forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul Mariei (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-mariei-7262.html)

mary94 28 nov 2010 12:09:44

Jurnalul Mariei
 
Buna tuturor,
Ma numesc Maria si sunt noua pe aici. Am doar 16 ani si nu sunt deloc multumita de cum arat. De cand ma stiu am fost o persoana plinuta:(, dar sper sa reusesc sa scap de kg in plus intr-o buna zi:D. Momentan nu tin un regim anume. Incerc sa mananc cat mai sanatos, dar nu prea reusesc din cauza programului foarte diferit din fiecare zi. Sunt la liceu si in feicare zi ies l ora 20. Seara mananc pt ca imi este foame cand vin acasa. Vreau si eu sfaturi de o dieta cat mai flexibila, pt ca ma plictisesc repede de anumite feluri de mancare si daca dieta nu da roade renunt, pt ca numi place sa fac lucruri degeaba:D. Sper sa ma ajute raspunsurile voastre si sa fiu intr-o buna zi slabuta:D.
Va pup:-*

mvthebest 28 nov 2010 12:25:00

Re: Jurnalul Mariei
 
Citat:

Anterior postat de may94 (Post 419166)
Buna tuturor,
Ma numesc Maria si sunt noua pe aici. Am doar 16 ani si nu sunt deloc multumita de cum arat. De cand ma stiu am fost o persoana plinuta:(, dar sper sa reusesc sa scap de kg in plus intr-o buna zi:D. Momentan nu tin un regim anume. Incerc sa mananc cat mai sanatos, dar nu prea reusesc din cauza programului foarte diferit din fiecare zi. Sunt la liceu si in feicare zi ies l ora 20. Seara mananc pt ca imi este foame cand vin acasa. Vreau si eu sfaturi de o dieta cat mai flexibila, pt ca ma plictisesc repede de anumite feluri de mancare si daca dieta nu da roade renunt, pt ca numi place sa fac lucruri degeaba:D. Sper sa ma ajute raspunsurile voastre si sa fiu intr-o buna zi slabuta:D.
Va pup:-*

Bine ai venit:-*>:D<
De ce iesi abia la 20:-/de la scoala.
Nu conteaza neaparat h la care mananci ,ci sa nu mananci cu 3-4h inainte sa te pui la somn.
Si sa mananci alimente mai usoare seara,pentru ca arderiile sunt mai lente.
Pe timpul zilei ce mananci?
Spune-ne un meniul de-al tau (cantitatea,ora la care ai mancat) de ex. ieri ce ai mancat/
Ce sport practici?

Cassy 28 nov 2010 16:03:43

Re: Jurnalul Mariei
 
Citat:

Anterior postat de mary94 (Post 419166)
Buna tuturor,
Ma numesc Maria si sunt noua pe aici. Am doar 16 ani si nu sunt deloc multumita de cum arat. De cand ma stiu am fost o persoana plinuta:(, dar sper sa reusesc sa scap de kg in plus intr-o buna zi:D. Momentan nu tin un regim anume. Incerc sa mananc cat mai sanatos, dar nu prea reusesc din cauza programului foarte diferit din fiecare zi. Sunt la liceu si in feicare zi ies l ora 20. Seara mananc pt ca imi este foame cand vin acasa. Vreau si eu sfaturi de o dieta cat mai flexibila, pt ca ma plictisesc repede de anumite feluri de mancare si daca dieta nu da roade renunt, pt ca numi place sa fac lucruri degeaba:D. Sper sa ma ajute raspunsurile voastre si sa fiu intr-o buna zi slabuta:D.
Va pup:-*


Pai daca iesi asa tarziu de la scoala inseamna ca esti de dupamasa asa ca va trebui sa iei acasa micul dejun + gustarea 1. Micul dejun Poate fi :
  • o omleta din 2 oua cu o felie de paine graham+2 bucatele de sunca + un pahar de lapte sau
  • Lapte cu cereale SAU
  • un sandwich cu 2 feliute subtiri de paine neagra cu sunca/branza + feliute de castraveti ardei:-??sau
  • o conserva de ton maruntit in suc propriu cu o salata mare


Ai o gramada de posibilitati. La gustari poti manca : un fruct, un iaurt, seminte,alune,nuci,poate si 2 bucatele de ciocolata amaruie peste 70 % cacao .. asta ar fi inainte sa pleci la scoala.
La scoala iti poti lua un sandwich cum am descris mai sus.. e cel mai comod, dar daca nu te deranjeaza poti sa-ti iei mancare si in cutiuta unde poti sa iei un ou fiert tare, salata.. desi sandwich-ul e mult mai practic. Asa ai tecut si de pranz. Daca mai simti nevoia de foame pana ajungi acasa poti sa papi un biscuite digestiv, un baton din cereale fara zahar, un mar.. vezi tu. Seara cand ajungi acasa poti papa piept de pui la gratar/fiert/la cuptor + o salata sau peste,oua,branzeturi dar sa fie inainte cu 3-4 ore sa te culci in asa fel sa nu adormi cu burta plina. Cam asta ar fi.. si sa nu uitam si de SPORT. Eu il consider factorul ce ajuta cel mai mult intr-o dieta. Incepe cu 10-15 minute de sport de 3 ori pe saptamana( sarit coarda, exercitii pilates, tae-bo, zumba( gasesti aici o gramada de filmulete cu care de poti antrena acasa) sau daca ai bicileta statica,eliptica, stepper , toate sunt de ajutor. In timp mai cresti intensitatea si durata sportului si ai sa vezi ca rezultatele nu vor intarzia sa apara.
Mult succes !:)

mary94 28 nov 2010 20:55:01

Re: Jurnalul Mariei
 
Ies l ora 20 pt sunt l liceu si intru dupa amiaza. Sport practic voleiul care imi place foarte mult si il practic din placere si ma implic foarte mult. De mancat consider ca nu mananc foarte mult. Ma abtin o vreme de la a manca nuj c chestii dar dak vad ca ma chinui degeaba renunt:D

mary94 28 nov 2010 20:57:31

Re: Jurnalul Mariei
 
Citat:

Anterior postat de Cassy (Post 419315)

Pai daca iesi asa tarziu de la scoala inseamna ca esti de dupamasa asa ca va trebui sa iei acasa micul dejun + gustarea 1. Micul dejun Poate fi :
  • o omleta din 2 oua cu o felie de paine graham+2 bucatele de sunca + un pahar de lapte sau
  • Lapte cu cereale SAU
  • un sandwich cu 2 feliute subtiri de paine neagra cu sunca/branza + feliute de castraveti ardei:-??sau
  • o conserva de ton maruntit in suc propriu cu o salata mare


Ai o gramada de posibilitati. La gustari poti manca : un fruct, un iaurt, seminte,alune,nuci,poate si 2 bucatele de ciocolata amaruie peste 70 % cacao .. asta ar fi inainte sa pleci la scoala.
La scoala iti poti lua un sandwich cum am descris mai sus.. e cel mai comod, dar daca nu te deranjeaza poti sa-ti iei mancare si in cutiuta unde poti sa iei un ou fiert tare, salata.. desi sandwich-ul e mult mai practic. Asa ai tecut si de pranz. Daca mai simti nevoia de foame pana ajungi acasa poti sa papi un biscuite digestiv, un baton din cereale fara zahar, un mar.. vezi tu. Seara cand ajungi acasa poti papa piept de pui la gratar/fiert/la cuptor + o salata sau peste,oua,branzeturi dar sa fie inainte cu 3-4 ore sa te culci in asa fel sa nu adormi cu burta plina. Cam asta ar fi.. si sa nu uitam si de SPORT. Eu il consider factorul ce ajuta cel mai mult intr-o dieta. Incepe cu 10-15 minute de sport de 3 ori pe saptamana( sarit coarda, exercitii pilates, tae-bo, zumba( gasesti aici o gramada de filmulete cu care de poti antrena acasa) sau daca ai bicileta statica,eliptica, stepper , toate sunt de ajutor. In timp mai cresti intensitatea si durata sportului si ai sa vezi ca rezultatele nu vor intarzia sa apara.
Mult succes !:)

Ms mult de sfaturi. o sa tin cont de ele si sper sa dea roade, desi nu prea am timp sa fac sport acasa. Mai mult il practic l orele de sport. Acasa desi am timp imi gasesc mereu alt ceva de facut:D

mary94 30 nov 2010 08:19:55

Re: Jurnalul Mariei
 
Sa va spun ce am mancat eu ieri:D
Dimineata: un sandwich cu sunca
Pranz: 3-4 bucati peste pane:D cu branza
Gustare: un baton cereale fitness
Seara: 1 pulpa de pui la cuptor (17:30)
atat...si am baut multa apa, mai ales seara

Anorien 01 dec 2010 08:31:47

Re: Jurnalul Mariei
 
Pestele e foarte bine venit si la fel si pulpita la cuptor si fibrele din baton. Pe langa pulpita poti alatura si ceva garnitura usor calorica, gen o rosie, un castravete, sau o salatica. Si cred ca ai sarit peste gustarea 2, unde poti incerca un fruct, sau o salata, fiindca nu ai deloc legume sau fructe in meniul de ieri.

Bafta si nu te descuraja, esti tanara si treci si prin diverse schimbari hormonale la 16 ani care iti afecteaza greutatea. Te pup >:D<

mary94 01 dec 2010 16:18:26

Re: Jurnalul Mariei
 
Merci mult de sfaturi. Am sarit peste gustarea 2 pt ca nu prea imi era foame si am iesit mai devreme de l liceu, deobicei ies pe l 20. Deci in principiu o sa mananc cina p l ora20:30-21:00 :D. Sper sa dea roade, inca nu m-am cantarit:D. Azi chiar a facut putina miscare, am jucat volei vreo 2 ore si jumatate, iar ieri am facut cam 40min de taebo (youtube:D)
Sper sa reusesc macar 5 kg pana la craciun :D

Cassy 01 dec 2010 23:38:57

Re: Jurnalul Mariei
 
Citat:

Anterior postat de mary94 (Post 423284)
Merci mult de sfaturi. Am sarit peste gustarea 2 pt ca nu prea imi era foame si am iesit mai devreme de l liceu, deobicei ies pe l 20. Deci in principiu o sa mananc cina p l ora20:30-21:00 :D. Sper sa dea roade, inca nu m-am cantarit:D. Azi chiar a facut putina miscare, am jucat volei vreo 2 ore si jumatate, iar ieri am facut cam 40min de taebo (youtube:D)
Sper sa reusesc macar 5 kg pana la craciun :D

Hmm..
Bravo pentru miscare !:) 5 kg pe luna e multicel.. dar 3-4 cred ca poti da daca te tii de treaba:) bafta:-*

mary94 02 dec 2010 10:47:41

Re: Jurnalul Mariei
 
Citat:

Anterior postat de Cassy (Post 423762)
Hmm..
Bravo pentru miscare !:) 5 kg pe luna e multicel.. dar 3-4 cred ca poti da daca te tii de treaba:) bafta:-*

Miscare imi place sa fac mult dar important este sa am si timp:D. Sunt fericita ca am reusit sa scap de 1 kg:x:)>-<:-P


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:45:43.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO