forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/)
-   -   Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/calculator-calorii-adaugare-modificare-alimente-675.html)

Slabuta 04 aug 2010 15:05:32

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Citat:

Anterior postat de Bread Pitt (Post 277441)
Cum se pune poza produsului pe care îl adăugăm ?
Se mai poate adăuga fotografia după ce produsul a fost validat ?

Poza produsului se poate adauga:

Atunci cand adaugi produsul prima oara, deci prin formularul de adaugare aliment.

Atunci cand alimentul este deja adaugat, esti in pagina de vizualizare a informatiilor complete despre acel aliment, apesi pe casuta unde ar trebui sa fie imaginea si o incarci din pc.

Bread Pitt 05 aug 2010 14:14:47

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Mulţumesc foarte mult !
Ai fi bună, dacă timpul îţi permite, să-mi spui ce dimensiuni sunt acceptate ?
Eu încerc s-o pun oricum şi, dacă site-ul face resize automat, nu mai e necesar să te deranjezi, dar dacă nu...

Bread Pitt 05 aug 2010 15:15:59

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Am reuşit pentru că m-a făcut mămica deşteptăţel. Am pus 2 produse, la al doilea (Biscuiţi aperitiv din faina integrala), la care am pus poza de la propunerea produsului, fotografia apare, dar la primul produs (Biscuiti aperitiv nesarati Mulino Bianco), validat deja, nu îmi primeşte poza (care are aceleaşi dimensiuni ca şi cealaltă), deşi nu-mi dă nici un mesaj de eroare.

vadmin 05 aug 2010 16:42:55

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Citat:

Anterior postat de Bread Pitt (Post 278721)
Am reuşit pentru că m-a făcut mămica deşteptăţel. Am pus 2 produse, la al doilea (Biscuiţi aperitiv din faina integrala), la care am pus poza de la propunerea produsului, fotografia apare, dar la primul produs (Biscuiti aperitiv nesarati Mulino Bianco), validat deja, nu îmi primeşte poza (care are aceleaşi dimensiuni ca şi cealaltă), deşi nu-mi dă nici un mesaj de eroare.

La momentul acesta, am verificat si ambele alimente au poza. Trimite-mi la adresa de email admin@slabute.ro poza care nu reuseai s-o adaugi, ca sa fac unele teste si sa-mi dau seama daca este o problema de program sau o problema de utilizare.

Bread Pitt 05 aug 2010 17:33:30

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
M-am conformat. Am trimis-o.

Bread Pitt 05 aug 2010 22:37:50

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 247924)


Atata timp cat alimentul se afla in moderare ii mai poti aduce "corectii".


Cum se pot face acele corectii?

vadmin 05 aug 2010 23:44:13

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Citat:

Anterior postat de Bread Pitt (Post 279006)
Cum se pot face acele corectii?

Cand esti logat/conectat si accesezi pagina: http://calorii.slabute.ro/, pe prima pagina, sub formularul de cautare, o sa vezi un dreptunghi galben cu un text: Alimente in moderare. Langa acel text se afla link-uri cu denumirile alimentelor care inca nu au fost moderate si acceptate. Daca dai clic pe un link, ti se va deschide un ecran de modificare aliment (similar celui de adaugare), unde poti sa corectezi/modifici valorile pentru alimentul in cauza.

vadmin 06 aug 2010 02:20:56

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Citat:

Anterior postat de Bread Pitt (Post 278810)
M-am conformat. Am trimis-o.

Cu poza nu este nici o problema, am testat si putea fi adaugata.

Neintelegerea era in alta parte: orice imagine propusa pentru un aliment, este verificata si validata de catre moderator. Nu vedeai imaginea, pentru ca probabil inca nu era moderata/publicata.

Imaginile au fost moderate pentru ambele alimente si acum sunt vizibile.

Suplimentar, la adaugarea unei imagini pentru un aliment, s-au adaugat cateva informatii ajutatoare:
  • Extensiile de fisiere acceptate
  • Dimensiunea maxima a imaginii

Bread Pitt 16 sep 2010 01:29:15

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Apropo de adăugarea de alimente, am o rugăminte, care îmi închipui că s-ar putea implementa cu destulă uşurinţă şi ne-ar ajuta la adăugare.
Când greşeşti ceva, uiţi să completezi un câmp cu steluţă roşie sau o faci eronat, site-ul dă eroare şi îţi arată unde e greşeala. E un prim caz pentru care solicit ajutorul.
Al doilea e când apeşi pe „Modifică” pentru că vrei să mai finisezi ceva la un aliment aflat în moderare. În ambele aceste cazuri, formularul apare fără link-ul spre poza pe care o pui pentru produs, obligându-te să cauţi iar prin tot PC-ul după poza pe care tocmai ai pus-o.
Eu cred că formularul trebuie să se „întoarcă” având toate informaţiile corecte şi link-ul spre poză, modificat fiind numai codul de verificare. Dacă se poate, implementaţi rugămintea mea.


Profit de ocazie, pentru a vă repeta rugămintea, pentru care mi-aţi promis că veţi studia problema: ne-ar ajuta mult în scrierea meniurilor, dacă lista din dreapta, „Alimentele tale favorite” ar avea link-urile organizate alfabetic şi ar avea bară de scroll. Treaba ar merge uns.
Apăsând pe „Vezi toate alimentele” apar 6 pagini (acum, la mine; dar ce va fi peste un an, când favoritele vor umple 10, 15...). E un infern să-mi amintesc că „Pâinea” e pe pagina 4 şi nici nu va fi prea multă vreme, dacă adaug alimente situate alfabetic înaintea ei.
De vreme ce aţi promis să studiaţi problema, îmi închipui că e şi rezolvabilă.
Vă mulţumesc anticipat !

Bread Pitt 16 sep 2010 22:19:59

Re: Calculator calorii - Adaugare/Modificare alimente
 
Excepţională soluţia cu fereastra de căutare din lista „Alimentele tale favorite”! Pentru că începe căutarea la inserţia caracterului, cred că e chiar mai rapidă decât căutarea mea cu mouse-ul pe bara de scroll, aşa cum propuneam eu.

Mulţumesc foarte mult, e un mare ajutor la introducerea meniului.


Ora este GMT +2. Ora este acum 13:17:06.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO