forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva jurnale slabit (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/)
-   -   Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef (http://forum.slabute.ro/arhiva-jurnale-slabit/vreau-traiesc-sanatos-jurnal-corinnef-12493.html)

corinnef 18 feb 2016 18:53:57

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1402371)
Corina,
Traiesc o mare, mare bucurie! M-a sunat sotul... a luat rezultatul analizelor pe care le-a facut zilele trecute... Pentru ca trebuie sa faca RMN la umeri (il dor umerii, mai mult dreptul) a trebuit sa faca si niste analize inainte... uree si creatinina... au iesit perfecte!
Daca tot s-a dus la analize, ne-am gandit noi sa faca si colesterolul, trigliceridele si hemoglobina glicozilata... analize unde statea destul de bine, dar nu foarte bine! Bucuria mea consta in faptul ca si valorile acestor 3 analize au iesit perfect!
Stii ca spuneam, draga jurnal, ca analizele mele sunt perfecte si ale lui sunt bune... Acum, in sfarsit, pot zice ca analizele amandorura sunt perfecte! Cat a trecut de cand suntem vegani? Un an si trei luni! Atat a fost nevoie ca analizele proaste ale sotului sa devina perfecte! :)
Multumesc din inima tuturor celor ce mi-au aratat calea... Cori, draga mea, tu ai fost si esti un exemplu pentru mine! Te iubesc mult si iti sunt profund recunoscatoare! >:D<:x:x:x:-*:-*:-*>:D<

Ma bucura nespus de mult cele ce mi-ai scris :x . Ma bucur ca ai mai primit o validare a faptului ca esti pe calea cea buna in ce priveste sanatatea voastra .
Esti sigura ca un singur fruct sau o cantitate mica de fructe pe zi este rezolvarea pt sotul tau ? Eu as creste fructele crude si as reduce din fierturi ( mazare , cartofi, fasole , linte chiar si soia ) Am observat la mine ca daca fierb ma simt greoaie , am tranzitul mai greoi decat cand mananc doar crud ; la fel este si cu viteza mea de reactie sau viteza cu care gandesc si iau decizii ...doar compar fiert vegetale sau crud vegetale - fara carne , lapte , oua .
Revenind la diabet , am vazut filme care aratau ca diabetul se vindeca in 10 zile cu sucuri si ramanand pe raw nu mai apare , la fel orice alta boala .
Inainte sa schimb directia am avut tot timpul probleme cu ficatul si cu fierea ...atat de serioase incat ficatul meu era mereu inflamat - daca stateam in picioare si ma uitam in jos vedeam ficatul pentru ca era iesit mult in afara (aprox 2 degete ), dar dupa 1,5 ani a inceput sa se reduca inflamatia si acum nici nu ai zice ca ficatul meu a avut vreo problema . Analizele au iesit bune la scurt timp dar inflamatia a trecut mai greu . Acum daca mananc ceva ce nu este ok ficatul meu imediat imi trimite semne ca nu-i multumit de "tratatie" iar cand fac clisma cu cafea simt in ficat ca si cum as avea furnici inauntru :))
Iar ma pusai pe dat sfaturi :D
Va doresc multa sanatate , multa ,multa :x

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

corinnef 18 feb 2016 19:22:09

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
In ultimele doua saptamani am fost foarte , foarte obosita dupa drumul de Romania (condus dus intors ) apoi cu sinusita de 3 zile ;) , viroza sotului alte 3 zile , plecarea lui din nou in Romania ieri suprapuse peste lucru si stres - are luni alt examen pt permis si apoi iar orasul ....Greu frate , greu . Din fericire saptamana trecuta au fost portocalele la oferta 4 kg la 2,99 euro si am baut zilnic cel putin 4 kg plus morcovi si altecele altfel eram in cap de la oboseala :-o.
Marti inainte de servici am apucat sa revad filmele despre green smoothie ale Victoriei Boutenko si uite asa a reinceput era smoothie -urilor in casa mea :))
Azi dupa servici am dormit 3 ore , ieri am adormit la 8 seara ;) si uite asa ma repun pe picioare cu energia pe 100% . Cand m-am trezit azi am ras 500 gr struguri negri in 5 min :)) si uite asa am ajuns azi pe slabute :-*

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

orhidee 18 feb 2016 19:37:08

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de corinnef (Post 1402644)
Ma bucura nespus de mult cele ce mi-ai scris :x . Ma bucur ca ai mai primit o validare a faptului ca esti pe calea cea buna in ce priveste sanatatea voastra .
Esti sigura ca un singur fruct sau o cantitate mica de fructe pe zi este rezolvarea pt sotul tau ? Eu as creste fructele crude si as reduce din fierturi ( mazare , cartofi, fasole , linte chiar si soia ) Am observat la mine ca daca fierb ma simt greoaie , am tranzitul mai greoi decat cand mananc doar crud ; la fel este si cu viteza mea de reactie sau viteza cu care gandesc si iau decizii ...doar compar fiert vegetale sau crud vegetale - fara carne , lapte , oua .
Revenind la diabet , am vazut filme care aratau ca diabetul se vindeca in 10 zile cu sucuri si ramanand pe raw nu mai apare , la fel orice alta boala .
Inainte sa schimb directia am avut tot timpul probleme cu ficatul si cu fierea ...atat de serioase incat ficatul meu era mereu inflamat - daca stateam in picioare si ma uitam in jos vedeam ficatul pentru ca era iesit mult in afara (aprox 2 degete ), dar dupa 1,5 ani a inceput sa se reduca inflamatia si acum nici nu ai zice ca ficatul meu a avut vreo problema . Analizele au iesit bune la scurt timp dar inflamatia a trecut mai greu . Acum daca mananc ceva ce nu este ok ficatul meu imediat imi trimite semne ca nu-i multumit de "tratatie" iar cand fac clisma cu cafea simt in ficat ca si cum as avea furnici inauntru :))
Iar ma pusai pe dat sfaturi :D
Va doresc multa sanatate , multa ,multa :x

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

Vezi, tu, inainte de a schimba stilul de viata sotul meu nu putea deloc sa manace cruditati... absolut deloc... avea dureri de stomac ingrozitoare... totusi in perioada sucurilor a fost destul de ok... Acum faptul ca mananca unul-doua fructe/ zi ... ca mananca salate... e o mare, mare victorie! La el trei probleme erau mari... cardio (s-a rezolvat)... stomac (rezolvat partial)... diabet (rezolvat prin dieta)...
Incercam sa facem pasi mai multi spre raw, dar acum suntem concentrati pe alta problema... are dureri de umeri... trebuie sa faca RMN sa vedem cu exactitate ce e acolo... va fi vorba de operatie... nu stim...
Dupa ce vom trece si peste asta vom mai face pasi spre raw... la el cu precautie... sa vedem ce zice stomacul... sa vedem ce zice glicemia...
Multumesc pentru sfaturi! :) Intotdeauna le-am apreciat!
>:D<:-*:x>:D<

orhidee 18 feb 2016 19:37:57

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de corinnef (Post 1402646)
In ultimele doua saptamani am fost foarte , foarte obosita dupa drumul de Romania (condus dus intors ) apoi cu sinusita de 3 zile ;) , viroza sotului alte 3 zile , plecarea lui din nou in Romania ieri suprapuse peste lucru si stres - are luni alt examen pt permis si apoi iar orasul ....Greu frate , greu . Din fericire saptamana trecuta au fost portocalele la oferta 4 kg la 2,99 euro si am baut zilnic cel putin 4 kg plus morcovi si altecele altfel eram in cap de la oboseala :-o.
Marti inainte de servici am apucat sa revad filmele despre green smoothie ale Victoriei Boutenko si uite asa a reinceput era smoothie -urilor in casa mea :))
Azi dupa servici am dormit 3 ore , ieri am adormit la 8 seara ;) si uite asa ma repun pe picioare cu energia pe 100% . Cand m-am trezit azi am ras 500 gr struguri negri in 5 min :)) si uite asa am ajuns azi pe slabute :-*

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

Chiar ma intrebam ce e cu tine! >:D<:x:-*>:D<

corinnef 18 feb 2016 19:48:36

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de orhidee (Post 1402648)

Vezi, tu, inainte de a schimba stilul de viata sotul meu nu putea deloc sa manace cruditati... absolut deloc... avea dureri de stomac ingrozitoare... totusi in perioada sucurilor a fost destul de ok... Acum faptul ca mananca unul-doua fructe/ zi ... ca mananca salate... e o mare, mare victorie! La el trei probleme erau mari... cardio (s-a rezolvat)... stomac (rezolvat partial)... diabet (rezolvat prin dieta)...
Incercam sa facem pasi mai multi spre raw, dar acum suntem concentrati pe alta problema... are dureri de umeri... trebuie sa faca RMN sa vedem cu exactitate ce e acolo... va fi vorba de operatie... nu stim...
Dupa ce vom trece si peste asta vom mai face pasi spre raw... la el cu precautie... sa vedem ce zice stomacul... sa vedem ce zice glicemia...
Multumesc pentru sfaturi! :) Intotdeauna le-am apreciat!
>:D<:-*:x>:D<

Luati in calcul ca durerea ar putea fi efectul detoxifierii . Pt stomac trebuie mai multa varza cruda . Ai incercat sa dai de dr Marginean ?

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

orhidee 19 feb 2016 00:11:03

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de corinnef (Post 1402651)
Luati in calcul ca durerea ar putea fi efectul detoxifierii . Pt stomac trebuie mai multa varza cruda . Ai incercat sa dai de dr Marginean ?

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

La radiografie au aparut niste formatiuni... de aia trebuie sa faca RMN ca sa se dumireasca doctorii despre ce este vorba...
I-am mai facut suc de varza... nu-i place deloc...
Nu m-am gandit sa apelez la dr. Marginean... poate ma voi gandi in viitor... cine stie?
>:D<:x:-*>:D<

corinnef 22 feb 2016 13:00:18

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Cumnatelul meu si-a facut analizele inainte si dupa cele 40 de zile de post cu sucuri si iata diferentele la cele cu probleme sau la limita :
-colesterol total 368 inainte de cura (dupa :153 mg/dl )
-trigliceridele 456 inainte de cura ( dupa : 94 mg/dl )
-TGO 36 inainte de cura ( dupa : 29 u/l )
-TGP 60,9 inainte de cura( dupa : 37 u/l )
-glucoza 110 inainte de cura (dupa: 100)

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

orhidee 22 feb 2016 17:43:23

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de corinnef (Post 1403046)
Cumnatelul meu si-a facut analizele inainte si dupa cele 40 de zile de post cu sucuri si iata diferentele la cele cu probleme sau la limita :
-colesterol total 368 inainte de cura (dupa :153 mg/dl )
-trigliceridele 456 inainte de cura ( dupa : 94 mg/dl )
-TGO 36 inainte de cura ( dupa : 29 u/l )
-TGP 60,9 inainte de cura( dupa : 37 u/l )
-glucoza 110 inainte de cura (dupa: 100)

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

Inca o data sucurile si-au aratat puterea vindecatoare! [*70*] Ma bucur pentru cumnatul tau! :)
>:D<:x:-*>:D<

nicolae68daniela 23 feb 2016 15:35:27

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Citat:

Anterior postat de corinnef (Post 1402028)
Azi am stors : 4 kg portocale + 1kg morcovi + 1 fenicul +125gr rucola+500 gr dovlecel ( am baut tot impreuna cu sotul meu si am spalat deja si paharele :)) ) si am mancat impreuna cu el 1 kg de struguri . Este doar ora 9 la noi deci :)) pana deseara mai este cale lunga ;;) .
Acum merg sa imi fac o cafea ;;) din cate o lg-ta de chaga siberiana , lucuma , maca si mesquite amestecate in kefir de apa . Na ca acum daca citeste careva este ceata densa in cafeaua mea :)):)):)) . Cele amintite sunt superalimente si sunt extrem de sanatoase :x .

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-

Buna !>:D< Si eu vin la tine in jurnal :">, ma bucur cand vad vreo postare de a ta :x !!
N-am baut o astfel de cafea, daca se aseamana cu cafeau inseamna ca mi-ar place si mie...as face comanda de aceste supraalimente dar parca imi e teama sa nu zaca in dulap :"> .

Felicitari cumnatului, si pentru ambitie si pentru rezultatele bune ce le-a obtinut !!>:D<

corinnef 26 feb 2016 18:37:24

Re: Vreau sa traiesc sanatos - Jurnal Corinnef
 
Dragutul meu sot s-a gandit ca e prea mult sa mai stea o sapt in Romania pana are ultimul examen pt cat E si m-am trezit luni dimineata ca dupa ce a dat sala pt E a gasit transport pt germania si uite asa nu am dormit luni spre marti noaptea :-s si el la fel ... marti dimineata a ajuns la ora 6 exact in timp ca sa faca un dus si sa plece la lucru :D . Eu marti la lucru am avut mult , mult de lucru si la fel miercuri si joi :(( . Joi seara bineinteles ca sotul meu a plecat din nou spre Romania pt ca sambata ( maine ) are ultima tura de condus tir cu remorca inainte de examenul de luni :-s . Clar ca avem la bord amandoi o alta noapte nedormita :(( si maine eu merg la lucru :(( si ....luni are examen si apoi vine acasa cu avionul si...parca nu se mai termina :(( :((:(( . Nu credeam ca ne asteapta atata oboseala pt permisul lui :-o . Dar ce a fost mult a trecut si multumesc lui Dumnezeu ca luni se termina si aceasta perioada grea :x . Luni imi este groaza pt ca ma asteapta o alta zi lunga :D lucru pana la 13 si apoi aproape 200 km pana la aeroport sa-l recuperez pe stimabilul meu sot ;) .
Din fericire cantarul meu tace chitic nu se plange dar nici nu se bucura ...adica : stationez :D .
Saptamana care vine sper sa mai recuperez din somn :) si sa ma repun in functiune la capacitate maxima .
Din fericire am stors zilnic si am facut la smoothie intr-o veselie , cred ca asta este motivul pt care nu am picat in nas niciunul din noi :))
Azi am avut zi libera si am lenevit intr-un mare fel :P : am vazut 3 filme dragute , am "baut " o cafea :));):)) si acum ma gandesc ce blenduresc sfarsitul asta de saptamana ;) .
Aseara dupa plecarea sotului am fugit o tura la magazin ca pofteam ceva si nu stiam ce :-/ si sa vezi si sa nu crezi : am gasit o punga cu prune (2,5 kg ) la reducere ;) 50 de centi :)):)):)) . Erau putin deshidratate si moi dar dulci si bune o nebunie :x asa ca le-am mancat deja pe toate :D si ma gandesc acum la niste struguri sau ceva ca parca parca as mai ciuguli ceva :D

%%-%%->:D<:-*>:D<%%-%%-


Ora este GMT +2. Ora este acum 09:54:09.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO