forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/jurnalul-unei-slabute-inghitita-obeza-carmenka-3329.html)

carmenka 01 apr 2010 01:11:14

Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Daca e adevarat ca in interiorul unei femei grase traieste o slabuta care abia asteapta sa fie descoperita, atunci slabuta mea si-a pierdut orice speranta. Fac 41 de ani anul acesta si slabuta nu a mai vazut lumina soarelui de pe la 25 de ani.
Am fost un copil gras, o adolescenta normoponderala (crescutul in inaltime sa traiasca), o tanara normoponderala, subponderala (probabil anorexica vreun an), supraponderala, obeza. La 29 de ani aveam 84 kg, la 31 de ani aveam 92. Suta de kile nu mai stiu exact cand am batut-o, candva imediat dupa, poate la 34, poate la 35. Nu m-am oprit la 100 kg, desi socul kintalului a fost mare. M-am oprit, insa, slava Domnului la obezitatea de grad I. Dusa la pragul ei de sus. In vara trecuta eram oribila, un munte cu spate si umeri rotunjiti de osanza, cu picioare grase si plina de celulita si maini imense.
Am inceput un fel de schimbare a stilului alimentar: am rarit dulciurile, pe care le mancam zilnic, am inputinat painea, am mancat cu program, fara sa sar mese si apoi sa ma supraalimentez. Am reusit sa slabesc pana la 103.5, greutate atinsa acum cateva zile, pe 25 martie. Intre timp, am mancat iar aiurea, mese bogate noaptea, imediat inainte de culcare, calorii ascunse, dulciuri si am ajuns la 105 kg azi dimineata.
Va scriu acum din disperare. Daca va spun meniul meu de azi veti intelege de unde vine disperarea
Dimineata-nu am mancat nimic
Pranzul- l-am luat la ora 15.45- o supa de pui cu legume
Seara- am mancat o jumatate de piept pui fiert
Apoi am plecat la cumparaturi de Paste si am venit acasa la ora 22.00 cu o foame maxima in cap. Am mancat un sfert de cozonac cald (avea 750 de grame, cumparat de la Carrefour; cozonac teoretic cu rahat, practic, aproape simplu). Am baut un pahar mare cu suc portocale Granini. Am mancat apoi o punga cu rondele de paine coapte de la Chio. Apoi 2 felii subtiri dar mari de sunca Praga si 2 subtiti muschi tiganesc, o rosie mica, un cub de branza si...am incheiat tragic cu un iepuras de ciocolata de la Milka din care am mancat 100 grame. Probabil peste 2000 de calorii din care 1500 mancate toate odata, la 11 noaptea. Ma simt...groaznic, mai ales ca vine Pastele si pot sa ma intorc iar la 114 daca o tin tot asa.

ianna 01 apr 2010 03:51:54

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
ai ai aiii

in primul rand Bine ai venit printre noi

in al doilea rand ... Hey ! revino pe pamant ! Pai tu nu mananci nimic peste zi ! cand tocmai atunci ai putea consuma caloriile si nu ajung sa se depuna ... si papi seara cand tocmai NU AR TREBUI ...daca vrei sa slabesti, normal !

in primul rand trebuie sa lucrezi la motivatie... ca vad ca te-a cam parasit. Spune-ne si noua cel putin 5 motive pentru care vrei sa slabesti ... si incearca sa ti le intiparesti in minte si cand vrezi un cozonac sau o ciocolata spune-le tare! sa te auzi...eu foloseam tactica vorbitului cu dulciurile:))..stiu ca suna aiurea dar a mers ..ceva de genul " Hehe ce bine arati ... si ce gustoasa...yammm...dar daca pun mana pe tine ... platesc la avion cat 2 bilete (ps: vor sa puna astia regula la avioane peste o anumita greutate sa platesti in plus sau cat 2 bilete daca esti obez)...si apoi... cum ii arat eu baiatului meu cum e sa fie o femeie frumoasa...etc" si uite asa nu mai mancam dulcele respectiv:))

apoi motiveaza-te pe langa frigider...adica... fie pui o foaie cu dieta ta, fie o poza cand aratai mai slabuta... fie ceva citate...fie o poza din revista cu vre-un fotomodel...ceva ce sa te motiveze sa deschizi frigiderul doar pentru mancarea sanatoasa. Eu aveam 2 foi ...una cu dieta si alta cu kilogramele stabilite pe luna...imi pusesem target pe fiecare luna...si imi notam kg si cm pierduti la luna... a mers extraordinar!

stabileste un plan de bataie...
incepe o luna sau doua ...sau pana stagnezi cu "renuntarile"... nu tu paine ...nu tu sucuri, dulciuri, grasimi,prajeli, ulei, zahar si cu "permisiunile"...cat mai multe legume, salate, gratare, peste slab

stabileste un plan de lupta
incepe miscarea usoara ...de genul mers afara in plimbare cca 1 ora sau in pas vioi (nu alergare) seara ..inainte de culcare... face bine si la inimioara si la circulatie;)..usor usor ... dupa ce ajungi pe la 90 kg sau mai devreme...dupa cum iti place si simti ca poti...treci la mers vioi amestecat cu miscari diferite...piciorul ridicat mai sus ... sau lateral ...sau mers vioi marunt...cand pe varfuri...cand pe calcaie ... cand miscand bratele...cand tinandu-le la spate...

Succes

carmenka 01 apr 2010 10:30:18

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 135214)
ai ai aiii

in primul rand Bine ai venit printre noi

in al doilea rand ... Hey ! revino pe pamant ! Pai tu nu mananci nimic peste zi ! cand tocmai atunci ai putea consuma caloriile si nu ajung sa se depuna ... si papi seara cand tocmai NU AR TREBUI ...daca vrei sa slabesti, normal !

in primul rand trebuie sa lucrezi la motivatie... ca vad ca te-a cam parasit. Spune-ne si noua cel putin 5 motive pentru care vrei sa slabesti ... si incearca sa ti le intiparesti in minte si cand vrezi un cozonac sau o ciocolata spune-le tare! sa te auzi...eu foloseam tactica vorbitului cu dulciurile:))..stiu ca suna aiurea dar a mers ..ceva de genul " Hehe ce bine arati ... si ce gustoasa...yammm...dar daca pun mana pe tine ... platesc la avion cat 2 bilete (ps: vor sa puna astia regula la avioane peste o anumita greutate sa platesti in plus sau cat 2 bilete daca esti obez)...si apoi... cum ii arat eu baiatului meu cum e sa fie o femeie frumoasa...etc" si uite asa nu mai mancam dulcele respectiv:))

apoi motiveaza-te pe langa frigider...adica... fie pui o foaie cu dieta ta, fie o poza cand aratai mai slabuta... fie ceva citate...fie o poza din revista cu vre-un fotomodel...ceva ce sa te motiveze sa deschizi frigiderul doar pentru mancarea sanatoasa. Eu aveam 2 foi ...una cu dieta si alta cu kilogramele stabilite pe luna...imi pusesem target pe fiecare luna...si imi notam kg si cm pierduti la luna... a mers extraordinar!

stabileste un plan de bataie...
incepe o luna sau doua ...sau pana stagnezi cu "renuntarile"... nu tu paine ...nu tu sucuri, dulciuri, grasimi,prajeli, ulei, zahar si cu "permisiunile"...cat mai multe legume, salate, gratare, peste slab

stabileste un plan de lupta
incepe miscarea usoara ...de genul mers afara in plimbare cca 1 ora sau in pas vioi (nu alergare) seara ..inainte de culcare... face bine si la inimioara si la circulatie;)..usor usor ... dupa ce ajungi pe la 90 kg sau mai devreme...dupa cum iti place si simti ca poti...treci la mers vioi amestecat cu miscari diferite...piciorul ridicat mai sus ... sau lateral ...sau mers vioi marunt...cand pe varfuri...cand pe calcaie ... cand miscand bratele...cand tinandu-le la spate...

Succes

Multumesc de primire, ianna.
Pai am jumatate de an aproape de cand mi-am schimbat vechile obiceiuri culinare. Pana acum am fost cuminte, mancand mese fixe si nimic dupa ora 19.00 (am avut maxim 3 abateri mici in toata perioada asta). Doar de cateva zile am luat-o efectiv razna, pe aratura si am scos de la naftalina toate obiceiurile mele vechi si rele care m-au ingrasat. Nemancat ziua, mancat numai seara tarziu, de toate, inclusiv dulciuri.

5 motive pentru care vreau sa slabesc:
- sa nu mai fiu identificata drept ”doamna aia grasa”;
- sa nu mai fiu compatimita de prietenii si rudele care ma stiau normoponderala;
- sa fiu din nou considerata frumoasa (eram candva);
- sa pot aparea la televizor fara sa fiu stresata ca imi va adauga video-ul inca 5 kile peste toate kilele mele excedentare ;
- sa nu ma mai simt ridicola in momente in care ar trebui sa ma bucur mai mult de viata (plimbari, plaja, dans, drumetii, sex...);

La dulciuri am renuntat aproape total, le consum doar ocazional (in 6 luni am mancat dulciuri de doar 6 ori: la o receptie, la o zi de nastere, la o nunta, la Craciun, la Florii si ieri). Paine mananc intr-o zi o felie, in alta 2, in alta deloc, in alta 9 felii. Nu-s constanta deloc, iar de cand am lasat dulciurile painea ma saboteaza. Am zis c-o las total, dar nu pot manca orice fara paine...de ex. zacusca si uneori simt nevoia de paine. Orez nu am mancat decat de 2 ori in 6 luni, cartofi tot asa, de 2 ori, paste la fel. M-am mai scapat insa cu ceva pufuleti, mamaliga, stixuri.
Sucuri chiar nu beau de fel. Granini asta a fost atipic (am luat pt Paste, pt musafiri si mi-am bagat botul). Prajeli nu mananc de ani de zile decat rar cate un snitel sau peste prajit (ceva gen 3-4 ori pe an), in rest gatesc dietetic, inabusit, la cuptor, fiert, gratar. Grasimi imi mai procuram nedorit din preparate pe care le mai mancam dimineata (sunca de Praga, ciolan presat, crenvursti, branza telemea sau feta), dar cu moderatie consumate, nu m-au impiedicat sa mai slabesc.

Ei, planul de miscare imi lipseste. Urasc sportul. Mersul pe jos mi-ar placea, dar cu o companie, nu singura. La fel sala/aerobicul/joggingul. Singura ma delas ff repede. Am si o bicicleta acasa, dar mai mult e umeras decat obiect de intretinere a formei fizice.:D

shahla 01 apr 2010 12:27:49

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Buna Carmenka !
Bine ai venit in grup >:D<! Toate cele de pe aici avem problema cu motivatia , dar nu ne lasam . Atat timp cat constientizezi ca nu-i bine drumul pe care ai apucat incetul cu incetul te vei lasa de toate apucaturile . Si eu zic la fel toata ziua sunt cuminte seara mai scap in ceva nu neaparat nepermis dar dupa 19 hai 20 nu mai avem voie sa mancam fie ele din lista de permise . Eu m-am apucat de dieta in cateva randuri si dupa 5-7 kg date jos o lasam balta . Acest site si performantele fetelor de varsta noastra m-au motivat sa nu ma las . Teoretic am inceput dieta pe la jumatatea lui Ianuarie 2010 . De fapt atunci am descoperit site-ul acesta cand cautam un calc de calorii . Si am inceput sa notez. Trebuie sa iti spun ca in general mie nu imi place sa sar peste micul dejun . Si calculand eu asa zi de zi am observat ca desi in mintea mea era ca nu infulecam sa adunau calorii nu gluma . #:-s. Acum dupa 2 luni si 1/2 de cand notez si constientizez ce bag in gura am dat jos 4 kgrame si sunt foarte mandra de mine , m-am cantarit azi . IMPORTANT este ca vrei si daca dai de greu poti sa ne spui si incercam virtual sa iti ridicam moralul . Te pup si ai grija de tine >:D<!

ianna 01 apr 2010 15:39:09

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 135498)
Ei, planul de miscare imi lipseste. Urasc sportul. Mersul pe jos mi-ar placea, dar cu o companie, nu singura. La fel sala/aerobicul/joggingul. Singura ma delas ff repede. Am si o bicicleta acasa, dar mai mult e umeras decat obiect de intretinere a formei fizice.:D


Eu traiesc foarte bine fara paine si am gasit inlocuitor foarte gustos...gogosarul sau ardeiul gras galben sau rosu... e foarte gustos pana si icrele pe ardei sau zacusca sau branza :D

Cu miscarea ...si eu am fost mai reticenta la inceput ...si parca singura nu era fun...dar am foslosit mp3 playerul si am plecat la drum...gandindu-ma ca daca fac singura dupa aia cei din jur or sa fie surprinsi placut de rezultatele mele .... asa daca mai luam pe cineva "nu mai era secret" dieta mea cu sportul...:D

Tot vis a vis de miscare in casa ...oricand prindeam momentul cu chef ...in loc sa stau pe canapea sa ma tolanesc la tv...stateam in picioare si mergeam pe loc cu diverse miscari..urmarind stirile sau filmul... La fel si la gatit....deci oricand imi venea un pic de chef sau un gand mai puternic ca "auoleu ce grasa sunt"... gaseam sa fac ceva miscare...orice...pana si mimatul asezatului pe scaun de 10-20 ori pe zi...ajuta;)

Aida35 01 apr 2010 17:07:26

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
carmenka bine ai venit printre noi!
Uite ca si noi ne-am strans aici tocmai ca avem nevoie de ajutor si sustinere. Totul e sa nu te lasi , chiar daca o iei pur si simplu razna o data nu e capatul pamantului .
Citeste in jurnale , o sa vezi ce ti se potriveste si apoi poti incepe sa pui in practica.
Mult succes![*130*]

Justinne 02 apr 2010 11:00:48

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Bine ai venit!

Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 135498)

5 motive pentru care vreau sa slabesc:
- sa nu mai fiu identificata drept ”doamna aia grasa”;
- sa nu mai fiu compatimita de prietenii si rudele care ma stiau normoponderala;
- sa fiu din nou considerata frumoasa (eram candva);
- sa pot aparea la televizor fara sa fiu stresata ca imi va adauga video-ul inca 5 kile peste toate kilele mele excedentare ;
- sa nu ma mai simt ridicola in momente in care ar trebui sa ma bucur mai mult de viata (plimbari, plaja, dans, drumetii, sex...);

Ce frumos le-ai enumerat >:D<

Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 135498)
Ei, planul de miscare imi lipseste. Urasc sportul. Mersul pe jos mi-ar placea, dar cu o companie, nu singura. La fel sala/aerobicul/joggingul. Singura ma delas ff repede. Am si o bicicleta acasa, dar mai mult e umeras decat obiect de intretinere a formei fizice.:D

Si eu uram sportul la inceput, cred ca este o chestiune de obisnuinta pana la urma. Nu ai facut sport atata timp, e greu sa iti impui ca de azi faci sport. Insa daca reusesti sa faci, pentru inceput, un sfert de ora la doua zile sa zicem, tot se va simti. Apoi maresti intervalul de timp, apoi zilele si asa te obisnuiesti. Nu din prima, ca ti se va parea ingrozitor si o vei lasa balta.
Dar dupa un sfert de ora de sport, sa vezi ce fain te simti cand iti simti sangele alergand in tot corpul... Eu numai de asta fac sport si asta ma si motiveaza... senzatia aia de bine de la sfarsit...:))

carmenka 02 apr 2010 22:53:47

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de shahla (Post 135659)
Buna Carmenka !
Bine ai venit in grup >:D<! Toate cele de pe aici avem problema cu motivatia , dar nu ne lasam .
IMPORTANT este ca vrei si daca dai de greu poti sa ne spui si incercam virtual sa iti ridicam moralul . Te pup si ai grija de tine >:D<!

Multumesc de primire si sprijin, shahla si felicitari pentru kilogramele pierdute deja de tine! Exemplul tau e o dovada ca se poate si sper sa am si eu, in scurt timp cu ce ma lauda. Azi insa am mancat iar prostii, in speta cozonac si un ou ochi. Dar dupa ce trec zilele astea, sper sa mananc doar mancare mai dietetica si sa uit de dulciuri.

Citat:

Anterior postat de Justinne (Post 136555)
Bine ai venit!
Si eu uram sportul la inceput, cred ca este o chestiune de obisnuinta pana la urma. Nu ai facut sport atata timp, e greu sa iti impui ca de azi faci sport. Insa daca reusesti sa faci, pentru inceput, un sfert de ora la doua zile sa zicem, tot se va simti. Apoi maresti intervalul de timp, apoi zilele si asa te obisnuiesti. Nu din prima, ca ti se va parea ingrozitor si o vei lasa balta.

Bine te-am gasit, Justinne. Ma bucur sa gasesc o comunitate unita aici. Sper sa ne ajutam reciproc. Ideea ta legata de sport e f buna. Incep usor, ca sa nu fie corvoada, crescand apoi treptat. O sa vad daca simt vreo stare de bine si eu. In general imi place ideea de sport in aer liber, dar nu am cu cine, cu ce, unde.

Citat:

Anterior postat de ianna (Post 135857)
Eu traiesc foarte bine fara paine si am gasit inlocuitor foarte gustos...gogosarul sau ardeiul gras galben sau rosu... e foarte gustos pana si icrele pe ardei sau zacusca sau branza :D

Tot vis a vis de miscare in casa ...oricand prindeam momentul cu chef ...in loc sa stau pe canapea sa ma tolanesc la tv...stateam in picioare si mergeam pe loc cu diverse miscari..urmarind stirile sau filmul... La fel si la gatit....deci oricand imi venea un pic de chef sau un gand mai puternic ca "auoleu ce grasa sunt"... gaseam sa fac ceva miscare...orice...pana si mimatul asezatului pe scaun de 10-20 ori pe zi...ajuta;)

Ianna, esti o femeie puternica din ce-mi povestesti. Ma tem ca eu sunt mai slaba. Afara la alergat singura nu m-as putea duce, pentru motive care unei femei puternice i se pot parea nimicuri: ca m-as simti ridicola, ca se iau cainii dupa mine, ca se leaga lumea de mine, ca se mira lumea ”uite-o si pe grasa aia alergand”...Oricat de mult mi-ar placea, stiu ca nu o s-o pot face. Nu pot trece intr-o clipita peste pragurile mele psihologice. Dar treaba cealalta, cu mimatul asezatului, cu mersul pe loc si alte miscari o s-o fac. Eu sunt extrem de sedentara. Acasa stau tolanita-n pat la TV sau la calculator si nu ma misc decat pentru curatenie, gatit si nevoi. Afara merg cu masina personala sau taxi. Pe jos doar prin hypermarketuri sau rar la plimbare prin parc.

mvthebest 02 apr 2010 22:59:16

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
>:D<>:D<>:D<
Mult notoc in lupta cu kg
>:D<>:D<>:D<

Sand 02 apr 2010 23:08:44

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 135498)
5 motive pentru care vreau sa slabesc:
- sa nu mai fiu identificata drept ”doamna aia grasa”;
- sa nu mai fiu compatimita de prietenii si rudele care ma stiau normoponderala;
- sa fiu din nou considerata frumoasa (eram candva);
- sa pot aparea la televizor fara sa fiu stresata ca imi va adauga video-ul inca 5 kile peste toate kilele mele excedentare ;
- sa nu ma mai simt ridicola in momente in care ar trebui sa ma bucur mai mult de viata (plimbari, plaja, dans, drumetii, sex...);

E interesant ca aproape toate motivatiile sunt legate de parerea celor din jur despre tine. E de meditat la asta....>:D<Numai bine si ai grija de tine!

carmenka 03 apr 2010 01:02:17

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 136863)
>:D<>:D<>:D<
Mult notoc in lupta cu kg
>:D<>:D<>:D<

Multumesc mvthebest, esti o draguta. O sa incerc sa le dobor pe rand sa ajung sa arat ca fata aia in costum de baie.

Citat:

Anterior postat de Sand (Post 136871)
E interesant ca aproape toate motivatiile sunt legate de parerea celor din jur despre tine. E de meditat la asta....>:D<Numai bine si ai grija de tine!

Sand, desi pare ca imi pasa prea mult de ce zic altii, sa stii ca, de fapt, tot despre mine e vorba: despre self-esteem. Finalmente, de mine imi pasa.
Parerea celorlalti despre noi ne poate influenta dramatic respectul de sine, increderea in fortele proprii...Tot ceea ce simtim, gandim, facem in fiecare zi este legat de cei din jurul nostru. Nu putem trai doar cu parerea noastra buna despre noi (in caz ca am avea-o, dar nu-i cazul la mine!), ea trebuie validata de ceilalti. Macar din cand in cand.:)

Sand 03 apr 2010 02:15:42

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 136883)
Nu putem trai doar cu parerea noastra buna despre noi (in caz ca am avea-o, dar nu-i cazul la mine!), ea trebuie validata de ceilalti. Macar din cand in cand.:)

Te vor valida atunci cand te vei valida tu pe tine mai intai. Daca de maine iesi in societate, aranjata la marele fix, cu haine colorate si asortate, cu parul in vand matasos curat si frumos pieptanat, cu atentie la detalii in haine si gesturi (nu mai zic de vorbe), machiaj discret si atentie pentru cei din jur (atunci cand comunici cu ei)...lumea o sa te perceapa altfel.

E un fel de "iubeste-te pe tine insuti" si vei straluci din magnetism. Oamenii cu magnetism atrag chestii pozitive, situatii pozitive, oameni potriviti pentru ei.

Oamenii vor sa fie in compania celor cu magnetism, care se simt fericiti si impliniti cu fiinta lor proprie, oameni relaxati, oameni prietenosi si care emana caldura in jur.

Nu vrea nimeni sa stea in jurul unui om caruia "ii ploua mereu in ganduri', unde e ceata mereu, care e mereu preocupat de altceva cand ti se adreseaza si care iti da mereu senzatia ca se scuza in fata ta pentru ca exista pe pamant in forma x sau y a corpului/ambalajului din perioada aia a existentei lui din momentul respectiv.

Sarbatori fericite si "hai la lupta cea mare"!>:D<

carmenka 03 apr 2010 12:32:15

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 136884)
Te vor valida atunci cand te vei valida tu pe tine mai intai.

De asta ma aflu aici: ca sa ma validez.
Sand, tu ai mare dreptate in ce spui. Doar ca lucrurile se nuanteaza cand vine vorba de fiecare individ in parte. Fiecare dintre noi vine cu un background. Cand ai fost fluierata inca din adolescenta, admirata pentru corpul tau, obisnuita cu podiumul si cu hainele turnate, nu o sa te convinga nici Coco Chanel ca esti la fel de frumoasa chiar daca tu ai cu 45 de kilograme mai mult decat ”de obicei”.
Un om bolnav rar se simte si se poarta ca un invingator. Iar obezitatea este o boala.
Cu toate acestea, sunt o persoana sociabila. In societate bravez. Zambesc, sunt autoironica, nu se vede ca ”imi ploua in ganduri” (mi-a placut mult expresia).

Dar nu m-am obisnuit si nu ma voi obisnui niciodata ca statutul de obeza. Nu ma pot impaca cu mine si poate tocmai de aceea am ajuns la greutatea asta. Pentru ca disperarea m-a impins si am incercat toate dietele de o saptamana sau doua, cu infometari si apoi ingrasari si mai si. Am de castigat un razboi cu mine insami si stiu ca pana la urma am sa-l castig. Nu se poate altfel.

Sand 03 apr 2010 15:48:26

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 136970)
Fiecare dintre noi vine cu un background.
Cu toate acestea, sunt o persoana sociabila. In societate bravez.
Dar nu m-am obisnuit si nu ma voi obisnui niciodata ca statutul de obeza. Nu ma pot impaca cu mine si poate tocmai de aceea am ajuns la greutatea asta. Pentru ca disperarea m-a impins si am incercat toate dietele de o saptamana sau doua, cu infometari si apoi ingrasari si mai si. Am de castigat un razboi cu mine insami si stiu ca pana la urma am sa-l castig. Nu se poate altfel.

Sigur, ai dreptate, fiecare isi cara niste bagaje dupa sine. Problema e mult mai in adancime...daca stai sa te gandesti. Uite...spre ex. atunci cand cei din jur te valideaza de mic pentru corpul tau (fluieraturi, priviri admirative etc.) ajungi (in unele cazuri, ca nu in toate) sa te validezi dupa corpul tau in detrimentul mintii (sau al emotiilor, sentimentelor etc.). Depinde de om, depinde de educatia de acasa, depinde de foarte multi factori. Una poate sa deteste fluieraturile si sa i se pare gretoase asa cum sunt si femei pentru care o fluieratura (din partea oricui barbat de pe strada -om de grota sau muncitor pe schela) poate sa insemne maximum de bucurie in viata ei din ziua aia.

Sunt foarte multe nuante,. sunt de acord. Intrebarea e: ce faci cand nu mai ai corpul tau de vis, ce faci cand nu mai ai frumusetea din tinerete, ce faci cand nu mai ai stralucirea din priviri? Te arunci de la etaj, te ascunzi in gaura de sarpe, porti "ochelari mati"?

Tu dai senzatia ca esti/te simti obeza, eu din ce citesc in datele tale personale...nu vad tocmai asa chestiunea. Cred (imi dau cu parerea pe neve) ca la inaltimea ta si cu raportul asta talie/sold arati destul de armonios. O haina potrivita poate sa fac minuni, croiala si culoarea, textura si imprimeul sunt decisive in impresia artistica per total. Poti sa arati mai slaba cu pana la 10 Kg. daca stii ce sa faci cu hainele. E o intreaga arta treaba asta, gasesti detalii si informatii pe internet...cand ai vreme, totul e sa sapi un pic.

Normal ca nu poti sa te impaci cu noul ambalaj...este si dificil, nu te mai recunosti in oglinda. Mie imi zici? :( Dar gandeste-te ca tu nu esti ambalajul ala, tu nu esti gandurile alea, tu nu esti intelectul ala, nu esti nici macar emotionalul ala - esti mai presus de astea, esti un suflet fericit care se zbate sa scape de loviturile gandurilor din jur care ii tot dau in cap (ex: uite ce corp ai, arati ca un mamut, cum erai si cum ai ajuns/nu esti in stare de nimic, nu te duce capul si nu o sa reusesti niciodata sa faci ce ti-ai propus/pe mine nu ma iubeste nimeni asa ca poate chiar nu merit/am ajuns invizibila pentru barbati etc. etc.). Cu cat te pui mai sus pe piedestal - cu atat poti sa cazi mai abrupt si sa te trezesti cu ochiul invinetit.:-o

In viata asta, cel mai mare dusman pe care poate sa-l aiba cineva este el insusi. Gandurile sunt cele care te ridica si care te coboara. In momentul in care reusesti sa gasesti o stare de echilibru intre cele doua extreme...poti sa zici ca esti pe drumul cel bun. Macar poti sa zici ca nu mai esti ca inainte cand nu stiai cum sa o scoti la capat si te tot intrebai haotic ce sa faci, cum sa simti, cum sa nu simti etc. Ajungi la un moment dat sa incepi sa-ti pui intrebarile care trebuiesc puse si nu alea cu care nu merita sa-ti pierzi timpul.

>:D<....(pentru ca meriti!)

carmenka 03 apr 2010 22:05:50

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 137008)
Sigur, ai dreptate, fiecare isi cara niste bagaje dupa sine. Sunt foarte multe nuante,. sunt de acord. Intrebarea e: ce faci cand nu mai ai corpul tau de vis, ce faci cand nu mai ai frumusetea din tinerete, ce faci cand nu mai ai stralucirea din priviri? Te arunci de la etaj, te ascunzi in gaura de sarpe, porti "ochelari mati"?

Tu dai senzatia ca esti/te simti obeza, eu din ce citesc in datele tale personale...nu vad tocmai asa chestiunea. Cred (imi dau cu parerea pe neve) ca la inaltimea ta si cu raportul asta talie/sold arati destul de armonios. O haina potrivita poate sa fac minuni, croiala si culoarea, textura si imprimeul sunt decisive in impresia artistica per total. Poti sa arati mai slaba cu pana la 10 Kg. daca stii ce sa faci cu hainele. E o intreaga arta treaba asta, gasesti detalii si informatii pe internet...cand ai vreme, totul e sa sapi un pic.

Normal ca nu poti sa te impaci cu noul ambalaj...este si dificil, nu te mai recunosti in oglinda. Mie imi zici? :( Dar gandeste-te ca tu nu esti ambalajul ala, tu nu esti gandurile alea, tu nu esti intelectul ala, nu esti nici macar emotionalul ala - esti mai presus de astea, esti un suflet fericit care se zbate sa scape de loviturile gandurilor din jur care ii tot dau in cap (ex: uite ce corp ai, arati ca un mamut, cum erai si cum ai ajuns/nu esti in stare de nimic, nu te duce capul si nu o sa reusesti niciodata sa faci ce ti-ai propus/pe mine nu ma iubeste nimeni asa ca poate chiar nu merit/am ajuns invizibila pentru barbati etc. etc.). Cu cat te pui mai sus pe piedestal - cu atat poti sa cazi mai abrupt si sa te trezesti cu ochiul invinetit.:-o

In viata asta, cel mai mare dusman pe care poate sa-l aiba cineva este el insusi. Gandurile sunt cele care te ridica si care te coboara. In momentul in care reusesti sa gasesti o stare de echilibru intre cele doua extreme...poti sa zici ca esti pe drumul cel bun. Macar poti sa zici ca nu mai esti ca inainte cand nu stiai cum sa o scoti la capat si te tot intrebai haotic ce sa faci, cum sa simti, cum sa nu simti etc. Ajungi la un moment dat sa incepi sa-ti pui intrebarile care trebuiesc puse si nu alea cu care nu merita sa-ti pierzi timpul.

>:D<....(pentru ca meriti!)

Sand, mi-am zis ca si tine, toate lucrurile astea o vreme, dar m-am mintit. Oricat de important e interiorul, pentru tine, ca femeie, va fi mereu important si exteriorul. Realizez ca varsta este un dat si nu ma revolt la trecerea timpului. Dar cand Dumnezeu iti da niste calitati native (ai dreptate, ma ajuta proportiile corpului chiar si acum, cand sunt obeza...inca sunt) si tu iti bati joc de ele si te vinzi, vorba aia, nu pe doi arginti, dar pe o duzina de ciocolate, atunci te revolti. Si realizezi ca-ti lipseste ceva tarie/vointa de ai lasat sa se ajunga aici. Si te uiti in jurul tau si vezi NORMALITATEA si te intrebi de ce naiba daca esti asa desteapta, educata, instruita, spirituala cum te crezi (recunosc, ma cred! :P) de ce nu ai fost atunci in stare sa pastrezi echilibrul?!
Da, imaginea mea exterioară consider că se reflecta in interior si-mi afecteaza viata. Nu ma duc la petreceri decat constransa, pentru ca nu ma pot imbraca asa cum as vrea si cum m-ar reprezenta, ci trebuie sa gasesc tot felul de tertipuri ca sa nu se vada exact cata sunt. Apoi pentru ca transpir si-s acoperita toata nu pot dansa asa cum dansez eu de fapt. Vara sau iarna nu ma duc niciodata la piscina, desi ador piscinele, pentru ca mi-e rusine de cum arat si ma simt mai sub lupa la piscina decat pe o plaja. Vacantele imi sunt altfel si ele: la munte nu pot face trasee, pentru ca-mi dau sufletul dupa cateva randuri de trepte, la mare imi aduc aminte de toate datoriile fata de corpul meu. Si asa mai departe.
Oh si crede-ma, sunt experta in argumente care sa-mi faca suportabila vina de a fi mancat nesabuit de mult. Stiu toate proptelele spirituale de care s-a inconjurat vreodata vreo femeie cu kilograme in plus, ca sa nu se atârne-n ștreang de vreo fundita de la cutia cu bomboane de ciocolata. Dar oricat de evoluata spiritual as fi, cu trupul asta o sa umblu prin viata. Iar trupul meu nu e decat ca dimensiuni un templu pentru spiritul meu.:))

Iti doresc un Paste linistit, Sand si tie si tuturor fetelor !>:D<

ianna 03 apr 2010 22:22:44

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
intre chiftelute pe aragaz si pasca fara aluat in cuptor ...vin sa iti zic un Paste fericit si cat mai multa liniste si lumina in suflet !


PS: nu te mai amari atat...esti deja pe drumul cel bun... constientizezi ca ajunge cat te-ai ingrasat si incerci sa faci ceva in bine...deja ai dat cateva kg... dupa Paste te vei mobiliza iar...ai sa vezi ! si ai sa incepi sa slabesti iar;) Si la fiecare 7 kg pierdute fa-ti un cadou:D...nu haine:)) ca dupa alte 7 kg nu or sa-ti mai vina;)... o pereche de cercei...o bratara... un parfum mai deosebit..etc..stabileste la fiecare 7 kg ce-ti vei lua...poate te va motiva si mai bine:-*

Sand 04 apr 2010 02:09:36

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 137093)
Dar oricat de evoluata spiritual as fi, cu trupul asta o sa umblu prin viata. Iar trupul meu nu e decat ca dimensiuni un templu pentru spiritul meu.:))

:))Asta a fost cea mai misto replica pe care am citi-o pe forumul asta, pe bune! Doar ca acest corp se poate modela, nu e musai sa mori cu el asa.

Lasand gluma la o parte, inteleg ce zici. Am o buna prietena care s-a luptat cu obezitatea de mica. Slabeste si se ingrasa constant cu cate 25-30 de Kg. insa nu a fost niciodata slaba, nici macar "normala"( am pus ghilimele ca pentru fiecare poate sa insemne altceva.:D). Am auzit toate motivatiile posibile... noi ne stim din liceu...deci de peste 20 de ani tot aud scuze si iar scuze si explicatii tot mai abracadabrante. Gagica se scoala noaptea si mananca, deci e caz extrem. Nu mananca niciodata in public, (foarte rar in fata mea desi suntem prietene la catarama). Problema e mai adanca, e clar la cap, e emotionala, e serioasa...ce sa mai, e grav.

Pe forumul asta o sa gasesti tot felul de genuri de tipe/tipi dependenti de mancare intr-un fel sau altul. Mare parte au dependenta emotionala, mananca ca sa suplineasca o lipsa (mai pe scurt: pentru fericire). E de tratat la psihoterapeut problema dar nu pot sa sugerez asa ceva cuiva fiindca nu sunt specialist si nici nu imi permit sa dau cu ghioaga in oameni. Fiecare e sensibil si o vorba mai pe fata il poate atinge dur.

Ce vreau sa zic este ca trebuie lucrat la motivatiile din cauza carora mananci si nu poti sa te abtii. Bine, bine...tii dieta 5 luni si ajungi la silueta de vis, si dupa aia...ce faci? Ca mentalul tot ala e, nu se schimba peste noapte doar ca ti-a scazut popoul. :(

Lupta cea mare de care ziceam, si de care esti pe deplin constienta (din ce scrii) merge in profunzimi. Trebuie sa te educi sa mananci corect, sa faci sport corect, sa gandesti corect, sa te analizezi corect etc. Iarasi..."corect" inseamna pentru fiecare altceva :D...doar ca exista un corect - corect pe bune. Specialistii nutritionisti sau cei in fitness il stiu.

Poti sa sapi pe net, pe acest forum sau sa te duci la un specialist, sa-l consulti si sa iei masuri.

Intorsul gandurilor la ce a fost, de ce te-ai ingrasat, cum de ai mancat atata, de ce nu ai investit din timp intr-o oglinda cat peretele in care sa te vezi cu ochiul penetrant:-/...etc. etc....sunt chestii ce-au fost si pe care nu le mai poti schimba oricat ai vrea. Gata! E momentul pentru actiune!

Pe de alta parte viitorul vazut in culori prea roz poate sa te darame daca nu se petrece intocmai precum l-ai visat. Sunt tipe aici care au la semnatura poze cu gagici tari si dimensiuni de vis. Trebuie sa fie deprimant ca la fiecare mesaj scris sa-ti apara pe retina idealul de frumusete pe care nu-l vei atinge poate niciodata. Cine ar vrea sa-si dea cu tesla in cap minut de minut si sa se compare constant cu ceva ce poate nici nu exista. Fie vorba intre noi, pozele sunt retusate...pana si fotomodelele din imaginile in cauza ar vrea sa arate in realitate precum apar in poze:D. Nu mai zic ca exista tehnici sofisticate prin care o gagica de 13 ani e machiata si coafata in asa fel incat sa arate de 25 in poze. As putea sa vin cu detalii in amanunt despre chestiunea asta da' nu e asta subiectul in discutie.

Ia-o usurel, zi dupa zi, luna dupa luna si da-ti un an - doi ani, trei ani ca sa scapi de Kg. nenorocite si sa-ti recuperezi viata.

Tinem legatura. ;)

mvthebest 04 apr 2010 02:15:34

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Hristos A Inviat!!! http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/...148/2/fp27.jpg

carmenka 06 apr 2010 00:20:25

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de mvthebest (Post 137184)

Adevarat a inviat! Foarte draguta felicitarea, Mvthebest! Multumesc! :)

Citat:

Anterior postat de ianna (Post 137096)
intre chiftelute pe aragaz si pasca fara aluat in cuptor ...vin sa iti zic un Paste fericit si cat mai multa liniste si lumina in suflet !
PS: nu te mai amari atat...esti deja pe drumul cel bun... constientizezi ca ajunge cat te-ai ingrasat si incerci sa faci ceva in bine...deja ai dat cateva kg... dupa Paste te vei mobiliza iar...ai sa vezi ! si ai sa incepi sa slabesti iar;) Si la fiecare 7 kg pierdute fa-ti un cadou:D...nu haine:)) ca dupa alte 7 kg nu or sa-ti mai vina;)... o pereche de cercei...o bratara... un parfum mai deosebit..etc..stabileste la fiecare 7 kg ce-ti vei lua...poate te va motiva si mai bine:-*

Paste fericit si tie, ianna! Multumesc frumos de urari. Iti doresc si eu sa ai parte de bucurii, liniste sufleteasca si iubire.:)
E foarte buna ideea cu bonusul de 7 kilograme. Dar eu nu port cercei.:D Parfumuri primesc, deci... imi pot lua pantofi? :))

ianna 06 apr 2010 00:37:26

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 137819)
Adevarat a inviat! Foarte draguta felicitarea, Mvthebest! Multumesc! :)



Paste fericit si tie, ianna! Multumesc frumos de urari. Iti doresc si eu sa ai parte de bucurii, liniste sufleteasca si iubire.:)
E foarte buna ideea cu bonusul de 7 kilograme. Dar eu nu port cercei.:D Parfumuri primesc, deci... imi pot lua pantofi? :))


si pantofi...orice ti-ai dori tu mult de tot ...ca sa te ambitioneze sa te tzi de dieta

carmenka 06 apr 2010 00:50:03

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 137174)
:))Asta a fost cea mai misto replica pe care am citi-o pe forumul asta, pe bune! Doar ca acest corp se poate modela, nu e musai sa mori cu el asa.

Lasand gluma la o parte, inteleg ce zici. Am o buna prietena care s-a luptat cu obezitatea de mica. Slabeste si se ingrasa constant cu cate 25-30 de Kg. insa nu a fost niciodata slaba, nici macar "normala"( am pus ghilimele ca pentru fiecare poate sa insemne altceva.:D). Am auzit toate motivatiile posibile... noi ne stim din liceu...deci de peste 20 de ani tot aud scuze si iar scuze si explicatii tot mai abracadabrante. Gagica se scoala noaptea si mananca, deci e caz extrem. Nu mananca niciodata in public, (foarte rar in fata mea desi suntem prietene la catarama). Problema e mai adanca, e clar la cap, e emotionala, e serioasa...ce sa mai, e grav.

Pe forumul asta o sa gasesti tot felul de genuri de tipe/tipi dependenti de mancare intr-un fel sau altul. Mare parte au dependenta emotionala, mananca ca sa suplineasca o lipsa (mai pe scurt: pentru fericire). E de tratat la psihoterapeut problema dar nu pot sa sugerez asa ceva cuiva fiindca nu sunt specialist si nici nu imi permit sa dau cu ghioaga in oameni. Fiecare e sensibil si o vorba mai pe fata il poate atinge dur.

Ce vreau sa zic este ca trebuie lucrat la motivatiile din cauza carora mananci si nu poti sa te abtii. Bine, bine...tii dieta 5 luni si ajungi la silueta de vis, si dupa aia...ce faci? Ca mentalul tot ala e, nu se schimba peste noapte doar ca ti-a scazut popoul. :(

Lupta cea mare de care ziceam, si de care esti pe deplin constienta (din ce scrii) merge in profunzimi. Trebuie sa te educi sa mananci corect, sa faci sport corect, sa gandesti corect, sa te analizezi corect etc. Iarasi..."corect" inseamna pentru fiecare altceva :D...doar ca exista un corect - corect pe bune. Specialistii nutritionisti sau cei in fitness il stiu.

Poti sa sapi pe net, pe acest forum sau sa te duci la un specialist, sa-l consulti si sa iei masuri.

Intorsul gandurilor la ce a fost, de ce te-ai ingrasat, cum de ai mancat atata, de ce nu ai investit din timp intr-o oglinda cat peretele in care sa te vezi cu ochiul penetrant:-/...etc. etc....sunt chestii ce-au fost si pe care nu le mai poti schimba oricat ai vrea. Gata! E momentul pentru actiune!

Pe de alta parte viitorul vazut in culori prea roz poate sa te darame daca nu se petrece intocmai precum l-ai visat. Sunt tipe aici care au la semnatura poze cu gagici tari si dimensiuni de vis. Trebuie sa fie deprimant ca la fiecare mesaj scris sa-ti apara pe retina idealul de frumusete pe care nu-l vei atinge poate niciodata. Cine ar vrea sa-si dea cu tesla in cap minut de minut si sa se compare constant cu ceva ce poate nici nu exista. Fie vorba intre noi, pozele sunt retusate...pana si fotomodelele din imaginile in cauza ar vrea sa arate in realitate precum apar in poze:D. Nu mai zic ca exista tehnici sofisticate prin care o gagica de 13 ani e machiata si coafata in asa fel incat sa arate de 25 in poze. As putea sa vin cu detalii in amanunt despre chestiunea asta da' nu e asta subiectul in discutie.

Ia-o usurel, zi dupa zi, luna dupa luna si da-ti un an - doi ani, trei ani ca sa scapi de Kg. nenorocite si sa-ti recuperezi viata.

Tinem legatura. ;)

Sa le luam pe rand: ti-am spus ca obisnuiesc sa fiu autoironica, dar asta numai intre prieteni (daca o faci intr-o societate mai larga, prostimea va crede ca e loc sa faca si ei glume nesarate la adresa ta;). Deci baga de seama ca te socotesc deja prietena, chiar daca virtuala.
Despre prietena ta care se ingrasa si slabea cate 25-30 de kilograme spun doar ca avea vointa, dar nu si constantza. Tot e ceva. Maximul pe care l-am slabit eu a fost de 13 kilograme. Aveam 22 de ani si ajunsesm de la 65 de kg la 73. Am inceput sa fac gimnastica acasa, sa mananc dietetic si am slabit pana la 59-60 de kg, din vacanta de vara, pana in vacanta de iarna. Apoi am mai slabit o data 10 kg intr-o luna, mancand doar legume crude si seminte (m-am simtit extraordinar de bine in acea perioada, aveam o energie debordanta), pe cand aveam vreo 27 de ani.
Am mai slabit 10 kg pe la 30 de ani, cu un regim de o luna, mancand o saptamana doar carne, una doar lactate slabe, una doar legume si una doar fructe (parca...nu mai stiu exact, dar cam asa: am slabit mult, dar am tras cu constipatia...)
Oricum, ce vreau sa subliniez este ca pentru prima data acum am slabit in timp mai indelungat, mancand aproape de toate, adica fara sa tin un regim anume: mi-am facut program de 3 mese obligatorii, am evitat la maxim dulciurile si painea, cartofii, orezul si pastele, am evitat sa ma supraalimentez la o masa.
Dar este loc de mai bine: sa introduc sportul in viata mea, ca o constanta (imi doresc cel mai mult asta, dar inca nu s-a intamplat, fiindca realizez ca doar asa voi putea mentine kilogramele pierdute, la drum lung).
Eu mananc de placere si de pofta. De multe ori, stomacul nu imi cere mancare, dar daca vad ceva apetisant creierul imi da comanda gresita. Fericita sunt pe plan personal. Mi-am gasit linistea si confortul sufletesc al unei iubiri adevarate, alaturi de sotul meu, cu parintii si socrii ma inteleg de asemenea, bine. Sigur ca am nemultumiri si frustrari legate de planul profesional, financiar, social...dar cine n-are?! Nu poti sa le ai pe toate in viata.
Cateodata ma gandesc la faptul ca m-am ingrasat peste masura si pentru ca m-am supus de prea multe ori la regimuri de infometare. Ma privam mereu de alimentele mele preferate si apoi dadeam iama in ele, cand terminam ”regimul”. Acum vad mai bine totul. Dar inca nu pot aplica pe cat de bine teoretizez.:))

Obeza am devenit in timpul casatoriei. Dar alt motiv decat delasarea femeii care se simte sigura pe iubirea barbatului ei, nu a fost. Coroborat cu faptul ca imi place mancarea buna, imi place sa incerc mereu gusturi noi, imi place sa beau bere cand ma vad cu prietenii, imi plac prajiturile si inghetata, nu-mi place sportul, si sotul e si el un mare pofticios (el este insa mai slab ca mine, doar cu un pic de burtica).

E randul meu sa-ti spun ca ai zis-o tare bine cu ”recuperarea vietii”. Exact asta simt: vreau sa-mi recuperez viata cu toate bucuriile ei, inclusiv cele frivole (haine frumoase care sa-mi stea bine, barbati care sa intoarca capul...):)

danuta 06 apr 2010 05:47:47

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Bine ai venit carmenka!
Abia acum ti-am gasit jurnalul,imi place cum gandesti si..........doamne ce ma regasesc in ceea ce spui.Eu,ca o forma de acceptare a kg imi tot spuneam ca nu conteaza cum arati ci ceea ce ai in cap,ceea ce stii sa faci,asta o spuneam in public caci in intimitate nu mai eram convinsa ca asa e.....
Dar un soc a fost cand am vazut pe cantar 3 cifre,tot amanam sa ma urc pe cantar imi ziceam ca am vreo 90,aveam tensuine mare,in jur de 16 cu ceva.....am laut-o ince,incet si in aproape 2 ani am ajuns la 88 si aici ma tot invart dar vreau iar mai in jos:D
La mine conteaza si ce imi zic cei din jurul meu chiar daca in fata le zambesc in sinea mea ma supar si ma ambitio
neaza sa merg inainte.Acum vreo 2 luni imi zice seful meu care are vreo 65 de ani ca daca as slabi ar fi ok ca cica sunt frumusica ,capabila dar ma strica kg.......iti dai seama,imi venea sa il strang de gat dar i-am raspuns politicos,i-am si zambit....Acum de curand sotia lui mi-a zis ca ii place cum slabesc,sunt convinsa ca si el a sesizat dar mi-a zis nimic....
O zi buna!

shahla 06 apr 2010 09:14:26

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
http://www.realitatea.net/media/imag...54714200_5.jpg

Carmenka ! Sanatate multa si numai bucurii sa iti aduca iepurasul ! >:D<
Te asteptam inapoi pe front cu forte proaspete ! Vei vedea ca vei reusi , cu ajutorul fetelor care au mai multa experienta , sa iti mentii motivatia !
Povesteste-ne ce ai mai facut !

:-*>:D<

ianna 06 apr 2010 13:35:46

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de danuta (Post 137822)
Bine ai venit carmenka!
Abia acum ti-am gasit jurnalul,imi place cum gandesti si..........doamne ce ma regasesc in ceea ce spui.Eu,ca o forma de acceptare a kg imi tot spuneam ca nu conteaza cum arati ci ceea ce ai in cap,ceea ce stii sa faci,asta o spuneam in public caci in intimitate nu mai eram convinsa ca asa e.....
Dar un soc a fost cand am vazut pe cantar 3 cifre,tot amanam sa ma urc pe cantar imi ziceam ca am vreo 90,aveam tensuine mare,in jur de 16 cu ceva.....am laut-o ince,incet si in aproape 2 ani am ajuns la 88 si aici ma tot invart dar vreau iar mai in jos:D
La mine conteaza si ce imi zic cei din jurul meu chiar daca in fata le zambesc in sinea mea ma supar si ma ambitio
neaza sa merg inainte.Acum vreo 2 luni imi zice seful meu care are vreo 65 de ani ca daca as slabi ar fi ok ca cica sunt frumusica ,capabila dar ma strica kg.......iti dai seama,imi venea sa il strang de gat dar i-am raspuns politicos,i-am si zambit....Acum de curand sotia lui mi-a zis ca ii place cum slabesc,sunt convinsa ca si el a sesizat dar mi-a zis nimic....
O zi buna!


Ar fi si culmea sa ignorati pe cei din jur...pana la urma traim intr-o societate in care incercam sa ne integram intr-un fel sau altul. Si ca femeie incercam si ne si place sa ne facem placute...(sau in sfarsit, probabil,o parte dintre femei....eu ma numar printre ele:) ) si realizam asta nu doar prin ceea ce ne stie creierasul dar si cu aspectul fizic ...fie el ca se rezuma la kilograme si/sau eleganta hainelor, bijuteriilor, machiajului etc. Si este tare deranjant sa vezi cum cei din jur, printre care se deruleaza o mare parte din viata ta, te desconsidera din cauza kilogramelor....sau primesti complimente "pe jumatate". Din pacate, sau in sfarsit, asta este realitatea, in ziua de azi, frumusetea feminina este de multe ori asociata cu numarul kilogramelor (nu numai, dar este un reper pe care multe dintre noi nu-l putem ignora).

Insa nu ar trebui sa ne desconsideram si noi din aceelasi motiv ! Ar trebui sa ne mustram ca punem mana pe o felie mare de tort si nu una subtire, ca mai cerem o portie de friptura cand suntem deja satule;) Cu o dieta sanatoasa si un pic de vointa se poate scapa de kilogramele extra... ca pana la urma trebuie sa ne gandim si la sanatatea noastra, nu (doar) la parerea celorlalti.

carmenka 06 apr 2010 16:12:11

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de danuta (Post 137822)
Bine ai venit carmenka!
Abia acum ti-am gasit jurnalul,imi place cum gandesti si..........doamne ce ma regasesc in ceea ce spui.Eu,ca o forma de acceptare a kg imi tot spuneam ca nu conteaza cum arati ci ceea ce ai in cap,ceea ce stii sa faci,asta o spuneam in public caci in intimitate nu mai eram convinsa ca asa e.....
Dar un soc a fost cand am vazut pe cantar 3 cifre,tot amanam sa ma urc pe cantar imi ziceam ca am vreo 90,aveam tensuine mare,in jur de 16 cu ceva.....am laut-o ince,incet si in aproape 2 ani am ajuns la 88 si aici ma tot invart dar vreau iar mai in jos:D
La mine conteaza si ce imi zic cei din jurul meu chiar daca in fata le zambesc in sinea mea ma supar si ma ambitio
neaza sa merg inainte.Acum vreo 2 luni imi zice seful meu care are vreo 65 de ani ca daca as slabi ar fi ok ca cica sunt frumusica ,capabila dar ma strica kg.......iti dai seama,imi venea sa il strang de gat dar i-am raspuns politicos,i-am si zambit....Acum de curand sotia lui mi-a zis ca ii place cum slabesc,sunt convinsa ca si el a sesizat dar mi-a zis nimic....
O zi buna!

Bine te-am gasit, danuta!
Conteaza ce ai in cap, dar inteligenta nu e un bun camarad cand te face sa te prinzi de ce gandesc oamenii despre cum arati chiar si atunci cand nu ti-o spun, doar vazandu-le privirea.
Cultura nu te ajuta nici ea cand iti ia postul o inculta, doar pentru ca are corp de manechin.
Umorul te slujeste cat poate, dar nu face fata la toate afronturile si umilintele si grobianismul semenilor nostri, care ne gratuleaza cand ne e lumea mai draga cu parerea lor despre ”grasi”.
Asa cum povesteai si tu de seful tau, sunt multe situatiile umilitoare in care m-am trezit si eu, fara voia mea, pusa: vanzatoare care-mi spuneau :”aaaaaa, dar nu avem marimea dumneavoastra, doamna, vedeti ca e un Magazin pentru Grasi pe strada nu stiu care!” Apoi ”prietene” care-si barfeau la o cafea cu mine rivalele, numindu-le ”umflate nesimtite”, desi ”umflatele” nu erau nici macar supraponderale, ci doar cu vreo 4-5 kg mai implinite ca ele. Alte prietene care-mi spuneau ca eu seman cu Minodora la maxim, desi fata mea este prelunga, eu sunt inalta si am parul drept si inchis la culoare. Sau cand auzeam cum intreaba postasul de mine, numindu-ma ”doamna aia grasa si inalta”.:))
Sunt multe astfel de exemple care mi-au umplut tolba de sageti si paharul de obida. Efortul pe care vreau sa-l fac este ca o impacare cu mine si o cearta cu lumea. Nu stiu razbunare mai crunta pentru toti neispravitii care m-au facut voluntar sau nu sa sufar si, poate, tocmai de aceea, sa mai bag o prajitura in gura.
Dar gata! M-am intors imbracata in Xena Printesa Razboinica si, culmea, se pare ca au avut costum din asta si marimea mea!:D
Danuta, eu cred ca seful tau te place si atunci ti-a spus doar cu te-ar placea si mai mult!:))

Citat:

Anterior postat de shahla (Post 137982)
http://www.realitatea.net/media/imag...54714200_5.jpg

Carmenka ! Sanatate multa si numai bucurii sa iti aduca iepurasul ! >:D<
Te asteptam inapoi pe front cu forte proaspete ! Vei vedea ca vei reusi , cu ajutorul fetelor care au mai multa experienta , sa iti mentii motivatia !
Povesteste-ne ce ai mai facut !

:-*>:D<

Multumesc, shahla, si tie iti doresc sanatate multa si mult noroc. >:D<Aici sunt, pe front! Abia ma obisnuiesc cu forumul, dar imi place de voi si sper sa ne atingem toate idealul impreuna.
Azi am incercat o varianta fara mese, doar cu gustari, in sensul ca toate mesele sa fie mici si din 2 in 2 ore. Am o farfurie mica pe care o folosesc pentru a nu manca portii mari. Sa vad cum ma simt cu 6 mese din astea mici. La o masa pun iaurt, la alta o banana, la alta supa si tot asa...Sa vedem cum merge. Si cu gimnastica adaugata...sper sa aiba rezultatul scontat (sa-mi fac metabolismul mai alert).

Citat:

Anterior postat de ianna (Post 138449)
Ar fi si culmea sa ignorati pe cei din jur...pana la urma traim intr-o societate in care incercam sa ne integram intr-un fel sau altul. Si ca femeie incercam si ne si place sa ne facem placute...(sau in sfarsit, probabil,o parte dintre femei....eu ma numar printre ele:) ) si realizam asta nu doar prin ceea ce ne stie creierasul dar si cu aspectul fizic ...fie el ca se rezuma la kilograme si/sau eleganta hainelor, bijuteriilor, machiajului etc. Si este tare deranjant sa vezi cum cei din jur, printre care se deruleaza o mare parte din viata ta, te desconsidera din cauza kilogramelor....sau primesti complimente "pe jumatate". Din pacate, sau in sfarsit, asta este realitatea, in ziua de azi, frumusetea feminina este de multe ori asociata cu numarul kilogramelor (nu numai, dar este un reper pe care multe dintre noi nu-l putem ignora).

Insa nu ar trebui sa ne desconsideram si noi din aceelasi motiv ! Ar trebui sa ne mustram ca punem mana pe o felie mare de tort si nu una subtire, ca mai cerem o portie de friptura cand suntem deja satule;) Cu o dieta sanatoasa si un pic de vointa se poate scapa de kilogramele extra... ca pana la urma trebuie sa ne gandim si la sanatatea noastra, nu (doar) la parerea celorlalti.

Of, ianna, daca m-as fi tinut sub observatie inca de la inceputul ingrasarii, ce bine ar fi fost! Acum am atatea kg de dat jos, incat e foarte greu. Dar sper ca asta sa-mi fie invatatura de minte si sa nu mai mananc aiureli doar pentru ca arata sau miros bine!
Mare dreptate ai cand spui ca frumusetea feminina e asociata cu numarul kilogramelor. Daca barbatului i se mai iarta niste kg in plus, femeia cu probleme de greutate e trantita drept pe patul lui Procust si lasata sa agonizeze!

Sand 06 apr 2010 17:39:38

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 138671)
...inteligenta nu e un bun camarad cand te face sa te prinzi de ce gandesc oamenii despre cum arati chiar si atunci cand nu ti-o spun, doar vazandu-le privirea.

Efortul pe care vreau sa-l fac este ca o impacare cu mine si o cearta cu lumea.

Dar gata! M-am intors imbracata in Xena Printesa Razboinica si, culmea, se pare ca au avut costum din asta si marimea mea!:D

Danuta, eu cred ca seful tau te place si atunci ti-a spus doar cu te-ar placea si mai mult!:))

Mare dreptate ai cand spui ca frumusetea feminina e asociata cu numarul kilogramelor.

Asta cu inteligenta si intuitia e pe bune, ajunde sa te depreseze uneori daca nu esti atent.

Parerea mea e ca efortul tre' sa fie facut in lupta cu mentalul propriu, lumea nu ai cum sa o schimbi, mereu vor exista pe lume tot felul de specimene care sa dea cu ghioga poate chiar involuntar. Eu le zic ghiogari (am inventat si un cuvant :D). Ce sa faci sa te oftici pentru toate comentariile cretine, pentru toate privirile de bovine? Ajungi sa te dilesti...mai bine sa se dileasca ei, in mizeria lor de viata.

Si eu cred ca gagiul are bucurii la Danuta. Astia mici mai limbrici asa... viseaza la tipe mai voluptoare, pe bune! Cum sa-i placa ca slabeste...cred ca omul e trist, pai ii intra la apa Venus, tre' sa fie amarat rau sarmanul.:D

Asta cu frumusetea si numarul Kg. te soneaza de mic. Acum 20-30 de ani nu e era nebunia chiar asa de mare. Acuma, peste tot vezi doar silfide chinuite, in filme, in reviste, la stiri...ajung copilele astea mici de 60 de Kg. sa tina diete in disperare ca sa arate ca starul favorit al verii, care canta in chiloti, e semianalfabeta dar da toata pustimea pe spate in fata talentul ei adanc.:( Si vara viitoare apare alt "star" si tot asa. Cine mai aude de ele dupa 10 ani...sunt pa si pusi. Nu mai zic de mamele copilelor care o tin in diete de ani de zile. Ce exemplu e asta pentru copii? Mai bine ii inveti cum sa manance sanatos de la inceput, nu?

Xena, arati betonescu in costumul asta!:DComplimente!>:D<

danuta 06 apr 2010 19:13:33

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Mare dreptate ai carmenka cu privire la niste vanzatoare de haine,care abia au facut 20 de ani si nu prea stiu pe ce lume sunt,sa iti zic ce am patit vineri.Am vrut sa imi cumpar o fusta de blug,m-am saturat de pantaloni si ce imi zic .......hai sa ma mai imbrac si eu ca o femeie:D.....am intrat intr-un magazin unde zarisem ceva care imi placea,ii cer vanzatoarei acel model,ma masoara din cap pana in picioare si imi zice ''nici gand sa va vina.''......imi venea sa sar la bataie dar sunt bine crescuta si nu fac din astea,am insistat sa mi-a arate mai de aproape,ma uit la ea,era marimea 48,m-am gandit ca anul trecut imi venea 50 deci zic sa incerc,ea se uita neincrezatoare la mine si.....surpriza.......imi venea chiar f.bine......a sfarsit prin a-si cere scuze ca nu stia cum arat fara haina pe mine desi eu aveam doar un sacou de piele si se vedea cam cum sunt........uite ti se intampla chestii din astea marunte care te scot din''parametri'',noroc ca sunt mai calma de felul meu.....

Sand 06 apr 2010 19:43:04

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de danuta (Post 138844)
......imi venea chiar f.bine......

Sa o porti cu placere si sa-ti ramana mare cat mai curand!>:D<

mailin 06 apr 2010 19:44:36

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
foarte tare titlul jurnalului, promit sa il citesc cat de curand posibil :-*

danuta 06 apr 2010 19:47:04

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 138865)
Sa o porti cu placere si sa-ti ramana mare cat mai curand!>:D<

sa dea Dumnezeu sa ai dreptate,depinde si de mine.........azi ca si ieri de altfel am facut cate 35 min de bicicleta,sper sa ma tina cat mai mult treaba asta cu miscarea:D

ianna 06 apr 2010 20:27:46

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de danuta (Post 138869)
sa dea Dumnezeu sa ai dreptate,depinde si de mine.........azi ca si ieri de altfel am facut cate 35 min de bicicleta,sper sa ma tina cat mai mult treaba asta cu miscarea:D


te va tine...te va tine ...si cand nu o sa ai chef, nu e capat de lume, o sa iti revina cheful a doua zi;). Iar fusta ...daca vrei...facem pariu... ca in 3 luni maxim (in plina vara) o sa iti fie larga:D

carmenka 07 apr 2010 01:24:05

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 138781)
Asta cu inteligenta si intuitia e pe bune, ajunde sa te depreseze uneori daca nu esti atent.

Parerea mea e ca efortul tre' sa fie facut in lupta cu mentalul propriu, lumea nu ai cum sa o schimbi, mereu vor exista pe lume tot felul de specimene care sa dea cu ghioga poate chiar involuntar. Eu le zic ghiogari (am inventat si un cuvant :D). Ce sa faci sa te oftici pentru toate comentariile cretine, pentru toate privirile de bovine? Ajungi sa te dilesti...mai bine sa se dileasca ei, in mizeria lor de viata.

Si eu cred ca gagiul are bucurii la Danuta. Astia mici mai limbrici asa... viseaza la tipe mai voluptoare, pe bune! Cum sa-i placa ca slabeste...cred ca omul e trist, pai ii intra la apa Venus, tre' sa fie amarat rau sarmanul.:D

Asta cu frumusetea si numarul Kg. te soneaza de mic. Acum 20-30 de ani nu e era nebunia chiar asa de mare. Acuma, peste tot vezi doar silfide chinuite, in filme, in reviste, la stiri...ajung copilele astea mici de 60 de Kg. sa tina diete in disperare ca sa arate ca starul favorit al verii, care canta in chiloti, e semianalfabeta dar da toata pustimea pe spate in fata talentul ei adanc.:( Si vara viitoare apare alt "star" si tot asa. Cine mai aude de ele dupa 10 ani...sunt pa si pusi. Nu mai zic de mamele copilelor care o tin in diete de ani de zile. Ce exemplu e asta pentru copii? Mai bine ii inveti cum sa manance sanatos de la inceput, nu?

Xena, arati betonescu in costumul asta!:DComplimente!>:D<

Pai de asta sunt atatea cazuri de anorexie. De la falsele modele, tip blana. Mie imi plac femeile suple, atletice, nu sfrijite. Dar din pacate sfrijitele au facut istorie in anii astia din urma.
Treaba cu copiii am observat-o si eu. Intai ii indoapa cat sunt bebei si nu pot face alegeri singuri, pe principiul ”plange? inseamna ca-i e foame!”, apoi ii forteaza sa ”pape tot-tot” cand mai cresc putin si dupa ce se prind ca omuletul a inceput sa rada tot ce prinde, il baga la diete. Groaznic! Cred ca o mama trebuie sa fie foarte responsabila cand vine vorba de nutritia copilului ei, pentru ca de ea depind 100% viitoarele deprinderi alimentare. Daca in familie se mananca in mod corect, daca ii sunt implantatae copilului de mic bunele obiceiuri in alegerea mancarii si a cantitatii optime, mai tarziu nu vor aparea, cel mai probabil, necazuri.

Da-da, sunt Xena Printesa razboinica! Pazea mentalule, ca vin!:))

Citat:

Anterior postat de danuta (Post 138844)
Mare dreptate ai carmenka cu privire la niste vanzatoare de haine,care abia au facut 20 de ani si nu prea stiu pe ce lume sunt,sa iti zic ce am patit vineri.Am vrut sa imi cumpar o fusta de blug,m-am saturat de pantaloni si ce imi zic .......hai sa ma mai imbrac si eu ca o femeie:D.....am intrat intr-un magazin unde zarisem ceva care imi placea,ii cer vanzatoarei acel model,ma masoara din cap pana in picioare si imi zice ''nici gand sa va vina.''......imi venea sa sar la bataie dar sunt bine crescuta si nu fac din astea,am insistat sa mi-a arate mai de aproape,ma uit la ea,era marimea 48,m-am gandit ca anul trecut imi venea 50 deci zic sa incerc,ea se uita neincrezatoare la mine si.....surpriza.......imi venea chiar f.bine......a sfarsit prin a-si cere scuze ca nu stia cum arat fara haina pe mine desi eu aveam doar un sacou de piele si se vedea cam cum sunt........uite ti se intampla chestii din astea marunte care te scot din''parametri'',noroc ca sunt mai calma de felul meu.....

De nenumarate ori mi s-a intamplat faza asta. Sa-mi spuna ca nu-mi vine ceva si sa-mi vina. Inclusiv la costume de baie din doua piese. Imi ziceau ca imi e mic slipul (altfel spus, imi ziceau ca am fundul cat o banita!) Dar mie-mi venea chiar bine. Probabil ele se asteapta ca la kg in plus, femeia sa umble cu chiloti burtieta, pana sub sani pe plaja, si cu sutien bustiera!:))

Citat:

Anterior postat de mailin (Post 138867)
foarte tare titlul jurnalului, promit sa il citesc cat de curand posibil :-*

Te astept cu drag, mailin.

Ma duc sa ma culc si eu ca dorm tot mai tarziu, vad. Am dormit 2 ore imediat cum am aterizat de la munca si acum nu ma mai ia somnul.:)

danuta 07 apr 2010 05:19:53

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 138905)
te va tine...te va tine ...si cand nu o sa ai chef, nu e capat de lume, o sa iti revina cheful a doua zi;). Iar fusta ...daca vrei...facem pariu... ca in 3 luni maxim (in plina vara) o sa iti fie larga:D

sper sa ai dreptate si sa ma tina........as face un pariu cu tine dar.............daca imi e larga mai inainte adica intr-o luna si jumatate se zicem:D?

danuta 07 apr 2010 05:24:11

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
am si eu patanii cu costumul de baie,imi recomandau din prima unul cu totul,mai avea un pic si avea si manecute:D si patesc la fel si cu lenjeria intima,belesc niste ochi cand le ceri o pereche de bikini,ar fi in stare sa iti dea ''budigai'' din aia cum purta bunica la tara,pana la genunchi;;)
o sterg la munca,sa aveti o zi cat mai buna!

carmenka 08 apr 2010 20:52:37

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Mi-a fost dor de jurnalul meu! :) De fapt, de atmosfera de aici, de voi, slabutelor!>:D<

Ieri am mancat foarte putin, spre mai nimic. O sa incerc sa-mi reconstitui din memorie regimul. Am avut de prezentat o lucrare profesionala, am fost fff stresata si preocupata, am terminat prezentarea pe la ora 18.00 si pana atunci am ramas doar cu ce am papat dimineata: o jumatate de cana de lapte cu cereale, deci vreo 150 g lapte cu cereale. In rest, am baut cafea cu lapte.
Cand am ajuns acasa eram atat de obosita, incat nu m-am simtit in stare sa-mi fac nimic de mancare. Mai aveam 2 oua rosii, le-am cojit si mancat pe acelea. Deci pe la 6 seara. Pe la 9 seara am mai mancat o portie de spanac. Iar pe la miezul noptii, 3 felii de pomelo. M-am culcat abia la ora 2 noaptea, dar am dormit pana la 11.00 azi dimineata, apoi am mancat un lapte cu cereale si la 13.00 eram iar in pat. M-am sculat la ora 17.00. Noroc ca am avut liber azi, ca se pare m-am resimtit dupa oboseala si stresul zilei de ieri. Aveam nevoie de o asa odihna.
Nu am reusit ce mi-am propus cu sportul. Nici ieri si nici azi. Dar am inceput sa ma preocup mult, ma informez, imi fac cumva curaj. Sper ca, in curand, sa ma pun pe treaba la modul cel mai angajat. Ma duc sa-mi fac meniurile pe ieri si pe azi.

ianna 08 apr 2010 21:05:20

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de danuta (Post 139295)
sper sa ai dreptate si sa ma tina........as face un pariu cu tine dar.............daca imi e larga mai inainte adica intr-o luna si jumatate se zicem:D?


o sa zicem FELICITARI si arata-ne ca SE POATE!


Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 141944)
Mi-a fost dor de jurnalul meu! :) De fapt, de atmosfera de aici, de voi, slabutelor!>:D<

Ieri am mancat foarte putin, spre mai nimic. O sa incerc sa-mi reconstitui din memorie regimul. Am avut de prezentat o lucrare profesionala, am fost fff stresata si preocupata, am terminat prezentarea pe la ora 18.00 si pana atunci am ramas doar cu ce am papat dimineata: o jumatate de cana de lapte cu cereale, deci vreo 150 g lapte cu cereale. In rest, am baut cafea cu lapte.
Cand am ajuns acasa eram atat de obosita, incat nu m-am simtit in stare sa-mi fac nimic de mancare. Mai aveam 2 oua rosii, le-am cojit si mancat pe acelea. Deci pe la 6 seara. Pe la 9 seara am mai mancat o portie de spanac. Iar pe la miezul noptii, 3 felii de pomelo. M-am culcat abia la ora 2 noaptea, dar am dormit pana la 11.00 azi dimineata, apoi am mancat un lapte cu cereale si la 13.00 eram iar in pat. M-am sculat la ora 17.00. Noroc ca am avut liber azi, ca se pare m-am resimtit dupa oboseala si stresul zilei de ieri. Aveam nevoie de o asa odihna.
Nu am reusit ce mi-am propus cu sportul. Nici ieri si nici azi. Dar am inceput sa ma preocup mult, ma informez, imi fac cumva curaj. Sper ca, in curand, sa ma pun pe treaba la modul cel mai angajat. Ma duc sa-mi fac meniurile pe ieri si pe azi.

Bine ai revenit printre noi>:D<

bine ca recunosti ca ai papat aiure:-s dar e si de inteles! nu te stresa din cauza asta...las ca a trecut greul, nu? si poti trece iar la dieta ta mai motivata. Iar cu sportul te vei mobiliza tu...doar nu astepta prea mult pana vine cheful:D

carmenka 08 apr 2010 21:23:18

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Ianna, hai sa te intreb ceva. De fapt pe toate fetele care-s mai vechi pe aici. Care e treaba cu cate calorii trebuie sa consumi ca sa-ti atingi un tel de ”n” kg pe luna? Am observat ceva care mi se pare de neinteles. Adica daca sunt sedentara si vreau sa slabesc 6 kg pe luna trebuie sa consum 600 de calorii, iar daca am o viata sportiva moderat trebuie sa consum 1200 de calorii ca sa slabesc aceleasi 6 kg? Nu inteleg. Deci ma gandeam ca, daca am de consumat 600 calorii, in loc de sedentara incepeam sa fiu sportiva, astfel incat cu sportul facut intr-o zi sa consum 600 de calorii. Asta as fi inteles. Dar vad ca nu e asa.

ianna 08 apr 2010 22:44:21

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 141977)
Ianna, hai sa te intreb ceva. De fapt pe toate fetele care-s mai vechi pe aici. Care e treaba cu cate calorii trebuie sa consumi ca sa-ti atingi un tel de ”n” kg pe luna? Am observat ceva care mi se pare de neinteles. Adica daca sunt sedentara si vreau sa slabesc 6 kg pe luna trebuie sa consum 600 de calorii, iar daca am o viata sportiva moderat trebuie sa consum 1200 de calorii ca sa slabesc aceleasi 6 kg? Nu inteleg. Deci ma gandeam ca, daca am de consumat 600 calorii, in loc de sedentara incepeam sa fiu sportiva, astfel incat cu sportul facut intr-o zi sa consum 600 de calorii. Asta as fi inteles. Dar vad ca nu e asa.



ai mi s-a sters tot ce am scris ca ma dat refresh din gresala.... deci reiau

Organismul isi procura din alimente energia necesara pentru procesele bazale, precum respiratia, circulatia sangvina etc. Metabolism bazal (cantitatea minimă de energie consumată (kcal/kJ) de corpul uman pentru a ne ţine în viaţă) reprezinta mai mult de jumatate din necesarul zilnic. Restul este folosit pentru activitatea fizica, cu cat aceasta este mai intensa, cu atat creste necesarul. Deci daca tu treci de la sedentar la activ necesarul tau caloric va fi mai mare

Citez de aici Metabolism bazal "Metabolismul bazal este factorul principal pentru a determina numărul de calorii necesare pentru a te menţine la o anumită greutate sau pentru a slăbi un anumit număr de kilograme. " Acest metabolism bazal depinde de mai multi factori la rândul lui, printre care: sex, varsta etc printre care si exerciţiile fizice care nu doar influenţează greutatea corpului şi arderea de calorii, dar au şi influenţă asupra metabolismului bazal.



ai inteles sau sa ma repet mai pe scurt?:))

Slabuta 08 apr 2010 23:06:40

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 141977)
Ianna, hai sa te intreb ceva. De fapt pe toate fetele care-s mai vechi pe aici. Care e treaba cu cate calorii trebuie sa consumi ca sa-ti atingi un tel de ”n” kg pe luna? Am observat ceva care mi se pare de neinteles. Adica daca sunt sedentara si vreau sa slabesc 6 kg pe luna trebuie sa consum 600 de calorii, iar daca am o viata sportiva moderat trebuie sa consum 1200 de calorii ca sa slabesc aceleasi 6 kg? Nu inteleg. Deci ma gandeam ca, daca am de consumat 600 calorii, in loc de sedentara incepeam sa fiu sportiva, astfel incat cu sportul facut intr-o zi sa consum 600 de calorii. Asta as fi inteles. Dar vad ca nu e asa.

Carmenka, prin consum se intelege ingerat, adica cat trebuie sa mananci.
Daca esti sedentara logic trebuie sa mananci mai putin ca sa nu se depuna, dar asta nu este o solutie, lucru care ti-l spune si acel text, evidentiind cifra de calorii, adica 631 kcal/zi, cu portocaliu si nu cu verde, cum este sanatos.

Acest lucru te indeamna sa iti schimbi activitatea din sedentar in activ sportiv si atunci poti papa mai mult de 1000 de kcal., :)

Sper ca despre asta nu intelegeai, sau poate nu am inteles eu bine. :)
Nu-i nimic mai intreaba daca e despre altceva. :)

Sand 08 apr 2010 23:56:54

Re: Jurnalul unei slabute inghitita de-o obeza: Carmenka
 
Citat:

Anterior postat de carmenka (Post 141977)
Nu inteleg.

Se iau doua persoane A si B (surori gemene 40 de ani, inaltime 1.73/greutate 80/metabolisme bazale identice= 1600 calorii) si se urmaresc timp de cateva luni. Datele sunt din burta deci orice asemanare cu realitatea este intamplatoare.;;)

A:
- este foarte sedentara, nu face nici un fel de sport;
- mananca 2000 de calorii/zi;
- doarme sub 8 ore;
- e sub stres, mananca haotic, la ore ciudate si alimente nesanatoase (calorii goale);
- nu bea apa ca nu-i place;), e constipata.

Dupa lunile alea va cantari mai mult si probabil ca va suferi si de anemie (din cauza alimentatiei proaste). Presupun ca va fi si usor depresata (daca nu era inainte) sau depresata bine de tot (daca era un pic inainte). Are metabolismul lent (nu duduie, nu arde caloriile la capacitatea normala, sedentar=metabolism lent, muschi nefolositi care vegeteaza).
...................
B:
- desi a fost sedentara precum A, a inceput sa faca 30-40 de minute de sport zilnic;
- mananca 2000 de calorii/zi, ca inainte;
- doarme 8 ore/noapte...cum nu dormea inainte;
- s-a relaxat din ce in ce mai mult fiindca sportul echilibreaza niste substante din creier care transmit asa numitul feeling al fericirii (conform studiilor de specialitate, vezi Google);
- nu manaca grasimi haotic (ca inainte), ci doar bune, mananca 5 portii de fructe/legume zilnic (cum nu a mancat vreodata), bea apa ca niciodata fiindca creierul relaxat ii transmite mesajul spre mana, mana care e capabila sa ridice paharul cu apa spre gura.:D;
- se duce la closet o data/zi si se usureaza:">, nu mananca zaharuri decat dupa sport etc.

In decurs de cateva luni v-a slabi incet dar sigur. Mananca tot 2000 de calorii ca A, dar sunt calorii bune (nu goale) fiindca provin din mancare sanatoasa (vitamine, minerale, grasimi bune etc.). Nu uita ca arde prin sportul zilnic cateva sute de calorii deci 2000 - sutele alea = mai putin de 2000 seara la culcare.

O sa arate mai bine decat A la ten (din cauza apei), o sa fie mai relaxata mental (din cauza sportului), mai subtire (din cauza apei, mintii, sportului si arderilor organismului). Viata activa (sport) = creste metabolismul (rata metabolica) care incepe sa duduie si sa arda mancarea mai rapid. O sa poata sa-si controleze mai bine depresiile (daca le avea) sau chiar nu o sa le mai aiba deloc.

Masa musculara creste prin sport, asta face ca metabolismul sa creasca (muschii sunt cei care ard mancarea deci fa muschi!), face ca stratul de grasime sa se diminueze (muschii sunt cei care ard grasimea!), chestie care duce la scaderea in greutate.

Cand zic "fa muschi"...nu ma gandesc la Arnold:-o adica cat dulapul, ma gandesc doar sa topai/dansezi/alergi prin casa dupa sotul tau/alergi cu sacosele de la piata pe scarile blocului pana la etajul 7etc.:D Glumesc. Pe scurt fa sport/ miscare!

D-aia sportivii de performanta mananca 3000 de calorii pe zi fiindca alerga 8 ore/zi (ard jumatate din ce au mancat). Daca ar manca 500 de calorii i-ar lua cu targa dupa 3 minute...ar da in balbaiala...:D

Asa si cu omul sedentar, are metabolismul mai redus, daca mananca absent asa...(ca o leguma zacand pe canapea) cate o gustare, si inca una si mai ciuguleste numai un pic si iar un pic, ajunge sa sara de rata metabolica statica (1600 calorii/zi, in cazul gemenelor de mai sus) si se ingrasa incet dar sigur. Pe nesimtite.

Destul de clar?:-s


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:22:12.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO