forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/vreau-traiesc-sanatos-jurnal-corinnef-12493.html)

orhidee 13 feb 2016 23:51:27

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de corinnef (Post 1402196)
Granulele sunt o ceașcă, și nu este dulce deloc, are gust acrișor puțin acidulat.
Zahăr nu mai consum de mulți ani, am renunțat la el înainte ca să am aere de raw vegan.
Am citit că nu mai este zahăr în limonada aia de kefir după fermentare???? Dacă o mai fi iaca păcatul meu :-s.
Am făcut o budincă dintr-un mango, 100gr căpșuni, sucul de la o portocala, 1 banană, 1 lg agave sau miere yummy yummy. Asta a fost cina ;)

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

Buna cina! [*23*]
Ma preocupa problema zaharului pentru ca sotul meu are probleme cu glicemia... o tine in frau prin dieta (nu ia pastile)... acum am citit ca pentru cei care au probleme cu glicemia se recomanda sa se puna fructoza in loc de zahar...

rozica1965 14 feb 2016 00:55:16

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1402008)
En garde!:D
Cori, vezi ca ne ataca Rozi... in jurnalul meu! Zice ca un mancator de carne se pregateste de razboi contra a doi mancatori de ierburi! :)):)):))
Trebuie sa fim pe pozitii!:)):)):))
A facut rost si de 3 Zorro !!! :)):)):))
Va fi teroare!!! :)):)):))
Eu zic sa aruncam cu spanac si sa improscam cu sucuri verzi... stabilim impreuna strategia... Ok? :)):)):))

Bleahhhhh!!!!:-&:-&:-&[*jacuzzi*][*pranz*][*hot-dog*][*gratar*]

rozica1965 14 feb 2016 00:56:44

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de corinnef (Post 1402028)
Azi am stors : 4 kg portocale + 1kg morcovi + 1 fenicul +125gr rucola+500 gr dovlecel ( am baut tot impreuna cu sotul meu si am spalat deja si paharele :)) ) si am mancat impreuna cu el 1 kg de struguri . Este doar ora 9 la noi deci :)) pana deseara mai este cale lunga ;;) .
Acum merg sa imi fac o cafea ;;) din cate o lg-ta de chaga siberiana , lucuma , maca si mesquite amestecate in kefir de apa . Na ca acum daca citeste careva este ceata densa in cafeaua mea :)):)):)) . Cele amintite sunt superalimente si sunt extrem de sanatoase :x .

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

Mi se strepezira dintii deja!:D:P

orhidee 14 feb 2016 09:19:49

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1402202)


Bleahhhhh!!!!:-&:-&:-&[*jacuzzi*][*pranz*][*hot-dog*][*gratar*]

Ca si gust nu e rau ca vad in emoticoanele astea, dar adevarata intrecere intre un mancator de carne si unul de balarii, draga mea Rozi, sunt analizele... mai exact, rezultatul lor, adica sanatatea!!!
Asa ca am curaj (analizele mele toate sunt perfecte... nu erau deloc bune inainte de a deveni vegana) sa "ma bat in analize" cu orice mancator de carne, ca sa nu mai vorbesc de un consumator de carne pasionat... cum crezi ca sunt valorile tensiunii, colesterolului, trigliceridelor ale unui mancator de carne?

rozica1965 14 feb 2016 17:40:15

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1402213)

Ca si gust nu e rau ca vad in emoticoanele astea, dar adevarata intrecere intre un mancator de carne si unul de balarii, draga mea Rozi, sunt analizele... mai exact, rezultatul lor, adica sanatatea!!!
Asa ca am curaj (analizele mele toate sunt perfecte... nu erau deloc bune inainte de a deveni vegana) sa "ma bat in analize" cu orice mancator de carne, ca sa nu mai vorbesc de un consumator de carne pasionat... cum crezi ca sunt valorile tensiunii, colesterolului, trigliceridelor ale unui mancator de carne?

Ale mele sunt super! La servici,le aveam cele mai bune din 100 si ceva de oameni!;)

orhidee 14 feb 2016 20:07:02

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de rozica1965 (Post 1402225)


Ale mele sunt super! La servici,le aveam cele mai bune din 100 si ceva de oameni!;)

Daca inca sunt asa nu pot decat sa te felicit! >:D<:-*>:D<
Totusi eu nu cred ca din analizele pe care le faceai tu la serviciu faceau parte colesterolul, trigliceridele...
Ce faceai tu trebuie sa fi fost coproparazitologic, coprobacteriologic...

lidiuta 15 feb 2016 09:33:15

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1402197)

Buna cina! [*23*]
Ma preocupa problema zaharului pentru ca sotul meu are probleme cu glicemia... o tine in frau prin dieta (nu ia pastile)... acum am citit ca pentru cei care au probleme cu glicemia se recomanda sa se puna fructoza in loc de zahar...

Parerile sunt impartite...diabetologul la care merge mama spune ca fructoza e mai periculoasa decat zaharul. Am citit de curand ca fructoza ataca ficatul...

orhidee 15 feb 2016 12:36:12

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de lidiuta (Post 1402266)
Parerile sunt impartite...diabetologul la care merge mama spune ca fructoza e mai periculoasa decat zaharul. Am citit de curand ca fructoza ataca ficatul...

Este vorba de EXCESUL de fructoza provenit din fructe si din dulciurile procesate! Sotul meu nu mananca deloc dulciuri, iar consumul de fructe il are de maxim unul pe zi...
Din pricina fructozei, nivelul acidului uric ar putea creste, iar nivelul energiei stocate in ficat ar putea sa scada. Privarea ficatului de rezerva energetica poate duce la aparitia bolilor hepatice.
Pe de alta parte, consumul de carne duce la cresterea acidului uric, ceea ce nu este cazul la sotul meu, el fiind vegan, ca si mine!
Asa ca nu sunt pericole in ceea ce-l priveste pe sotul meu... nu are cum sa-i creasca acidul uric doar din consumul unui singur fruct pe zi si fiind si vegan! ;)
Diabetologul mamei tale s-a gandit la cei ce mananca carne... lor le creste acidul uric, crestere ce duce la aparitia bolilor hepatice!
>:D<:-*>:D<

rozica1965 15 feb 2016 23:09:11

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1402233)

Daca inca sunt asa nu pot decat sa te felicit! >:D<:-*>:D<
Totusi eu nu cred ca din analizele pe care le faceai tu la serviciu faceau parte colesterolul, trigliceridele...
Ce faceai tu trebuie sa fi fost coproparazitologic, coprobacteriologic...

Ba da,faceau parte! Ne faceau doua pagini de analize,din sange,urina si fecale.Chiar primele erau glicemia,colesterolul ,trigliceridele ,calcemia. Nu pot nici sa pun rezultatele la indoiala,caci ni se faceau de catre Spitalul Militar.De altfel,era o diferenta uriasa intre analizele de dinainte sa ma apuc de slabit si cele dupa ce slabisem 70-80 de kg! Acum,normal,nu stiu cum mai sunt,a trecut un an si jumatate de cand am plecat.

orhidee 16 feb 2016 10:47:53

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Corina,
Traiesc o mare, mare bucurie! M-a sunat sotul... a luat rezultatul analizelor pe care le-a facut zilele trecute... Pentru ca trebuie sa faca RMN la umeri (il dor umerii, mai mult dreptul) a trebuit sa faca si niste analize inainte... uree si creatinina... au iesit perfecte!
Daca tot s-a dus la analize, ne-am gandit noi sa faca si colesterolul, trigliceridele si hemoglobina glicozilata... analize unde statea destul de bine, dar nu foarte bine! Bucuria mea consta in faptul ca si valorile acestor 3 analize au iesit perfect!
Stii ca spuneam, draga jurnal, ca analizele mele sunt perfecte si ale lui sunt bune... Acum, in sfarsit, pot zice ca analizele amandorura sunt perfecte! Cat a trecut de cand suntem vegani? Un an si trei luni! Atat a fost nevoie ca analizele proaste ale sotului sa devina perfecte! :)
Multumesc din inima tuturor celor ce mi-au aratat calea... Cori, draga mea, tu ai fost si esti un exemplu pentru mine! Te iubesc mult si iti sunt profund recunoscatoare! >:D<:x:x:x:-*:-*:-*>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:38:28.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO