forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul meu (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-meu-1094.html)

loryana 29 aug 2009 18:37:25

Jurnalul meu
 
M-am decis sa-mi fac si eu jurnal.Vorba e ca sunt tinara...cu totul tinara,am doar 18 ani si chiar de-i asa deja ma lupt cu kilogramele in plus.Sunt o lenesa neintrecuta si am o putere de vointa foarte slaba:"> deasta permanent amin inceperea dietei si nici de cum nu pot sa-mi scol funduletul de pe scaun si sa fac ceva miscare[*coarda*].Ma enervez singura pe mine,dar pina la urma nu ajung la un numitor comun cu ispita.:-s Vreau sa dau jos 3 kilograme,caci 2 ani in urma cintaream 47 de kilograme si aratam minunat.Am inteles ca as putea sa scap sanatos de ele timp de o luna si jumatate.
Dar pe de o parte nici nustiu ce sa cred,caci toata vara m-am alimentat aproape numai ku fructe ,legume si produse de panificatie.Si totusi timp de 3 luni am slabit numai jumatate de kilogram.
Am decis sa nu mai maninc carne,caci stomacul meu nu e in stare s-o fermenteze.Deasemenea m-am refuzat de la salamuri fierte si afumate,de la fast-food si alcool.Din cind in cind imi permit ceva dulce...am indragit sucurile si totusi sunt idealista si vreau tare sa fiu frumoasa.

isza 30 aug 2009 00:13:47

Re: Jurnalul meu
 
Citat:

Anterior postat de loryana (Post 23052)
M-am decis sa-mi fac si eu jurnal.Vorba e ca sunt tinara...cu totul tinara,am doar 18 ani si chiar de-i asa deja ma lupt cu kilogramele in plus.Sunt o lenesa neintrecuta si am o putere de vointa foarte slaba:"> deasta permanent amin inceperea dietei si nici de cum nu pot sa-mi scol funduletul de pe scaun si sa fac ceva miscare[*coarda*].Ma enervez singura pe mine,dar pina la urma nu ajung la un numitor comun cu ispita.:-s Vreau sa dau jos 3 kilograme,caci 2 ani in urma cintaream 47 de kilograme si aratam minunat.Am inteles ca as putea sa scap sanatos de ele timp de o luna si jumatate.
Dar pe de o parte nici nustiu ce sa cred,caci toata vara m-am alimentat aproape numai ku fructe ,legume si produse de panificatie.Si totusi timp de 3 luni am slabit numai jumatate de kilogram.
Am decis sa nu mai maninc carne,caci stomacul meu nu e in stare s-o fermenteze.Deasemenea m-am refuzat de la salamuri fierte si afumate,de la fast-food si alcool.Din cind in cind imi permit ceva dulce...am indragit sucurile si totusi sunt idealista si vreau tare sa fiu frumoasa.

bun venit mai intai....mie mi se pare k greutatea ta e ideala pentru inaltimea ta...acum nush c s zic ,poate k o anumita parte a corpului iti displace,gen abdomen,aripioare sau picioare....si pentru partea asta poti face exercitii fizice...3 kg se duc cat ai zice peste...important e sa te mentii dupa aceea....eu ti-as recomanda dieta hipocalorica cu sport....in mod clar vei avea rezultate :-*

Extasssy 30 aug 2009 09:04:43

Re: Jurnalul meu
 
Citat:

Anterior postat de loryana (Post 23052)
M-am decis sa-mi fac si eu jurnal.Vorba e ca sunt tinara...cu totul tinara,am doar 18 ani si chiar de-i asa deja ma lupt cu kilogramele in plus.Sunt o lenesa neintrecuta si am o putere de vointa foarte slaba:"> deasta permanent amin inceperea dietei si nici de cum nu pot sa-mi scol funduletul de pe scaun si sa fac ceva miscare[*coarda*].Ma enervez singura pe mine,dar pina la urma nu ajung la un numitor comun cu ispita.:-s Vreau sa dau jos 3 kilograme,caci 2 ani in urma cintaream 47 de kilograme si aratam minunat.Am inteles ca as putea sa scap sanatos de ele timp de o luna si jumatate.
Dar pe de o parte nici nustiu ce sa cred,caci toata vara m-am alimentat aproape numai ku fructe ,legume si produse de panificatie.Si totusi timp de 3 luni am slabit numai jumatate de kilogram.
Am decis sa nu mai maninc carne,caci stomacul meu nu e in stare s-o fermenteze.Deasemenea m-am refuzat de la salamuri fierte si afumate,de la fast-food si alcool.Din cind in cind imi permit ceva dulce...am indragit sucurile si totusi sunt idealista si vreau tare sa fiu frumoasa.

Buna loryana,

Bine ai venit printre noi... Foarte bine ai facut ca te-ai gandit sa te inscri pe acest forum, si sa-ti faci jurnal. Noi aici suntem o familie mare si unita si de fiecare data ne-am ajutat una pe alta cum am putut si stiut mai bine...

Timpul pe care ti l-ai acordat pentru pierderea celor 3 kg este unul realist, totusi trebuie sa iei in calcul ca fiind ultimile kg pana la greutatea ideala, acestea se vor incapatana si vor pleca un picutz mai greu. Cred eu totusi ca in 1-2 luni vei vedea rezultate si deja vei incepe sa te simti mai bine in pielea ta.

Cum spunea si isza, cel mai bine cred ca este sa incepi un regim alimentar hipocaloric de 1000-1200 kcal/zi combinat cu cel putin 30 min de sport zilnic (aici ai de unde alege, si daca esti in pana de inspiratie gasesti o multime de subiecte pe tema asta prin forum, iar incetul cu incetul lenea o sa treca... Crede-ma ca stiu cum e cu lenea... daca as fi putut sa-mi pun fundul in masina si ca sa ma duc pana la paine, ar fi fost perfect... asta inainte de a incepe sa actualul regim alimentar, iar acum... merg ce merg cu autobuzul si cu o statie sau 2 inainte de locul unde trebuie sa ajung cobor, pentru a merge pe jos... :D)...

Desemenea, inainte sa zici ca 1000-1200 kcal/zi sunt multe, te tog sa citesti cat poti de multe in forumul asta... Mai ales... sa te uiti peste meniul Mishutzei care papa pana la 2000 kcal/zi si continua sa slabeasca... Sau a altor fete printre care ma numar si eu (in cazul meu meniul zilnic variaza intre 900 - 1500 kcal/zi si slabesc cam 2-3 kg pe luna).

O alta sugestie ar fi sa incerci totusi sa mananci daca nu zilnic macar odata la cateva zile putina carne... In cantitati mici, dar sa mananci pentru a beneficia de proteinele si uleiurile foarte sanatoase ce le contine... Daca nu te poti obisnui cu carnea de vita, porc, oaie, pui etc... Incearca pestele... Este foarte sanatos si recomandat in preventia bolilor cardiace...

A... si ultima mentiune... Fructele pe care le-ai mancat in timpul verii au fost binevenite... totusi produsele de panificatie contin fie prea multi carbohidrati fie prea multe grasimi, asa ca cel mai bine renunti la acestea...
Daca esti in pana de idei in ceea ce priveste ce ai putea manca... Iata locul cel mai potrivit de a vedea cam ce mancam noi... si poti de aici sa furi cate idei vrei: Meniurile Noastre

Multa bafta si iti tin pumnii!

loryana 31 aug 2009 13:40:44

Re: Jurnalul meu
 
Merci mult fetelor.Chiar apreciez interesul vostru pentru fiecare "slabuta" in parte.Sunteti super,pe cuvintul meu.Stiu ca pare ca ma cam grabesc cu slabitul,adica ar fi prea mult 3 kilograme.Si totusi nu ma refuz de la ideea asta.O sa incep intradevar sa fac sport.Cred ca primul pas ar fi ceva fitness acasa.Mai vedem apoi.:):):):):)

Slabuta 31 aug 2009 13:45:45

Re: Jurnalul meu
 
Citat:

Anterior postat de loryana (Post 23052)
M-am decis sa-mi fac si eu jurnal.Vorba e ca sunt tinara...cu totul tinara,am doar 18 ani si chiar de-i asa deja ma lupt cu kilogramele in plus.Sunt o lenesa neintrecuta si am o putere de vointa foarte slaba:"> deasta permanent amin inceperea dietei si nici de cum nu pot sa-mi scol funduletul de pe scaun si sa fac ceva miscare[*coarda*].Ma enervez singura pe mine,dar pina la urma nu ajung la un numitor comun cu ispita.:-s Vreau sa dau jos 3 kilograme,caci 2 ani in urma cintaream 47 de kilograme si aratam minunat.Am inteles ca as putea sa scap sanatos de ele timp de o luna si jumatate.
Dar pe de o parte nici nustiu ce sa cred,caci toata vara m-am alimentat aproape numai ku fructe ,legume si produse de panificatie.Si totusi timp de 3 luni am slabit numai jumatate de kilogram.
Am decis sa nu mai maninc carne,caci stomacul meu nu e in stare s-o fermenteze.Deasemenea m-am refuzat de la salamuri fierte si afumate,de la fast-food si alcool.Din cind in cind imi permit ceva dulce...am indragit sucurile si totusi sunt idealista si vreau tare sa fiu frumoasa.

Buna Loryana si bine ai venit printre slabute si viitoare slabute :)

Si eu de timpuriu am inceput lupta cu kg, mai exact la 15 ani :"> si imi pare rau ca nu am stat cuminte si nu am asteptat un pic ca sa mai prind la minte si sa nu incerc dietele alea prostesti. :(

Lenea nu este compatbila cu acest cuvant "slabit" :( asa ca trebuie sa iti ridici funduletul de pe scaun si sa faci miscraica, ori, aerobic, dans, exercitii simple dar ceva trebuie sa faci, altfel, nu cred ca vrei sa ajungi mai incolo si cu celulita, este inevitabil cu un stil de viata sedentar ;)

Pai, aici e buba, nu trebuie sa papi produse de panifictaie ;)
Si mezelurile, si fast-food-ul sunt pe lista neagra ;)

Hai ca nu este foarte greu, cu un pic de vointa si cu multa dorinta vei reusi :)

Slabuta 15 sep 2009 11:12:44

Re: Jurnalul meu
 
Loryana cum merge lupta cu kg? :D

Daphne 15 sep 2009 11:51:01

Re: Jurnalul meu
 
Tu nu poti sa mananci carne? Ai vreo reactie " alergica" ?

mika_me 15 sep 2009 12:59:18

Re: Jurnalul meu
 
Buna lori..in primul rand bien ai venit printre noi..fac urarile mai tarzior, dar asta e:D..ma scuzi pentru:D..in al2lea rand, cum zicea si isza, 50 d ekilograme mi s epare ok pentru inaltimea ta, dar nu te condamna nimeni, tu stii cel mai bine care ti-e greutatea ideala:)...
m abucur sa vad ca te preocupa aspectul si pe mine, tot cam de pe la varsta asta au inceput sa ma preocupe chestiunile legate de slabit, dar n-am facut nimic concret, pentru ca adoptam cele mai nepotrivite atitudini si diete..abia acum m-am mai luminat si eu la minte si vad ca rezultatee au inceput sa apara..bafta la slabit;)


Ora este GMT +2. Ora este acum 20:46:32.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO