forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Arhiva subiecte - Am intre 50 kg si 60 kg (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-50-kg-60-kg/)
-   -   Vreau sa slabesc (http://forum.slabute.ro/arhiva-subiecte-intre-50-kg-60-kg/vreau-slabesc-2319.html)

oana.andreea 07 aug 2009 17:03:31

Vreau sa slabesc
 
Buna:)
Ma numesc oana, am intrat pe site nu ca as avea neaparat nevoie sa slabesc dar imi place ce am gasit aici . Momentan trebuie sa tin si eu cura pt ca am probleme cu stomacu si mi sa recomandat (medicu) sa nu mai mananc "prostii" si am inceput sa caut pe net ce as putea manca , ca mam saturat de salata :)) (era cam singura chestie care stiam ca as putea manca)iar aici am gasit tot ce am nevoie .
ce pot sa mai zic felicitari pt site :x

nicol30 07 aug 2009 17:55:20

Re: buna :)
 
Bine ai venit printre noi!

>:D< >:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

mishutza 07 aug 2009 18:00:15

Re: buna :)
 
Hello onesteanca mica.Si eu is din Onesti.Bine ai venit.
Care e problema de trebuie sa mananci sanatos?Ca sanatos poate insemna multe feluri de a manca.
Sa te faci sanatoasa repede.

oana.andreea 08 aug 2009 00:07:43

Re: buna :)
 
pai nu prea am avut niciodata probleme cu greutatea mereu am oscilat intre 50-55 kg , de aceea mi'am permis sa mananc orice , cartofii prajitzi , prajeli, grasimi fast food'uri etc.
Iar recent din cauza stresului Bac + Admitere am avut niste crize la stomac (nervi stomacali ), si ca sa le evit trebuie sa mananc mai sanatos . (fructe. legume. fara prajeli, fara condimente etc.)
si imi place sa cred ca e o usoara dieta :)) cu ocazia asta incerc sa scap si de celulita care o mai am pe picioare :)) si imi place aici pe site ca ma face sa cred ca se poate :P ma simt motivata ...:x

Roxana 08 aug 2009 01:04:58

Re: buna :)
 
Citat:

Anterior postat de oana.andreea (Post 17704)
Buna:)
Ma numesc oana, am intrat pe site nu ca as avea neaparat nevoie sa slabesc dar imi place ce am gasit aici . Momentan trebuie sa tin si eu cura pt ca am probleme cu stomacu si mi sa recomandat (medicu) sa nu mai mananc "prostii" si am inceput sa caut pe net ce as putea manca , ca mam saturat de salata :)) (era cam singura chestie care stiam ca as putea manca)iar aici am gasit tot ce am nevoie .
ce pot sa mai zic felicitari pt site :x

Bine ai venit in ,,familia noastra,,!

ianna 08 aug 2009 01:30:18

Re: buna :)
 
Buna Onule si bine ai venit printre noi

ce probleme de stomac ai? de diagnostic nervi stomacali n-am auzit:)

anyway poate e mai bine sa evitzi tot ce ridica aciditatea precum otetul sau merele, lamaia, grepfruit


Citat:

Anterior postat de oana.andreea (Post 17704)
Buna:)
Ma numesc oana, am intrat pe site nu ca as avea neaparat nevoie sa slabesc dar imi place ce am gasit aici . Momentan trebuie sa tin si eu cura pt ca am probleme cu stomacu si mi sa recomandat (medicu) sa nu mai mananc "prostii" si am inceput sa caut pe net ce as putea manca , ca mam saturat de salata :)) (era cam singura chestie care stiam ca as putea manca)iar aici am gasit tot ce am nevoie .
ce pot sa mai zic felicitari pt site :x


dietfo0d 08 aug 2009 06:29:13

Re: buna :)
 
welcomee:) sa te insanatosesti repede:*

oana.andreea 08 aug 2009 09:24:41

Re: buna :)
 
multzumesc fetelor :-* suntetzi niste dragute ..
chiar imi place aici la voi ... mai am si eu cu cine vb ... de 2 saptamani am ajuns in italia si am uitat cum se socializeaza :))
Nu am iesit decat de vreo 3 ori din casa ... pt ca trebuie sa invatz pt admitere , care e foarte airea si mai sunt 20 de zile (imaginatziva ca trebuie sa invatz si constitutzia italiei :)) eu nu o stiu nici pe a romaniei )
Cat despre nervi mei stomacali , sunt pe sistem nervos pt ca ma agit prea mult :))
Si de asta medicu mia zis sa am grija ce mananc macar ca poate nu o sa mai fiu atat de predispusa la crize ...
Gata va pup :-*:-*:-*(ma intorc la studiat )
http://mintencolturi5.files.wordpres...-sad-faces.jpg

Bee 07 oct 2009 16:10:26

Vreau sa slabesc 4 cm
 
Please help! Vreau sa slabesc 4 cm in talie, dar fara a da jos prea multe kg. Problema mea este ca depun grasimea in zona abdominala si vreau neaparat sa scap de ea. Totusi, sunt multumita de restul corpului meu.

mishutza 07 oct 2009 17:56:07

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Incearca tae-bo bootcamp abs,functioneaza garantat,eu in primele 2 luni maxim am pierdut cam 15 cm in talie,ok,am si slabit la kg,dar corpulmi s-a modelat foarte bine.Adica,am poze cand aveam 76 de kg ca si acum,dar acum arat mult mai slaba decat atunci.
Deci,fa zilnic tae-bo si sigur vei vedea rezultate.>:D<

Bee 07 oct 2009 18:44:06

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Wow! Super! Totusi, nu stiu daca se fac cursuri de tae bo la mine in oras. Ma duc sa caut pe youtube ceva. Merci mult :-*

mishutza 07 oct 2009 20:04:23

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Gasesti in youtube fara probleme,eu nu am fost la sala tot acasa am facut.
Multa bafta>:D<

anuk 09 oct 2009 08:56:32

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Citat:

Anterior postat de Bee (Post 38658)
Please help! Vreau sa slabesc 4 cm in talie, dar fara a da jos prea multe kg. Problema mea este ca depun grasimea in zona abdominala si vreau neaparat sa scap de ea. Totusi, sunt multumita de restul corpului meu.

BUNA!
Aceste exercitii (callanetics) actioneaza asupra muschilor profunzi,pe care nici nu stii ca-i ai.rezultatele sunt rapide si specteculoase.gasesti si pentru abdomen niste miscari de exceptie.SFATUL MEU:ia-o treptat,ca faci febra musculara.daca totusi ti se-ntampla,ia o pauza pana-ti trece,ca-ti lezezi fibra musculara.
SUCCES!
[*abdomene*]>:D<

Bee 09 oct 2009 21:31:49

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Va multumesc! Ma duc sa caut pe google si pe youtube. >:D<

Slabuta 09 oct 2009 21:35:32

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Citat:

Anterior postat de Bee (Post 39210)
Va multumesc! Ma duc sa caut pe google si pe youtube. >:D<

Bee ca sa iti ocupe mai putin timp cautarea uite-te aici:
Tae-bo&Aerobic
Gimnastica&Pilates
si gasesti tae-bo si callanetics

Liliana9 14 oct 2009 16:47:38

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Tae bo e recomandat si persoanelor sub 18 ani? Nu influenteaza negativ cresterea?

Slabuta 14 oct 2009 17:19:43

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Citat:

Anterior postat de Liliana9 (Post 40517)
Tae bo e recomandat si persoanelor sub 18 ani? Nu influenteaza negativ cresterea?

Eu nu stiu de asa ceva? poate sunt fete care stiu mai bine.
Din cate stiu sportul, este bun la orice varsta

Marlin 17 oct 2009 15:07:05

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Buna,

Cred ca pentru inceput e important sa intelegi ce se intampla cu corpul tau... De exemplu, din punct de vedere genetic suntem predispusi sa depunem grasime (ceea ce nu inseamna decat o rezerva de energie) acolo unde corpul se misca mai putin, alfel spus pe burta, fund, coapse. Cand iti propui sa slabesti, corpul va cosuma intai grasimea din zonele care se misca si abia apoi din zonele stationare. Logica e simpla, ultimul venit, primul plecat...;)

Cand iti propui sa slabesti, iti propui de fapt sa dai jos grasime.Cum? In primul rand prin dieta si in al doilea rand prin sport. Cred ca toata lumea stie ca fitness-ul ne ajuta sa punem masa musculara ( muschii sunt "uzine" naturale de cosumat energie deci inclusiv grasime) iar sportul gen cardio ne ajuta sa ardem grasimea. In timp insa, sportul de orice natura ne ajuta sa si redistribuim grasimea corporala ( altfel spus transformam acele zone corporale stationare in nestationare).E insa un proces care necesita timp si un plan elaborat si controlat.

Sper ca nu v-am plictisit . O zi minunata.

Bee 25 oct 2009 08:19:06

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Am gasit filmuletele de pe youtube si mi-am descarcat si ceva de pe net. Pana acum cred ca am incercat o gramada de exercitii fizice: Tae bo, Callanetics, Pilates, chiar si Zumba (care e foarte amuzant :D). Ma gandeam sa le alternez pt ca sunt foarte grele si nu cred ca pot face 2 zile consecutive aceleasi exercitii, mai ales ca eu m-am axat pe abdomen.
Apropo, conteaza foarte mult din ce imi obtin caloriile? Adica, daca mananc ciocolata si ma incadrez in 1600 calorii mai slabesc?

Slabuta 25 oct 2009 19:50:33

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Citat:

Anterior postat de Bee (Post 43430)
Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Am gasit filmuletele de pe youtube si mi-am descarcat si ceva de pe net. Pana acum cred ca am incercat o gramada de exercitii fizice: Tae bo, Callanetics, Pilates, chiar si Zumba (care e foarte amuzant :D). Ma gandeam sa le alternez pt ca sunt foarte grele si nu cred ca pot face 2 zile consecutive aceleasi exercitii, mai ales ca eu m-am axat pe abdomen.
Apropo, conteaza foarte mult din ce imi obtin caloriile? Adica, daca mananc ciocolata si ma incadrez in 1600 calorii mai slabesc?

Da, conteaza... Organismului nu trebuie sa ii lipseasca nimic... adica, proteine, grasimi, vitamine, minerale... mancatul disociat pe o zi intreaga nu este chiar indicat...

Marlin 26 oct 2009 10:28:22

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Bee , ceea ce vrei tu ( sa slabesti 4 cm, presupun ca din jurul abdomenului) se numeste finete si cand vine vorba de asa ceva nici o greseala nu este iertata (adica alegi clar , ori minus 4 cm , ori ciocolata)

Apoi am o nelamurire...
De ce te-ai axat pe abdomen?

Bee 03 nov 2009 22:38:17

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Intr-adevar din jurul abdomenului, deoarece e singurul loc in care depun mai usor grasimea in exces...cred ca e genetic ~X(. In schimb, indiferent de ce mananc, de la solduri in jos nu depun nimic :shock:

Marlin 04 nov 2009 14:12:31

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
:D ai vazut tu vreodata o persoana cu sixpack-ul la vedere si in rest grasa?:D

Ideea e ca toti muschii trebuiesc antrenati in ideea de ai conserva eventual mari in masa si asta pentru ca ei consuma multa energie chiar si in repaus. Asta o facem prin fitness care ar trebui sa devina primordial intr-o dieta de slabire . Apoi mai consumam ceva grasime facand cardio insa in anumite limite (asta e o alta discutie) .Si nu in final , de fapt cu asta ar trebui inceput un plan de slabire...incercam sa cream un usor deficit caloric si prin dieta, incercand sa ne alimentam sanatos si corect. Si uite asa, caramida peste caramida planul este alcatuit....mai ramane sa trecem la treaba.

Si ca sa inchei in acelasi spirit in care am inceput....cum faci sa slabesti grasimea de pe inima, sau de pe ficat?

diana daniela 18 ian 2010 15:09:44

Vreau sa slabesc
 
Buna
In urma cu 6 ani eram forte slaba si nu ma ingrasam deloc , dupa care am luat anticonceptionale si intr-un an am luat 10 kg (de la 40la 50), acum am 55kg si as vrea sa mai slabesc dar am o pofta de mancare foarte mare si chiar si picioarele mele(port 34-35 )imi dau un semnal de alarma.Va rog sa ma ajtati si sa imi spuneti cum pot stapani pofta asta de mancare...
Merci
Diana

Slabuta 18 ian 2010 16:22:23

Re: Vreau sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de diana daniela (Post 66533)
Buna
In urma cu 6 ani eram forte slaba si nu ma ingrasam deloc , dupa care am luat anticonceptionale si intr-un an am luat 10 kg (de la 40la 50), acum am 55kg si as vrea sa mai slabesc dar am o pofta de mancare foarte mare si chiar si picioarele mele(port 34-35 )imi dau un semnal de alarma.Va rog sa ma ajtati si sa imi spuneti cum pot stapani pofta asta de mancare...
Merci
Diana

Buna Diana si bine ai venit printre noi :)

Eu nu stiu de ce vrei sa slabesti, pentru ca la inaltimea ta nu e chiar asa de mult 55 de kg :)
Poate ne pui o pozisoara cu tine sa vedem care este zona cu problema, daca zici ca trebuie sa slabesti :)

Aaa, si cred ca ai gresit la ticker, trebuie sa le pui in sens invers daca vrei sa slabesti :)

ianna 18 ian 2010 16:26:44

Re: Vreau sa slabesc
 
hmm...sunt multe de zis si in aceelasi timp totul se reduce la a papa sanatos...fara grasimi...prajeli...de evitat painea si carbogazoasele...si evident sa faci cat mai multa miscare/sport


iar dupa ce ai stabilit astea bine... un minim de sport ...si o dieta sanatoasa cu papica calitativa nu cantitativa ...apoi ai sa iti permiti cand ai senzatia de foame sau pofta, sa rontai un fruct/morcov sau sa te stapanesti in metode de genul :"iesi la o plimbare"...."stai de vb cu o prietena"..." te uiti la poze cand erai slabuta"

dreia 18 ian 2010 16:27:25

Re: Vreau sa slabesc
 
sunt varza cu calculatorul ma chinui de 2 ore sa-i dau de capat sa scriu si eu ceva sper sareusesc acum ...........:"> ma numesc raluk si fac 30 ani in aprilie . pt mine 30 ani e un pas spre batranete :( asa vad eu lucrurile am 3 nasteri si 2 copii am slabit de la 91 la 80 kg si acum am 84 vreau sa slabesc dar mananc pe stres ,suparare etc .mananc mereu fara sa-mi fie foame . nu vreau sa ma ingras vreau sa slabesc am nevoie de ajutorrrrrrrrrrrrrrrrr :((:((:((

Slabuta 18 ian 2010 16:32:04

Re: Vreau sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de dreia (Post 66602)
sunt varza cu calculatorul ma chinui de 2 ore sa-i dau de capat sa scriu si eu ceva sper sareusesc acum ...........:"> ma numesc raluk si fac 30 ani in aprilie . pt mine 30 ani e un pas spre batranete :( asa vad eu lucrurile am 3 nasteri si 2 copii am slabit de la 91 la 80 kg si acum am 84 vreau sa slabesc dar mananc pe stres ,suparare etc .mananc mereu fara sa-mi fie foame . nu vreau sa ma ingras vreau sa slabesc am nevoie de ajutorrrrrrrrrrrrrrrrr :((:((:((

Buna Raluka si bine ai venit printre noi :)
Nu e nimic complicat in a scrie mesaje pe forum, sper ca acum ai prins cum se face acest lucru :)

Multi ani inainte :) Si ce-o sa zici la 40 daca acum e pas spre batranete? :D

Gandirea pozitiva si in general pozitivismul nu trebuie date la o parte :)

Ce-ar fi atunci cand esti suparata sau stresata sa gasesti metode alternative de "descarcare", sa zicem o baie parfumata, care sa te relaxeze, sa te uiti la un film, sa dansezi....? :)

dreia 18 ian 2010 16:57:37

Re: Vreau sa slabesc
 
ai dreptate ctred ca i-mi trebuie o "constiinta" sau mai bn zs cineva cu care sa vb pt incurajare>:D<>:D<.
e greu la inceput dar cred ca voi lua energia care-mi trebuie pt a reusi de la acest forum .

e deschis de mult ca am citit destule pe net dar atat . multumesc ca-mi esti alaturi sper sa reusesc .:-*

Slabuta 18 ian 2010 18:24:20

Re: Vreau sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de dreia (Post 66635)
ai dreptate ctred ca i-mi trebuie o "constiinta" sau mai bn zs cineva cu care sa vb pt incurajare>:D<>:D<.
e greu la inceput dar cred ca voi lua energia care-mi trebuie pt a reusi de la acest forum .

e deschis de mult ca am citit destule pe net dar atat . multumesc ca-mi esti alaturi sper sa reusesc .:-*


poti discuta cu noi, suntem alaturi de tine sa te ajutam cu sfaturi si sa te incurajam :)

cam ce papi tu intr-o zi? adica care ti-e meniul? :)

Slabuta 18 ian 2010 18:25:45

Re: Vreau sa slabesc
 
ps: te poti uita si aici sunt fete care au greutatea asemanatoare cu a ta si va puteti incuraja una pe alta :)
Am intre 80 kg si 90 kg

ancapalade 19 ian 2010 13:33:12

Re: Vreau sa slabesc
 
fetelor am nevoie de ajutor deci nu ma pot lauda ca am fost vreodata slaba dar pot spune ca am fost plinuta adik mereu am avut in jur de 70 de kg, bun dupa nastere m-am ingrasat enorm pot spune de la 70 am ajuns la 110 115 si am hotarat ca asa nu se mai poate ..de 2 saptamani am reusit saslabesc in jur de 7 sau 8 kg cu un regim hipocaloric si cu multa forta , ambitie, rabdare si ajutor din partea familiei ... dar exista si un dar ce se intampla , nu pot spune ca mi-e foame, in schimb imi este rau nu m-am infometat repet am mancat sanatos ( 2 cafele pe zi mic dejun:un mar si cina o jumate de piept la gratar cu un cartof fiert sau alte legume . am renuntat absolut la orice urma de zahar ulei prajeala acidulate) in schimb ma simt rau am stari de voma greata si ameteli . de ce ? daca ati trecut prin asa ceva va rog sa-mi dati un sfat !!!multumesc

edinootza 19 ian 2010 13:52:03

Re: Vreau sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de ancapalade (Post 67113)
fetelor am nevoie de ajutor deci nu ma pot lauda ca am fost vreodata slaba dar pot spune ca am fost plinuta adik mereu am avut in jur de 70 de kg, bun dupa nastere m-am ingrasat enorm pot spune de la 70 am ajuns la 110 115 si am hotarat ca asa nu se mai poate ..de 2 saptamani am reusit saslabesc in jur de 7 sau 8 kg cu un regim hipocaloric si cu multa forta , ambitie, rabdare si ajutor din partea familiei ... dar exista si un dar ce se intampla , nu pot spune ca mi-e foame, in schimb imi este rau nu m-am infometat repet am mancat sanatos ( 2 cafele pe zi mic dejun:un mar si cina o jumate de piept la gratar cu un cartof fiert sau alte legume . am renuntat absolut la orice urma de zahar ulei prajeala acidulate) in schimb ma simt rau am stari de voma greata si ameteli . de ce ? daca ati trecut prin asa ceva va rog sa-mi dati un sfat !!!multumesc

Draga Anca,
Bine ai venit printre noi! Nu am trecut prin asa ceva(referitor la stare de greata, ameteli, etc) insa imi cam pot imagina ce se intampla. 7 kg in 2 saptamani inseamna infometare, iar 2 cafele, un mar si jumate de piept cu legume este un meniu mai mult decat hipocaloric. Cu siguranta faci efort considerabil din pricina fetitei si asta inseamna ca nu exista un echilibru. Meniul tau nu ar trebui sa fie mai bogat in vitamine(toata gama:lipide, glucide, proteine, cat mai sarace caloric, insa bogate in vitamine). Redu portiile insa nu te infometa si nu lasa masa mai "bogata"pentru cina. Cele 2 cafele nu te vor ajuta sa fii in forma pe timpul zilei. Asadar, eu zic sa iti introduci datele la profil, acolo ti se va calcula cate calorii va trebui sa slabesti ca sa pierzi maxim 2 kg pe saptamana. Asta este o slabire indicata si ideala: incet dar sigur, fara efect yo-yo. Apoi calculatorul de calorii te va ajuta sa iti fabrici singura meniul zilnic, permitandu-ti mici pofte insa in cantitati rezonabile fara a depasi necesarul caloric zilnic pentru slabire sanatoasa. Iti doresc multa bafta in continuare si daca doresti sa vb mai multe, ID-ul meu de mess e "edinootza". Te pup si multa bafta in continuare!
PS. Ai o fetita minunata! Merita sa fii o mamica nu doar frumoasa, ci si supla :)

edinootza 19 ian 2010 14:00:50

Re: Vreau sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de ancapalade (Post 67113)
fetelor am nevoie de ajutor deci nu ma pot lauda ca am fost vreodata slaba dar pot spune ca am fost plinuta adik mereu am avut in jur de 70 de kg, bun dupa nastere m-am ingrasat enorm pot spune de la 70 am ajuns la 110 115 si am hotarat ca asa nu se mai poate ..de 2 saptamani am reusit saslabesc in jur de 7 sau 8 kg cu un regim hipocaloric si cu multa forta , ambitie, rabdare si ajutor din partea familiei ... dar exista si un dar ce se intampla , nu pot spune ca mi-e foame, in schimb imi este rau nu m-am infometat repet am mancat sanatos ( 2 cafele pe zi mic dejun:un mar si cina o jumate de piept la gratar cu un cartof fiert sau alte legume . am renuntat absolut la orice urma de zahar ulei prajeala acidulate) in schimb ma simt rau am stari de voma greata si ameteli . de ce ? daca ati trecut prin asa ceva va rog sa-mi dati un sfat !!!multumesc

Inca ceva...acum am observat ce ai scris la semnatura. Targetul tau de a slabi 10 kg pe luna nu inseamna nimic altceva decat INFOMETARE, cadere din picioare si efect yo-yo. Dupa ce vei reincepe sa mananci normal, se vor pune inapoi dublu. Cred ca nu iti doresti asta! Eu te sfatuiesc sa iti propui 4 kg pe luna si daca reusesti sa le dai jos ...vei fi mai mult decat multumita! Repet: INCET DAR SIGUR!

Sheba 19 ian 2010 16:37:54

Re: Vreau sa slabesc
 
Buna!Eu am fost pe unde esti si tu chiar mai rau si am luat-o incet. Cu sport si cu intentia de a ma simti mai bine.
Ce faci tu nu numai ca-ti da pese cap metabolismul dar iti va crea si probleme serioase cu rinichii, ficatul, lipsa de calciu si altele.
E necesar sa mananci in primul rand ordonat, in al doilea rand ceea ce trebuie si in al treilea rand cat trebuie.
Oradonat inseamna 3 mese principale si doua gustari, ceea ce trebuie: carbohidrati complexi, proteine si grasimi "bune". Si in jur de 2100-2300 de kcal ca sa slabesti sanatos si sa-ti modifici metabolismul. Si sportul este necesar. Gandeste-te la un stil de viata mai degraba decat la o dieta.
Cred ca toate iti vor spune ca vei slabi asa dar peste cateva luni ajungi de unde ai plecat plus un bonus de kg....

tonya 19 ian 2010 17:22:15

Re: Vreau sa slabesc
 
am dat peste site-ul vostru din intamplare, cautand o reteta pentru o prietena. va dati seama ca m-am bucurat enorm si m-am si inscris>:D< treaba sta asa: m-am ingrasat cu 15 kg intr-un an numai din cauza anticonceptionalelor pe care le-am lasat acum cateva luni. in schimb am o pofta nebuna pentru dulciuri, in special ciocolata. problema nu e doar atat, mai fac si mancare pentru sotul meu, si nu pot sa ma abtin sa nu mananc si eu, desi a doua zii ma pocaiesc si mananc numai chestii de dieta. cand am vazut retetele dietetice de pe site am ramas cu gura cascata. pentru mine dieta inseamna doar salata verde si carne fiarta, si nu era prea atragatoare. am mare nevoie de ajutorul vostru... :(

Extasssy 19 ian 2010 17:26:51

Re: Vreau sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de tonya (Post 67369)
am dat peste site-ul vostru din intamplare, cautand o reteta pentru o prietena. va dati seama ca m-am bucurat enorm si m-am si inscris>:D< treaba sta asa: m-am ingrasat cu 15 kg intr-un an numai din cauza anticonceptionalelor pe care le-am lasat acum cateva luni. in schimb am o pofta nebuna pentru dulciuri, in special ciocolata. problema nu e doar atat, mai fac si mancare pentru sotul meu, si nu pot sa ma abtin sa nu mananc si eu, desi a doua zii ma pocaiesc si mananc numai chestii de dieta. cand am vazut retetele dietetice de pe site am ramas cu gura cascata. pentru mine dieta inseamna doar salata verde si carne fiarta, si nu era prea atragatoare. am mare nevoie de ajutorul vostru... :(

Buna Tonya,

In primul rand bine ai venit in comunitatea noastra de slabute, noi aici sunte one big happy family si ne ajutam reciproc ori de cate ori putem.
Cum ziceai si tu inainte de a intra pe forum credeam ca dieta e iaurt degresat, salata, carne fiarta sau la gratar... Dar acum am ajuns sa inventez eu retete dietetice care mai de care mai apetisante si mai hranitoare dar totusi dietetice...
Primul pas este sa-ti faci un jurnal... Noi aici toate avem asa ceva... este locul unde ne postam zilnic meniul si discutam despre toate problemele pe care le intampinam si ne laudam cu fiecare gram pe care il slabim.
Pentru problema cu mancatul mancarea pe care o faci pentru sot eu nu sunt un exemplu foarte bun, pentru ca logodnicul meu mananc exact ceea ce mananc si eu...
Dar sunt o gramada de fete care tin regim, si totusi gatesc si pentru sot mancaruri deloc dietetice... Ele iti pot da sfaturi cu privire la cum sa rezisti tentatiilor :D.

edinootza 19 ian 2010 19:24:04

Re: Vreau sa slabesc
 
Citat:

Anterior postat de tonya (Post 67369)
am dat peste site-ul vostru din intamplare, cautand o reteta pentru o prietena. va dati seama ca m-am bucurat enorm si m-am si inscris>:D< treaba sta asa: m-am ingrasat cu 15 kg intr-un an numai din cauza anticonceptionalelor pe care le-am lasat acum cateva luni. in schimb am o pofta nebuna pentru dulciuri, in special ciocolata. problema nu e doar atat, mai fac si mancare pentru sotul meu, si nu pot sa ma abtin sa nu mananc si eu, desi a doua zii ma pocaiesc si mananc numai chestii de dieta. cand am vazut retetele dietetice de pe site am ramas cu gura cascata. pentru mine dieta inseamna doar salata verde si carne fiarta, si nu era prea atragatoare. am mare nevoie de ajutorul vostru... :(

Buna Tonya si bine ai venit!
Hai sa-ti vand un pont: e foarte simplu sa dam vina pe ceva, in cazul asta pe anticonceptionale. Am facut-o si eu. Insa, e vb de altceva. Exista muuuulte femei care iau antibebe si sunt biscuite in dunga, asa-i? Noi am luat pastilele astea pentru ca avem o relatie stabila(sot, logodnic, iubit, etc) si suntem iubite asa cum suntem: slabe sau dolofane. Ei, aici intervine psihicul si ne zice: ok, nu conteaza(foarte tare) acele kg in plus. Studiile au aratat k, din punct de vedere biologic, nu exista nicio explicatie conf careia anticoncept ar ingrasa. Nici macar ca neaparat creaza pofta de mancare, dar si daca o fac, noi nu mai tinem cont de ceea ce mancam. Si uite-asa ne ingrasam "de la antibebe"(repet, am fost in aceeasi situatie)
Asadar, chiar daca e sau nu adevarat, un lucru e cert: daca ne abtinem, nu ne ingrasam. Eu te sfatuiesc ceea ce m-am autosfatuit eu insami: daca poftesti la ceva si chiar nu te poti abtine, GUSTA odata pe zi, DAR ideal ar fi sa te uiti la acel aliment pacatos si sa-ti pui intrebarea: "MERITA"? "Am suferit atatea ore cu mancaruri dietetice ca sa stric totul pentru o bucatica de pofta"? Raspunsul te va face sa te abti sau nu :-)
In rest, eu iti urez multa bafta si la cat mai multe kg...in minus!

nicole simon 18 feb 2010 22:22:28

vreau sa slabesc 5 kg
 
imi doresc sa slabesc 5kg,m-am ingresat cam 5,6kg in aceasta iarna si vreau sa scap de ele cat mai repede. imi dati si mie o reteta pls;;)

anqutz 18 feb 2010 22:35:21

Re: Vreau sa slabesc 4 cm
 
Stiam ca sunt 16 ani nu se recomanda asemenea gen de sport.

Fa miscare aeroba: cardio, aerobic, tae-bo. Fa si ceva ex pt modelarea muschilor abdominali.

Din pacate, nu se poate slabi localizat. :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:58:40.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO