forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? … (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnal-yana42-ca-t-plae-cut-sae-fii-slabutae-10621.html)

aussie_girl 13 aug 2012 17:16:52

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Saru-mana pentru inghetatica. Le fac la ai mei..oricat de buna e incghetata din comert..cea de casa este insa exceptionala. Eram micuta si ma ducea mama la bunici. Am crescut practic la ei pana pe la 7-8 ani cand m-a luat mama acasa!! :) Buna mea avea niste prieteni tigani, blonzi si cu ochii albastri care veneau si o mai ajutau la treburile din curte. EU ma atasasem de ei rau de tot..si nu mancam acasa ce imi dadea ea..dar rodeam orice se manca acasa la ei..Cum scapam din latul bunicii cum fugeam direct la ei. Lanfa casa lor era casa unei alte tiganci pe care o chema Mamina. Mamina era si postarita satului. Iar langa ea locuia Maria o alta care stia sa ghiceasca big time si de unde cred ca invatase si mama. Mamina si Mari anu erau blonde..erau brune si frumoase rau.. In fine, Mamina facea o inghetata de mureai. Si oricat a imi facea bunica sau mama..nu se compara cu a Maminei. Mama murea ca mancam de la ei..bunic anu avea chiar treaba ca mananc de la ei..da mama deh..nu suporta sa ma vada gramada pe ei..deh..buna ii spunea: "te-ai snobit de tot..ce ai uitat ca ai crescut cu ei?!?!" Revenind la inghetata Maminei...dementiala!!! Nu era vara sa nu ma invart pe langa poarta ei si sa inteleaga ca vreau inghetata. Ma iubea ca brunetica cum is ma inegream vara de numa si doa rochii verzi din cap mi se mai vedeau luminosi..altceva..nika..si Mamina zicea ca is fata ei!! Doamneee ce inghetata facea.

wow..acu' mi-am amintit..amintirile astea ..ucigatoare sunt zau asa.. Imi amintesc de Maria, ghicitoarea.. Eram liceanca si eram in vacanta, ma duceam cu buna cu vaca..sa duca vaca la .."padoc" (stii termenul? :D ) si maria de peste gard m-a vazut..si i-a zis bunicii:" a venit printesa acasa?..apoi m-a privit lung si a zis..Doamna invatatoare (buna mea a fost invatatoare toata viata ei in satucul meu prafuit din baragan) fata asta pleaca departe rau in lume...sa o aduci sa-i ghicesc vreo doua vorbe ca nu o vad deloc acasa".. nu m-a dus..nu dorea sa "stie lumea" ce se poate intampla membrilor din familia ei..era un caracter si buna asta a mea.

noah..Yana..plecai de la inghetata si am ajuns la ghicitori.. Iarta-ma te rog!!

ps. am sa fac inghetata asa pentru ai mei..si am s ao adaptez sa iasa Monti si pentru mine!!:D:D:D

Pupici cu drag!!!

vera37 21 aug 2012 08:04:47

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
neatza yana! am trecut sa te salut si sa-ti urez o zi buna :):):)
sper ca ai sa mai treci pe aici >:D<

ella 78 05 sep 2012 16:23:23

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Ce faci iubita? Te vad verde;):-*:-*:-*..eu nu sunt in toane bune...stii ca-mi zicea doctora ca nu ma vede bine??..Ei bine nici cei de aici nu mi-au zis de bine..m-au sunat sa-mi spuna ca testul papanicolau nu e ok si ca tre sa ma duc sa refac sau sa fac alte analize...am trei zile de cind ma indop..fir-ar:((:((....

ella 78 05 sep 2012 16:51:48

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Cum merge treaba cu slabitul;):DBine,bine,nu?Bravo:-*:XZacustili?? Ai reusit sa faci fara ulei?..Yanaaaaaa!!!!!!!!!!!!

yana42 05 sep 2012 17:37:08

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de ella 78 (Post 1125401)
Cum merge treaba cu slabitul;):DBine,bine,nu?Bravo:-*:XZacustili?? Ai reusit sa faci fara ulei?..Yanaaaaaa!!!!!!!!!!!!

Uite dacă nu mai dau pe acasă, nici nu am văzut mesajele tale.:(
Mii de scuze... eu am scris la tine...
Iubita mergi la medic imediat, nu mai amâna deloc.:-s, nu e de joacă cu aşa ceva. Şi să nu-ţi faci griji inutil. O să mergi acolo, repeţi analizele, dacă e cazul faci tratament şi gata ...
Eu am bucătărit la greu sâmbătă. Am făcut 4o de borcane de zacuscă:D din alea de 350g.
Am pus şi 1 litru de ulei la .
vinete coapte 5 kg
dovlecel crud 3 kg
ardei kapia copt 1 kg
gogosar copt 5 kg
ceapa 3 kg
patrunjel radacina 500g
telina 500g
morcov 500g
ulei 1 l
suc de rosii 3.5 l
Hai că am pus reţeta aici:
Calorii: Mancaruri: zacusca de vinete si dovlecei yana42 - Calculator calorii - Slabute.ro

A ..ieşit suuuper. Uşor pikantă ,că am scăpat cred un gogoşar care a usturat o idee. Fii-mea a zis că în sfârşit am condimentat şi eu zacusca :D...
Am făcut şi ketchup uşor pikant cu roşii gogoşar şi ardei kapia ... vreo 7 kg.
Am avut nişte zile superbe:):):) a fost aşa de bine, cald şi frumos... că acolo e mai rece ca la piatra cam cu 5-10 grade, dar acum ...am făcut plajă.
Am terminat treaba sâmbata pe la 1 noaptea şi duminica am stat la soare de m-am bronzat cu dungi... :))Am adormit în ... sezlong şi m-am bronzat pe o parte mai mult şi cu dungi... sunt frumoasă rău!:P:))

ella 78 05 sep 2012 19:41:03

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Harnicuta lu' mama,harnicuta..faina reteta ta..mai ales ca are putin ulei..suuper faina..o putem pune si la monti???
Da..m-au si programat la un alt control..saptamina viitoare ,vineri...ar fi vrut ei si mai devreme dar..is cu rusii la purtator..la telefon asa,a sunat oleaca cam ciudat...nah,sper sa fie bine sa treaca cu tratament,numai...ca io vreau bebe:((

laurra 06 sep 2012 10:33:28

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de yana42 (Post 1125418)


Uite dacă nu mai dau pe acasă, nici nu am văzut mesajele tale.:(
Mii de scuze... eu am scris la tine...
Iubita mergi la medic imediat, nu mai amâna deloc.:-s, nu e de joacă cu aşa ceva. Şi să nu-ţi faci griji inutil. O să mergi acolo, repeţi analizele, dacă e cazul faci tratament şi gata ...
Eu am bucătărit la greu sâmbătă. Am făcut 4o de borcane de zacuscă:D din alea de 350g.
Am pus şi 1 litru de ulei la .
vinete coapte 5 kg
dovlecel crud 3 kg
ardei kapia copt 1 kg
gogosar copt 5 kg
ceapa 3 kg
patrunjel radacina 500g
telina 500g
morcov 500g
ulei 1 l
suc de rosii 3.5 l
Hai că am pus reţeta aici:
Calorii: Mancaruri: zacusca de vinete si dovlecei yana42 - Calculator calorii - Slabute.ro

A ..ieşit suuuper. Uşor pikantă ,că am scăpat cred un gogoşar care a usturat o idee. Fii-mea a zis că în sfârşit am condimentat şi eu zacusca :D...
Am făcut şi ketchup uşor pikant cu roşii gogoşar şi ardei kapia ... vreo 7 kg.
Am avut nişte zile superbe:):):) a fost aşa de bine, cald şi frumos... că acolo e mai rece ca la piatra cam cu 5-10 grade, dar acum ...am făcut plajă.
Am terminat treaba sâmbata pe la 1 noaptea şi duminica am stat la soare de m-am bronzat cu dungi... :))Am adormit în ... sezlong şi m-am bronzat pe o parte mai mult şi cu dungi... sunt frumoasă rău!:P:))

yana cantitatile scrise de tine sunt coapte sau crude?Am si eu o groaza de borcane la 350 gr si nu stiam ce sa fac cu ele:D.Apoi ai mai fiert borcanele sau ai pus conservant?

yana42 06 sep 2012 17:52:34

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de laurra (Post 1125775)

yana cantitatile scrise de tine sunt coapte sau crude?Am si eu o groaza de borcane la 350 gr si nu stiam ce sa fac cu ele:D.Apoi ai mai fiert borcanele sau ai pus conservant?

Buna laurra>:D<
Pai sunt exact cum am scris în reţeta.:
vinete coapte 5kg, dovlecel crud 3 kg, ardei kapia copt 1 kg, gogosar copt 5 kg,...
Am avut cam 10 kg de vinete crude, dar am mai oprit de-o salată şi au ramas 5 kg coapte, ardei kapia am avut 5 kg ... dar am pus si la ketchup şi am lasat doar 1 kg copt, gogosar am avut 13 kg ... a ramas 5 la zacusca ...
ceapa 3 kg,cruda...:D am opărit-o şi nu am mai cântărit-o şi radacinoasele crude le-am pus
patrunjel radacina 500g,
telina 500g
morcov 500g
Se coc vinetele, ardeii, gogosarii.Se curata şi se lasa la scurs .
Curat ceapa o tai in sferturi si o oparesc cam 10 minute , dupa care o las la scurs.
Se curata radacinoasele se toaca foarte marunt. Eu toate legumele le toc la robot si folosesc cutitul, pentru că se fac super finute.
Eu initial am pus doar 400 ml de ulei, abia s-a uns cratiţa aia mare de 30 de kg. Am incins un pic uleiul şi am pus ceapa opărită, tocată marunt. . , o las cam 5 minute, ceapa fiind oparită şi scursă bine, mai are apa în ea şi nu se prăjeste în ulei , o las până scade apa din ea, apoi pun radacinoasele tocate marunt , le las un pic şi dacă se cere ... adaug o cană două de apă, le las apoi cam 20 minute să se înăbuşe. Eu dacă nu am pus uleiul de prima dată au fiert mai mult legumele alea. Adaug apoi dovleceii tocati marunt şi mai las cam 15 minute amestecand bine să nu se prindă. Dovleceii au apă şi nu a fost nevoie să mai pun eu.
Apoi adaug vinetele, ardeii copţi tocati şi sucul de roşii.
Ca sa nu am nicio grija urc cratita pe 3 caramizi puse pe plita . Zacusca va fierbe in voie circa 2.30 -3 ore.Când e aproape gata pun piper cimbru şi foi de dafin. ..după gust

O pun fierbinte la borcane şi le las langa plita invelite in patura 12 ore. A doua zi mai sterilizez borcanele în apa cam 20 de minute.
Ei... a fost aventura fara ulei.
Trecuse cam 3 ore de când fierbea şi eu nu-mi dădeam seama dacă e gata, pentru că nu avea ulei să se ridice la suprafaţă ... să facă bolboace... aşa că am mai adăugat restul de ulei încălzit peste, că nu avea niciun aspect... şi nu ştiam dacă o să ţină.
Dar eu zic că la toate cantităţile alea nu prea se cunoaşte uleiul ăla . Oricum în borcane nu s-a ridicat la suprafaţă.. niciun ulei. Din cauza asta le-am mai fiert în borcane să nu se strice.

Să ştii că eu m-am îndragostit de dovlecel şi pun în toate mancarurile mai ales în salata de vinete. Îmi place că nu mai e aşa de grea şi o mai îndulceşte un pic. Aşa că m-am hotărât şi am pus şi la zacuscă... a ieşit suuper, un pic mai dulce aşa şi radacinoasele au fost ca un delikat ...au dat şi ele un pic de aromă.... stai că mă laud io...:">:">:">
Să ştii că am calculat reţeta si cu legumele crude şi cu ele coapte şi cam ăsta e rezultatul:

CALORII INGERATE
Gustare 3, ora 18:50
zacusca de vinete si dovlecei yana42, 100g - 108 calorii, 2 proteine, 7.5 grasimi, - colesterol, 7 carbohidrati, 7 fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------

CALORII CONSUMATE: 1362 calorii

yana42 08 sep 2012 09:44:05

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Hai că azi fac cinste ...
http://www.prest-anunt.ro/uploads/im...zi-nastere.jpg
si ceva dulce...
http://www.prajiturele.ro/images/tort.jpg

vera37 08 sep 2012 09:47:18

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de yana42 (Post 1126944)

buna yana! buna cinste! :-*>:D<
banuiesc ca serbezi vreo marie, LA MULTI ANI! :):)

yana42 08 sep 2012 11:27:38

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 1126949)

buna yana! buna cinste! :-*>:D<
banuiesc ca serbezi vreo marie, LA MULTI ANI! :):)

Bună Vera merci de urare.. nu-s Marie ...
Am făcut 43 de anişori... şi tot azi ...acum 22 de anişori eram mireasă...Doamne ce repede au trecut...parcă vorbesc de altă persoană, eu tot tinerică mă simt ;;);;)

vera37 08 sep 2012 15:23:10

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de yana42 (Post 1127028)


Bună Vera merci de urare.. nu-s Marie ...
Am făcut 43 de anişori... şi tot azi ...acum 22 de anişori eram mireasă...Doamne ce repede au trecut...parcă vorbesc de altă persoană, eu tot tinerică mă simt ;;);;)

normal ca esti tot tinerica, cum altfel ;;);;)>:D<>:D<, atunci inca o data LA MULTI ANI! MULTI ANI FERICITI ALATURI DE SOTUL TAU si multta sanatate :-*:-*

yana42 09 sep 2012 12:05:13

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 1127111)

normal ca esti tot tinerica, cum altfel ;;);;)>:D<>:D<, atunci inca o data LA MULTI ANI! MULTI ANI FERICITI ALATURI DE SOTUL TAU si multta sanatate :-*:-*

Mulțumesc frumos de urări.
Sănătate multă și ție și soțului tău. >:D<

ella 78 10 sep 2012 07:37:24

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Buna dimineata iubita...cum esti? eu da..mi-am pus unghiute..dar scurte..o sa-mi fac un album ,pt ca sper sa ma invat sa fac si mai lungi ,dar si mai faine..ca acum cam lasa de dorit:P..asa..ca primele:)).Te pup iubita..si-ti doresc o saptamina cu scadere..la cintar..aaa..da..era sa uit..am vorbit cu surorile..cu amindoua..Emy e pe aici prezenta,iar Cami am reusit sa dau de ea pe fb,dupa care mi-a dat adresa unde o pot gasi mai des;)..stii tu..Te pupacesc fata frumoasa:-*:-*:-*:x:x:x

laurra 10 sep 2012 12:36:33

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Yana multumesc mult mult mult pt reteta ,dupa ce iau salariul o sa fac si eu zacusca,acum stau prost cu banii....scoala incepe....alte cheltuieli,niciodata nu se termina:P.
Sunt intr-o perioada de "transformare":D am mai multa grija la ce mananc,cateodata imi iese ,de multe ori nu,fac sport de tip anaerob si aerob si parca incep sa arat si eu cat de cat normal.Cu kg nu ma mai stresez asa mult, conteaza forma corpului acum. :)

yana42 20 sep 2012 19:40:08

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
18.09.2012

Am 73,300 kg

B=105 \T=100 \S=110\P=65

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 19:38
Oua ochiuri, 120g - 190 calorii

Gustare 1, ora 19:12
Nectarine, 120g - 53 calorii

Prânz, ora 16:56
Dovlecei la gratar, simpli, by Gea, 150g - 21 calorii
Muschi file, 150g - 210 calorii

Gustare 2, ora 20:50
Iaurt proaspat degresat 0.1%, Zuzu, 140g - 44 calorii

Cina, ora 17:07
Piept de pui gatit, fara piele, 120g - 198 calorii
Ghiveci calugaresc, 220g - 209 calorii
Smantana slaba, 50g - 69 calorii

Gustare 3, ora 18:50
Nectarine, 100g - 44 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1038 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1357 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1357 calorii


19.09.2012

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 19:38
Felii crocante cu secara si fibre, Wasa, 22g - 77 calorii
Gem de prune dietetic a la yana42, 30g - 20 calorii

Gustare 1, ora 19:12
Mar fuji, 120g - 60 calorii

Prânz, ora 16:56
Dovlecei la gratar, simpli, by Gea, 150g - 21 calorii
Piept de pui gatit, fara piele, 120g - 198 calorii

Gustare 2, ora 20:50
Iaurt proaspat degresat 0.1%, Zuzu, 140g - 44 calorii
Fulgi de ovaz, 10g - 39 calorii

Cina, ora 17:07
Macrou in ulei, Ocean Fish, 200g - 536 calorii
zacusca de vinete si dovlecei yana42, 100g - 108 calorii
Paine de tarate, 50g - 115 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1218 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1357 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1357 calorii
20.09 .2012

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 18:18
Branza de capra, 100g - 302 calorii
Rosii, 120g - 22 calorii

Prânz, ora 18:19
Castraveti in otet, 100g - 12 calorii
Pui la rotisor, Fileni, 150g - 275 calorii

Gustare 2, ora 18:24
Muschi file, Aldis, 50g - 132 calorii
Branza de capra, 50g - 151 calorii

Cina, ora 19:58
Dovlecei la gratar, simpli, by Gea, 100g - 14 calorii
Pulpe de pui la gratar, 70g - 124 calorii
Iaurt proaspat degresat 0.1%, Zuzu, 50g - 16 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1048 calorii

ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1357 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1357 calorii

ella 78 20 sep 2012 19:58:09

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Hai,hei..cineva umbla la tiker:D...ce faci scumpilina:x...tre sa ma organizez un pic si eu sa-mi calculez meniurile..dar la monti nu merg mincaricile de cartofi cu costita,nu????
Ce faci,fai?Am vazut la tv ca-i frig tare acasa...asa-i?

ella 78 20 sep 2012 20:01:25

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Tocmai am vorbit pe fb cu Cami...doamne ce mi-e draga fata asta..ca tine asa:x:x:x:x
Poate daca se indura doamne-doamne si fac bebe urgent..ai sa reusesti si tu sa vii aici la botez..ea vine:D..mi-a promis:)...si Emy zicea la fel...Sa dansam desculte..pina dimineata...si a doua zi de la capat:)):))
Doamne..ma bag la somn..ca-s obosita..si acusica tre sa plec la servici ...iar...fir-ar..Te pup si te imbratisez mult de tot..si mi-e tare,tare dor de tine...tare,tare...

yana42 20 sep 2012 20:23:03

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de ella 78 (Post 1134875)
Tocmai am vorbit pe fb cu Cami...doamne ce mi-e draga fata asta..ca tine asa:x:x:x:x
Poate daca se indura doamne-doamne si fac bebe urgent..ai sa reusesti si tu sa vii aici la botez..ea vine:D..mi-a promis:)...si Emy zicea la fel...Sa dansam desculte..pina dimineata...si a doua zi de la capat:)):))
Doamne..ma bag la somn..ca-s obosita..si acusica tre sa plec la servici ...iar...fir-ar..Te pup si te imbratisez mult de tot..si mi-e tare,tare dor de tine...tare,tare...

Salutare iubita ...
Uite am prins si eu un laptop si incep sa ma organizez... ah... nu am diacritice... x-(
Sunt ocupata ca pregatesc copilul de plecare .. joi plecam la Bucuresti.
Sunt bine si cumintica ... de luni :P
Somn usor si pupici

yana42 23 sep 2012 10:00:31

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
[FONT="Palatino Linotype"][COLOR="Navy"][SIZE="4"][QUOTE=yana42;1134861]

17.09.2012 GREUTATE= 73,500 kg

23.09.2012. GREUTATE= 72,000 kg.

AM SLABIT 1,500 kg ...

Cred ca a fost multa apa ca eram tare umflatica.
Eu trebuie sa mananc:
1100 calorii, proteine=100, lipide=50 CH=100
Am o problema ca depasesc la lipide si nu ajung mereu la nr. de proteine. ... in schimb m/am straduit sa respect nr. de calorii... deocamdata sunt in testari ... sa vedem ce doreste organismul meu...

vera37 23 sep 2012 13:35:46

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
buna yana! felicitari, vad ca te-ai mobilizat f bine :-*:-*>:D<>:D<
ce face fata? cand plecati spre bucuresti? >:D<>:D<
o duminica placuta iti doresc!

yana42 23 sep 2012 20:59:09

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 1136271)
buna yana! felicitari, vad ca te-ai mobilizat f bine :-*:-*>:D<>:D<
ce face fata? cand plecati spre bucuresti? >:D<>:D<
o duminica placuta iti doresc!

Bună seara Vera, merci de vizita şi de felicitari.
Deocamdată sunt în perioada de pregătiri... si cu copilul si cu dieta...
Plecăm tocmai vineri spre Bucureşti că mai devreme nu poate tati... Dar rămânem acolo până pe 2 octombrie... aşa că am timp să o instalez.
Eu sunt de maine în concediu si încep pregătirile... cu o mare croitoriceala...:D...si de spălat şi călcat ce se mai aduna...
Am niste emoții.. parcă încep eu facultatea... :P
Nu știu cum o să mă învăț fără ea...:((
Studenţica ta ce face? ... Când pleacă?
Felicitari si tie pt scadere... las că după 01 octombrie... să vezi ce ne ducem noi la vale... o să strigam pâââââârtie pe aici... :))

vera37 24 sep 2012 13:33:07

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
buna yana! multumesc frumos de laude! :-*>:D<
studentica mea pleaca tot vineri, dar acum pleaca singura ca de, e fata mare, nu mai merge cu mama dupa ea :)):)):))
te inteleg ce simti, in primul an dupa ce am lasat fata la camin m-am dus la sora-mea, daca n-am bocit 2 ore si a doua zi tot drumul pana in calarasi a fost tot un planset
acum ne-am obisnuit, fiecare de abia asteapta sa ajunga in coltisorul lui, ca de, si-a facut toata lumea tabieturi :):)
sa ai o zi buna! spor la treaba :-*>:D<
si noi suntem in mici cumparaturi si pregatiri pt plecare

yana42 24 sep 2012 20:08:47

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de yana42 (Post 1134861)


17.09.2012 greutate= 73,500 kg
23.09.2012. Greutate= 72,000 kg.
24.09.2012 greutate= 71,500 kg.

Iar am scăzut cu 500 de grame... O fi tot apă...:-o.... Ce-i drept mă simt cam uscată aşa....;;);;)dar de mâncat am mâncat, cam răruţ... Dar am fost mai mult plecată...m-am străduit să înghit nişte migdale ca să ajung la calorii...
Presupun ca astea sunt kg care le-am pus în concediu şi din cauza asta se dau jos mai repede ...sunt de vară aşa..mai spumoase ...:P
.

[/color][/font]

ella 78 24 sep 2012 21:47:30

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Fataaa..esti in cadere liberaaa....doamne ce-mi place..bravo,bravo.bravo mon cher...Tine-o tot asa o sa vin si eu..imediat ce imi spun astia ce si cum..desi..cred ca o sa-mi iau un test de sarcina intii;):)).Te pup fata frumoasa

yana42 24 sep 2012 23:53:54

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de ella 78 (Post 1137378)
Fataaa..esti in cadere liberaaa....doamne ce-mi place..bravo,bravo.bravo mon cher...Tine-o tot asa o sa vin si eu..imediat ce imi spun astia ce si cum..desi..cred ca o sa-mi iau un test de sarcina intii;):)).Te pup fata frumoasa

Daaa... păi numai nenea Newton să descopre forta de atractie intre marul din copac si Pamant, uite na că şi io am desoperit atracţia între mine şi Antonio,... cântarul meu :P, aşa că... sunt în cădere liberă... şi nu există frecare..:P.
Fată... hai că te aştept cu veşti,... că la tine se întâmplă nişte lucruri ...pe plan înclinat ... unde apare forţa de frecare:> ...şi alta este formula...>:D<>: Iubita îţi doresc sănătate multă şi să vii cu o bucurie maare,...mare >:D<>:D<
Eu sunt in concediu... si sunt toată intr-o croitoriceală ...că abia mai arunc un ochişor pe aici.;)
Pupici:-*:-*:-*

yana42 25 sep 2012 19:06:48

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
17.09.2012 greutate= 73,500 kg
23.09.2012. Greutate= 72,000 kg.
24.09.2012 greutate= 71,500 kg.
25.09.2012 greutate= 71,200 kg.

CALORII INGERATE
Mic dejun, ora 11:33
Fulgi de ovaz, 40g - 156 calorii, 6.8 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 26.5 carbohidrati, 4.2 fibre, 0.8 sodiu, - zaharuri
Iaurt proaspat degresat 0.1%, Zuzu, 170g - 53 calorii, 5.8 proteine, 0.2 grasimi, - colesterol, 7.7 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri

Gustare 1, ora 19:05
Mere Idared, 170g - 80 calorii, 0.7 proteine, 0.2 grasimi, - colesterol, 20.1 carbohidrati, 3.1 fibre, - sodiu, - zaharuri

Prânz, ora 14:25
Ficat de porc, 150g - 248 calorii, 43.5 proteine, 6.6 grasimi, 532.5 colesterol, 5.7 carbohidrati, 0 fibre, 73.5 sodiu, 0 zaharuri
Sos de iaurt cu usturoi, 100g - 59 calorii, 3.4 proteine, 1.8 grasimi, - colesterol, 7.2 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Dovlecei la gratar, simpli, by Gea, 100g - 14 calorii, 1.4 proteine, 0.3 grasimi, - colesterol, 1.4 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Ciorba piept de pui cu legume, mayya, 400g - 77 calorii, 9.2 proteine, 1.6 grasimi, 24 colesterol, 7.2 carbohidrati, 2 fibre, 11.6 sodiu, 2.8 zaharuri

Gustare 2, ora 16:50
Migdale, 40g - 230 calorii, 8.5 proteine, 19.8 grasimi, 0 colesterol, 8.7 carbohidrati, 4.9 fibre, 0.4 sodiu, 1.6 zaharuri

Cina, ora 19:51
Pui la rotisor, Fileni, 70g - 129 calorii, 17.3 proteine, 6.5 grasimi, - colesterol, 0 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
Salata de varza, 100g - 45 calorii, 1.3 proteine, 2.3 grasimi, - colesterol, 5.8 carbohidrati, - fibre, - sodiu, - zaharuri
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 1091 calorii, 97.9 proteine, (mult), 42.1 grasimi, 556.5 colesterol, (mic)90.3 carbohidrati, 14.2 fibre, 86.3 sodiu, 4.4 zaharuri
.................................................. .....................................
Azi am reuşit să mănânc mai echilibrat adică mă apropii de planul meu: 1100 calorii, proteine 100, lipide 50 şi carbohidraţi 100.
ACTIVITATI FIZICE
Metabolism bazal - 1342 calorii
--------------------------------------------------------------------------------------
CALORII CONSUMATE: 1342 calorii

Săptămâna viitoare vreau să măresc nr. de calorii la 1250-1300, să vedem ce se întâmplă...
Încerc să o combin pe Bilica, cu Monti...;)... acum sunt în perioada de curtoazie...văd că amândoi se poartă frumos şi fiecare face anumite compromisuri ...pentru mine, pentru că merit.;;),

vera37 25 sep 2012 20:21:07

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
buna yana! felicitari, vad ca esti in picaj, slabesti de la o zi la alta :-*>:D<

VentoFreddo 25 sep 2012 20:37:05

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Felicitari,Yana!!>:D<Vad ca Antonio tau e baiat gigel:))Raul al meu a ramas in Italia:(Asta din Ro se comporta urat cu mine,ma maltrateaza:((:))o sa-l chem..Gigi Contra:P
Tine-o tot asa,poate ma tragi si pe mine dupa tineb-)
Pup si o fata frumoasa care vine in vizita la tine(se stie ea:D),ii tin pumnii sa fie ok totul si sa vina bebe!"
O seara frumoasa,fetele!>:D<

yana42 25 sep 2012 20:39:20

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de vera37 (Post 1138052)
buna yana! felicitari, vad ca esti in picaj, slabesti de la o zi la alta :-*>:D<

Bună Vera , merci de vizită.
Da... mă rostogolesc ...ca o mingiuţă:)):))
Ce delicată sunt cu mine...;;);;) ;;)...
Mi-e teamă că am redus cam mult caloriile... dar aşa spune calculatorul ca trebe cam 1100 :-/, ca să slăbesc 3 kg pe lună. Acum probabil că am renunţat brusc la îngrăsăcioase şi am redus şi caloriile ... nu ştiu ce să zic..

yana42 25 sep 2012 20:50:32

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1138074)
Felicitari,Yana!!>:D<Vad ca Antonio tau e baiat gigel:))Raul al meu a ramas in Italia:(Asta din Ro se comporta urat cu mine,ma maltrateaza:((:))o sa-l chem..Gigi Contra:P
Tine-o tot asa,poate ma tragi si pe mine dupa tineb-)
Pup si o fata frumoasa care vine in vizita la tine(se stie ea:D),ii tin pumnii sa fie ok totul si sa vina bebe!"
O seara frumoasa,fetele!>:D<

Salutare fată frumoasă!>:D<>:D<
Merci frumos de vizită, ce bucurie mi-ai făcut!:">
:)):)) Hai că m-ai făcut să râd cu Gigi-contra al tău.. . Eu cred că nu prea l-ai băgat în seamă... că nu ai avut tu timp de el ... şi de oftică face aşa ... o fi gelos :>
Cât mai stai în ţară:-/ , ai terminat de amenajat căsuţa:-/ Nu-mi merge tasta cu semnul întrebării ...:D din cauza asta mă strâmb aşa:-/ :))
Pupici.

VentoFreddo 25 sep 2012 21:04:45

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de yana42 (Post 1138089)

Salutare fată frumoasă!>:D<>:D<
Merci frumos de vizită, ce bucurie mi-ai făcut!:">
:)):)) Hai că m-ai făcut să râd cu Gigi-contra al tău.. . Eu cred că nu prea l-ai băgat în seamă... că nu ai avut tu timp de el ... şi de oftică face aşa ... o fi gelos :>
Cât mai stai în ţară:-/ , ai terminat de amenajat căsuţa:-/ Nu-mi merge tasta cu semnul întrebării ...:D din cauza asta mă strâmb aşa:-/ :))
Pupici.

:)) ce comica ai fost:-*

Pai o fi el contra..dar are dreptate:">ca m-am dat in barci de cand am venit in Ro..daca nu pun punct imediat,si sa-mi reiau vechea dieta,nu ma vad bine#:-s
in tara stau pana in ianuarie,pe urma plec pa-pa cu tu-tu:P si revin in martie,cand trece gerul..sa nu sufere domnul meu:))
Casa e aproape amenajata,mai astept mobila de hol si gata#:-sPe urma mai sunt m ici retusuri,schimbari pe parcurs,dar greul a fost facut;;)
Te pup,scumpo,concediu placut!:x>:D<

yana42 25 sep 2012 21:36:37

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1138116)

:)) ce comica ai fost:-*

Pai o fi el contra..dar are dreptate:">ca m-am dat in barci de cand am venit in Ro..daca nu pun punct imediat,si sa-mi reiau vechea dieta,nu ma vad bine#:-s
in tara stau pana in ianuarie,pe urma plec pa-pa cu tu-tu:P si revin in martie,cand trece gerul..sa nu sufere domnul meu:))
Casa e aproape amenajata,mai astept mobila de hol si gata#:-sPe urma mai sunt m ici retusuri,schimbari pe parcurs,dar greul a fost facut;;)
Te pup,scumpo,concediu placut!:x>:D<


Atunci hai la treabă şi nu mai chiuli, da:-/ că-i păcat de munca ta... Eu de fapt nu te ştiu decât super gagică cu 2 metri de craci... superbi. Aşa că,... eu tot "bine" te văd;;);;)... Aaa, apropos.. mi-am tras ochelari de vedere, ...aşa că văd bine... la distanţă;;);;)... :-o Ia să mă uit şi eu în oglindă cu ochelarii...., nu acum:-s că-mi pică faţa şi -mi sparg ochelarii şi am dat ceva bănuţi pe ei, :D mă mai las un pic... poate când mi-o scade motivaţiunea ...
Fată dragă să stăpâneşti sănătoasă toate lucruşoarele pe care ţi le-ai luat... presupun că şi tutu-ul... să-ţi meargă bine şi să-ţi poarte noroc.
Cred că a fost frumos să faci amenajări... poze, poze, avem:-/:-/:-/
Păi dacă stai până în ianuarie poate ne vedem , când ajung în zonă..:)
Noapte bună.

yana42 27 sep 2012 10:03:14

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
17.09.2012 greutate= 73,500 kg
23.09.2012 greutate= 72,000 kg.
24.09.2012 greutate= 71,500 kg.
25.09.2012 greutate= 71,200 kg.
26.09.2012 greutate= 71,100 kg.
27.09.2012 greutate= 70,700 kg.

Deja ieri intrasem in panică... numai 100 de grame:>.
Ieri seara am mancat 300 de grame de struguri negri, tamaioşi foarte dulci. Cred că maine mă va sancţiona...:-s Şi astazi ca să ramân în acelaşi registru am băgat un mar de 200 de grame la mic dejun. ..

Ellaaaaa.[*fluiera*][*fluiera*][*fluiera*]
Vino mamă să ne vezi... la terasa... Uite că pun acuşi o pozică cu noi ... Tu n-ai descărcat niciuna :-/
O zi bună să avem...

VentoFreddo 27 sep 2012 13:22:23

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Buna,Yanna>:D<
Felicitari pt scaderea constanta,e super!Marul la md nu ingrasa,da strugurii aia cam da.lasa ca nu e bai,mananci ok in zilele urmatoare si nu se vede nimic in plus la cantar:-*
Si mie mi-e dor de Ella:(
o zi frumoasa!>:D<

ella 78 27 sep 2012 16:05:12

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Mààai iubitele..si mie mi-e dor de voi..de mor..dar nu sunt bine..nici la cap,dar nici la corp..incerc sa-mi revin...sunt ca o testoasa cind e vorba de problemele mele...o sa vin cu vesti..sper ca bune..deocamdata..astept sa treaca timpul...Va pup si va imbratisez cu mult drag...

yana42 27 sep 2012 19:29:18

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1139675)
Buna,Yanna>:D<
Felicitari pt scaderea constanta,e super!Marul la md nu ingrasa,da strugurii aia cam da.lasa ca nu e bai,mananci ok in zilele urmatoare si nu se vede nimic in plus la cantar:-*
Si mie mi-e dor de Ella:(
o zi frumoasa!>:D<

Citat:

Anterior postat de ella 78 (Post 1139797)
Mààai iubitele..si mie mi-e dor de voi..de mor..dar nu sunt bine..nici la cap,dar nici la corp..incerc sa-mi revin...sunt ca o testoasa cind e vorba de problemele mele...o sa vin cu vesti..sper ca bune..deocamdata..astept sa treaca timpul...Va pup si va imbratisez cu mult drag...

Bună seara la fete!
Merci Emy de aprecieri... :"> Nu ţin monti curat, ... vreau să jonglez cu glucidele, lipidele şi caloriile. Deocamdată testez.... să vedem cum reacţionează la abateri. Ieri şi azi am vrut să depăşec la glucide să mă duc de la 100 la 120,130...să vedem dacă mai scade cântarul. Dacă ţine vrăjeala şi Antonio e de gaşcă, rămân la 120 CH. Combinaţii neconforme oricum mai fac, dar nu vreau să fiu prea exigentă de la început, că mai târziu nu mai am de unde să reglez. Am o problemă ... am descoperit sosul de iaurt cu usturoi... şi mă gândeam dacă e conform, combinat cu carne şi legume... :-/ Până acum a mers aşa...:D
Tu ce faci, te-ai apucat de treabă:-/
Spor în toate îţi doresc!
Ella, iubita... când ai tu chef, te aştept la povestit... Sfatul expertului ...:D...e să nu te stresezi inutil...toate au o rezolvare...
Îţi doresc să ai parte numai de bucurii... Pupici.:-*:-*

VentoFreddo 27 sep 2012 21:52:19

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
>:D<>:D<>:D<Si eu tot personalizat tin acum Montiul:P
da-i cu incredere cu sosul ala,si eu il faceam,daca il mancam cu legume tip dovlecei,vinete la gratar,il faceam cu iaurt degresat,daca il faceam cu carnuri,bagam iaurt integral,si am slabit constant si frumos,cam juma de kil pe sapt.:)

Ellutza draga mea,te asteptama rabdatoare,nu,Yana?Tu vezi-ti de sanatate,iti doresc tot binele din lume,sper din suflet sa se rezolve repede problema ta:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*
NoaPTE BUNA,FETELE DRAGI!(of..imi lipseste a treia..)

yana42 27 sep 2012 22:29:23

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
Citat:

Anterior postat de VentoFreddo (Post 1139984)
>:D<>:D<>:D<Si eu tot personalizat tin acum Montiul:P
da-i cu incredere cu sosul ala,si eu il faceam,daca il mancam cu legume tip dovlecei,vinete la gratar,il faceam cu iaurt degresat,daca il faceam cu carnuri,bagam iaurt integral,si am slabit constant si frumos,cam juma de kil pe sapt.:)

Ellutza draga mea,te asteptama rabdatoare,nu,Yana?Tu vezi-ti de sanatate,iti doresc tot binele din lume,sper din suflet sa se rezolve repede problema ta:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*
NoaPTE BUNA,FETELE DRAGI!(of..imi lipseste a treia..)

Merci, merci! Doamne ajută... sper să meargă cu Monti că eu mă iubesc prea mult b-).. . şi nu mă văd aplicând alte diete mai exigente...
Pt Ella şi de la mine>:D<>:D<>:D<>:D< hai şi mulţi pupici:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*:-*şi multe gânduri bune ...

Te pup, noapte bună......şi mie...:(:(:(:(:(:(:(

yana42 28 sep 2012 09:42:45

Re: Jurnal yana42 - Cât de plăcut o fi, să FII SLABUTĂ ??? …
 
17.09.2012 greutate= 73,500 kg
23.09.2012 greutate= 72,000 kg.
24.09.2012 greutate= 71,500 kg.cal=1070, P=77,L=46,CH=92, ceaiSF=200
25.09.2012 greutate= 71,200 kg.cal=1091, P=97,L=42,CH=90, ceaiSF=0
26.09.2012 greutate= 71,100 kg.cal=1076, P=77,L=38,CH=117 ceaiSF=200
27.09.2012 greutate= 70,700 kg.cal=1207, P=90,L=60,CH=140ceaiSF=0
28.09.2012 greutate= 70,700 kg.
Observaţii: 27.09.2012-MENŢINERE= 70.700 kg
Cauze: am mărit CH de la 100 la 140, am depasit la lipide L=60 trebuia 50, ,am mâncat fructe seara, nu am băut ceai.


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:43:05.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO