forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Calorii, lipide, proteine, glucide, vitamine si minerale in oua (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-oua/)
-   -   Ou de gaina (http://forum.slabute.ro/calorii-lipide-proteine-glucide-vitamine-minerale-oua/ou-gaina-240.html)

Slabuta 17 mar 2009 01:09:46

Ou de gaina
 
Ou de gaina
Continut pentru cantitatea: 100 g

Calorii 143 kcal
Grasimi total
9.900 g

  • Saturate 3,100 g
  • Polinesaturate 1.400 g
  • Mononesaturate 3,800 g
  • Colesterol 423 g
Carbohidrati total 0.800 g
  • Fibre alimentare 0.000 g
  • Zaharuri 0.000 g
Proteine total 12.600 g


Continut in vitamine/100g:

  • Vit A (Retinol) 487 UI
  • Vit D (Calciferol) 35 UI
  • Vit E (Tocoferol) 1 mg
  • Vit K 0.300 mcg
  • Vit B1 (Tiamina) 0.100 mg
  • Vit B2 (Riboflavina) 0.500 mg
  • Vit PP (B3 - Niacina) 0.100 mg
  • Vit B6 (Piridoxina) 0.100 mg
  • Vit B9 (Ac. folic) 47 mcg
  • B 12 (Ciancobalamina) 1.300 mcg
Continut in minerale/100g:
  • Calciu 53 mg
  • Fier 1.800 mg
  • Magneziu 12 mg
  • Fosfor 191 mg
  • Potasiu 134 mg
  • Sodiu 140 mg
  • Zinc 1.100 mg

ras_cristalin 09 aug 2009 22:58:51

Re: Ou de gaina
 
Fratiorul meu mananca oua de gaina cam mult... Pana la 4-6 oua intr-o zi, iar a doua zi la micul dejun ghici ce ar manca?
Sigur nu e sanatos, am auzit ca dauneaza la ficat. Nu stiu cum sa-l conving sa mai rareasca mesele de oua.

Slabuta 09 aug 2009 23:18:46

Re: Ou de gaina
 
Citat:

Anterior postat de ras_cristalin (Post 18078)
Fratiorul meu mananca oua de gaina cam mult... Pana la 4-6 oua intr-o zi, iar a doua zi la micul dejun ghici ce ar manca?
Sigur nu e sanatos, am auzit ca dauneaza la ficat. Nu stiu cum sa-l conving sa mai rareasca mesele de oua.


Si eu am avut aceeasi problema acasa, cu tata si fratele... mananca cate 20 de oua pe saptamana, colesterol ridicat si ficat lenes sigur peste cativa ani ;)

Nu ar trebui sa ii dati voie, eu cat eram acasa am inceput sa fac fel de fel de mancaruri si i-am dezvatat de la oua :)

ras_cristalin 10 aug 2009 22:00:13

Re: Ou de gaina
 
Citat:

Anterior postat de slabuta (Post 18081)
Si eu am avut aceeasi problema acasa, cu tata si fratele... mananca cate 20 de oua pe saptamana, colesterol ridicat si ficat lenes sigur peste cativa ani ;)

Nu ar trebui sa ii dati voie, eu cat eram acasa am inceput sa fac fel de fel de mancaruri si i-am dezvatat de la oua :)

E insurat, are o fetita. Cam greu mai am eu acces acum la frigiderul lui ;)) poate e si vina cumnatei, ca nu ii face mancare variata. Acelasi fel de mancare il mananca zilnic pana il termina.

minouse 25 iun 2010 18:01:22

Re: Ou de gaina
 
Fosta mea nutritionista recomanda cel mult 2 oua pe saptamana........

elena16 27 iun 2010 16:45:46

Re: Ou de gaina
 
credeti k pot slabii 15 kg in 3 sapt adik intr`un timp atat de scurt?de 2 zile mananc fff putin adik de ex ieri am mancat 4 nectarine si am baut 2 litri\apa si am facut niste exercitzii.;:(:(:(:(:( din fericire pt mn este k imi plac ouale fierte de gaina avetzi o cura cu oua de gaina?

Tina 27 iun 2010 18:16:35

Re: Ou de gaina
 
Oul te ajuta la slabit, are proteine, lecitina si L-Carnitina. (da, GALBENUSUL te ajuta cel mai mult!) Ce zici, nu ar strica o doza de L-Carnitina;).
Nu va mai feriti de oua! Mai sunt si satioase pe deasupra...

andra_aly 27 iun 2010 23:09:00

Re: Ou de gaina
 
Citat:

Anterior postat de elena16 (Post 232854)
credeti k pot slabii 15 kg in 3 sapt adik intr`un timp atat de scurt?de 2 zile mananc fff putin adik de ex ieri am mancat 4 nectarine si am baut 2 litri\apa si am facut niste exercitzii.;:(:(:(:(:( din fericire pt mn este k imi plac ouale fierte de gaina avetzi o cura cu oua de gaina?

Buna elena si bine ai venit:)
:-o cum e aia sa mananci numai atat? pai mai elena, vrei bataita?:( nu procedezi corect. pune mana si papa ceva mai consistent ca altfel, in ritmul acesta lesini pe strada.
si renunta la ideea de a slabii atat de repede! vrei sa pui la loc in nici o saptamana? si sa ramai su semne urate pe piele pe care nu le mai poti ascunde nici cum. nu cred ca vrei saiti para rau mai tarziu:-s
asa ca hai sa gandim caniste oameni inteligenti:) care spun nu infometarii, DA sportului si dietelor sanatoase. care au in meni macar 1000 kcal. alea se pot numi sanatoase nu ceea ce faci tu acolo:-s
si daca iti place oul de gaina , papa. e sanatos:) bine nu toata ziua numai ou. faci si o salatica si niste carnita slaba... etc. hai ca se poate:)
eu sper ca te vei gandii la ce ti-am spus. iti urez mult succes >:D<

elena16 28 iun 2010 15:02:21

Re: Ou de gaina
 
ms mult pt sfat am sa tin cont de el cu toate k vreau sa slabesc mai repede:( sincer nu ma mai suport asa :(

andra_aly 30 iun 2010 12:51:55

Re: Ou de gaina
 
Citat:

Anterior postat de elena16 (Post 233815)
ms mult pt sfat am sa tin cont de el cu toate k vreau sa slabesc mai repede:( sincer nu ma mai suport asa :(

Sper asta:) si nu te mai gandi ca slabitul repede este solutia. poate slabesti, dar apoi cat o sa fii fericita? o luna? sau nici atat. asa ca mai bine ai rabdare si slabeste inteligent;)
ai mare grija de tine:-*
mult succes:)


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:06:36.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO