forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :) (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-ioanei-lupta-mea-mine-4298.html)

joanna18 03 iul 2010 20:55:39

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Ziua de azi s-a încheiat oriiiibil.
Nu din punctul de vedere al mâncatului, pentru că nu am făcut nici un exces, ba chiar am primit o napolitană glasată adusă din afară, am mulţumit pentru ea şi mi-am adus-o acasă în dulap, promiţându-mi că o mănânc abia după ce trec la menţinere :)) Am mâncat compot de vişine azi, dar făcut cu zaharină (deşi nu sunt prea sigură că e sănătoasă :-?, dar măcar nu e zahăr), mi-am respectat mesele, deşi am fost la buni la ţară, lumea a mâncat la masă piure cu friptură, eu am mâncat doar friptură, deja am început să mă obişnuiesc cu stilul ăsta de a mânca, ştiu că îmi fac bine mie :D
Deşi mi-e greu să aproximez cantităţile de azi ca să completez meniul, sunt sigură că nu am trecut de 1300 de calorii şi chiar am impresia că am mâncat puţini carbo, deci stau liniştită :)
În schimb, în seara asta, numai ce mă apucam de zumba şi mi-am prins degetul într-un sertar, încât aproape am leşinat de durere. Pur şi simplu nu mi-am mai simţit mâna întreagă pentru vreo 10 minute. A fost îngrozitor şi cred că toţi vecinii ştiu că am păţit ceva. Bineînţeles că numai chef de zumba nu am ai avut.:(
Şi când mă gândesc că am aşteptat toată după-masa să ajung acasă tocmai pentru asta :( Asta e, mâine.

Sper ca mâine cântarul să-mi zâmbească şi să schimb ticker-uuul :D

joanna18 04 iul 2010 08:44:55

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Chiar dacă afară plouă şi e mohorât, eu am început ziua bine, fericită! Verdictul final al cântarului după o săptămână şi 2 zile de "dietă" (în ghilimele pentru că pentru mine a fost mai degrabă începutul unui alt stil de viaţă) - 56.3 kg. [*fericit*]
Sper să o ţin tot aşa [*plecaciune*]

joanna18 04 iul 2010 11:05:29

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Fetelor, am nevoie de puţin ajutor, vă rog :-s Cam aşa arată meniul meu de azi până acum şi cu ceea ce voi mânca la prânz. Ardeii umpluţi i-am ales din listă pe cei ai slabutei pentru că sunt cei mai apropiaţi ca ingrediente de ai mamei mele, doar că mama nu i-a băgat la cuptor, ci i-a fiert, deci m-am gândit că tot acolo sunt.
Acum, nu mai am nici o idee de combinaţii pentru gustarea a doua şi cină, încât să mă încadrez şi în calorii (1200-1300 maxim), dar şi în celelalte elemente. Carbo se pare că deja am cam depăşit, deci după prânz cât mai puţini.
Dacă poate cineva să mă ajute, v-aş fi recunoscătoare :D

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:00
Branza de vaca semigrasa, 40g - 59 calorii, 6.5 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Iaurt 2,8%, Natura, 100g - 54 calorii, 3.2 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Castraveti, 80g - 12 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 1.4 zahar
Cafea, 130ml - 2 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2.6 sodiu, 0 zahar
Miere, 10g - 31 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 8.2 carbohidrati, 0 fibre, 0.4 sodiu, 8.2 zahar
Paine neagra, Pambac, 40g - 102 calorii, 3.5 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 20.6 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 11:30
Piersici, 200g - 78 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 16.8 zahar

Prânz, ora 14:30
Ciorba fasole verde, 200g - 31 calorii, 1.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 7.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine neagra, Pambac, 30g - 76 calorii, 2.6 proteine, 2.6 grasimi, 0 colesterol, 15.5 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei umpluti a la Slabuta, 250g - 213 calorii, 20 proteine, 9.3 grasimi, 55.3 colesterol, 14 carbohidrati, 3 fibre, 156.5 sodiu, 2.5 zahar
Iaurt dietetic 0,1% Natura, 50g - 16 calorii, 1.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 692 calorii, (mic)42.6 proteine, 21.5 grasimi, 55.3 colesterol, (mult)99 carbohidrati, 8.3 fibre, 164.5 sodiu, 31.5 zahar

Slabuta 05 iul 2010 16:55:21

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 239225)
@slabuta[/B] - bine ai venit la mine acăsică :D
Am citit eticheta de la fulgi şi am văzut că au şi zahăr adăugatx-(Gata, nu mai fac. Chiar azi merg să-mi caut un musli bun, cu cât mai multe chestii hrănitoare şi fără zahăr dacă se poate.

Cafeaua nu o mai beau cu zahăr de mult, pun cam jumătate de linguriţă de miere, încerc să mă obişnuiesc cu ea mai amară, dar linguriţa aia de zahăr am pus-o pe macaroane pentru că brânza era incredibil de sărată. Dar gata!!

Cum să nu mănânc cărniţă, s-a întâmplat ieri, dar mănânc, mănânc, iar peştele la steamer e preferatul meu :x

Acum sunt în dubii, pentru că de dimi m-am recântărit ca să fiu sigură, iar în momentul în care m-am urcat pe cântar mi-am dat seama că are un "joc" şi mi-a picat fisa : nu e drept locul, iar eu tot acolo m-am cântărit şi ieri. Deci era posibil să fie greşit. Să schimbăm locul, am zis. Zis şi făcut, l-am mutat pe gresie, unde mi s-a părut că e cel mai drept şi... surprizăăă, mi-a arătat 56.3 kg. Nu-mi venea să cred, aşa că am chemat-o pe mama, care ştie sigur ce greutate are, iar pe a ei i-a arătat-o corect, ceea ce înseamnă că şi a mea ar fi corectă.
Dacă e aşa, ar fi suuuuper [*plecaciune*]

Acum, să vedem, repet operaţiunea şi mâine, în acelaşi loc şi aflu.

Fetelor, mulţumesc mult pentru toate sfaturile, o să încerc să le urmez cu sfinţenie :D

Fug acum, că am multă treabă! :-*

Salutare :)

Vezi ca musli ti-l poti face si singura acasa. :)
Cumperi cereale simple integrale iti mai iesi niste alune, migdale, fructe si le amesteci intr-o punga, iti iei cate o portie in fiecare dimineata :)

Ok, atunci e bine ca iti place pestele. :)
Si eu il ador, in orice mod ar fi preparat. :)

Haha, pai vezi, cantarele astea ne dau emotii mari :D

Eu ma plimb prin toata casa ca sa gasesc un loc optrivit de drept pentru el. :)

Si verific in mai multe locuri considerate de mine drepte :D
Si pe urma vad ce cifra imi arata cel mai des. :D

Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 239871)
Ziua de azi s-a încheiat oriiiibil.
Nu din punctul de vedere al mâncatului, pentru că nu am făcut nici un exces, ba chiar am primit o napolitană glasată adusă din afară, am mulţumit pentru ea şi mi-am adus-o acasă în dulap, promiţându-mi că o mănânc abia după ce trec la menţinere :)) Am mâncat compot de vişine azi, dar făcut cu zaharină (deşi nu sunt prea sigură că e sănătoasă :-?, dar măcar nu e zahăr), mi-am respectat mesele, deşi am fost la buni la ţară, lumea a mâncat la masă piure cu friptură, eu am mâncat doar friptură, deja am început să mă obişnuiesc cu stilul ăsta de a mânca, ştiu că îmi fac bine mie :D
Deşi mi-e greu să aproximez cantităţile de azi ca să completez meniul, sunt sigură că nu am trecut de 1300 de calorii şi chiar am impresia că am mâncat puţini carbo, deci stau liniştită :)
În schimb, în seara asta, numai ce mă apucam de zumba şi mi-am prins degetul într-un sertar, încât aproape am leşinat de durere. Pur şi simplu nu mi-am mai simţit mâna întreagă pentru vreo 10 minute. A fost îngrozitor şi cred că toţi vecinii ştiu că am păţit ceva. Bineînţeles că numai chef de zumba nu am ai avut.:(
Şi când mă gândesc că am aşteptat toată după-masa să ajung acasă tocmai pentru asta :( Asta e, mâine.

Sper ca mâine cântarul să-mi zâmbească şi să schimb ticker-uuul :D

Si eu primesc aici la ai mei aproape zilnic, ba bomboane, ba o ciocolata de nu stiu care.... ba iar ceva dulce, toata lumea mi le aduce cu ideea ca sunt prea slaba in viziunea lor :D

Eu i le-am lasat lui fratele meu, ieri a ajuns si el acasa, la parinti si am pe cine sa ma scape de ele :))

Zaharina nu-i chiar buna. :(
Am vazut ca fetele vorbesc de un extract de stevie, care ar fi natural, poate il cauti si tu pe la plafare.
Eu inca nu l-am folosit, mai studiez care e treaba cu el.

Pai cum ai reusit sa iti prinzi degetul in sertar? :(
Macar l-ai pus sub jetul de apa rece..?:-s Nu s-a umflat?

Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 240050)
Chiar dacă afară plouă şi e mohorât, eu am început ziua bine, fericită! Verdictul final al cântarului după o săptămână şi 2 zile de "dietă" (în ghilimele pentru că pentru mine a fost mai degrabă începutul unui alt stil de viaţă) - 56.3 kg. [*fericit*]
Sper să o ţin tot aşa [*plecaciune*]

Felicitari Ioana :)
Pana la urma vad ca e cifra reala si te-a convins cantarul :)

Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 240168)
Fetelor, am nevoie de puţin ajutor, vă rog :-s Cam aşa arată meniul meu de azi până acum şi cu ceea ce voi mânca la prânz. Ardeii umpluţi i-am ales din listă pe cei ai slabutei pentru că sunt cei mai apropiaţi ca ingrediente de ai mamei mele, doar că mama nu i-a băgat la cuptor, ci i-a fiert, deci m-am gândit că tot acolo sunt.
Acum, nu mai am nici o idee de combinaţii pentru gustarea a doua şi cină, încât să mă încadrez şi în calorii (1200-1300 maxim), dar şi în celelalte elemente. Carbo se pare că deja am cam depăşit, deci după prânz cât mai puţini.
Dacă poate cineva să mă ajute, v-aş fi recunoscătoare :D

CALORII INGERATE
Micul dejun, ora 08:00
Branza de vaca semigrasa, 40g - 59 calorii, 6.5 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 1.5 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Iaurt 2,8%, Natura, 100g - 54 calorii, 3.2 proteine, 2.8 grasimi, 0 colesterol, 3.7 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Rosii, 100g - 18 calorii, 0.9 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 3.9 carbohidrati, 1.2 fibre, 5 sodiu, 2.6 zahar
Castraveti, 80g - 12 calorii, 0.6 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 2.9 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 1.4 zahar
Cafea, 130ml - 2 calorii, 0.1 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 0 carbohidrati, 0 fibre, 2.6 sodiu, 0 zahar
Miere, 10g - 31 calorii, 0 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 8.2 carbohidrati, 0 fibre, 0.4 sodiu, 8.2 zahar
Paine neagra, Pambac, 40g - 102 calorii, 3.5 proteine, 3.5 grasimi, 0 colesterol, 20.6 carbohidrati, 0.4 fibre, 0 sodiu, 0 zahar

Gustare 1, ora 11:30
Piersici, 200g - 78 calorii, 1.8 proteine, 0 grasimi, 0 colesterol, 19 carbohidrati, 3 fibre, 0 sodiu, 16.8 zahar

Prânz, ora 14:30
Ciorba fasole verde, 200g - 31 calorii, 1.8 proteine, 0.2 grasimi, 0 colesterol, 7.4 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Paine neagra, Pambac, 30g - 76 calorii, 2.6 proteine, 2.6 grasimi, 0 colesterol, 15.5 carbohidrati, 0.3 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
Ardei umpluti a la Slabuta, 250g - 213 calorii, 20 proteine, 9.3 grasimi, 55.3 colesterol, 14 carbohidrati, 3 fibre, 156.5 sodiu, 2.5 zahar
Iaurt dietetic 0,1% Natura, 50g - 16 calorii, 1.6 proteine, 0.1 grasimi, 0 colesterol, 2.3 carbohidrati, 0 fibre, 0 sodiu, 0 zahar
--------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL CALORII: 692 calorii, (mic)42.6 proteine, 21.5 grasimi, 55.3 colesterol, (mult)99 carbohidrati, 8.3 fibre, 164.5 sodiu, 31.5 zahar

Hai sa vedem :)

E un pic ciudat sa faci totalul la jumatatea zilei. :D

Poti manca sa zicem peste sau carne la cina si se schimba imediat balanta, carbohidrati-proteine. Intelegi? :)

Mie imi place meniul :)
Poate as scoate doar painica de la pranz, in rest este bine :)

joanna18 05 iul 2010 22:06:33

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Mulţumesc, slabuta, pentru răspunsuri :D

Mi-am cumpărat astăzi musli cu fructe de la Distins şi, ajungând în Kaufland, am găsit o varietate de pâinici integrale, cele de la Vita Star pe care le-am văzut şi în calculatorul de calorii.M-am bucurat că nu au conservanţi (aşa zic ei cel puţin) şi că au tot felul de cereale integrale, carbo mai puţini, evident. Eu mi-am luat "Pâine fitness", acum să văd dacă o să o pot mânca, pentru că de arătat nu arată ca pâinea pe care o ştim noi şi nu ştiu dacă o să-mi placă :-s:D Dacă nu, rămân la toast-ul integral de la Vel Pitar.
Da, cu cântarul ăsta mi-o ia inima la goană, dar acum urmează să mă streseze şi centimetrul. Miercuuuri :DOh, e uşor frustrant când lumea te bombardează cu "Hai ia, dar te rog, ia, dar mă supăăăăr dacă nu iei!". Am încercat să le explic frumos până acum, dar mulţi au început să-mi zică, evident, că n-am eu nevoie să slăbesc, ce are dacă mai iau şi un cartof prăjit lângă friptură.Eh, câinii latră caravana trece, eu îmi văd de treabă :DDegetul a fost bine până la urmă, a stat vreo 10 minute în apă rece cred, şi nu s-a umflat, s-a "rozit" puţin unghia, dar apoi şi-a revenit, mi-era frică să nu se învineţească :-sAm scăpat! :D

Am citit pe forum despre extractul ăsta, o să mă mai informez şi apoi îl caut şi în oraş:)

Azi nu prea am reuşit să-mi respect orele de masă, am fost la ţară şi pe drum şi am luat prânzul târziu şi în două reprize, dacă pot spune aşa. Pe la 15.30 şi pe la 17.00. Apoi am fost pe drum până pe la 21.00 când nu puteam să mai mânănc, nu mai "intra" nimic, aşa că am recurs la un ceai şi gata. Aşteptăm MD-ul de mâine.:)

Nu am avut probleme cu alimente interzise, devin din ce în ce mai imună la tentaţii. :xAzi am rezistat pateurilor cu brânză şi cartofilor prăjiţi cu mujdei de usturoi :D Ceva mai grăsuţ, am mâncat puţină carne de porc făcută fără nici un fel de grăsime în tigaia de teflon.În rest, brânză, legume, fructe, ciorbiţă de pui cu legume, puţin parizer (da, trebuia înlocuit, dar nu ştiu ce naiba mi s-a făcut aşa poftă), puţine icre şi, din locurile unde am copilărit, zarzăre bine coapte :x (sau corcoduşe, niciodată n-am ştiu care sunt care :)) )În total, cam 1100 de calorii.

Gata. Am terminat-o cu ziua de azi că m-a obosit destul.:P

Slabuta 05 iul 2010 22:18:01

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Citat:

Anterior postat de joanna18 (Post 241955)
Mulţumesc, slabuta, pentru răspunsuri :D

Mi-am cumpărat astăzi musli cu fructe de la Distins şi, ajungând în Kaufland, am găsit o varietate de pâinici integrale, cele de la Vita Star pe care le-am văzut şi în calculatorul de calorii.M-am bucurat că nu au conservanţi (aşa zic ei cel puţin) şi că au tot felul de cereale integrale, carbo mai puţini, evident. Eu mi-am luat "Pâine fitness", acum să văd dacă o să o pot mânca, pentru că de arătat nu arată ca pâinea pe care o ştim noi şi nu ştiu dacă o să-mi placă :-s:D Dacă nu, rămân la toast-ul integral de la Vel Pitar.
Da, cu cântarul ăsta mi-o ia inima la goană, dar acum urmează să mă streseze şi centimetrul. Miercuuuri :DOh, e uşor frustrant când lumea te bombardează cu "Hai ia, dar te rog, ia, dar mă supăăăăr dacă nu iei!". Am încercat să le explic frumos până acum, dar mulţi au început să-mi zică, evident, că n-am eu nevoie să slăbesc, ce are dacă mai iau şi un cartof prăjit lângă friptură.Eh, câinii latră caravana trece, eu îmi văd de treabă :DDegetul a fost bine până la urmă, a stat vreo 10 minute în apă rece cred, şi nu s-a umflat, s-a "rozit" puţin unghia, dar apoi şi-a revenit, mi-era frică să nu se învineţească :-sAm scăpat! :D

Am citit pe forum despre extractul ăsta, o să mă mai informez şi apoi îl caut şi în oraş:)

Azi nu prea am reuşit să-mi respect orele de masă, am fost la ţară şi pe drum şi am luat prânzul târziu şi în două reprize, dacă pot spune aşa. Pe la 15.30 şi pe la 17.00. Apoi am fost pe drum până pe la 21.00 când nu puteam să mai mânănc, nu mai "intra" nimic, aşa că am recurs la un ceai şi gata. Aşteptăm MD-ul de mâine.:)

Nu am avut probleme cu alimente interzise, devin din ce în ce mai imună la tentaţii. :xAzi am rezistat pateurilor cu brânză şi cartofilor prăjiţi cu mujdei de usturoi :D Ceva mai grăsuţ, am mâncat puţină carne de porc făcută fără nici un fel de grăsime în tigaia de teflon.În rest, brânză, legume, fructe, ciorbiţă de pui cu legume, puţin parizer (da, trebuia înlocuit, dar nu ştiu ce naiba mi s-a făcut aşa poftă), puţine icre şi, din locurile unde am copilărit, zarzăre bine coapte :x (sau corcoduşe, niciodată n-am ştiu care sunt care :)) )În total, cam 1100 de calorii.

Gata. Am terminat-o cu ziua de azi că m-a obosit destul.:P

Pentru putin :)

Incerc sa imi fac timp pentru fiecare dintre voi, dar multe mai sunteti :D Asta-i bine, inseamna ca oamenii incep sa constientizeze efectele unei alimentatii nesanatoase... :) si vor sa faca schimbari. :)

Acum ca ai scris de painea Vita Star, mi-am adus aminte de un comentariu pe care l-am validat recent. Despre aceasta painica vorbesti? (vezi mai jos comentariul)
Calorii Paine fitness, Vita Star

Bine ca nu e nimic grav cu degetelul #:-s
Ai scapat :)

Stiu cum e cu rugamintile astea :D
Dar vorba ta, ... ursul merge mai departe... :D

Sa ai o noapte linistita :)

joanna18 05 iul 2010 22:31:17

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Da, am citit comentariul :) Încă nu mă pot pronunţa, mâine dimi o gust, dar de când am văzut cum arată m-am gândit că e posibil să nu fie extrem de gustoasă. Încercarea moarte n-are, îi dau o şansă măcar:P

Suntem multe, aşa-i, dar forumul ăsta e super, ai făcut o treabă bestială >:D<şi aşa bine mă simt când văd că există multă lume cu care pot împărţi aceeaşi mentalitate :D
Mai ales că trăim în epoca vitezei, când mâncăm tot mai mult şi mai prost. Eu când mă gândesc câte produse de patiserie, cu mii de E-uri, conservanţi, grăsimi, margarină şi alte de astea am mâncat la şcoală, îmi vine să plâng :( Oricum, cred că eu m-am trezit destul de devreme, Doamne, ajută! :D Sper ca până în toamnă să-mi intre în rutină mâncatu sănătos şi să nu cad în capcane la şcoală.:)

O noapte frumoasă şi ţie!

Ciucik 06 iul 2010 09:16:41

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Bafta multa, Ioana!
Sa ne auzim mai suple! :p

joanna18 06 iul 2010 09:23:52

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
O nouă dimineaţă.
Am încercat pâinica de la Vita Star. Nu pot să spun că miroase a mâncare de porci, pentru că nu ştiu cum miroase mâncarea de porci :)) Dar gustoasă nu e deloc, e puţin greţoasă aş zice şi am zis că nu are rost să mă chinui cu ea. O fi ea sănătoasă, dar mai bine nu mai mănânc pâine deloc. Aşa că mă limitez la Vel Pitar, că seamănă mai a pâinea pe care o ştiu, mânânc ca de obicei vreo 2, maxim 3 felii pe zi şi cred că e bine :)

Azi am început cu musli cu lapte (de când nu mai mâncasem:x), nişte iaurt şi o cafea cu miere. Azi o să mă răsfăţ cu puţină ciocolată cu 75% cacao, pentru că îi cam simt lipsa şi 5-10 grame nu sunt un capăt de ţară, plus că sportul nu lipseşte din program.

Mâine e zi de măsurat, dar nu cred că am pierdut vreun cm :( Aşteptăm, oricum :D

@Ciucik - mulţumesc! Aşa să sperăm, mai suple pe... săptămână ce trece :x :P

OitaVesela 06 iul 2010 09:40:25

Re: Jurnalul Ioanei - lupta mea cu mine :)
 
Vai dar ce are painea aia de e asa nasoala?:)) Eu nu mai auzisem de ea pana acum, o sa o caut prin supermarket sa vad si eu cum arata :))


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:40:37.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO