forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Gelozia in relatie (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/gelozia-relatie-3914.html)

anqutz 23 mai 2010 21:28:29

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 197924)
da din pacate cand avem o varsta nu realizam,sau uneori nu vedem lucrurile pt ca suntem amorezate:))
si cum dragostea nu are ochii sa vada....
bine ca ti-ai dat seama,ai avut noroc ca ti s-or deschis ochii,
indiferent cat ar incerca sa se domoleasca,tot rabufnesc,si atunci e jale
important e sa treci peste,trecutu cu trecutu
prezentu conteaza:)

Mare noroc. De la aprox 17 ani ani, cand am incpeut rel cu el, pana la 21 de ani, cand am terminat-o, m-am schimbat ft mult. #:-s Si noroc cu prietenele, mare suport moral am avut din partea lor. :D Mai ales cand iubesti, e ft greu sa renunti fara ajutor.

deadcountess 25 mai 2010 15:05:51

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de LicuriciColorat (Post 197902)
wow
bine ca ti-ai dat seama la timp
eu cred ca gelozia poate distruge si cea mai pura dragoste,iar barbatii foarte gelosi sunt foarte violenti si prin vorbe si prin batai:-s

Gelozia este stresanta in sine, chiar daca nu se ajunge la violenta verbala sau fizica. Acele "discutii" interminabile datorate geloziei duc la iritare, frustrari etc.

Nu cred ca gelozia vine din iubire ci dintr-un sentiment al proprietatii, si asa ceva este inadmisibil intr-o relatie (dupa parerea mea)

ali_lumi 14 iul 2010 11:55:33

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 199880)
Gelozia este stresanta in sine, chiar daca nu se ajunge la violenta verbala sau fizica. Acele "discutii" interminabile datorate geloziei duc la iritare, frustrari etc.

Nu cred ca gelozia vine din iubire ci dintr-un sentiment al proprietatii, si asa ceva este inadmisibil intr-o relatie (dupa parerea mea)

Eu sunt 50-50 cu ce ai spus tu.
Eu una cred ca gelozia vine din iubire, sau cel putina din pasare ( faptul ca iti pasa ) e sentimentul acela " de al tau "
iar binentekes ca poate duce la frustrari , pana la despartire.

anqutz 14 iul 2010 12:23:43

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 253504)
Eu sunt 50-50 cu ce ai spus tu.
Eu una cred ca gelozia vine din iubire, sau cel putina din pasare ( faptul ca iti pasa ) e sentimentul acela " de al tau "
iar binentekes ca poate duce la frustrari , pana la despartire.

Ai si tu dreptate. Dar atunci cand iti face scene de gelozie deja nu mai e vb de pasare, e vb de ce a zis Deadcountess, de sentimentul ca e al tau si iti apartine. Si nu in sensul bun ci te trateaza ca pe un lucru care trebuie sa faca ce i se zice. :)

deadcountess 16 iul 2010 09:04:32

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de anqutz (Post 253569)
Ai si tu dreptate. Dar atunci cand iti face scene de gelozie deja nu mai e vb de pasare, e vb de ce a zis Deadcountess, de sentimentul ca e al tau si iti apartine. Si nu in sensul bun ci te trateaza ca pe un lucru care trebuie sa faca ce i se zice. :)

Exact asta am vrut sa spun, e un mod ciudat de a-ti pasa de cineva cat timp il stresezi tot timpul cu observatii, reprosuri, suspiciuni, si mai ales cat timp vrei sa ai control total asupra lui.
Poate sunt eu prea idealista, dar pt mine iubire inseamna daruire nu dorinta de a poseda. Si, in plus, poti iubi un om in care nu ai incredere? Cred ca iubirea presupune si altceva in afara de pasiune.

ali_lumi 16 iul 2010 09:16:46

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 256184)
Exact asta am vrut sa spun, e un mod ciudat de a-ti pasa de cineva cat timp il stresezi tot timpul cu observatii, reprosuri, suspiciuni, si mai ales cat timp vrei sa ai control total asupra lui.
Poate sunt eu prea idealista, dar pt mine iubire inseamna daruire nu dorinta de a poseda. Si, in plus, poti iubi un om in care nu ai incredere? Cred ca iubirea presupune si altceva in afara de pasiune.


Categoric. Si ai mare dreptate. Dar daca gelozia poate fi privita din mai multe puncte de vedere. Gen : 1.Se da cineva la el de fata cu tine : rezisti ? Sau...
2. Din cauza neincrederii in el ai mereu suspiciuni asupra si etc.. <--Aici as spune ca este posesivitate , obsesie..

deadcountess 16 iul 2010 09:55:27

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de ali_lumi (Post 256220)


Categoric. Si ai mare dreptate. Dar daca gelozia poate fi privita din mai multe puncte de vedere. Gen : 1.Se da cineva la el de fata cu tine : rezisti ? Sau...
2. Din cauza neincrederii in el ai mereu suspiciuni asupra si etc.. <--Aici as spune ca este posesivitate , obsesie..

Daca se da cineva la el de fata cu mine m-ar deranja mai mult nesimtirea ei. In general nu-i plac femeile care se dau la barbati. Probabil ca l-ar distra sa i se intample.
Poate sunt idealista pana la prostie :)) dar pur si simplu n-as putea iubi un om pe care l-as crede in stare sa ma minta. Eu cel mai mult la el apreciez sinceritatea. Imi poate spune cu naturalete "ce picioare frumoase are sefa ta" probabil ca daca i-ar veni idei in privinta ei, de exemplu, nu s-ar putea abtine sa-mi spuna.

lucia ely 16 iul 2010 10:09:58

Re: Gelozia in relatie
 
hmm eu am un prieten de 2 ani...si de vreun an jumate sa schimbat e ff gelos eu nu puteam sa
-merg la suc cu colegele ca 2 zile nu vorbea cu mine
-sa merg pana la magazin (desi e pesre drum de mine)fara sa sun si sa ii zic
-din cauza geloziilor lui si a prostiei de 2 ani nu am avut zile de nastere,craciun paste etc...ci doar zile in care era deprimata ..cand am plans ...
-acuma ii e frica ca slabesc si o sa fiu cu alti:|
-daca is in bucatarie sa mananc si nu duc telefonu ...si nu raspund deja vb cu alti sau cine stie ce fac:|
-nu aveam voie sa vb la tel..(.doar cu mami sau cu tati ) sau pe mess knd eram cu el
-inainte cu cateva zile sa fiu cu tipu ..m-am mutat aici..intr-o comuna (unde toti tineri stau in casa:| ca nu ce face) drept nici nu ai ce face...deci nu am putut sa merg de acasa sa mai ies cu fost prieteni si actuali:( vb pe mess sau ne intalnim de craciun ...si zile de nastere:( 1 mai:| practic nu mai am nici un prieten(doar verisoarele mele doua mai exact:| )
multe altele:|

deadcountess 16 iul 2010 10:13:28

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de lucia ely (Post 256364)
hmm eu am un prieten de 2 ani...si de vreun an jumate sa schimbat e ff gelos eu nu puteam sa
-merg la suc cu colegele ca 2 zile nu vorbea cu mine
-sa merg pana la magazin (desi e pesre drum de mine)fara sa sun si sa ii zic
-din cauza geloziilor lui si a prostiei de 2 ani nu am avut zile de nastere,craciun paste etc...ci doar zile in care era deprimata ..cand am plans ...
-acuma ii e frica ca slabesc si o sa fiu cu alti:|
-daca is in bucatarie sa mananc si nu duc telefonu ...si nu raspund deja vb cu alti sau cine stie ce fac:|
-nu aveam voie sa vb la tel..(.doar cu mami sau cu tati ) sau pe mess knd eram cu el
-inainte cu cateva zile sa fiu cu tipu ..m-am mutat aici..intr-o comuna (unde toti tineri stau in casa:| ca nu ce face) drept nici nu ai ce face...deci nu am putut sa merg de acasa sa mai ies cu fost prieteni si actuali:( vb pe mess sau ne intalnim de craciun ...si zile de nastere:( 1 mai:| practic nu mai am nici un prieten(doar verisoarele mele doua mai exact:| )
multe altele:|

Ok, si tu de ce accepti sa se poarte cineva asa cu tine? Ma gandesc ca de placut nu-ti place :-s

lucia ely 16 iul 2010 10:20:36

Re: Gelozia in relatie
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 256369)
Ok, si tu de ce accepti sa se poarte cineva asa cu tine? Ma gandesc ca de placut nu-ti place :-s



nu nu-mi place :| ...dar nu are cine sa ma sustina sa scap odata:( ....
ca eu mai mereu is singura si acasa:| si urasc singuratatea:(((
si ma apuca depresiile:| ...si el cum ma suna mai mereu ...raspund:(( ma refer atunci cand ne-am desp .;...) si iar ne-am impacat


Ora este GMT +2. Ora este acum 00:45:22.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO