forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta? (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-veronica2012-cum-mai-e-fii-slabuta-11332.html)

madalinafrincu 22 mai 2012 10:21:02

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
Citat:

Anterior postat de Veronica2012 (Post 1045606)
Imi e ciuda de mor!!!!!Am mancat ieri prostii, adica o briosa, inghetata, ciorba radauteana cu smanatana si azi, azi iar! Am mancat 4 fornetti, desi am zis de dimineata ca nu calc stramb. Ma termina chestia asta cu mancatul aiurea..

Buna Vero, am citit si eu ce ai scris pana acum si te felicit pentru decizia de ati schimba viata si penrtu kg slabite.
O sa iti spun eu ce m-a ajutat sa renunt la ``pofte``: mi am facut un jurnal alimentar in care scriam ce am mancat in ziua respectiva (dar tot, si o guma) si ce am simtit in momentul respectiv, sau de ce am ales alimentul acela, astfel am fost capabila sa evit starile respective, acum cand imi vine pofta de ceva interzis ma gandesc: Chiar asa slaba sunt incat nu pot sa ma abtin? si ma uit la mine si imi trece:)) Cand mananc ceva interzis o fac constienta si doar ca sa ma rasplatesc pentru cat am slabit.....ps. Am avut 102 kg!
Bafta multa si nu te lasa! >:D<:x

Veronica2012 22 mai 2012 11:34:00

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
Citat:

Anterior postat de annya (Post 1046441)
Hei, buna!

In primul rand, felicitari pentru decizia de a slabi in mod sanatos! Te asigur ca asta este si dorinta mea :), deci nu esti singura pe aceasta cale dupa cum ai vazut si de la celalate slabute.

In al doilea rand as putea sa iti impartasesc din experienta mea privind poftele, in speranta ca te ajuta si pe tine.
In opinia mea, "poftele" apar ca urmare a dorintei cuiva de a fi rasfatat. Iar cultura noastra, ne spune ca rasfatul este asociat cu dulcele. De aceea, renuntarea la "pofte" este o chestiune de auto-educare si, implicit, de vointa.

Dar eu am un mic siretlic. Este grav sa renuntam complet la rasfat, in primul rand din punct de vedere psihic. Am putea, insa, sa inlocuim rasfatul cu dulce cu rasfatul de altceva. Si aici poate interveni imaginatia ta. Ai putea incerca un fruct exotic sau ceva ce nu ai mancat pana acum. Ca si idee, asa am mancat eu prima oara creveti, avocado, mango sau retete noi etc ;).
Daca pui in balanta faptul ca dulciurile provoaca dependenta cu pretul acestor produse mai putin obisnuite, o sa vezi ca nu iesi pe minus. Iar in al doilea rand, de ce sa te rasfeti mereu cu lucruri pe care le-ai mai incercat, cand poti merge pe ceva nou, inedit si garantat placerea e mai mare.

Desigur, cand vei mai "creste", rasfatul il vei putea obtine si din alte indeletniciri, care nu au legatura cu arta culinara: cumpararea unei rochite sau bluzite, o excursie la mare etc.

O zi minunata! >:D<

Buna Annya,

Ma mobilizeaza spre schimbare mesajul tau :). E adevarat, sunt lucruri care nu au legatura cu mancatul propriu-zis, ci mai degraba asa cum zici si tu cu rasfatul, starea de bine pe care o ai atunci cand obtii ceva...si clar aici intra o mie de alte lucruri pe care le pot folosi.Probabil inca resimt reminiscentele unei vieti dezorganizate din punct de vedere culinar, dar cred ca ma schimb...si pentru mine e important ca ma ingrijorez mult mai repede si mai aprig decat o faceam inainte, atunci cand exageram cu poftele...Adica daca am intrat si pe site si am scris :)) cred ca abia acum realizez ce inseamna sa devii constient de anumie aspecte. Iar ideea ta este geniala...sunt curioasa si noul ma face mereu sa ma simt bine asa ca iti voi urma sfatul.
Oricum dupa "dezmatul de duminica" azi am mers pe salata si iaurt. Incerc sa tin un soi de "south beach" sa vedem ce iese:)
Iti multumesc frumos! Zi faina sa ai!

Veronica2012 22 mai 2012 11:45:50

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
Citat:

Anterior postat de madalinafrincu (Post 1046462)
Buna Vero, am citit si eu ce ai scris pana acum si te felicit pentru decizia de ati schimba viata si penrtu kg slabite.
O sa iti spun eu ce m-a ajutat sa renunt la ``pofte``: mi am facut un jurnal alimentar in care scriam ce am mancat in ziua respectiva (dar tot, si o guma) si ce am simtit in momentul respectiv, sau de ce am ales alimentul acela, astfel am fost capabila sa evit starile respective, acum cand imi vine pofta de ceva interzis ma gandesc: Chiar asa slaba sunt incat nu pot sa ma abtin? si ma uit la mine si imi trece:)) Cand mananc ceva interzis o fac constienta si doar ca sa ma rasplatesc pentru cat am slabit.....ps. Am avut 102 kg!
Bafta multa si nu te lasa! >:D<:x


Buna Mada!
Multumesc din suflet si felicitari sincere si tie!
Jurnalul l-am tinut si eu dar nu am reusit sa fiu consecventa deloc, scriam maxim 4 zile si cam uitam apoi de el...dar cred ca faptul de a adauga si ce am simtit cand am mancat e cumva mai personal si tine de o stare interioara care poate ajuta mintea sa aleaga mai corect data urmatoare cand este pusa fata in fata cu ispita. Voi incerca sa stii. Suna cliseic, dar incerc sa-mi iubesc corpul si sa-i dau mai multa atentie...De exemplu am prelungit momentul de dupa baie cand trebuie sa il hidratez ajutandu-ma de mai multe miscari de masaj si de uleiul de masline care intra mai greu in piele fata de o crema din comert data la repezeala...vreau sa imi placa de mine, sa ma judec mai putin si sa ma admir mai mult...dar vreau sa am ce admira...asa ca poftele trebuie sa mai astepte, sa se mai cenzureze ca nu e dupa ele :). Te pup, multumesc tare mult! Mi-ar placea sa mai mai povestim de una de alta :)

Veronica2012 23 mai 2012 09:55:12

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
oare cat o mai tin la 64,4?oare s-a stricat cantarul?

kasty 23 mai 2012 11:25:12

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
e o perioada poate de stagnare... sau poate trb sa mobilizezi mai mult acul cantarului cu sport, sau mai mult sport cardio
:)
o sa treaca si aceasta faza si vei incepe iar sa scazi
gandeste-te cand ai intrat spune-ai ca de 1 an vezi la cantar numai 70 kg, si ai rezistat un an.... asa ca nu te demoraliza pt acest 64,4 kg dc nu se lasa dus.... o sa plece si el curand
te pupic si bafta multa

Veronica2012 23 mai 2012 11:44:14

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
E clar ca sportul e de ajutor, doar ca trebuie sa-l mai si practic :)).
Dupa ce ajung acasa de la munca, am nevoie de inca 24 de ore ca sa fac tot ce mi-ar placea. Daca nu am alternativa, ma apuc eu si de sport...dar cred ca se simte cat sunt de incantata :))). Ideea e ca macar 500 de grame sa vad ca incep sa se duca, poate ma deblochez...
Zi frumoasa sa ai draguta!

Veronica2012 24 mai 2012 10:04:08

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
Azi s-a dus in jos cantarul! Observ ca in general ma mentin cateva zile la aceeasi greutate si apoi se duce in jos, am patit asa si la 66,5 si la 65,9 si la 64,4...Corpul e stapan, il las ca pe el, daca asa functioneaza eu sunt de acord :) suntem prieteni de la o vreme.

Veronica2012 06 iun 2012 10:12:46

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
Nu sunt sigura ce greutate mai am. Am tot mutat cantarul dintr-o parte in alta de cand sunt in curatenie si nu stiu cat de bine arata. Dimineata aveam 62,8 dar nu stiu cat e de corect. In fine asta nu e foarte important caci daca se duce in jos tot e ceva. Trebuie sa-i gasesc un loc drept ca sa ma lamureasca, pentru ca e tare ciudat sa te bucuri de un lucru si sa nu fie real. Oricum, eu am decis sa scad sub 60, sa incerc un 58, pentru ca daca e sa mai dau doar 3 kg nu stiu cata diferenta va fi...Asa ca pana in concediu care incepe pe 23 iulie, incerc sa ajung unde mi-am propus.Merita!!!

Veronica2012 14 iun 2012 09:34:57

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
E clar, 2 kg pe luna, cam pe aici sunt. Deci pana la sfarsitul lunii ar trebui sa ajung la 60-60,5. Apoi sa trag putin tare sa ajung la 58-58,5 pana la mult ravnitul concediu de la sfarsitul lui iulie.
Parca sunt intr-o competitie. De fapt cred ca sunt. E o proba, un test la care am picat de atatea ori, dar acum m-am pregatit, am invatat lectii, m-am documentat, in mare parte de aici, de pe site apoi restul informatiilor pur si simplu au venit in ajutor.
Seara aceea senzatie de usoara foame nu ma mai deranjeaza, ba chiar imi place, o prefer de o mie de ori in locul celei de prea satula, imi gasesc locul, nu mai stau ca o perna grea pe canapea asteptand sa se mai digere ceva din surplus ca sa ma pot misca lejer
O sa-mi raspund la intrebarea mea atunci cand voi ajunge la rezultatul dorit, asta va fi premiul!
Mult succes tuturor!!

Khali 14 iun 2012 09:59:52

Re: Jurnal Veronica2012 - Cum mai e sa fii slabuta?
 
Citat:

Anterior postat de Veronica2012 (Post 1067660)
E clar, 2 kg pe luna, cam pe aici sunt. Deci pana la sfarsitul lunii ar trebui sa ajung la 60-60,5. Apoi sa trag putin tare sa ajung la 58-58,5 pana la mult ravnitul concediu de la sfarsitul lui iulie.
Parca sunt intr-o competitie. De fapt cred ca sunt. E o proba, un test la care am picat de atatea ori, dar acum m-am pregatit, am invatat lectii, m-am documentat, in mare parte de aici, de pe site apoi restul informatiilor pur si simplu au venit in ajutor.
Seara aceea senzatie de usoara foame nu ma mai deranjeaza, ba chiar imi place, o prefer de o mie de ori in locul celei de prea satula, imi gasesc locul, nu mai stau ca o perna grea pe canapea asteptand sa se mai digere ceva din surplus ca sa ma pot misca lejer
O sa-mi raspund la intrebarea mea atunci cand voi ajunge la rezultatul dorit, asta va fi premiul!
Mult succes tuturor!!

Buna, Veronica,

Asa a fost si la mine, cu cat m-am documentat mai mult, cu atat am invatat sa imi ascult cerintele, reactiile corpului si ador si eu senzatia aceea de corp usor, dupa cine lejere - fireste, nu vorbim aici de infometari :), energia pe care o am in a face diverse lucruri marunte, parca nu pot sa mai stau pe canapea degeaba, ca inainte.

Mult succes in a atinge cifra dorita si la fel de mult succes si la mentinere!


Ora este GMT +2. Ora este acum 02:27:38.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO