forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Articole Slabute.ro (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/)
-   -   Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri (http://forum.slabute.ro/articole-slabute-ro/vise-sau-visuri-dorinte-vs-idealuri-2390.html)

anqutz 23 ian 2010 11:30:10

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Citat:

Anterior postat de ianna (Post 70156)
probabil dar eu asa vad lucrurile...poate prea alb si negru....

daca nu am ce pune pe masa - nevoie primara- nici nu-mi mai sta gandul sa-mi cumpar o casa -siguranta (nev2)

daca n-am un loc de munca- nevoia de siguranta - nici nu-mi sta gandul sa-mi fac o familie- nevoie de apartenenta(nev 3)

daca n-am o familie..nu apartin unui grup anume ...daca nu sunt integrata undeva ...de unde sa vina stima si respectul altora(nev 4)

si apoi daca nu am cele 4 nevoi indeplinite cum sa vreau sa ma auto realizez...sa am autonomie...sa-mi caut si sa-mi inteleg eu-ul...

Corect. Tu gandesti asa. Dar sunt oameni care nu au ce manca si isi cumpara masini de fite si mai stiu eu ce. Sunt oameni care nu au ce manca si fac copii. Sunt oamnei care nu apartin unui grup anume, nu au nici 2-3 prieteni si care au o stima de sine ft buna.

Hai ca am facut o mica polemica intelectuala. :))

ianna 23 ian 2010 12:58:50

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 70229)
Corect. Tu gandesti asa. Dar sunt oameni care nu au ce manca si isi cumpara masini de fite si mai stiu eu ce. Sunt oameni care nu au ce manca si fac copii. Sunt oamnei care nu apartin unui grup anume, nu au nici 2-3 prieteni si care au o stima de sine ft buna.

Hai ca am facut o mica polemica intelectuala. :))

da....daca pui lucrurile in asa umbra...da...mai ales in Romania:))si am vazut ca fenomenul asta se petrece si aici la romani...nu au casa sau ce manca dar intra in rate la masini de $500/luna... asa e...am exclus pe ceilalti... ma gandeam doar la mine.:)

Adelayde 25 ian 2010 16:26:54

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Oamenii nu vor inceta sa aiba visuri fie ca sunt realizabile sau nu ...eu pe la 7 ani visam sa zbor desi stiam ca e mposibil ..dar totrusi speram ;))cateodata omul viseaza si stiind ca cea ce viseaza nu re regaseste in realitate.
Dupa parerea mea visurile dau speranta , impulsioneaza ne deosebesc de masinari dar nici sa fi cufundat in ele si sa numai iei contact cu lumea reala nu e bine.
Totul cu masura precum si cu mancarea ;))

alexa.stan 25 ian 2010 17:01:34

Re: Vise sau visuri? Dorinte vs Idealuri
 
Ana ai citi "Alchimistul" de paulo Coelho.

Cand am citit ceai scris tu la asta ma dus cu gandul, la ideea principala a carti.
Acolo a demonstrat care era importanta drumului parcurs pentru a ajunge la destinatie. A fost foarte frumos, era vorba despre un pastor sarman, care intr-o seara vine un sfant la el (sau ceva de genul) in vis, si ii spune ca daca va calatori in directia unui stele, si va dezgropa unde lumineaza steaua o sa gaseasca o comoara. Si calatoreste pastorul. (nu existau mijloace moderne de transport), si cunoaste multe lucruri frumoase in drum, invata multe, descopera alchimia, evident trec ceva ani, si ajunge la destinatie. sapa, si nu gaseste nimic, ostenit adoarme, viseara din nou ingerul si ii arata locul unde se afla comoara, era chiar in locul de unde a plecat. Si se intoarce in europa, pe pasunile de unde a plecat. isi dezgroapa comoara. se insoara. etc.

Pe mine ma uluit cartea asta, niciodata nu m-am gandit pana s-o citesc cat de important este drumul pana acolo.

Deaceea este foarte important ca noi sa slabim, sanatos, si sa ne formam niste obisnuite alimentare bune. Sa invatam care este echilibrul. si cand ajungem acolo unde am visat. totul va fi bine, si nu vom mai ajunge iar la 100 de kg.

Felicitari Ana si multa bafta.


Ora este GMT +2. Ora este acum 03:59:44.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO