forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-slabit-nou-inceput-youlightupmyworld-12151.html)

Youlightupmyworld 02 ian 2013 19:01:36

Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna tuturor ! :)
M-am hotarat intr-un final sa ma apuc de slabit asa cum trebuie. Un nou an, un nou inceput. Gata! Nu se mai poate asa! Sper din tot sufletul sa primesc suport din partea voastra si sa gasesc forta necesara sa slabesc 38 kg. Cand eram mica, eram plinuta dar de cate ori aveam probleme cu stomacul si mancam paine prajita cu branza, intr-o saptamana slabeam. Ei bine acum gresesc o gramada in alimentatia mea, stiu asta, insa nu sunt suficient de hotarata.
Pai sa va zic cate ceva despre cum obijnuiesc sa mananc. Incep orele dimineata asa ca aproape niciodata nu mananc acasa. Prima masa este undeva in jurul orei 9:20/10:20 si de cele mai multe ori imi cumpar ceva de la magazin in loc sa imi iau ceva de acasa. Dupa ore servesc pranzul pe la 1 jumate, 2 fara ceva. Intre mese ciugulesc o gramada de chestii ( nu e bine stiu :( ) si apoi ultima masa este undeva in jurul orei 7-7 jumate- 8. Si ar fi destul de bine daca masa de seara ar fi cu adevarat ultima mancare mancata insa tind sa mai iau cateva bucatele de ciocolata sau uneori popcorn la un film bun. Stiu, sunt destul de dezordonata in ce mananc dar anul asta TREBUIE neaparat sa fac o schimbare.
Inca nu m-am hotarat asupra unei diete, pentru ca nu m-a incantat niciodata taierea brusca a anumitor feluri de mancare. Am citit ceva timp despre WW si dupa calculele mele pot manca 24 puncte/zi. Sunt un pic sceptica in privinta acestei diete pentru ca o gramada de lume a zis ca este mai mult un stil de viata, pentru ca trebuie urmat in continuare ca sa nu vina la loc kg pierdute. Tinand cont de toate asta o sa incerc sa urmez principiile dietei WW, o sa incerc sa ma incadrez in 1200- maxim 1300 kalorii / zi. O sa incerc sa reduc cat mai mult din mancarurile bogate in grasimi, portiile de mancare si o sa incerc sa tai din portia zilnica de coca-cola. Fac cu "Six Weeks Challenge" sport de 3 ori pe saptamana pe consola wii si uneori daca am timp si in restul zilelor in care nu sunt programate exercitiile. Sper ca de data asta sa reusesc sa ma tin de slabit si la vara sa ajung la plaja cu cateva kg mai slaba.
Accept orice sfat, orice critica, orice care sa ma faca sa ajung la 55 de kg. O sa incerc sa imi inregistrez fiecare meniu. O sa ma descarc aici, in jurnalul meu de "viitoare slabuta" si o sa incerc sa ma tin cu adevarat de acest nou stil de viata.
P.S: S-ar putea sa mai fac mici greseli de ortografie asa ca imi cer scuze de pe acum :D
O zi buna !

WhiteAngel 02 ian 2013 19:44:30

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna si bine ai venit ! >:D<
esti din craiova? :) si eu sunt ;))

pai vad ca te`ai informat destul de bine in ceea ce priveste un regim de slabire si ca nu trebuie sa ne infometam .. asta e prima regula .. WW este o dieta sanatoasa, un fel de hipocalorica cu puncte in loc de calorii .. deci eu zic ca nu are rost sa numeri caloriile daca numeri punctele :-??
in orice caz, eu pe toate fetele le sfatuiesc sa adopte o alimentatie echilibrata si sport ! initial iti poti numara caloriile ca sa iti dai seama pe unde trebuie sa te incadrezi, dar cand vezi ca ai inceput sa inveti cum sta treaba eu zic sa te opresti .. altfel ar putea devenii o obsesie si nu e bine .. o spun din proprie experienta .. incepusem sa ma gandesc la tot ce mananc, cate calorii si grame are orice aliment .. si chiar reduceam din portii pentru ca mi se parea prea mult .. asa ca mai bine previi lucrul asta si mananci asa cum iti cere organismul :P conteaza mai mult din ce provin acele calorii, nu neaparat numarul lor .. eu slabesc si cu 1500, daca sunt din proteine bune, carbohidrati buni, grasimi sanatoase :)
multa bafta in ceea ce ti`ai propus ! >:D< te pup :-*

oanna14 02 ian 2013 21:00:15

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1195843)
Buna tuturor ! :)
M-am hotarat intr-un final sa ma apuc de slabit asa cum trebuie. Un nou an, un nou inceput. Gata! Nu se mai poate asa! Sper din tot sufletul sa primesc suport din partea voastra si sa gasesc forta necesara sa slabesc 38 kg. Cand eram mica, eram plinuta dar de cate ori aveam probleme cu stomacul si mancam paine prajita cu branza, intr-o saptamana slabeam. Ei bine acum gresesc o gramada in alimentatia mea, stiu asta, insa nu sunt suficient de hotarata.
Pai sa va zic cate ceva despre cum obijnuiesc sa mananc. Incep orele dimineata asa ca aproape niciodata nu mananc acasa. Prima masa este undeva in jurul orei 9:20/10:20 si de cele mai multe ori imi cumpar ceva de la magazin in loc sa imi iau ceva de acasa. Dupa ore servesc pranzul pe la 1 jumate, 2 fara ceva. Intre mese ciugulesc o gramada de chestii ( nu e bine stiu :( ) si apoi ultima masa este undeva in jurul orei 7-7 jumate- 8. Si ar fi destul de bine daca masa de seara ar fi cu adevarat ultima mancare mancata insa tind sa mai iau cateva bucatele de ciocolata sau uneori popcorn la un film bun. Stiu, sunt destul de dezordonata in ce mananc dar anul asta TREBUIE neaparat sa fac o schimbare.
Inca nu m-am hotarat asupra unei diete, pentru ca nu m-a incantat niciodata taierea brusca a anumitor feluri de mancare. Am citit ceva timp despre WW si dupa calculele mele pot manca 24 puncte/zi. Sunt un pic sceptica in privinta acestei diete pentru ca o gramada de lume a zis ca este mai mult un stil de viata, pentru ca trebuie urmat in continuare ca sa nu vina la loc kg pierdute. Tinand cont de toate asta o sa incerc sa urmez principiile dietei WW, o sa incerc sa ma incadrez in 1200- maxim 1300 kalorii / zi. O sa incerc sa reduc cat mai mult din mancarurile bogate in grasimi, portiile de mancare si o sa incerc sa tai din portia zilnica de coca-cola. Fac cu "Six Weeks Challenge" sport de 3 ori pe saptamana pe consola wii si uneori daca am timp si in restul zilelor in care nu sunt programate exercitiile. Sper ca de data asta sa reusesc sa ma tin de slabit si la vara sa ajung la plaja cu cateva kg mai slaba.
Accept orice sfat, orice critica, orice care sa ma faca sa ajung la 55 de kg. O sa incerc sa imi inregistrez fiecare meniu. O sa ma descarc aici, in jurnalul meu de "viitoare slabuta" si o sa incerc sa ma tin cu adevarat de acest nou stil de viata.
P.S: S-ar putea sa mai fac mici greseli de ortografie asa ca imi cer scuze de pe acum :D
O zi buna !

Buna !(scuze,inca nu iti stiu numele,dar sper ca il voi afla)
Ma bucur sa vad ca esti ambitioasa si ca esti dispusa sa faci anumite sacrificii pentru a ajunge acolo unde ti-ai propus.
Din ce ai spus tu reiese ca esti cam de seama mea:)Si eu m-am chinuit si ma chinui de ceva timp sa scap de kilogramele in plus.
Ai luat o foarte buna decizie in momentul in care te-ai hotarat sa nu urmezi o dieta anume;dar sa stii ca daca vrei sa te mentii dupa ce slabesti,trebuie sa adopti un stil de alimentatie echilibrat.Nu-ti face griji,organismul tau se va obisnui.Spre exemplu,eu am tinut Rina si timp de 2 luni am mancat doar fructe la micul dejun.Acum,dupa cateva luni bune,nu pot consuma decat fructe la micul dejun pentru ca asa m-am obisnuit.
Imi place ca ai luat initiativa in ceea ce priveste sportul!Bravo!
Un singur sfat: Slabeste incet si sigur !!
Pupici>:D<

Youlightupmyworld 02 ian 2013 21:01:42

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Hei , da sunt din Craiova :*. Inainte de Craciun am incercat sa mananc cam 1300 kalorii/zi, mi-a iesit cat de cat. Si de ce am scris mai sus o sa ma apuc de maine pentru ca am avut o gramada de aniversari in familie + Craciunul si anul nou si am zis ca nu are rost sa incep o dieta calumea inainte de Craciun, pentru ca la cum ma stiu sigur nu ma abtineam. Cred ca o sa merg pe WW pana la urma ca imi place destul de mult ca poti manca aproape orice, in cantitati acceptabile. Bafta si tie in continuare si multumesc pentru feedback :*:*

Youlightupmyworld 02 ian 2013 21:07:23

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de oanna14 (Post 1195898)
Buna !(scuze,inca nu iti stiu numele,dar sper ca il voi afla)
Ma bucur sa vad ca esti ambitioasa si ca esti dispusa sa faci anumite sacrificii pentru a ajunge acolo unde ti-ai propus.
Din ce ai spus tu reiese ca esti cam de seama mea:)Si eu m-am chinuit si ma chinui de ceva timp sa scap de kilogramele in plus.
Ai luat o foarte buna decizie in momentul in care te-ai hotarat sa nu urmezi o dieta anume;dar sa stii ca daca vrei sa te mentii dupa ce slabesti,trebuie sa adopti un stil de alimentatie echilibrat.Nu-ti face griji,organismul tau se va obisnui.Spre exemplu,eu am tinut Rina si timp de 2 luni am mancat doar fructe la micul dejun.Acum,dupa cateva luni bune,nu pot consuma decat fructe la micul dejun pentru ca asa m-am obisnuit.
Imi place ca ai luat initiativa in ceea ce priveste sportul!Bravo!
Un singur sfat: Slabeste incet si sigur !!
Pupici>:D<

Buna Oana :*. Pai ma cheama Ana, am uitat sa mentionez la inceput. Da, mi-am dat seama de greselile pe care le fac in alimentatie si de maine o sa imi repet mereu ca trebuie sa fac o schimbare. Cu ambitia nu stau foarte bine, dar se apuca si mama cu mine si cu ajutorul vostru o sa imi fie mai usor. Vroiam sa ma apuc si eu de Rina, insa am probleme cu stomacul si nu pot sa mananc multe fructe, asa sunt de cand eram mica :-??. Oricum o sa urmez WW pana la urma. Te pup si mersi pentru comentariu :*

Creatsa 02 ian 2013 21:22:01

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna Ana si bine ai venit printre noi !>:D<
O sa ai mult sprijin din partea noastra,a slabutelor si impreuna vom reusi !Bafta >:D<


Youlightupmyworld 02 ian 2013 21:26:19

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Creatsa (Post 1195909)
Buna Ana si bine ai venit printre noi !>:D<
O sa ai mult sprijin din partea noastra,a slabutelor si impreuna vom reusi !Bafta >:D<


Multumesc >:D<
Sper, pentru ca imi doresc cu adevarat sa fac o schimbare anul asta 8->

spinny 02 ian 2013 21:39:50

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1195912)

Multumesc >:D<
Sper, pentru ca imi doresc cu adevarat sa fac o schimbare anul asta 8->

Salut!
Si eu mi-as fi numit jurnalul la fel, "Un nou inceput"
Este un an nou, in care speram sa facem ceva ce nu am facut in anul care a trecut, nu?
Succes!
Succes si tie, si mie, si tuturor care vor sa schimbe ceva in 2013!
Eu am asa, un feeling ca va fi un an bun!

Creatsa 02 ian 2013 21:41:29

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1195912)

Multumesc >:D<
Sper, pentru ca imi doresc cu adevarat sa fac o schimbare anul asta 8->

Si eu la fel >:D<>:D<
Ce varsta ai draga mea?:)Poti pune niste poze daca vrei sa ne cunoastem mai bine:D

Youlightupmyworld 02 ian 2013 22:18:57

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de spinny (Post 1195915)
Salut!
Si eu mi-as fi numit jurnalul la fel, "Un nou inceput"
Este un an nou, in care speram sa facem ceva ce nu am facut in anul care a trecut, nu?
Succes!
Succes si tie, si mie, si tuturor care vor sa schimbe ceva in 2013!
Eu am asa, un feeling ca va fi un an bun!

Asa e, succes noua care vrem sa schimbam ceva anul acesta. Sper ca va fi un an bun !

Youlightupmyworld 02 ian 2013 22:40:48

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Creatsa (Post 1195916)
Si eu la fel >:D<>:D<
Ce varsta ai draga mea?:)Poti pune niste poze daca vrei sa ne cunoastem mai bine:D

Am 18 ani :)

Creatsa 02 ian 2013 22:43:17

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Multi inainte :)

Youlightupmyworld 02 ian 2013 22:44:47

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Creatsa (Post 1195945)
Multi inainte :)

Multumesc la fel :)

Youlightupmyworld 03 ian 2013 19:18:38

re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Pai pot sa zic ca astazi a fost o zi bunicica. Inca incerc sa ma prind de toate chestiile de la WW. Sa va zic totusi ce am mancat.
Pranz (14:30 - atunci m-am trezit :"> ) - ciorba de porc cu cartofi (100g) - 3.2 p / paine 2 feli - 4 p / icre(20 g) - 0.56p / carne de curcan,piept fara piele - 2.4p / salata verde -0p / ulei si otel (2 ml fiecare) - 0.52 + 0.08p total = 10.76p
Gustare (17:10) - o banana - 1.3p
Cina (19:00) - spaghete cu braza telemea + zahar - 4.2 p + 1.54p = 5.74 / prajitura cu nuca 10g - 1.19p
Total = 18.99 p din total pentru mancat 23.5
Sarit coarda - 140 sarituri - 2p
Sper ca e bine :-s. Am reusit sa ma abtin de la ciugulitul intre mese cu succes pe ziua de azi. \:D/. O seara placuta tuturor :*

oanna14 04 ian 2013 13:05:08

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1195902)

Buna Oana :*. Pai ma cheama Ana, am uitat sa mentionez la inceput. Da, mi-am dat seama de greselile pe care le fac in alimentatie si de maine o sa imi repet mereu ca trebuie sa fac o schimbare. Cu ambitia nu stau foarte bine, dar se apuca si mama cu mine si cu ajutorul vostru o sa imi fie mai usor. Vroiam sa ma apuc si eu de Rina, insa am probleme cu stomacul si nu pot sa mananc multe fructe, asa sunt de cand eram mica :-??. Oricum o sa urmez WW pana la urma. Te pup si mersi pentru comentariu :*

>:D<>:D<
Nu tine Rina daca nu poti! Mananca sanatos si fa sport,iar rezultatele vor aparea!
Sunt sigura ca vei reusi sa scapi de acele kg in plus
Totul depinde de tine:-*

Youlightupmyworld 04 ian 2013 20:15:19

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
YEY! Am reusit si azi sa nu depasesc punctele. Scriu aici, pentru ca ma simt mult mai bine atunci cand imi impartasesc reusita :) Deci azi am mancat :
Pranz(15:30) - piept de curcan, 100g - 2.4p / mustar-0.5p / salata boeuf-1.2p / paine - 4.5p / piftie(10g-doar am gustat putin) - 0.63p / icre(20g) - 0.56p / coca cola,300ml - 2.4p TOTAL= 12.19p
Cina(18:10) - piept de pui pe gratar-2.9p / muraturi asortate-0.1p / fanta-0.9p / branza de capra(5g gustat doar)-0.40 / bomboana raffaello-1.52 TOTAL= 5.82
Gustare(19:30) - popcorn cu unt 40g - 4.8p
TOTAL = 22.81p (din 23.5p - stiu, prea aproape insa am facut ceva sport)
Mers pe jos - 1.5p
Sarit coarda x 60- 1.5p
Fandari x 10 - 1p
Total+sport = 18.81

oanna14 04 ian 2013 21:01:23

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1197215)
YEY! Am reusit si azi sa nu depasesc punctele. Scriu aici, pentru ca ma simt mult mai bine atunci cand imi impartasesc reusita :) Deci azi am mancat :
Pranz(15:30) - piept de curcan, 100g - 2.4p / mustar-0.5p / salata boeuf-1.2p / paine - 4.5p / piftie(10g-doar am gustat putin) - 0.63p / icre(20g) - 0.56p / coca cola,300ml - 2.4p TOTAL= 12.19p
Cina(18:10) - piept de pui pe gratar-2.9p / muraturi asortate-0.1p / fanta-0.9p / branza de capra(5g gustat doar)-0.40 / bomboana raffaello-1.52 TOTAL= 5.82
Gustare(19:30) - popcorn cu unt 40g - 4.8p
TOTAL = 22.81p (din 23.5p - stiu, prea aproape insa am facut ceva sport)
Mers pe jos - 1.5p
Sarit coarda x 60- 1.5p
Fandari x 10 - 1p
Total+sport = 18.81

O mica curiozitate: nu sunt prea amestecate categoriile de alimente? Sau asta presupune dieta pe care o tii?

Youlightupmyworld 04 ian 2013 22:13:36

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de oanna14 (Post 1197234)
O mica curiozitate: nu sunt prea amestecate categoriile de alimente? Sau asta presupune dieta pe care o tii?

Recomandari:
1. Se cantaresc alimentele
2. 5 portii de legume pe zi si anume 2 portii=300 g legume si 3 portii=200g fructe
La cantitate depasita la fructe sau la legume se socoteste un punct in plus de fiecare fruct sau leguma
3. Pentru calciu - 2-3 portii de lactate
4. Zilnic minim 2 litri de apa
5. Pentru o ceasca de cafea , un pahar de apa in plus
6. Este voie la maxim 12-14 puncte pe saptamana pentru dulciuri
7. Cum se schimba prefixul la kilogramele pierdute se schimba si formula la total puncte si ca atare scade totalul cu un punct
Pai asta e cam ce am gasit despre ea, oricum inca sunt in cautari dar m-am hotarat sa incep cu ea pentru ca trebuie doar sa numar punctele. Oricum am pus si in meniu ce am mancat azi si aveam 1052 kalorii parca deci e bine, fata de cum mancam eu. :D

oanna14 06 ian 2013 12:44:45

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1197308)

Recomandari:
1. Se cantaresc alimentele
2. 5 portii de legume pe zi si anume 2 portii=300 g legume si 3 portii=200g fructe
La cantitate depasita la fructe sau la legume se socoteste un punct in plus de fiecare fruct sau leguma
3. Pentru calciu - 2-3 portii de lactate
4. Zilnic minim 2 litri de apa
5. Pentru o ceasca de cafea , un pahar de apa in plus
6. Este voie la maxim 12-14 puncte pe saptamana pentru dulciuri
7. Cum se schimba prefixul la kilogramele pierdute se schimba si formula la total puncte si ca atare scade totalul cu un punct
Pai asta e cam ce am gasit despre ea, oricum inca sunt in cautari dar m-am hotarat sa incep cu ea pentru ca trebuie doar sa numar punctele. Oricum am pus si in meniu ce am mancat azi si aveam 1052 kalorii parca deci e bine, fata de cum mancam eu. :D

Am inteles.Foarte bine atunci,succes!

Youlightupmyworld 06 ian 2013 14:01:10

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de oanna14 (Post 1198196)
Am inteles.Foarte bine atunci,succes!

Multumesc. Si tie :*

happygirldiana 06 ian 2013 14:04:14

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna,Ana, olteanca draga, ca si mine:)Bine ai venit pe Slabute!Iti doresc multa bafta pe drumul ales!Cu rabdare si ambitie ai sa reusesti!Suntem alaturi de tine!>:D<

Youlightupmyworld 06 ian 2013 14:18:40

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de happygirldiana (Post 1198268)
Buna,Ana, olteanca draga, ca si mine:)Bine ai venit pe Slabute!Iti doresc multa bafta pe drumul ales!Cu rabdare si ambitie ai sa reusesti!Suntem alaturi de tine!>:D<

Buna :*. Multumesc! Succes si tie in lupta cu kg in plus >:D<

Griga 08 ian 2013 20:52:58

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Cioc! Cioc! Ma primesti si pe mine la tine in casuta?

Si eu sunt noua pe aici si ma bucur s avad pe cineva care se orienteaza tot catre principiile WW, ca am vazut ca subiectele despre aceasta dieta au cam fost abandonate.

Eu am inceput WW duminica. Nu cred ca are efect puternic yoyo dupa, deoarece poti manca ceea ce mananci in fiecare zi, insa cu mare atentie la puncte. Desigur, excludem dulciurile si rontaielile, ca altfel nu s-ar mai numi dieta :)

La mine in Jurnal - Anul acesta POT!!! am si scris meniurile din fiecare zi. Doar azi am depasit 13oo cal, din cauza unui covrig mancat la pranz (nu prea aveam alte variante si imi era f foame) insa m-am inscris in numarul de puncte.

Mult succes si sunt alaturi de tine! >:D<

Youlightupmyworld 08 ian 2013 21:06:08

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Griga (Post 1200421)
Cioc! Cioc! Ma primesti si pe mine la tine in casuta?

Si eu sunt noua pe aici si ma bucur s avad pe cineva care se orienteaza tot catre principiile WW, ca am vazut ca subiectele despre aceasta dieta au cam fost abandonate.

Eu am inceput WW duminica. Nu cred ca are efect puternic yoyo dupa, deoarece poti manca ceea ce mananci in fiecare zi, insa cu mare atentie la puncte. Desigur, excludem dulciurile si rontaielile, ca altfel nu s-ar mai numi dieta :)

La mine in Jurnal - Anul acesta POT!!! am si scris meniurile din fiecare zi. Doar azi am depasit 13oo cal, din cauza unui covrig mancat la pranz (nu prea aveam alte variante si imi era f foame) insa m-am inscris in numarul de puncte.

Mult succes si sunt alaturi de tine! >:D<

Hei >:D< pai cum sa nu te primesc. Ma bucur sa mai am pe cineva alaturi. Eu mi-am trecut meniurile direct in "Meniuri" si pe WW + maxim 1300 cal pe zi ma bazez si eu. Mi-a fost destul de usor zilele astea, pentru ca am reusit sa mananc aproape tot ce mi-am dorit, in cantitati mici si fara sa depasesc caloriile. Am slabit 6 grame de miercuri (pentru mine sunt dovata ca functioneaza, incet, dar macar merge) si nu pot sa zic ca m-am privat de la multe lucruri. Am taiat din portii, nu am mai mancat dupa 7 jumate si am redus considerabil portia mea zilnica de cola + ceva sport ;)).
Oricum iti urez succes si sunt si eu alaturi de tine. :* >:D<

Griga 08 ian 2013 21:11:16

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Am citit meniurile tale si iti dau un sfat : respecta numarul de puncte pentru fiecare zi! Tu ai cu 5-6 puncte mai putin decat ar trebui. Cu cat scazi in greutate, cu atat se va micsora si numarul de puncte, dar daca tu de acum ai atat de putine, vei ajunge foarte repede in faza de platou si iti va fi foarte greu sa slabesti mai departe.
M-am documentat despre dieta asta inainte sa o incep si, atat pe site-urile din strainatate, cat si pe cele ale noastre, era mentionat acest lucru. Asta e scopul..sa te incadrezi in punctele zilnice. Daca iti raman, le poti acumula si folosi in weekend, dar pentru inceput e cam riscant - sa nu mananci prea mult in weekend :)
Inca ceva...de ce ai la 2 felii de paine 4 puncte? Ce fel de paine folosesti?
Eu mananc dimineata 50 gr paina graham feliata (asta inseamna cam 2 felii si jumatate) si au doar 2 puncte.
Eu folosesc sistemul de calcul calorii/60 + lipide/9 la fiecare aliment.

Ai grija sa respecti si portiile de fructe si legume (total 500 gr) pentru care punctele sunt 0 (la fructele putin dulci). Eu mananc cam 200 gr fructe si 300 legume, dar de ex azi am avut 300 fructe si 200 legume. Cum ai zis ca nu prea mananci fructe, poti manca mai multe legume. Insa te ajuta si la sanatate si la dieta!

Sper ca nu te superi pentru aceste sfaturi, dar vad ca esti pornita sa slabesti si ar fi pacat sa ajungi prea repede intr-o faza de platou.

Youlightupmyworld 08 ian 2013 21:22:34

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Griga (Post 1200463)
Am citit meniurile tale si iti dau un sfat : respecta numarul de puncte pentru fiecare zi! Tu ai cu 5-6 puncte mai putin decat ar trebui. Cu cat scazi in greutate, cu atat se va micsora si numarul de puncte, dar daca tu de acum ai atat de putine, vei ajunge foarte repede in faza de platou si iti va fi foarte greu sa slabesti mai departe.
M-am documentat despre dieta asta inainte sa o incep si, atat pe site-urile din strainatate, cat si pe cele ale noastre, era mentionat acest lucru. Asta e scopul..sa te incadrezi in punctele zilnice. Daca iti raman, le poti acumula si folosi in weekend, dar pentru inceput e cam riscant - sa nu mananci prea mult in weekend :)
Inca ceva...de ce ai la 2 felii de paine 4 puncte? Ce fel de paine folosesti?
Eu mananc dimineata 50 gr paina graham feliata (asta inseamna cam 2 felii si jumatate) si au doar 2 puncte.
Eu folosesc sistemul de calcul calorii/60 + lipide/9 la fiecare aliment.

Ai grija sa respecti si portiile de fructe si legume (total 500 gr) pentru care punctele sunt 0 (la fructele putin dulci). Eu mananc cam 200 gr fructe si 300 legume, dar de ex azi am avut 300 fructe si 200 legume. Cum ai zis ca nu prea mananci fructe, poti manca mai multe legume. Insa te ajuta si la sanatate si la dieta!

Sper ca nu te superi pentru aceste sfaturi, dar vad ca esti pornita sa slabesti si ar fi pacat sa ajungi prea repede intr-o faza de platou.

Cum sa ma supar, chiar ma bucur. Problema e ca de mica nu am prea mancat fructe si legume asa ca acum incerc sa le aduc in alimentatie incet. Iar referitor la paine, am gasit o lista pe net cu puncte la mai multe alimente si scria acolo, ca orice tip de paine are 2 puncte. O sa fiu mai atenta acum si cred ca o sa incep sa folosesc si eu formula. Oricum, mi-am propus sa imi fac un meniu pe puncte in fiecare seara ca sa nu stau sa numar ziua punctele, dar asta de luni, pentru ca o sa plec in afara tarii cateva zile si nu stiu ce si cat o sa mananc pe acolo. Deci pana luni, raman la calorii mai putine :D. Multumesc inca odata pentru sfat si te astept oricand aici.

Griga 09 ian 2013 20:11:14

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna!

Si eu fac cam la fel, imi concep cu o seara inainte meniul, in functie de ceea ce am prin frigider, ca sa stiu cum impart punctele intre mese si cum ma incadrez in cele 22 pe care trebuie sa le consum zilnic.

Spor la treaba si te astept inapoi la jurnal cand te intorci in tara!

Youlightupmyworld 12 ian 2013 15:29:36

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Pai, am revenit din nou in tara asa ca va salut pe toate. Au fost niste zile foarte aglomerate si am apucat sa mananc doar 2 mese calumea pe zi. Am gresit stiu, manacand de 2 ori de la Mc si dupa ora 19, dar chiar nu aveam alta posibilitate pentru ca eram pe drum si Mc fusese singura alternativa. Oricum am mers pe jos o zi intreaga asa ca eu zic ca se compenseaza cat de cat. O sa scriu la meniuri ce am macat(sper sa imi amintesc tot) iar de maine, revin din nou la WW.
Spor la treaba tuturor :*

Griga 12 ian 2013 17:44:48

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna! Bine ai revenit!

Conteaza si ce ai mancat la Mc...ca daca ai ales o salata in locul unui Hamburger sau altceva, nu e atat de grav :)
Acum trebuie sa te pui pe treaba! Luni ma voi cantari sa vad daca saptamana aceasta a fost benefica pt mine cu WW :) Momentan ma simt f bine cu aceasta dieta si nu imi mai este foame. Poate si de cand iau Hofisil (ma ajuta f mult la tranzit), care contine spirulina, care stiu ca mai taie din pofta de mancare. In orice caz, in ultimele 3 zile am mancat masa de pranz pentru ca trebuia, nu pentru ca simteam senzatia de foame. Insa, mi-a fost frica sa sar peste, ca sa nu ma apuce foamea mare seara :)

Youlightupmyworld 13 ian 2013 17:50:10

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Griga (Post 1203535)
Buna! Bine ai revenit!

Conteaza si ce ai mancat la Mc...ca daca ai ales o salata in locul unui Hamburger sau altceva, nu e atat de grav :)
Acum trebuie sa te pui pe treaba! Luni ma voi cantari sa vad daca saptamana aceasta a fost benefica pt mine cu WW :) Momentan ma simt f bine cu aceasta dieta si nu imi mai este foame. Poate si de cand iau Hofisil (ma ajuta f mult la tranzit), care contine spirulina, care stiu ca mai taie din pofta de mancare. In orice caz, in ultimele 3 zile am mancat masa de pranz pentru ca trebuia, nu pentru ca simteam senzatia de foame. Insa, mi-a fost frica sa sar peste, ca sa nu ma apuce foamea mare seara :)

Sa imi spui si mie cat ai slabit dupa saptamana asta, te rog. O sa iau si eu niste pastile de genul pentru ca am foarte mari probleme cu tranzitul intestinal inca de mica :(. Oricum, de maine numai am scapari gen Mc. O seara frumoasa :)

Youlightupmyworld 20 ian 2013 20:57:38

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Pot sa zic ca 1.5kg in 13 zile, e cat de cat bine tinand cont ca am depasit cateva zile 1300 calorii, cat imi propusesem eu sa mananc. Acum spre seara inainte sa imi fac portia de sport m-am gandit ca nu ar fi mare chestie daca as sari peste ziua de azi tinand cont ca nu mi-am terminat treburile pentru scoala, dar m-am ridicat, am dat drumul la televizor, am pus cd-ul cu exercitii si mi-am zis "si asa depasisi 1300 de calorii azi, pune mana si lucreaza". Asa ca am facut fandari, exercitii pentru maini si flotari. Caloriile necesare pentru pierdere azi conform programului erau 65 dar am pierdut 68 - le-am trecut in meniu la aerobic impact major (6 minute=68 calorii). Ma dor mainile si genunchii dar mai am de gand sa mai fac cateva exercitii pentru fund. De maine, reduc si mai drastic cola, o beau doar miercurea si in weekend, o doza pentru inceput.
M-am intalnit acum cateva zile, cu noul iubit al unei prietene. Baiatul e slab si arata bine, fapt care m-a uimit enorm de mult cand am aflat ca nu acum mult timp avea 108kg. Nu am reusit din pacat sa vorbesc prea multe cu el si sa il intreb despre "calatoria lui" dar data viitoare o sa il intreb :D. Daca el poate, pai atunci pot si eu.
Nu stiu daca mai citeste cineva ce scriu eu pe aici (desi acum e prima oara dupa cateva zile de nescris ;)) ) dar pana la urma e un jurnal, si oricum parca mananc mai putin decat acum ceva timp de cand trec alimentele in meniuri si vad cu cata repeziciune se fac 1300 de calorii. In orice caz, nu cred ca o sa renunt prea repede la a-mi schimba modul de viata, mai ales ca urcandu-ma miercuri dimineata pe cantar am vazut 92.5 kg in loc de vesnicul 94 - 93.5 kg.
O seara frumoasa si un inceput de saptaman si mai bun :)

rozica1965 20 ian 2013 21:07:43

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Youlightupmyworld (Post 1208401)
Pot sa zic ca 1.5kg in 13 zile, e cat de cat bine tinand cont ca am depasit cateva zile 1300 calorii, cat imi propusesem eu sa mananc. Acum spre seara inainte sa imi fac portia de sport m-am gandit ca nu ar fi mare chestie daca as sari peste ziua de azi tinand cont ca nu mi-am terminat treburile pentru scoala, dar m-am ridicat, am dat drumul la televizor, am pus cd-ul cu exercitii si mi-am zis "si asa depasisi 1300 de calorii azi, pune mana si lucreaza". Asa ca am facut fandari, exercitii pentru maini si flotari. Caloriile necesare pentru pierdere azi conform programului erau 65 dar am pierdut 68 - le-am trecut in meniu la aerobic impact major (6 minute=68 calorii). Ma dor mainile si genunchii dar mai am de gand sa mai fac cateva exercitii pentru fund. De maine, reduc si mai drastic cola, o beau doar miercurea si in weekend, o doza pentru inceput.
M-am intalnit acum cateva zile, cu noul iubit al unei prietene. Baiatul e slab si arata bine, fapt care m-a uimit enorm de mult cand am aflat ca nu acum mult timp avea 108kg. Nu am reusit din pacat sa vorbesc prea multe cu el si sa il intreb despre "calatoria lui" dar data viitoare o sa il intreb :D. Daca el poate, pai atunci pot si eu.
Nu stiu daca mai citeste cineva ce scriu eu pe aici (desi acum e prima oara dupa cateva zile de nescris ;)) ) dar pana la urma e un jurnal, si oricum parca mananc mai putin decat acum ceva timp de cand trec alimentele in meniuri si vad cu cata repeziciune se fac 1300 de calorii. In orice caz, nu cred ca o sa renunt prea repede la a-mi schimba modul de viata, mai ales ca urcandu-ma miercuri dimineata pe cantar am vazut 92.5 kg in loc de vesnicul 94 - 93.5 kg.
O seara frumoasa si un inceput de saptaman si mai bun :)

Ana,cauta cola cu indulcitor.......astazi compania de cola(nu ii mentionez numele,dar e cea renumita) a anuntat la tv ca recunoaste ca foloseste ingrediente care duc la obezitate!!!!

Youlightupmyworld 21 ian 2013 10:49:01

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1208402)

Ana,cauta cola cu indulcitor.......astazi compania de cola(nu ii mentionez numele,dar e cea renumita) a anuntat la tv ca recunoaste ca foloseste ingrediente care duc la obezitate!!!!

Am auzit si eu la tv. Dar o beau de mica si pentru inceput nu pot sa o tai din prima din meniu. Am incercat sa nu mai beau deloc din prima si tot simteam nevoia sa iau macar o gura :-s. Oricum, incet incet, nu o sa o mai beau.

Youlightupmyworld 14 feb 2013 20:38:04

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Sunt suparata pe mine:(
Am reusti sa renunt la cola de aproape o luna si cateva saptamani am renuntat la mancatul intre mese, mancatul dupa 7 jumate. Fara chipsuri si fast food si cu cateva bucatele de ciocolata neagra seara cu cateva ore inainte de culcare. Am slabit si am fost extrem de fericita cand am vazut 90.9 pe cantar pentru ca mai era doar 1 pas sa scad sub 90 si exact cand ma bucurasem mai tare am inceput din nou sa bag dulciuri dupa masa de pranz si sa mai ciugulesc cate o aluna sau 2 intre mese...CUM??? Stau si ma intreb...cum de am putut cateva saptamai si acum m-am prostit din nou. Chiar imi placea sentimentul ca sunt mai slaba putin, deoarece chiar si o colega a remarcat ca am slabit. Imi placea de mine fara gusa mea cea care iese in evidenta ;)). Nu pot sa zic ca am pus la loc toate kg dar oscilez intre 90.9 - 91.8. Chiar mi-e ciuda. Aveam un plan bine facut: in timpul saptamanii cat mai multa mancare sanatoasa fara cartofi, multe fructe si doar sambata o portie de cartofi micuta cu carne si muraturi. S-a ales praful, noroc ca fac in fiecare seara genoflexiuni, fandari,flotari si abdomene, macar fundul si picoarele sa arate mai bine un pic.
Dar gata! Spun pentru a nu stiu cata oara. Maine nu ma mai abat. Maine mananc cat mai usor. Maine incerc iar pentru ca imi place cand prietenii observa un progres micut, pentru ca imi place ideea de mine slaba! Mai am cateva luni pana la vara si anul acesta vreau sa afisez un nou corp pe plaja.
Nu stiu daca mai citeste cineva ce scriu eu aici, dar nu prea am cu cine sa vorbesc despre asta si aici mi-e usor sa ma " descarc ". O sa imi iau un carnetel in care sa notez ce mananc in fiecare zi ca sa imi dau seama mai usor ce trebuie sa reduc, sau cat de mult/putin manac. O sa revin si sper ca de data asta sa ma tina mai mult de o luna :)
O seara frumoasa .

Khali 14 feb 2013 21:23:59

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Buna, Ana,

Eu te citesc si cu siguranta ai sunt si alte slabute care o fac :)

Si ma bucur ca ai reusit sa te lasi de Cola, ca ai decis sa faci mereu mici schimbari si sa nu te dai batuta chiar daca nu ai mereu zile foarte bune.

Fii increzatoare si perseverenta si vara asta vei avea tot mai multe motive de a fi mandra de tine din punctul asta de vedere >:D<

O seara frumoasa!

Youlightupmyworld 15 feb 2013 14:11:38

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de Khali (Post 1223453)
Buna, Ana,

Eu te citesc si cu siguranta ai sunt si alte slabute care o fac :)

Si ma bucur ca ai reusit sa te lasi de Cola, ca ai decis sa faci mereu mici schimbari si sa nu te dai batuta chiar daca nu ai mereu zile foarte bune.

Fii increzatoare si perseverenta si vara asta vei avea tot mai multe motive de a fi mandra de tine din punctul asta de vedere >:D<

O seara frumoasa!

Multumesc pentru cuvintele tale. :)
Am decis cand m-am apucat sa scot pe rand din alimentele rele pentru ca eram sigura ca daca tai totul de la inceput o sa renunt repede la tot. Azi, am reusit pana acum, sa nu ma mai abat si sper sa inchei ziua asta "victorios".
Succes in continuare cu kg in plus. O zi buna :D

otiliaa 15 feb 2013 14:34:36

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Si eu te citesc Ana!
Ma bucur tare mult ca ai renuntat la coca si ca te abtii de la mancatul intre mese.sper sa reusesti sa duci ziua,fara prostioare,pana la capat.multe reusite>:D<!

Youlightupmyworld 15 feb 2013 21:42:38

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Citat:

Anterior postat de otiliaa (Post 1223788)
Si eu te citesc Ana!
Ma bucur tare mult ca ai renuntat la coca si ca te abtii de la mancatul intre mese.sper sa reusesti sa duci ziua,fara prostioare,pana la capat.multe reusite>:D<!

Multumesc, am reusit zic eu sa nu mananc prea multe. Am mancat de dimineata cativa covrigei cu ulei de masline, la pranz o salata cu branza si o feliuta de salam si o banana si acum spre seara un pic de ficat cu mamaliga. Oricum o sa incerc sa nu ma mai abat de acum :)
Succes in continuare la pierderea kg in plus >:D<

Youlightupmyworld 23 feb 2013 18:26:02

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
\:D/
Cand m-am cantarit azi de dimineata aveam 89.8 !!! Sunt super fericita ca am reusit sa scad sub 90 kg chiar si cu 200 de grame. Atat de fericita incat azi la masa nici nu mi-am terminat portia de mancare care nu era insa mare (o farfurie mica supa de legume ; 1 cartof mediu la cuptor, 150 g piept de pui 2 gogonele - ambele cu mancare ramasa in farfurie). Este pentru prima oara cand, desi acum o saptama si ceva m-am abatut un pic mai mult de la stilul meu de viata sanatos (pentru ca pe el l-am ales in cele din urma in locul unei diete) am continuat saptamana urmatoare fara sa ma dau batuta.
Sunt si mai un pic mandra de mine. Am un plan stabilit : cartofi doar in weekend, la cola am renuntat complet, am inlocuit painea alba cu paine neagra si am inceput chiar sa mananc mai multe fructe. Am scos chipsurile, semintele si mananc doar 1,5 pumn de popcorn daca e un film bun la tv si asta cat mai rar posibil. Obijnuita ciocolata cu alune am inlocuit-o cu ciocolata neagra, ocazional seara 2 tabletele si in fiecare seara fac exercitii pentru picoare si abdomen.
Asa ca de acum incolo, chiar daca o sa mai am si zile proaste nu o sa renunt orice ar fi :)

otiliaa 27 feb 2013 14:19:45

Re: Jurnal de slabit "Un nou inceput" - Youlightupmyworld
 
Ia uite cate progrese ai facut[*super*]...ma bucur alaturi de tine de rezultat si iti urez sa nu te lasi batuta,oricare ar fi situatia.>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:08:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO