forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Vreau sa slabesc - Jurnal Alinusha (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/vreau-slabesc-jurnal-alinusha-2665.html)

Alinusha 09 feb 2010 12:53:17

Vreau sa slabesc - Jurnal Alinusha
 
Buna!

Sunt noua aici pe forum si nu prea ma descurc... Deschid un nou subiect caci nu am gasit unul asemanator. Sunt si eu o mamica disperata ca vrea sa slabeasca, macar asa cat de cat, ca sunt cat casa de mare si mai am un pic si cad in depresie....:((. Acum va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi, idei ce as putea sa fac sa slabesc un pic avand in vedere ca inca alaptez, bb are 3 luni. Miscare pot sa fac am nascut normal fara nici o problema, e a doua nastere.

Va multumesc :-*

lavinuta 09 feb 2010 13:07:30

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
Heiii, capul sus nu pica in depresie, mamicile sunt aici ca sa te ajute si sa te sustina>:D<>:D<
Sa-ti traiasca bebelusul, sa creasca mare si sanatos...incepi usor, pt ca noi, cele care alaptam, nu avem voie sa tinem diete stricte...manaca fructe si legume, carne slaba si lactate degresate si daca mai faci si putina miscare e totul nemaipomenit;)
Important e sa nu scazi sub 1000 calorii, sa nu te infometezi, pt ca bebe are nevoie de o mamica puternica si de un laptic hranitor.
:-*

lavinuta 09 feb 2010 13:13:30

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
E o perioada dificila pt bebelus, poate face colici, asa ca ai grija cu fructele si legumele crude. Eu m-am inteles foarte bine cu supele de pui cu legume. Sunt hranitoare si nu ingrasa.

Alinusha 09 feb 2010 13:27:25

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
Buna Lavinuta,
Multumesc pentru suport. Sa-ti traiasca si tie bblusul, vad ca si tu alapetzi, cat timp are puiul tau? Sper din tot sufletul sa reusesc macar un pic sa vad ca se misca cantarul din loc, dar lapticul lui bebe sa nu fie afectat. De aceea am nevoie de sfaturi, idei de meniuri, exerciti ce pot face avand in vedere situatia mea.

lavinuta 09 feb 2010 13:43:49

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
Eu am meniul completat in cateva zile, daca te inspira...si incearca sa faci cat mai multa miscare, si mersul pe loc e bun, stiu ca nu prea mai ai timp pt tine, dar incepi cu 5-10 minute, apoi mai mult, pana va creste un pic bb, ca o sa vezi cat o sa te solicte:D, pe burtica, pe spate, in brate, pe pat si de abia e inceputul...:-*
Fetita mea face pe 23 feb,5 luni si deja e plinaaaa de energie:)

Alinusha 09 feb 2010 13:48:26

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
Unde gasesc meniul tau? Da stiu cum sunt cu bblusii astia, la mine e al doilea copil, prima are 3 anisori, cel mai solicitant e in jurul varstei de 1 an, pentr ,mine a fost epuizant, am si slabit in perioada aceea fara sa fac nimic.

ianna 09 feb 2010 14:35:58

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
Lavinutate iau de urechi!x-(


Alinusha te rog frumos sa te mobilizezi ! Esti mamica si alaptezi - felicitari ! si multi pupici la ingeras:-*inteleg ca e al doilea bebe, nu?

Am sa ma repet si am sa-ti zic si ce i-am zis lavinutei...care vad ca nu a inteles!!!!

Ce este prioritar pentru tine: kilogramele tale sau copilul? In functie de mamica la mamica, cand alaptezi trebuie sa papi cu 300-500 kcal/zi mai mult decat in mod normal...dar asta nu inseamna 1300 sau 1500 ! sub nici o forma! Asta este aportul caloric ptr slabire si nu ptr alimentatie sanatoasa a unei mame care alapteaza. Trebuie sa papi in jur de 1800-2200kcal/zi...sub acest prag iti pui laptele in pericol si prin urmare alimentatia copilului ! Pentru ca ...cum probabil stii ... tu daca papi 1300 kcal/zi ...prima reactie a organismului este sa se hraneasca pe sine ..si apoi daca mai ramane ceva va pune si in lapte.....si te asigur eu ca nu mai ramane:))

Deci ne-am inteles ...sper! asupra aportului caloric...fara sa pui in pericol copilasul (avand in vedere ca el cu laptele tau se hraneste),da?

Bun...

Acum cand tu alaptezi poti arde intre 300 pana la 800 kcal/zi - in functie de cat "produci" si de cate ori alaptezi. Ceea ce e super nu?:D Adica daca ai papa 1800 -300 = 1500kcal/zi - deja esti ca la dieta;)..sunt fete pe forum care papa caloriile astea si slabesc !

Acum ca sa te asiguri ca dai copilului tot ce trebuie in lapte si slabesti in ac timp...trebuie sa te asiguri ca in aceste 1800-2200kcal/zi este numai mancarica sanatoasa ! Grasimi mai putine, prajeli mai deloc, sucuri deloc, dulciuri cat mai putine!

Sport nu te-as sfatui sa faci inca! Faci destul sport cu 2 ingerasi:))Sportul arde mult prea multe kcal/zi si risti iar sa subnutresti copilul.... Faci destula miscare numai ridicand copilul in brate si leganandu-l ...;)

Poti hrani pielea cat mai bine cu creme, daca doresti,...ca sa o pregatesti ptr pierderea kilogramelor;)pentru ca vei pierde kilograme! alaptand!

Cand termini cu alaptatul... sunt aici si eu si alte mamici care iti vom sari in ajutor cu sfaturi de dieta...uite eu am slabit DUPA alaptat peste 27 de kilograme cu dieta si sport...intr-adevar intr-un an ..DAR se poate! nu dispera! ai sa dai jos kilogramele in plus daca vrei :) si am hranit copilul bine cat am avut voie sa-i dau lapte si dorm linistita din pct asta de vedere;)...te-as sfatui sa adopti aceeasi atitudine. Intai bebe si apoi tu...ca sincer...vei avea destul timp , dupa ce termini cu alaptatul, ca sa dai kilogramele jos:)

lavinuta 10 feb 2010 09:20:14

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
[QUOTE=ianna;82987]Lavinutate iau de urechi!x-(

:">:">[*100*][*5*] Ianna are dreptate, noi cele care alaptam trebuie sa consumam cel putin 1500cal pe zi...dar la mine e un pic aiurea, pt ca nu pot manca doua feluri de mancare la aceeasi masa. O sa ma gandesc mai mult la gustari:-/

Alinusha 10 feb 2010 09:31:12

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
Ianna, merci tare mult de raspuns. Sunt de acord cu tine, doar ca eu nu prea avema limite. Acum incerc macar sa mananc mai sanatos, sa scot din alimentatie dulciurile si alimentele grase. Aaaa si cat despre sport, nu prea fac eu mare efort ca nu sunt in stare prea mult si nici nu vreau sa exagerez, dar macar un 10 min de alergat pe banda nu cred ca e prea mult, nu?

Ioii, lavinuta, imi dai mie portia care nu o poti tu manca??:)):">

lavinuta 10 feb 2010 09:35:54

Re: Alaptez si vreau sa slabesc
 
:-onu ca ma bate Ianna:)) Ma chinui sa pot manca mai mult, ce aiurea suna:D


Ora este GMT +2. Ora este acum 07:04:02.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO