forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/noua-viata-mai-frumoasa-mai-sanatoasa-jurnal-happygirldiana-6088.html)

Prapadeala 30 iul 2015 12:02:19

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Da, eu nu am folosit deloc. Nu mi-am cumparat, am vazut ca ma descurc fara si asa am ramas

happygirldiana 30 iul 2015 14:13:39

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Auzisem ca ajuta la refacerea muschilor, sau ceva de genul... Ca nu ramai cu burtica aia bleguta dupa sarcina daca porti burtiera dupa ce nasti.
O sa cumpar una, totusi, sa o am acolo :-)

Prapadeala 30 iul 2015 14:20:11

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Sportul ajuta burta :)

happygirldiana 30 iul 2015 14:38:27

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Asta e la mintea cocosului :-P
Stim toate ca sportul ajuta, eu ma refeream la momentul imediat de dupa nastere. Sport nu poti face a doua zi dupa cezariana ;-)

mishutza 30 iul 2015 15:29:30

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Diana, eu am avut travaliu groaznic de 14 ore, am urlat 13 in continuu, epiduralele nu au prins si apoi mi-au facut cezariana. Daca voi mai avea un copil voi incerca sa nasc normal:)) Cu toate 13 ore de urlat, nici nu m-as gandi la cezariana.
Prietena mea a nascut in februarie, in 2 ore. In 2 ore, femeie, fara urlat. Na, cum iti e norocul. Motivele de cezariana pe care ti le spun doctorii sunt nimicuri, vor sa scape repede, cine are chef de stat dupa tine atatea ore.
Mara s-a nascut la 38 de spat si sase zile. Deci e ok,

happygirldiana 30 iul 2015 16:22:41

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Misule, ma gandesc ca dna dr de la Craiova nu are niciun motiv sa "imi bage pe gat" cezariana pt ca nu nasc cu ea. De fapt, cu ea am terminat, nu o sa ne mai vedem. Am facut doar cateva ecografii cu ea.
Doamne, daca ai sti, Mishutzo, cat de nehotarata si in ce ceata sunt... Ma gandesc, ma razgandesc, iar ma gabndesc ca poate dna dr are motive intemeiate pt care m-a sfatuit asa... As incerca natural, dar daca se intampla ceva? Daca a avut dreptate?
Mi-e groaza de alegerea asta....
Tu cum ai avut recuperarea dupa cezariana?

happygirldiana 11 aug 2015 14:05:17

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Azi facem 34 de saptamani. Daca voi naste cu cezariana, as mai avea cam cinci saptamani. Atat de putin... Si o teama asa de mare. E usor de conceput un bebe, dar la greul si frica nasterii nu te gandesti in momentele alea. Inca nu sunt hotarata, nu am luat o decizie 100%. Ma tem de ambele metode. De ceza pt ca taietura si am auzit ca e dureroasa tare recuperarea, de naturala pentru ca stiu ca va fi maricel si nu stiu cat de usor l-as naste, daca ar aparea sau nu probleme la mine sau el, ma tem de taietura aia acolo, am mai auzit alta: ca femeile cu probleme oftalmologice nu trebuie sa nasca natural :-??
Mi s-a sugerat cezariana, pe 26 voi merge sa o programez dar, in acelasi timp, parca sper sa se hotarasca bebe sa iasa cu o zi inainte de ceza, sa nasc natural. Fiind o decizie asa grea pt mine, parca mai degraba as lasa-o in voia sortii.
In rest... Ce sa zic... Daca pana acum eram mandra ca nu am niciun "simptom" de gravida, iata ca apar. Ma misc tot mai greu si abia acum incep sa ma aplec tot mai greu, sa ma ridic tot mai greu, imi fac zilnic plimbarea dar parca picioarele nu ma mai asculta :-D
Bagajelul imi este aproape gata, niste tetine mai trebuie sa cumpar, un biberon, pampers, o burtiera, ceiut de colici si samponel pentru puisor.
Treburile casnice mi le fac tot mai greu, dar mi le fac, iar atunci cand ma intind in pat simt ca mi se rupe mijlocul. Dar inca putin si uitam de disconfortul asta :-D
Am 13 kile in plus, sunt tare curioasa cat voi avea imediat dupa nastere si de-abia astept sa slabesc si sa fiu in forma ca altadata! :-D

Prapadeala 11 aug 2015 14:12:58

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Nu lua ceai pentru copil. Pana la 6 luni tb sa primeasca doar lapte, fie ca e de la tine sau praf. Pana la 6 luni nu au nevoie de nimic altceva. Daca va avea colici, iei atunci niste picaturi, ce e nevoie. Ceaiul de colici se bea de mama pentru a ajunge la bebe

Diana, citeste de alaptare daca vrei sa alaptezi. Vei fi sfatuita de multa lume si multi dau sfaturi proaste, din pacate. Deci eu recomand oricui vrea sa alapteze sa se documenteze bine inainte pentru ca alaptarea nu e intotdeuna cel mai usor lucru si sfaturile sunt multe si proaste, inclusiv de la doctori

happygirldiana 11 aug 2015 14:29:49

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
Miha, nu stiu ce am zis eu de alaptare de pare ca nu sunt informata. Ce e drept, mai am de invatat, mai am de citit, desi am tot citit. Tocmai, pentru ca sfaturile sunt proaste, chiar si de la doctori, nu stiu ce sa cred si pe cine.
Cat despre ceaiul de colici, cunosc multe fete care au nascut, carora li s-a cerut ceai de colici pt bebe si lui bebe i s-a administrat. Daca m-au mintit toate, mint si eu :-D Probabil se lucreaza diferit de la spital, la spital si nu toate asistentele procedeaza la fel. Habar nu am. Asadar, inchipuie-ti, dupa mesajul tau sunt si mai in ceata :)))
De alaptat voi alapta, daca voi avea laptic si bebe va accepta sanul. Desi ma tem foarte mult de intarzierea laptelui, pot ca tot aud ca in cazul cezarienei lapele apare tarziu... Unde mai pui ca eu vroiam sa il alaptez imediat dupa nastere, dar nu se poate, pt ca bebe va veni langa mine abia a dfoua zi dupa nastere... Sunt multe chestii cared ma nemultumesc la spitalul asta si lia felul in care procedeaza dar... Cum nu imi permit sa nasc la privat, ma adaptez la conditiile de aici....

butterfly30 11 aug 2015 15:36:15

Re: O noua viata... mai frumoasa, mai sanatoasa - Jurnal Happygirldiana
 
eu am nascut cu ceza si la prima nastere am avut lapte (colostru) imediat la 1/2de ora si lapte propriu-zis la 72 de ore, deci in grafic. a primit cred 2-3 mese de lp, atat.


Ora este GMT +2. Ora este acum 08:36:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO