forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Ma bucur sa fiu alaturi de voi (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/ma-bucur-alaturi-voi-2464.html)

ella67 27 ian 2010 12:22:08

Ma bucur sa fiu alaturi de voi
 
Dragele mele,ma bucur de fiecare data sa citesc articole noi despre acelasi subiect care nu ne plictiseste niciodata "despre slabit",dar mai ales ma bucur cand vad ca unele chiar reusesc sa slabeasca!:)cat mi-as dori sa slabesc si eu,dar nu stiu cu ce sa incep....poate imi recomanda cineva un regim care a mers si care nu e prea greu de tinut...eu am 4 copii si trebuie sa gatesc,nu mi-e usor sa tin o dieta....desi as vrea tare mult sa slabesc.:DApoi si eu am probleme cu coloana si as vrea sa incerc exercitiile pilates despre care am citit ca ar fi bune,unde le gasesc?pe google?Am nevoie sa fiu incurajata de voi si ajutata ca sa pot reusi...>:D<

Slabuta 27 ian 2010 12:25:58

Re: Ma bucur sa fiu alaturi de voi
 
Citat:

Anterior postat de ella67 (Post 72304)
Dragele mele,ma bucur de fiecare data sa citesc articole noi despre acelasi subiect care nu ne plictiseste niciodata "despre slabit",dar mai ales ma bucur cand vad ca unele chiar reusesc sa slabeasca!:)cat mi-as dori sa slabesc si eu,dar nu stiu cu ce sa incep....poate imi recomanda cineva un regim care a mers si care nu e prea greu de tinut...eu am 4 copii si trebuie sa gatesc,nu mi-e usor sa tin o dieta....desi as vrea tare mult sa slabesc.:DApoi si eu am probleme cu coloana si as vrea sa incerc exercitiile pilates despre care am citit ca ar fi bune,unde le gasesc?pe google?Am nevoie sa fiu incurajata de voi si ajutata ca sa pot reusi...>:D<

Buna Ella >:D<

Uite-te aici, sunt pilates:

http://forum.slabute.ro/gimnastica-p...asic-1573.html
http://forum.slabute.ro/gimnastica-p...tori-1568.html
http://forum.slabute.ro/gimnastica-p...video-109.html

Slabuta 27 ian 2010 12:48:11

Re: Ma bucur sa fiu alaturi de voi
 
Citat:

Anterior postat de ella67 (Post 72304)
Dragele mele,ma bucur de fiecare data sa citesc articole noi despre acelasi subiect care nu ne plictiseste niciodata "despre slabit",dar mai ales ma bucur cand vad ca unele chiar reusesc sa slabeasca!:)cat mi-as dori sa slabesc si eu,dar nu stiu cu ce sa incep....poate imi recomanda cineva un regim care a mers si care nu e prea greu de tinut...eu am 4 copii si trebuie sa gatesc,nu mi-e usor sa tin o dieta....desi as vrea tare mult sa slabesc.:DApoi si eu am probleme cu coloana si as vrea sa incerc exercitiile pilates despre care am citit ca ar fi bune,unde le gasesc?pe google?Am nevoie sa fiu incurajata de voi si ajutata ca sa pot reusi...>:D<


Ella si eu gatesc si pentru mine si pentru iubit, si e ok. :)
Lui ii mai fac poftele, dar per total mancam exact ceea ce fac.

A manca sanatos este important si pentru familie :)

Uite-te pe aceste retete, sunt dietetice si sunt sigura ca o sa le placa tuturor :)

Retete dietetice

Extasssy 27 ian 2010 13:05:40

Re: Ma bucur sa fiu alaturi de voi
 
Citat:

Anterior postat de ella67 (Post 72304)
Dragele mele,ma bucur de fiecare data sa citesc articole noi despre acelasi subiect care nu ne plictiseste niciodata "despre slabit",dar mai ales ma bucur cand vad ca unele chiar reusesc sa slabeasca!:)cat mi-as dori sa slabesc si eu,dar nu stiu cu ce sa incep....poate imi recomanda cineva un regim care a mers si care nu e prea greu de tinut...eu am 4 copii si trebuie sa gatesc,nu mi-e usor sa tin o dieta....desi as vrea tare mult sa slabesc.:DApoi si eu am probleme cu coloana si as vrea sa incerc exercitiile pilates despre care am citit ca ar fi bune,unde le gasesc?pe google?Am nevoie sa fiu incurajata de voi si ajutata ca sa pot reusi...>:D<

Buna Ella,

Am citit si comentariul pe care mi l-ai lasat la o poza precum si mesajul pe care l-ai postat aici...
In primul rand doresc sa-ti urez bine ai venit...
M-ai intrebat cum am slabit... Nu a fost deloc usor... Dar a meritat fiecare sacrificiu...
Dieta... simpla: hipocalorica... cu ajutorul calculatorului de calorii nu este deloc atat de greu pe cat pare sa numeri caloriile... Tot ce iti trebuie e un cantar de bucatarie si multa vointa...
Eu cred ca si daca mananci impreuna cu cei de langa tine poti sa slabesti... Variantele sunt:
1. Mananci aceeasi mancare ca si ei... Numai ca iti impui cateva reguli destul de simple...
  • portiile sa nu fie mai mari de 200g/ml
  • daca la o masa ai carne si cartofi mananci numai una dintre ele (fie carnea fie cartofii)... iar ceea ce nu ai consumat la aceasta masa pastrezi pentru o gustare sau masa urmatoare
  • cand e vorba de prajeli portia ta o faci prima si dupa ce a fost prajita o scoti pe un servet de hartie... si il schimbi de cate ori e nevoie pana cand termini de prajit pentru restu familiei. Alta varianta la prajit este sa fierbi mai intai bucata de carne ce urmeaza a fi prajita... Si apoi o pui la prajit fff putin... Gustul va fi chiar mai bun... Iar carnea va fi mult mai frageda.
  • dulciurile... inlocuieste-le si pentru ceilalti membrii ai familiei cu fructe... poti sa faci shakeuri, mere copate, dovleac copt, salata de fructe, etc...
  • evita sa consumi alcool...
  • obisnuieste-ti si familia cu 3 mese pe zi... si 2 gustari...
  • gustarea poate fi un fruct/un suc facut in casa

2. Gatesti pentru tine separat...
Important in cazul ambelor metode este sa mananci cel putin 1200kcal pe zi...
Si sa incerci sa faci sport, sau miscare de orice fel...

ianna 27 ian 2010 14:10:48

Re: Ma bucur sa fiu alaturi de voi
 
bine ai venit printre noi>:D< si sa-ti triasca ingerasii mari sanatosi si voiosi:-*

chiar de pare poate imposibil...sa stii ca se poate! poti slabi! totu tine de "vreau" sau "nu vreau":D.

Avand o familie mare (sau un barbat innebunit dupa dulciuri ca al meu) e mai greu sa tii un regim ca la carte d`aia ti-as recomanda un regim bazat pe calorii. Sincer vorbind e singurul regim care l-am vazut ca a functionat la toata lumea - indiferent de varsta, stil de viata si kilograme.

De asemenea pentru inceput ti-as recomanda sa papi calitativ si nu cantitativ. Papi o farfurie de ciroba in mod normal, nu? Eh ...nu mai pune doua polonice ...pune-ti doar unu.... bine la lichide nu taia portia...am vrut doar sa-ti dau un exemplu.

Lasa cat poti de mult ...daca nu chiar deloc... prajelile, painea, dulciurile (zaharul- si vinul are zahar) si carbogazoasele.

Vis-a-vis de miscare- aloca-ti una ora pe zi si mergi afara..in pas mai vioi...apoi mai usor..lent...si tot asa combini ritmul. Face foarte bine la inima! si plamani...plus ajuta la slabit...si mai e si vorba aia "mersul pe jos face piciorul frumos;)". Daca te lasa copilasii ...poti face si pilates...iar foarte bun ptr abdomen, fese si picioare.

As fi curiasa sa vad cam cat/ce papi pe zi tu...


Ora este GMT +2. Ora este acum 05:41:42.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO