forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal nou- Un Pai Roz (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-nou-pai-roz-12785.html)

Un Pai Roz 12 mai 2021 09:52:04

Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Buna! Numele meu este Alexandra, am 33 de ani si m-am pierdut pe Calea Kilogramelor Ce Se Aduna Repede :)) E greu aici si nu imi place, si parca n-as mai vrea sa avansez. Asa ca revin cu un nou jurnal, in care sa imi scriu evolutia si sper intoarcerea spre 60 kg, care e greutatea mea ideala ( nu prea mult, nu prea putin pentru 1,58 - 1,60). Incep de la 83,3 kg ( azi dimineata)

Am tinut toate dietele din lume in trecut. In ultimii ani, nimic si se vede. Chiar si cand tineam dieta si o mai dadeam in bara, macar kg nu se adunau asa repede. Revin in principiu la numarat calorii si la mancat putin si des, pentru ca asta era potrivit pentru mine ( vom vedea daca mai functioneaza si acum)

Sportul nu e prietenul meu, recunosc. Am si o banda acasa pe care mi-am cumparat o pentru mers in pandemie, insa acum nu mai pot sa o folosesc pentru ca am ceva probleme cu un picior, sper sa imi revin curand. Incerc zilnic sa imi fac macar norma de 10000 de pasi.

Lipsa timpului, a motivatiei si stresul sunt prietenii mei, nu prea vor sa dispara, insa presupun ca asa e viata de adult in general. Toti suntem ocupati. Imi propun sa imi rup macar 5 minute din zi sa scriu aici.

Determinarea mea vine din problemele de sanatate care au aparut o data cu kg in plus, simt ca ma invart intr- un cerc vicios. Odata cu kg in plus, pana si mersul a devenit o activitate fizica extenuanta si dureroasa. Am dureri de talpi, de picioare, de stomac. Mananc putin, ma doare stomacul, mananc sa fiu satula, ma ingras. Cred ca s-a marit stomacul pentru ca inainte cantitatile ok pareau huge, acum cantitatile huge doar ma satura. Si devin si grumpy cand nu mananc :-s

Un Pai Roz 12 mai 2021 18:36:24

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Azi a fost o zi super chill pentru mine ca am lucrat doar 3 ore :)
De maine revin la programul mai greu...

Ce am mancat azi: ( orele sunt aproximative)

10 - un 3 in 1 toffee nut
12 - 2 felii paine cu almette + castraveti
14 - omleta ( 2 albusuri + 1 ou intreg) cu rosii cherry
16 - iaurt + kiwi
18 - carne vita + castraveti + gulie

Daca o sa imi fie foame, o sa mai mananc ceva sub 200 calorii sau pe acolo.

Sport, daca se poate numi asa: 8000 pasi azi.

lidiuta 12 mai 2021 21:02:06

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Alexandra, bine ai revenit!:)Te înțeleg perfect cu durerile cauzate de kilogramele în plus. E bine că mergi pe jos des, dar nu e cam mult să mergi 10000 pași zilnic? Cred că 8000 sunt de ajuns, ca să nu ai dureri fizice.
Meniul tău mi se pare ok, cred că alimentația sănătoasă în jur de 1500 calorii zilnic e dezirabilă, nu încerca să mănânci de la început mai puțin, pentru că așa îți vei obișnui metabolismul.
Pe mine mă cheamă Lidia :)și mă bucur că ni te-ai alăturat. Dupa cum vezi, prea mare activitate pe forum nu e, multe fete nu au mai intrat. Așa puține câte suntem, ne putem susține ca să reușim să mai slabim. O seară bună!

happygirldiana 13 mai 2021 06:27:43

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Bine ai revenit, Alexandra!
Mult succes si spor! >:D<

Un Pai Roz 13 mai 2021 17:46:25

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Multumesc pentru primirea calduroasa, fetelor! Imi pare bine sa va cunosc, daca cumva n-am mai interactionat inainte.
Nu e neaparat rau ca e o comunitate micuta, cateodata prea multi e un pic coplesitor, multe informatii de tinut minte!
Lidia, cu pasii cred ca reusesc in general sa fac 10000 doar pana la munca, inapoi si ce ma mai misc pe acolo. Oricum, cam aceea e miscarea mea.
Eu vreau sa incerc sa imi integrez si poftele in meniu, sa fac cumva un stil de viata. Sunt mandra de mine ca azi mi-a fost pofta de pizza si am mancat o felie doar si am zis ca mai pot manca si maine, daca mai e cazul sau mai ramane.

Ieri am mai mancat 2 castraveciori murati pe seara. Si astazi o sa fac la fel, imi las loc de ceva calorii ( cam 200) daca mi se face foame mai tarziu.

Meniul de azi:

8 - iaurt zuzu
10 - o felie de paine cu omleta ( 2 albusuri + 1 ou intreg)
12 - nimic, am recuperat mai tarziu si cand mi se face foameeee :-s
14 - 250 g legume cuptor ( congelate, pre-prajite, doar puse in cuptor) + 2 chiftele peste + salata legume
16 - 2 banane
18 - 1 felie pizza + un 3 in 1 irish

Zoe 14 mai 2021 08:35:24

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
cum faci chiftelele de pește?

Un Pai Roz 14 mai 2021 14:52:53

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Citat:

Anterior postat de Zoe (Post 1453743)
cum faci chiftelele de pește?

Sunt cumparate, le am introdus si in calculatorul de calorii:

Calorii: Fast-food: Chiftelute din peste, Pescaria Magic - Calculator calorii - Slabute.ro

Nu m-am omorat dupa acestea, insa cele congelate de la ikea pe care le pui in cuptor sunt dementiale!

Un Pai Roz 15 mai 2021 11:49:46

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Meniul de ieri, un pic cam mult, insa vad ca se misca cantarul incet incet, ceea ce inseamna ca strategia mea functioneaza.

8 - cafea, kiwi + 1 mar
10 - 2 felii paine + piept de pui presat afumat
12 - 1 babybel + 35 g nuci
14 - orez cu lapte, 2 biscuiti si 2 lingurite de dulceata
16 - 1 banana + cateva linguri de salata
18 - 2 felii paine, 75 g branza, castraveti

Dupa 18, somn de voie, atat de obosita am fost dupa saptamana aceasta. Am dormit pana dimineata la 9.

Un Pai Roz 15 mai 2021 19:47:18

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Meniul de azi ( orele sunt aproximative)

10 - kaizer (100 g) + castraveți
12 - 1 banana
14 - 2 felii pâine, 50 g somon, rosii
16 - frappe cu frișcă și lapte
19 - ananas ( 400 g)
Și bineînțeles, daca mi se face foame, o sa mai mănânc ceva.

Doar 4000 pași azi și un pic de curățenie.

lidiuta 16 mai 2021 11:14:43

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Mănânci frumos, cu siguranță vin și rezultatele. O zi bună!

Un Pai Roz 16 mai 2021 16:05:41

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1453763)
Mănânci frumos, cu siguranță vin și rezultatele. O zi bună!

Din fericire, e si usor sa mananc asa pentru ca nu simt ca ma abtin de la ceva si mai ales, nu mi se face foame. Pentru mine, senzatia de foame e horror si nu te mai intelegi cu mine cand imi e foame, as manca orice si in orice cantitate.
Abia astept sa vad si rezultatele! :x

lidiuta 16 mai 2021 20:08:52

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Vin ele si rezultatele, dar trebuie sa perseveram! Cel putin in cazul meu, mai e pana ajung un pai.... sau scandurica!:))
Seara buna!

Narawen 17 mai 2021 08:11:06

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Cu întârziere, bine ai venit, și felicitări pentru noul jurnal!!! O recomandare. Eu am fost obezificată prin alimentare forțată de când am putut mânca solide. Înțeleg partea cu grumpy when you are hungry și cu porțiile mari. Uitându-mă peste meniurile tale, văd că incluzi multe alimente care au volum mic și calorii multe, ceea ce nu e o problemă decât dacă vrei să te saturi. Sfatul meu e să „diluezi” caloriile acestea cu multe-multe legume! Preparate oricum, mai puțin prăjite în baie de ulei. Pe mine m-a ajutat să mențin slăbirea de la 118 kilograme, și sincer, creșterea în greutate mi s-a datorat tocmai reintroducerii în cantități industriale de nuci și semințe (am încercat keto - evident, n-a mers).

Un Pai Roz 18 mai 2021 21:42:33

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Mulțumesc pentru sfaturi, Narawen! O sa încerc sa țin cont de ele. Sincer, mâncând din 2 în 2 ore nu simt ca e o pb ca am volum mic, însă să mănânc legume e întotdeauna o idee buna.. Cat despre keto, eu l am ținut când eram mai "tânără" și am avut rezultate bune însă nu l as mai tine pt ca nu mi se pare chiar sănătos.
Zilele acestea n am avut timp de nimic. S a acumulat munca și stres de 5 zile în 2. Sper de mâine sa revin un pic la normal. Azi eram aproape sa plâng de stres și de oboseala, mai ales ca sunt și la CM și sunt mai sensibila.

Azi am mâncat asa

10 - margele de brânză
12 - un iaurt
14 - 1 babybel și 25 g nuci
16 - 1 banana + câteva semințe prăjite, sa zic vreo 20 g
20 - legume cuptor (dovlecei, broccoli, cartofi dulci, ceapa, etc) cu 2 felii pâine
21 - 1 pahar de vin rosu ( simțeam nevoia dupa asa zile)

Un Pai Roz 18 mai 2021 21:49:01

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1453770)
Vin ele si rezultatele, dar trebuie sa perseveram! Cel putin in cazul meu, mai e pana ajung un pai.... sau scandurica!:))
Seara buna!

Oricum ar fi, decât sa ne dam bătute și sa se adune și mai multe kg... Mai bine încercăm sa perseveram, câte puțin în fiecare zi.

Eu una am zis acum vreun an ca nu mai țin nimic și ca o sa mănânc ce vreau. Și kg s au pus mult mai repede decât atunci când măcar incercam sa fiu atenta la ce mâncăm, chiar dacă nu reuseam decât 2 zile din 7 sa zic. Orice efort se pare ca pt organismul meu conta. Da, eu țin dieta și încerc sa slăbesc, însă o tin și pt a nu ma mai îngrașa.

ade78 19 mai 2021 10:09:26

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Buna, Alexxa ! :)

Felicitari pentru noua casuta !

Pupici si la cat mai multe kg pierdute ! >:D<

Un Pai Roz 19 mai 2021 15:51:48

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Citat:

Anterior postat de ade78 (Post 1453814)
Buna, Alexxa ! :)

Felicitari pentru noua casuta !

Pupici si la cat mai multe kg pierdute ! >:D<

heyy! Multumesc!

Tu ce mai faci? Esti bine?>:D<

Un Pai Roz 19 mai 2021 18:30:30

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Azi a fost una din zilele acelea extrem de rare, in care nu mi-a fost foame. Ce-i drept ,nici prea mult de munca n am avut, si acestea cumva sunt corelate.

11- 1 banana
13 - 30 g seminte floarea soarelui coapte, decojite, sarate
16 -1 carnacior, 1 mic, salata de ardei copti
19 - iaurt + fructe padure congelate + green sugar - iaurt cu fructe

Un Pai Roz 21 mai 2021 15:28:55

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Hai ca a venit si vineri. Saptamana asta a fost tare haotica pentru mine si weekendul care vine se prezinta la fel de ocupat, am si un botez, ma duc sa ma vopsesc, sa ma machiez, etc. Macar e ca un rasfat, desi eu tot ce imi doresc e sa dorm :)

Ce am mancat ieri ( un pic cam mult):

6- telemea cu verdeturi + rosii cherry
10 - 1 banana
12 - 2 felii de paine cu ficaciori cu sos
16 - 2 felii de paine cu zacusca
18 - 30 g seminte floarea soarelui + 2 biscuiti cu ciocolata
20 - pastai cu usturoi, 1 inghetata si cateva guri de vin rosu

lidiuta 21 mai 2021 18:02:47

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Petrecere frumoasă la botez! E bine că te ocupi și de tine, meriți! Odihnă plăcută cât se poate!

Un Pai Roz 22 mai 2021 08:59:19

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1453849)
Petrecere frumoasă la botez! E bine că te ocupi și de tine, meriți! Odihnă plăcută cât se poate!

Multumesc! Da, abia astept sa arat si eu mai decent :)

Meniul de ieri:

8 - iaurt
10 - 1 babybel cu 25 g nuci
14 - ciorba legume
16 - 300 g prune
18 - rondele de orez cu branza tartinabila cu verdeturi
20 - kebap vegetal ( l-a adus acasa prietenul meu, greu de refuzat, avea si cartofi prajiti si un pic de sos, ca in rest mi s-a parut ok ca fel de mancare)

Au trecut si 10 zile de cand am inceput jurnalul.
Aveam in prima zi 83,3 kg si acum am 82,2 deci am 1,1 kg slabite in 10 zile. Eu zic ca e foarte bine, desi inainte as fi slabit mult mai repede. Nici nu simt ca am facut foarte mari concesii, ce e drept.

lidiuta 22 mai 2021 12:23:50

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Felicitări!

Un Pai Roz 28 mai 2021 16:32:13

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1453851)
Felicitări!

Multumesc!

Am avut o saptamana atat de plina, incat in fiecare seara nu mai vedeam decat patul. Analizele de sange mi au iesit normale, nimic iesit din valori, insa cu toate acestea ma simt extrem de obosita. Poate e volumul de munca prea mare, poate e stresul, poate sunt kg in plus, nici nu mai stiu, insa imi doresc sa mai simt si eu ca am energie sa traiesc.

N am mai scris aici, insa mi am calculat in fiecare zi caloriile.In unele zile am depasit, in altele nu.

Un Pai Roz 03 iun 2021 14:52:42

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
S-a mai miscat si cantarul. 81,2 kg de dimineata. Deci aproximativ 2 kg date jos in luna mai.

ade78 07 iun 2021 13:42:46

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Buna !

Felicitari pentru kg pierdute ! >:D<

Eu... sunt bine... de saptamana asta incerc sa fac mai multa miscare.

alina_neamt 07 iun 2021 21:54:26

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Salut!
Felicitări pentru kg pierdute! Se vor duce și celelalte dacă continui în ritmul acesta!
Am văzut ca îți calculezi caloriile... E super ca îți merge... La mine nu mai funcționează... Nu știu... Ori îmi lipsește voința, ori sunt prea stresata și obosită mereu și atunci nu mai reușesc sa ma țin.. Dacă azi mănânc în grafic, a2a și a3a zi sigur sunt pe aratura:-s.
Baftă multă!

Un Pai Roz 20 iun 2021 11:09:09

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Citat:

Anterior postat de alina_neamt (Post 1453953)
Salut!
Felicitări pentru kg pierdute! Se vor duce și celelalte dacă continui în ritmul acesta!
Am văzut ca îți calculezi caloriile... E super ca îți merge... La mine nu mai funcționează... Nu știu... Ori îmi lipsește voința, ori sunt prea stresata și obosită mereu și atunci nu mai reușesc sa ma țin.. Dacă azi mănânc în grafic, a2a și a3a zi sigur sunt pe aratura:-s.
Baftă multă!

Sa stii ca si la mine era cam la fel, de ceva timp tot incercam sa imi calculez caloriile si tot asa, o zi ma incadram, trei nu.
Pana la urma am facut mai multe schimbari si acum e gen 1zi/7 nu ma incadrez si la restul da.

Eu am facut asa:

- primele 3 zile am mancat doar proteina ( asta mi-a scazut foarte mult poftele)
- urmatoarele 4 am mancat proteine + legume
- apoi 3 zile iar proteine
- urmatoarele 4 proteine + legume

Acum sunt in a 3 a saptamana, proteine + legume si am inceput sa mai adaug si fructe ( 1-2 zi)

Ideea e ca nu am mai mancat fainoase, dulce si nu am mai baut alcool de 3 sapt. Nu se simte atat de tare pe cat am crezut, momentan sunt la 80,4 si cam aici stau de o sapt, ma mai duc in jos un pic, revin la 80,4. O sa vad ce schimbari mai pot sa fac. As mai putea in principiu sa mananc un pic mai sanatos ( pentru ca am avut si alimente mai putin ok, precum cascaval - mai ales bulete - sau altele)

Un Pai Roz 29 iun 2021 22:21:09

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Cred ca am mai slăbit un pic, acum oscilez între 78,4 și 79, 1. Ușurel, usurel, însă important e ca ma duc în jos.

Un Pai Roz 29 iun 2021 22:27:10

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Au trecut 50 de zile de când am jurnalul. Am început de la 83,3 și acum (dacă pun greutatea cea mai mare) am 79,1. Asta se traduce în 4.2 kg slăbite în 50 zile ( adica aproximativ 1 luna jumatate). Ma declar mulțumită pana acum.

Zoe 30 iun 2021 07:33:27

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
bravo, alex! la mai multe slăbite! :)

lidiuta 30 iun 2021 07:43:57

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Bravo, bravo! Ne bucuram!:):):)

Un Pai Roz 01 iul 2021 17:38:56

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Multumesc, fetelor!:x>:D<

alina_neamt 06 iul 2021 05:08:45

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Bravo și la cât mai multe kilograme date.

lidiuta 06 iul 2021 10:41:15

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Alexandra, mai participi la concursul anual?

Un Pai Roz 15 iul 2021 15:02:44

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1454145)
Alexandra, mai participi la concursul anual?

Hey, scuzeee, stiu ca trebuia sa raportez la inceput de luna insa am avut atatea de organizat cu nunta. Insa gata, am raportat ( stiu ca tarziu) si ma reapuc de treaba. Multumesc ca m-ai intrebat, nu vreau sa fiu neserioasa!

Un Pai Roz 15 iul 2021 15:05:32

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Deci acum am 81 kg, am mai crescut un pic cu nunta, nici n am tinut cont de ce am manca, insa revin la treaba ca imi placeau rezultatele. Plus ca nu mai mai incap hainutele mele preferate si ma oftic maxim!

Un Pai Roz 03 aug 2021 16:35:47

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Sa mai sterg un pic de praf si jurnalul meu :)
80,6 kg, nu e mare progres dar orice progres e un progres ;;)

lidiuta 03 aug 2021 17:45:28

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Felicitari!:)

Un Pai Roz 16 aug 2021 12:26:43

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
Zilele acestea am mancat destul de mult, asa se intampla mereu cand ma duc la tara. Mancare naturala, insa uit sa ma opresc :-s
Drept urmare, cantarul nu imi arata cel mai fericit numar, insa sper sa treaca in cateva zile si sa se intoarca la 80, 5 sau pe undeva pe acolo.
De astazi revin la dieta dieta.

Vreau asa:

1. Sa mananc putin si des (minim 1,5 maxim 3 h intre mese), pentru ca atunci cand imi e foame, uit de toate.
2. Sa am minim 1 g/ proteina pe kg/corp = 80 g
3. Sa am maxim 1 g/ carb pe kg/corp = 80 g
4. Sa am minim 30 minute sport pe zi ( banda, dans, exercitii, mers) pentru sanatatea mea
6. Sa am ultima masa la ora 19, mai ales pentru ca seara o iau razna cu mancarea cel mai mult

Voi cum faceti sa nu dati iama in mancare seara/noaptea?

lidiuta 16 aug 2021 14:03:28

Re: Jurnal nou- Un Pai Roz
 
La mine strategie de seară e să mănânc proteină cu legume. Fără carbo, fără fructe, de dulciuri, ce să mai vorbesc? Când vin poftele, mă gândesc: pe o intensitate de la 1 la 10, cam pe unde se află pofta mea? Cam pe la 8, adesea. Apoi mă gândesc că nu am voie în bucătărie, la magazine alimentare, nicidecum:D şi mă iau să fac ceva: duş, lectură, treabă, film. Depinde şi de gradul de oboseală.
Uneori reuşesc, alteori nu. Uneori amân pofta pt a doua zi şi după ceva timp trece cu totul. Redevin raţională şi nu uit că am nişte obiective.
Nu ştiu dacă îţi e de folos tactica mea. Oricum, când gestionez bine meniul seara, a doua zi mă scol parcă mai binedispusă. Când o iau pe arătură, din contră, mă simt oarecum dezamăgită de mine.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:10:54.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO