forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in fructe (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fructe/)
-   -   Avocado (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-fructe/avocado-128.html)

Slabuta 02 mar 2009 01:14:48

Avocado
 
1 ataşament(e)
AVOCADO
Continut pentru cantitatea: 100 g

Calorii 160 kcal
Grasimi total
14.700 g
  • Saturate 2.100 g
  • Polinesaturate 1. 800 g
  • Mononesaturate 9.800 g
  • Colesterol 0 g
Carbohidrati total 8.500 g
  • Fibre alimentare 6.700 g
  • Zaharuri 0.700 g
Proteine total 2.000 g


Continut in vitamine/100g:

  • Vit A (Retinol) 146 UI
  • Vit C (Ac. ascorbic) 10 mg
  • Vit K 21 mcg
  • Vit E (Tocoferol) 2.100 mg
  • Vit B1 (Tiamina) 0.100 mg
  • Vit B2 (Riboflavina) 0.100 mg
  • Vit PP (B3 - Niacina) 1.700 mg
  • Vit B6 (Piridoxina) 0.300 mg
  • Vit B9 (Ac. folic) 81 mcg
Continut in minerale/100g:
  • Calciu 12 mg
  • Fier 0.500 mg
  • Magneziu 29 mg
  • Fosfor 52 mg
  • Potasiu 485 mg
  • Sodiu 7 mg
  • Zinc 0.600 mg
  • Fluor 7 mg

Slabuta 02 mar 2009 01:34:05

Avocado - fruct
 
AVOCADO, fruct
Continut pentru cantitatea: 201 g (un fruct)

Calorii 321.600 kcal
Grasimi total
29.547 g
  • Saturate 4.221 g
  • Polinesaturate 3.618 g
  • Mononesaturate 19.698 g
  • Colesterol 0 g
Carbohidrati total 17.085 g
  • Fibre alimentare 13.467 g
  • Zaharuri 1.407 g
Proteine total 4.020 g

cora 03 mar 2009 19:17:43

E foarte bun avocado, mie cel putin imi place foarte mult. e drept ca are multe calorii/suta de grame dar de multe ori renunt la altceva pentru 100g de fruct:D

Slabuta 03 mar 2009 19:19:24

Citat:

Anterior postat de cora (Post 958)
E foarte bun avocado, mie cel putin imi place foarte mult. e drept ca are multe calorii/suta de grame dar de multe ori renunt la altceva pentru 100g de fruct:D

eu, din pacate, urasc fructul asta :(
nu stiu, ori el nu e bun, ori eu nu stiu ce sa fac cu acest fruct. O singura data am cumparat un avocado si l-am mincat asa, mi s-a parut tare dezgustator.

cora 03 mar 2009 19:29:32

de obicei se vinde cand inca nu este copt, nici mie nu-mi place asa. cand e copt insa, fructul e moale, coaja verde se desprinde usor. eu cumpar si-l mai las cateva zile in bucatarie pana se coace bine. cand e bine copt se intinde pe paine ca si untul, sau il poti face pasta in blendar,mai pui si un catel de usturoi, cateva linguri de iaurt sau smantana si sare.
e tare bun....

cora 03 mar 2009 19:31:25

sau tot asa, il poti taia bucatele mici si il poti pune in salata.

Slabuta 03 mar 2009 19:31:50

Citat:

Anterior postat de cora (Post 960)
de obicei se vinde cand inca nu este copt, nici mie nu-mi place asa. cand e copt insa, fructul e moale, coaja verde se desprinde usor. eu cumpar si-l mai las cateva zile in bucatarie pana se coace bine. cand e bine copt se intinde pe paine ca si untul, sau il poti face pasta in blendar,mai pui si un catel de usturoi, cateva linguri de iaurt sau smantana si sare.
e tare bun....

cred ca am avut ghinionul sa il iau verde, pt ca nu s-a luat coaja de pe el, l-am curatat eu. iar doi la mana, se mananca cu usturoi????? pai nu e fruct?

Slabuta 03 mar 2009 19:32:54

cred ca mai fac o incercare, il cumpar si fac cum ai zis tu sa vad ce impresie imi va lasa a doua oara ;)

cora 03 mar 2009 19:34:23

da e fruct, dar il prepari cum iti place. de fapt cred ca se foloseste mai mult in combinatii sarate decat in cele dulci

cora 03 mar 2009 19:39:01

fructul trebuie sa il simti moale cand apesi pe el, si cand il tai, coaja se ia in fasii, foarte usor.

Slabuta 03 mar 2009 19:40:07

Citat:

Anterior postat de cora (Post 965)
fructul trebuie sa il simti moale cand apesi pe el, si cand il tai, coaja se ia in fasii, foarte usor.

mda, am avut ghinion. voi urma sfatul tau si poate imi schimb parerea despre el :)

Shorty 04 mar 2009 12:07:40

si eu am mancat o singura data avocado si parca avea gust de telina(sper ca nu confund) si era asa uleios...dar am inteles ca este foarte sanatos

Multumim de sfaturi Cora - adevarul e ca nici eu nu stiam ca e mai moale cand e facut.

Slabuta 03 apr 2009 15:10:23

SOS!!! :))
A nevoie de ajutor. Am curatat numai ce avocado si are un sambure inauntru, ce fac cu acest sambure???
Il arunc?

doru 03 apr 2009 16:12:51

Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 2692)
SOS!!! :))
Am nevoie de ajutor. Am curatat numai ce avocado si are un sambure inauntru, ce fac cu acest sambure???
Il arunc?

Cu un sambure de avocado poti obtine o planta exotica pentru casa ta. ;)

In primul rand, curata samburele de foita maronie care il inveleste.

Pasul numarul doi este crestezi cu un cutit samburele, in partea mai groasa a acestuia, pe lungime. In acest fel radacinile vor creste mai usor.

Pune samburele intr-un vas cu apa astfel incat numai partea cu crestatura facuta de tine sa fie in apa. In functie temperatura si lumina, samburele tau de avocado va face radacini peste cateva saptamani.

Nu uita sa verifici cantitatea de apa din vasul in care l-ai pus. Cu timpul, apa se evapora si este posibil ca radacinile sa ramana deasupra apei, ceea ce duce la uscarea lor.

Dupa ce radacinile au crescut suficient si in partea de sus a samburelui a aparut un mic lastar, il poti planta intr-un ghiveci. Acopera samburele cu pamant, lasand lastarul verde la suprafata.

Din momentul plantarii, poti spune ca planta ta ornamentala avocado este "in afara oricarui pericol" si se poate dezvolta rapid, daca tii cont de cateva reguli de ingrijire.

Una dintre regulile de baza este mentinerea unui nivel al temperaturii destul de ridicat. Fiind o planta tropicala, avocado are nevoie de multa caldura, dar si de multa lumina.

Dupa o anumita perioada de timp, planta va creste destul de mult si va avea nevoie de un ghiveci mai mare. Inlocuieste-i ghiveciul si asigura-te ca noul vas este potrivit dimensiunilor plantei.

Pentru ca mediul de dezvoltare cu siguranta nu ii va permite, avocado-ul tau nu va inflori si nici nu va face fructe, deci... sa nu ai asteptari prea mari de la el.

Slabuta 23 apr 2009 19:21:48

Citat:

Anterior postat de doru (Post 2694)
Cu un sambure de avocado poti obtine o planta exotica pentru casa ta. ;)

In primul rand, curata samburele de foita maronie care il inveleste.

Pasul numarul doi este crestezi cu un cutit samburele, in partea mai groasa a acestuia, pe lungime. In acest fel radacinile vor creste mai usor.

Pune samburele intr-un vas cu apa astfel incat numai partea cu crestatura facuta de tine sa fie in apa. In functie temperatura si lumina, samburele tau de avocado va face radacini peste cateva saptamani.

Nu uita sa verifici cantitatea de apa din vasul in care l-ai pus. Cu timpul, apa se evapora si este posibil ca radacinile sa ramana deasupra apei, ceea ce duce la uscarea lor.

Dupa ce radacinile au crescut suficient si in partea de sus a samburelui a aparut un mic lastar, il poti planta intr-un ghiveci. Acopera samburele cu pamant, lasand lastarul verde la suprafata.

Din momentul plantarii, poti spune ca planta ta ornamentala avocado este "in afara oricarui pericol" si se poate dezvolta rapid, daca tii cont de cateva reguli de ingrijire.

Una dintre regulile de baza este mentinerea unui nivel al temperaturii destul de ridicat. Fiind o planta tropicala, avocado are nevoie de multa caldura, dar si de multa lumina.

Dupa o anumita perioada de timp, planta va creste destul de mult si va avea nevoie de un ghiveci mai mare. Inlocuieste-i ghiveciul si asigura-te ca noul vas este potrivit dimensiunilor plantei.

Pentru ca mediul de dezvoltare cu siguranta nu ii va permite, avocado-ul tau nu va inflori si nici nu va face fructe, deci... sa nu ai asteptari prea mari de la el.

:D sa spun ce am facut. am pus acel sambure intr-un pahar cu apa, pe pervaz, la soare si azi am avut surpriza sa vad ca a aparut un mic lastar, il mai astept sa creasca un pic si dupa il pun in pamant. :D

Shorty 25 apr 2009 10:25:06

Re: Avocado
 
uof...la toti va iese :D..am avut si eu in sambure si am cautat pe net ce sa fac..in mare parte exact ce a zis si Doru..l-am curatat pus in pahar...cand mi s-a parut mie ca a iesit radacina l-am pus in pamant si a mucegait :D
ups

Slabuta 26 apr 2009 12:02:02

Re: Avocado
 
Citat:

Anterior postat de Shorty (Post 4525)
uof...la toti va iese :D..am avut si eu in sambure si am cautat pe net ce sa fac..in mare parte exact ce a zis si Doru..l-am curatat pus in pahar...cand mi s-a parut mie ca a iesit radacina l-am pus in pamant si a mucegait :D
ups

Mie mi-a aparut doar un pic de radacina, il mai astept sa ma creasca. :) Vreau sa am o planta exotica. :D

Mihaela1006 19 feb 2014 15:58:42

Re: Avocado
 
Citat:

Anterior postat de Slabuta (Post 962)
cred ca am avut ghinionul sa il iau verde, pt ca nu s-a luat coaja de pe el, l-am curatat eu. iar doi la mana, se mananca cu usturoi????? pai nu e fruct?

Cam tarziu cu raspunsul, dar am cateva precizari :

- avocado se mananca foarte copt, cand e moale la apasare, fara sa fie flescait insa
- coaja i se desface de obicei foarte usor, se taie in doua si se scoate samburele, care ca si coaja se arunca ( sau samburele se preface in planta exotica ;;) )
- pulpa moale se sfarama cu furculita sau in blender si se adauga lamaie din belsug, sare dupa gust, piper si ceapa si/sau usturoi. Optional se pot pune cubulete de rosii fara zeama pentru culoare si ulei de masline - de fapt reteta include si ulei dar eu nu am pus niciodata. Acest preparat se numeste guacamole si este un deliciu al bucatariei mexicane.
- in salate de legume sau fructe se taie cubulete si se asezoneaza cu mult suc de lamaie. Potenteaza gustul tuturor ingredientelor dar singur nu e bun.
- cosmetic este foarte bun pentru piele - de multe ori cand il curat ramane pe coaja niste pulpa pe care o intind pe maini ca pe o crema, catifeleaza pielea foarte frumos. Bineinteles, poti face si alte retete cosmetice daca ai timp.

Avocado este de obicei verde, dar e si un sortiment cu coaja mov, foarte bun si cremos.

Am citit in forum ca se poate prepara o ciocolata dietetica cu avocado, cacao si inca ceva, poate miere - cine are reteta?

Zoe 19 feb 2014 16:01:45

Re: Avocado
 
subscriu la ce a spus mihaela. eu îl mai combin într-o salată cu roşii şi usturoi, e demenţial! :)
sau cu multe salate verzi, pe post de elementul gras.

joahanna 20 feb 2014 16:56:45

Re: Avocado
 
Ador avocado. Nu m-am gandit sa-I folosesc samburele. Asa ca mi-ati dat o idee.
Eu pun cam jumatate la o salata de rosi sau pana si stil greceasca. Este satios si hranitor.

Ce-ti face planta, slabuta?

demonica 03 mar 2014 14:06:36

Re: Avocado
 
Si eu ador avocado. Mi-am obisnuit si copiii sa-l manance - fac un pateu cu ton in conserva in suc propiu, cu putina lamaie si piper.
Il folosesc si in salate si prepar si cu branza de vaci.
Imi place si asa simplu sa-l mananc.


Ora este GMT +2. Ora este acum 15:59:00.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO