forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calculator Nutritional (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/)
-   -   Controverse (http://forum.slabute.ro/calculator-nutritional/controverse-2031.html)

corfus 03 ian 2010 13:24:09

Controverse
 
Salutare,

Sunt de curand membru si uitandu-ma la recomandarile de pe site am ramas putin uimita...
Sa va spun de ce. Metabolismul bazal al unei femei este in medie 1100 cal/zi. Orice doctor iti va spune ca restrictia calorica pentru a slabi sanatos, ceea ce inseamna 1 kg la 7-10 zile, este de 500-800 calorii pe zi. Asta ce inseamna. Ca daca de exemplu necesarul zilnic de calorii pentru a te mentine este de 1600 cal (cazul meu), atunci voi putea scadea aportul caloric zilnic pana la minim 800 cal.
Atunci recomandarea pe care o primesc de la calculatorul de pe site este nesanatoasa - 500 cal/zi. Mai ales ca dupa un timp apare adaptarea metabolica, asa ca organismul s-ar putea obisnui sa functioneze cu 500 cal/zi fara sa arda niciun gram de lipide si astfel m-as condamna la dieta pe viata.
Calculatorul aportului caloric al fiecarui aliment este o unealta extraordinara, pe care n-am mai intalnit-o nicaieri. Insa atentie la sfaturile gen "pentru a slabi 4 kg/luna, necesar caloric 400 cal/zi"!

Sa slabiti bine!

Slabuta 03 ian 2010 13:48:49

Re: Controverse
 
Citat:

Anterior postat de corfus (Post 60187)
Salutare,

Sunt de curand membru si uitandu-ma la recomandarile de pe site am ramas putin uimita...
Sa va spun de ce. Metabolismul bazal al unei femei este in medie 1100 cal/zi. Orice doctor iti va spune ca restrictia calorica pentru a slabi sanatos, ceea ce inseamna 1 kg la 7-10 zile, este de 500-800 calorii pe zi. Asta ce inseamna. Ca daca de exemplu necesarul zilnic de calorii pentru a te mentine este de 1600 cal (cazul meu), atunci voi putea scadea aportul caloric zilnic pana la minim 800 cal.
Atunci recomandarea pe care o primesc de la calculatorul de pe site este nesanatoasa - 500 cal/zi. Mai ales ca dupa un timp apare adaptarea metabolica, asa ca organismul s-ar putea obisnui sa functioneze cu 500 cal/zi fara sa arda niciun gram de lipide si astfel m-as condamna la dieta pe viata.
Calculatorul aportului caloric al fiecarui aliment este o unealta extraordinara, pe care n-am mai intalnit-o nicaieri. Insa atentie la sfaturile gen "pentru a slabi 4 kg/luna, necesar caloric 400 cal/zi"!

Sa slabiti bine!


Citeste aici, o sa te lamuresti: http://forum.slabute.ro/jurnale-slab...html#post55317

Nu sunt sfaturi, sunt calcule care iti arata daca "sari calul sau nu" ;)
Este singura modalitate de a arata fetelor ca exagereaza dorind sa slabeasca mult intr-o luna, nefacand sport si scazand drastic numarul de calorii.

Daca era un sfat si sistemul de calcul iti aproba dorinta de a slabi 4 kg pe luna nefacand deloc miscare, deci sedentar, cifrele care indica numarul de calorii aveau culoarea verde. ;) asa e orange, deci atentionare, iar daca mai pui 10 kg pe luna e rosu si e pe minus, ca sa te prinzi ca nu e bine sa mananci asa de putin.

anqutz 03 ian 2010 19:33:30

Re: Controverse
 
E tare simplu. Daca vrei sa slabesti 4 kg pe luna faci si sport ca sa poti sa papi caloriile arse prin sport (plus ca ti se accelereaza metabolismul). Daca nu faci sport iti propui un target mai mic lunar, 1-2 kg.

Din cate am citit in cartea Mihaelei Bilic nu pt toata lumea e valabil ca trebuie sa arzi 7700 de kcal pt un kg de grasime. Pt cei obezi e nevoie sa scazi cu 2000 de kcal/saptamana ca sa dai jos un kg. Cu cat esti mai gras cu atat dai jos mai usor. Ultimele kg pleaca mai greu (cica atunci cand esti aproape de greutatea ideala e nevoie de un consum mai mic cu 9000 de kcal pt a scadea 1 kg de grasime).

corfus 04 ian 2010 11:46:56

Re: Controverse
 
Ok, am citit si tot nu m-am lamurit. Sper sa nu ma fi lasat creierul (dupa nastere te prostesti)
Deci...
Pt un kg dat jos trebuie sa arzi 7700 cal (sunt normoponderala), asta inseamna 1100 cal/zi pt 4kg/luna. Metabolismul bazal este de 1346, adicatelea organismul arde 1346/zi ca sa se mentina in viata. Iar eu prin dieta pe care o urmez consum o cantitate de alimente echivalenta cu cca 1000 cal/zi.
De aici incolo nu mai pricep. Eu ii dau 1000, el are nevoie de 1346 ca sa supravietuiasca, din start isi ia 346 din depozitele de pe coapse :-)) Sau?

corfus 04 ian 2010 11:49:48

Re: Controverse
 
Asa ... si 346 /zi * 7 = 2422 / saptamana
7700/2422 = 3 saptamani pt 1 kilogram :-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o

corfus 04 ian 2010 11:54:29

Re: Controverse
 
Deci tot nu-mi da 0.5 kg/sapt pt 1100 cal/zi, cum va da voua :((

vadmin 04 ian 2010 13:27:56

Re: Controverse
 
Citat:

Anterior postat de corfus (Post 60276)
Asa ... si 346 /zi * 7 = 2422 / saptamana
7700/2422 = 3 saptamani pt 1 kilogram :-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o

Nu este corect 346 / zi ... corect este 346 + (ardere prin activitate sedentara) / zi ... pe langa faptul ca te infometezi, doar mai faci si miscare (ca sedentar)?

Pentru a nu te incurca, foloseste ori calculul estimativ de la semnatura ta, ori calculul precis de la meniul calculatorului de de calorii.

corfus 04 ian 2010 14:05:46

Re: Controverse
 
Ok, multumesc pt lamuriri
M-am apucat de aerobic oricum, ca sa fiu sigura :-)

Multumiri tuturor


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:43:20.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO