoase pana la "gustarea" de dupa-amiaza, care a constat in 4 bomboane de ciocolata:(()
Va multumesc pentru viitoarele voastre sfaturi si sprijin.
Nico.

LicuriciColorat 07 iun 2010 15:24:54

Re: Jurnal NicoInka
 
buna Nico
e bine ca ti-ai deschis un jurnal
eu am slabit frumos la burtica si colacel(erau cam mari pt talia mea ce-i drept)cu:bicicleta(30-45min de 5xpe saptamana) si saritul coardei cam in jur de 25min asta cam zilnic,intr-o luna jumate aproape 2 s-a redus bine de tot
ma ajutat mult
la fel cum in continuare ma ajuta hip-hop abs,ti-l recomand
pt a slabii de la burtica ai nevoie de cardio,incerca sa faci mai mult cardio si sigur rezultatele vor venii
in ce priveste dulciurile,daca tot vrei ...papa-le pe cele dietetice
pe site sunt cateva retete:)
mult succes>:D<

andra_aly 07 iun 2010 21:38:21

Re: Jurnal NicoInka
 
Buna nico si bine ai venit in randul slabutelor cu jurnal ;;) >:D<
Din cate vad esti o slabuta inteligenta si ai ales sa slabesti sanatos. cu dieta pe masura si sport:) bravo! situatia nu e chiar asa de grava. nu ai multe kg de dat jos. daca de tii de treaba in putin timp vei reusi>:D<
sprijin ai gasit deja, pe noi:D>:D<iti mai trebuie ambitie. suntem cu ochii pe tine. sa nu te mai dai la bomboane de cioco:P
Mult succes>:D<

nico3106 08 iun 2010 08:12:23

Re: Jurnal NicoInka
 
LicuriciColorat, Andra, multumesc pentru primire!!
Licurici, am mai avut tentative de a sari coarda, insa dupa 2 saptamani renuntam si evident ca nu se vedeau rezultatele:(...de data asta insa vreau sa ma tin de treaba! Daca nu, sa puneti batul pe mine!!
Andra, ai dreptate: imi mai trebuie ambitie, asta-i tot...mai ales ca nu pot spune ca sunt o mare pofticioasa...

MD, 08.06.2010:
2 rondele grau Sanovita ( 72 cal)+ 30 gr cascaval afumat (89 cal)
100 gr avocado ( 160cal)
2 covrigei de Buzau Boromir ( 125 cal)
Total: 447 cal

La pranz vreau sa mananc o salata de varza cu un morcov+ jumatate conserva sardine in sos tomat, iar seara un iaurt cu fulgi de ovaz+ o banana.

O zi faina, fetitzele!

OitaVesela 08 iun 2010 08:21:15

Re: Jurnal NicoInka
 
Buna Nico >:D<
Mai bine ai servi banana la o gustare, de preferat cea de dimineata. Fructele seara baloneaza si umfla burtica. Si nici iaurtul ala cu ovaz nu e tocmai potrivit pentru cina :-?Incearca sa mananci mai mult proteine seara, mai ales ca tu ai zis ca ai probleme in zona taliei.

ianna 08 iun 2010 15:38:52

Re: Jurnal NicoInka
 
Bine ai venit printre noi Nicol

situatia ta nu e deloc neagra;) tu te plangi de un colacel...unele dintre noi ne plange si de colacei si de kg si de vergituri si celulita etc. Asa ca, capul sus, ai doar o mica problema;)..."problema" care se poate rezolva relativ usor: Sport (cardio si abdomene) si dieta sanatoasa (adica papaca sanatoasa - fara carbogazoase mai ales- ca baloneaza)

Ar fi interesant sa vedem un meniu de al tau detaliat alcatuit cu ajutorul calculatorului pe de portal - http://calorii.slabute.ro/


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:50:03.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO