forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Despre noi, ... femeile (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/)
-   -   Nu imi mai gasesc linistea... (http://forum.slabute.ro/despre-noi-femeile/nu-imi-mai-gasesc-linistea-6922.html)

onetotilia 31 oct 2010 22:09:01

Nu imi mai gasesc linistea...
 
buna fetelor....
.. de o vreme va citesc insa nu prea postez nimic...sincer nu mai imi gasesc liniste, ma simt stresata si ingrijorata
nu e zi in care sa nu plang.... mi-e dor de ai mei, mi-e dor sa ies la o cafea cu o prietena...
am nevoie de ajutor... simt ca psihicul meu e la pamant... sunt foarte depresiva... am momente cand sunt bucuroasa dar sunt foarte scurte.... simt ca nu am nici o ambitie.... al meu saracul nu stie ca sa mai imi faca..

amy0404 31 oct 2010 22:16:31

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Stiu ca est egreu printre straini, dar daca sotul iti este alaturi, vei putea trece peste momentele acestea.
Intra si vorbeste cu noi :) Stam la o cafea virtuala, dar decat sa te inchizi in tine....
Nu aveti prieteni acolo?

onetotilia 31 oct 2010 22:21:55

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
nu
el nu e cel mai sociabil baiat... si el s-a departat mult de prietenii lui de cand a terminat scoala... majoritatea ducandu-se la facultate... el a terminat scoala de electricieni si si-a gasit imediat un job...

de cand am venit aici s-au racit si mai mult... cel mai bun prieten al lui a fost jumate de an in SUA si cand a venit a avut licenta apopi acum lucreaza si fiind la inceput are si zile de studiu in cadrul companiei ... si abia mai are timp de prietena lui.... si asa ne-am cam izolat...eu innebunesc... am vorbit.. partea proasta e ca financiar suntem abia acum in convalescenta... si trebuie sa ne tinem de bani ca vom merge de craciun in Ro...

amy0404 31 oct 2010 22:30:07

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Am inteles, deci mai usor cu distractia:(. Sacrificiile vietii :(
E mai greu fara prieteni, dar macar puteti iesi voi la o plimbare. Mai arzi si ceva calorii :) plus ai ocazia sa vorbesti cu sotul tau. Nu poate fi chiar ca discutia cu o prietena, dar sigur te va intelege daca ii spui ca te simti singura. Acordati-va mai mult timp unul altuia.
Lucrezi?! Ai putea lua o colega la un suc..dietetic :p

onetotilia 31 oct 2010 22:35:41

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
am tot vorbit cu el.. nu prea are ce sa faca... vremea aici de o saptamana ploua intruna.... de plimbat m-am saturat....simt ca plictiseala asta... nu o sa faca bine deloc relatiei noastre...

de lucrat lucrez.. dar la negru ca si femeie de servici... nu am o colega de varsta mea...la scoala din nou (invat flamanda).. colege cu care as putea iesi iarasi nu am... sunt in varsta...

ma doare... vad cum tineretea mea trece pe langa mine...distracteie 0...

amy0404 01 nov 2010 00:35:47

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Offf :( imi pare rau sa aud, chiar sincer iti spun ca te inteleg >:D<
Am invatat ca viata est plina de surprize, placute sau nu. Dar cel mai important este sa facem ce ne este mai bine, chiar daca pe moment credem ca dezamagim, dar cine iti este alaturi, iti vrea binele si vrea sa fii fericita. Nu trebuie sa te complaci intr-o situatie. Ai luat in calcul ac poate ti-ar fi mai bine in Romania?
Poate nu sunt aceeasi bani, dar sa stii ca de cele mai multe ori nu asta te face fericita.
Crede-ma, ca stiu ce vorbesc! Nu te lasa pe tine pentru nimeni si nimic. Esti tanara si ai toata viata inainte. Daca nu faci acum ceva pt tine, o sa ai regrete mai tarziu. Si nu vrei sa te trezesti peste ani, spunandu-ti ca ....daca as fi avut curaj.....
Sper sa intelegi ce am vrut sa iti spun >:D<

andra_aly 01 nov 2010 11:10:57

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Buna Oti:-* Sa sti ca si mie mi se intampla asta foarte des:( la fel ca tine... aici sunt singura doar cu mama bine, si cu iubi:) dar totusi , as vrea si eu o prietena, cu care sa pot iesii, vb ca intre 2 fete:(
e tare greu printre straini:(
Eu am impresia ca tu esti in situatia asta si din cauza situatiei de acasa:-/ sper sa nu gresesc:-s:-s a venit si toamna...vremea de afara e tot mai urata:( deci suntem si mai posomorate:( eu saptamana trecuta am patit asa:( ma simteam singura, imi venea sa pleng de la orice:-s
eu ti-as recomanda tie sa te gandesti bine daca viitorul tau este acolo si daca merita toate sacrificile ce le faci...:-/ gandeste-te bine, ca sa nu fie prea tarziu... la mine a fost altfel situatia, ca de nu de mult eram inapoi in tara:)
A, si inca o chestie... daca te simti asa de ce nu vb cu noi sau cu prietenele din ro... chiar daca nu ai pe cineva sa poti vb fata in fata, ajuta si asa:) macar te descarci...:)

deadcountess 01 nov 2010 11:39:30

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 386556)
buna fetelor....
.. de o vreme va citesc insa nu prea postez nimic...sincer nu mai imi gasesc liniste, ma simt stresata si ingrijorata
nu e zi in care sa nu plang.... mi-e dor de ai mei, mi-e dor sa ies la o cafea cu o prietena...
am nevoie de ajutor... simt ca psihicul meu e la pamant... sunt foarte depresiva... am momente cand sunt bucuroasa dar sunt foarte scurte.... simt ca nu am nici o ambitie.... al meu saracul nu stie ca sa mai imi faca..

Te inteleg, probabil toate care suntem in strainatate am avut astfel de momente, mai ales acum cand vremea se face tot mai urata.
Pai, hai rezista ca nu mai e asa mult pana la craciun si mergi acasa >:D<
Incearca sa-ti gasesti ceva nou de facut, un sport nou, un curs. Poti sa iesi la o cafea si cu colegele mai in varsta, o sa fii surprinsa sa aflii ca o prietenie se poate infiripa indiferent de varsta.

VAmedeea 01 nov 2010 17:40:17

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de onetotilia (Post 386585)
am tot vorbit cu el.. nu prea are ce sa faca... vremea aici de o saptamana ploua intruna.... de plimbat m-am saturat....simt ca plictiseala asta... nu o sa faca bine deloc relatiei noastre...

de lucrat lucrez.. dar la negru ca si femeie de servici... nu am o colega de varsta mea...la scoala din nou (invat flamanda).. colege cu care as putea iesi iarasi nu am... sunt in varsta...

ma doare... vad cum tineretea mea trece pe langa mine...distracteie 0...

Otilia, am trecut si eu prin depresii de genul.... si inca mai trec. Asa e cand nu esti multumit de un anumit aspect al vietii tale. Fie nu iti convine job-ul pt ca nu se ridica la nivelul valorii tale, fie situatia financiara nu e tocmai roz, lipsa pritenilor, monotonia, zilele care sunt la fel luni in sir.
Din pacate asta e pretul platit at cand pleci in strainatate. Cel putin pana ajungi sa iti faci un rost, un grup de prieteni. Dar tu trebuie sa ai mereu in minte de ce te-ai dus acolo. La mine e ca sa castig bani mai multi decat reuseam in tara. Tu ca sa iti urmezi iubirea.
Starile astea vor trece doar daca iti vei dori tu asta. Vorbeste cu logodnicul tau. El te poate intelege. Pe mine m-au ajutat enorm discutiile cu sotul meu. Si noi am avut multe probleme din cauza depresiilor mele, pana in mom in care a spus ca el se intoarce in tara. Si am realizat ca trebuie sa trec peste toate temerile si nemultumirile (care exista in viata tuturor, chiar daca sunt altele) si sa lupt pt casnicia mea. Pt. ca nu ma vad fara sotul meu. Cel putin nu in viitorul apropiat. Apoi, nu se stie niciodata ce va fi.
Forumul m-a ajutat si el intr-o oarecare masura, apoi am mai vb pe skype cu pritenele din Rom (nu f. mult pt ca nu am vrut sa stie nimeni prin ce trec eu).
Am inceput sa ma uit la seriale si filme din nou... asta e, imi trece timpul asa. Nici eu nu cunosc pe nimeni aici. Si eu mai am o problema, am libere doar 6 ore pe saptamana. Nu sunt prizoniera, dar aici unde stau eu nu am unde sa ma duc. Iar ca sa ma duc in oras, doar 6 ore am eu libere.
Asa ca in acele ore de cele mai multe ori sunt pe fuga, alerg de la un magazin la altul, dintr-un orasel in altul, in functie de ce am nevoie.
La restaurant am iesit o singura data de cand sunt in It. (de un an). Asa, la o cafenea, de cateva ori. La cinema din nou o singura data. Pt ca nu reusesc sa fac tot ce vreau in 6 ore. Ca in acest interval trebuie sa imi rezolv si analizele, si vizitele la medic (si toate eu le fac lunar).
Viata e dura, dar tu trebuie sa fii mai tare, sa nu uiti de ce esti acolo si sa vezi pozitivul din ea. Pt ca de negativ suntem toti inconjurati. Diferenta e ca unii aleg sa il vada si altii nu.
Te pup si per din suflet sa iti treaca!:-*:-*:-*

deadcountess 01 nov 2010 18:02:39

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de VAmedeea (Post 387365)


Otilia, am trecut si eu prin depresii de genul.... si inca mai trec. Asa e cand nu esti multumit de un anumit aspect al vietii tale. Fie nu iti convine job-ul pt ca nu se ridica la nivelul valorii tale, fie situatia financiara nu e tocmai roz, lipsa pritenilor, monotonia, zilele care sunt la fel luni in sir.
Din pacate asta e pretul platit at cand pleci in strainatate. Cel putin pana ajungi sa iti faci un rost, un grup de prieteni. Dar tu trebuie sa ai mereu in minte de ce te-ai dus acolo. La mine e ca sa castig bani mai multi decat reuseam in tara. Tu ca sa iti urmezi iubirea.
Starile astea vor trece doar daca iti vei dori tu asta. Vorbeste cu logodnicul tau. El te poate intelege. Pe mine m-au ajutat enorm discutiile cu sotul meu. Si noi am avut multe probleme din cauza depresiilor mele, pana in mom in care a spus ca el se intoarce in tara. Si am realizat ca trebuie sa trec peste toate temerile si nemultumirile (care exista in viata tuturor, chiar daca sunt altele) si sa lupt pt casnicia mea. Pt. ca nu ma vad fara sotul meu. Cel putin nu in viitorul apropiat. Apoi, nu se stie niciodata ce va fi.
Forumul m-a ajutat si el intr-o oarecare masura, apoi am mai vb pe skype cu pritenele din Rom (nu f. mult pt ca nu am vrut sa stie nimeni prin ce trec eu).
Am inceput sa ma uit la seriale si filme din nou... asta e, imi trece timpul asa. Nici eu nu cunosc pe nimeni aici. Si eu mai am o problema, am libere doar 6 ore pe saptamana. Nu sunt prizoniera, dar aici unde stau eu nu am unde sa ma duc. Iar ca sa ma duc in oras, doar 6 ore am eu libere.
Asa ca in acele ore de cele mai multe ori sunt pe fuga, alerg de la un magazin la altul, dintr-un orasel in altul, in functie de ce am nevoie.
La restaurant am iesit o singura data de cand sunt in It. (de un an). Asa, la o cafenea, de cateva ori. La cinema din nou o singura data. Pt ca nu reusesc sa fac tot ce vreau in 6 ore. Ca in acest interval trebuie sa imi rezolv si analizele, si vizitele la medic (si toate eu le fac lunar).
Viata e dura, dar tu trebuie sa fii mai tare, sa nu uiti de ce esti acolo si sa vezi pozitivul din ea. Pt ca de negativ suntem toti inconjurati. Diferenta e ca unii aleg sa il vada si altii nu.
Te pup si per din suflet sa iti treaca!:-*:-*:-*

Exact asa am patit si eu, nu-mi convenea jobul, lucram mult, aveam prea putin timp liber, nu prea aveam unde sa ma duc si tot in depresii am tinut-o pana cand sotul a zis "gata eu nu mai suport atmosfera asta in casa, vreau acasa, tu faci cum vrei" Normal ca nu voiam nici sa ne despartim nici sa ma intorc in Romania, asa ca n-am avut de ales, a trebuit sa ma "adun"
Si am facut bine ca am rezistat, acum ne e mult mai bine, desi problema lipsei prietenilor si dorul de restul familiei care acasa ramane.

Sand 01 nov 2010 18:26:54

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de deadcountess (Post 386854)
Incearca sa-ti gasesti ceva nou de facut, un sport nou, un curs. Poti sa iesi la o cafea si cu colegele mai in varsta, o sa fii surprinsa sa aflii ca o prietenie se poate infiripa indiferent de varsta.

Asta asa este, are dreptate deadcountess, poti sa gasesti prietene unde te astepti mai putin. Si conteaza foarte mult sa te deschizi la minte putin, sa-ti deschizi orizontul cu ceva nou, o limba straina pe care sa o inveti foarte bine (din tara aia sau complet alta, noua), un curs de ceva care poate sa para foarte greu dar care sa-ti placa mult de tot. Ceva ce ai fi vrut sa faci dintotdeauuna si nu ai putut.

Conteaza apoi foarte mult relatia cu partenerul, daca e solida se solidifica si mai tare in strainatate; daca e slabuta se destrama. D-aia sunt destui care divorteaza dupa ce pleaca sau care traiesc in doi dar tolerandu-se si atat. E o viata mai dura intr-o lume noua dar nu e imposibila.

Am avut si eu depresii, trebuie sa recunosc, nu neaparat din lipsa prietenelor ci mai mult din lipsa familiei largite, mai ales ca mi-e foarte greu sa calatoresc cu avionul (mi se face rau de la schimbarea de fus orar). Nu am mai fost de 6 ani in Ro si la vara vreau sa ma duc in sfarsit, fie ce-o fi. La mine a fost mai usor ca au putut sa vina rudele la mine (ai mei, fratele meu cu sotia etc.) insa costa toate astea, mai ales peste ocean. In orice caz aici concediile sunt scurte, nu e ca in Europa.

Iti trebuie o constitutie mai tare ca sa traiesti intr-o lume noua, liimba noua, totul nou peste mari si tari. E foarte greu si pentru cei care pleaca din Timisoara spre ex. la Bucuresti singuri si pe cont propriu. Mai citesc aici pe forum despre dorul de casa pentru ei. Ce sa mai zicem noi la mii de Km. distanta, alta limba, fara mama si fara tata.

Trebuie sa te obisnuiesti cu situatia si sa faci fata cum poti insa sa nu te lasi. Cauta chestii noi care sa-ti faca placere, vorbeste cu amicii din tara prin internet, telefon, investeste in tine (in educatia ta), citeste despre tara noua (tv, stiri, politica, geografie, sa fii la zi cu astea). Ajuta foarte tare sa te simti in largul tau in noua lume. In timp, ajunge sa te obisnuiesti dar merge lent procesul. Nu e usor. Trebuie insa sa te simti bine si sa nu fii mizerabil ca altfel se duc anii si ai trait asa in depresii fara sens si nu mai stii nici tu de ce.

Am cunoscut si oameni care au revenit in Ro. desi aveau o situatie economica frumoasa aici dar nu au mai putut sa faca fata, fara prieteni si familie. Dorul de casa a fost prea mare.

Ce sa zic...si mie mi-e dor de familie si locuri insa nu pot sa zic ca mi-e chiar asa de dor incat sa ma intorc acolo, nu vad Ro. ca pe o societate normala, este disfunctionala si mi se pare ca da inapoi din pacate (cultura, arta, seriale la tv mizerabile etc.). Tinerii nu stiu cum sa scape mai repede de acolo ca sa traiasca decent, normal...Dar nu toti se pot adapta, si asta e adevarat. Cu unii foarte hatarati si care stiu ce vor si astia se adapteaza foarte bine.

Depinde foarte mult de constitutia psihica sau cum sa-i zic...nu stiu nici eu. Daca la 20 de ani ai vrea sa iesi sa te mai distrezi etc. e de inteles, eu la 40 nu mai am dorinte de genul asta dar recunosc ca nici la 20 de aveam. Prefer sa stau sa citesc o carte sau sa ies in doi sa ma plimb la un lac sau intr-o padure. Linistea imi prieste. NU as putea sa ma duc la discoteca spre ex. ...cred ca in 5 minute m-as satura sa-mi urle muzica increieri, as vrea sa scap mai repede de acolo. Asa ca nu pot sa comentez de altii, inteleg insa prin ce treci foarte bine. Esti si foarte tanara, e adevarat, e o experienta mai dura la varsta asta dar o sa te adaptezi daca vrei, sa stii.

Numai bine iti doresc!>:D<

onetotilia 01 nov 2010 20:59:38

re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
multumesc fetelor....

eu merg la scoala in fiecare zi .. weekedurile sunt prea lungi...

eu am fost la cinema de ff multe ori, la restaurant si sucuri la fel doar ca mereu in aceeasi formula.. as vrea cel mai mult o prietena....am fost de multe ori in parcuri de distractie si piscine.... la mare aici.. nu pot sa ma plang.. insa de cand al meu incearca practic pentru noi sa faca niste bani in plus si sa puna bazele unei firme.. eu raman foarte mult singura.. si imi lipseste... il sustin.. pt ca imi vad viitorlul alaturi de el...

nu sunt multumita de jobul meu , nu castig suficient cat sa imi pot permite sa merg de cate o saptamana in romania sa ma revigorezsi sa am parte putin de stilul de viata de dinainte...

cu cei din romania nu vb despre problemele mele pentru ca automat fac trimitere la faptul ca relatia mea cu Bart nu ma multumeste.. am incercat o data si a iesit prost.... in plus mi-am pierdut majoritatea dintre ei... care poate nu au fost plecati niciodata in strainatate.. si nu stiu cum e...

acum mi-am comandat un puzzle asa de frumos din 2000 de piese.... si vreau sa ma apuc sa imi creez un dictionar multiplu (romana=engleza=franceza=flamanda=germana=spaniol) folositor pentru la anul cand voi merge la facultate(stiu ca atunci viata mea se va schimba si voi fi mai fericita) ... :) asta o sa imi faca de lucru pt muult timp... + ca m-am apucat sa traduc cartile mele de flamada astfel creeind carti de invatat romaneste exact dupa modelul dupa care invat eu... nu se mai poate sa ma lamentez.. pana aici... am vrut Belgia... sunt ambitioasa... si puternica.... azi la munca tot asta m-am gandit... maine iarasi am munca.. si apoi trebuie sa invat ca am examene in 8 si 9.. (saptamana asta am vacanta)....

apropo de prieteni... nu e ca nu as fi deschisa dar chiar nu am cu cine.... oricum in weekendul urmator merg la shopping... saptamana asa iau salariile... si merg sa imi iau niste lucrusoare :)

va multumesc ca mi-ati impartasit experientele voastre... vad ca sunt mai norocoasa decat unele dintre voi... reusesc sa merg in ro de cel putin 2 ori pe an.. si sarbatorile de iarna le voi petrece cu familia si iubitul meu.... ar trebui sa multumesc la Dumnezeu ca sunt sanatoasa si sa il rog samai imi dea rabdare :) si putere

deadcountess 01 nov 2010 21:31:24

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Bravo Otilia

Capul sus, ce greu e greu, dar tot trece pana la urma >:D<

andra_aly 01 nov 2010 22:57:31

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Aia imi lipseste si mie Otilia... o prietena:(
dar ce sa ii facem... trecem peste. ma bucur ca ai totusi un alt "ton" in seara asta:) >:D<

mihaela2011 02 nov 2010 09:59:23

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Nu cred ca doar atunci cand esti plecat din tara ai starea asta ,eu chiar daca sunt in Romania,nu ma simt bine.Important este sa ai persoanele pe care le iubesti aproape,indiferent de locul in care te afli.Acum vreo 2 luni intrasem si eu intr-o depresie,plangeam mereu si nu imi gaseam locul,imi era dor de ceva din trecut ,dar nu stiam ce.Am mers acasa,dar nu mai este nimic din ceea ce era inainte,adica doar locul,fara persoanele pe care le iubesc .M-am simtit un pic mai bine si m-am tot dus in fiecare weekend,incercand sa umplu un gol.Problema este ca nu va fi umplut niciodata,pentru ca timpul nu se intoarce.Insa am reusit sa ma pun pe picioare,oarecum.Acum nu mai simt golul atat de profund,dar inca exista starea de monotonie,plictiseala permanenta...parca incerc sa retraiesc trecutul...

Sand 02 nov 2010 17:18:09

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de mihaela2011 (Post 388135)
...parca incerc sa retraiesc trecutul...

Care nu mai exista de fapt. Bine macar ca ti-ai dat seama, tot e un castig. Ai grija de tine, apuca-te de un hobby ceva ce-ti place sau iti placea sa faci cand erai mica. Ajuta foarte mult sa stii.>:D<

mihaela2011 03 nov 2010 10:36:19

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 388746)
Care nu mai exista de fapt. Bine macar ca ti-ai dat seama, tot e un castig. Ai grija de tine, apuca-te de un hobby ceva ce-ti place sau iti placea sa faci cand erai mica. Ajuta foarte mult sa stii.>:D<

A fost doar o perioada in care m-am simtit asa,din fericire...Am mers in locul in care m-am simtit cel mai bine si se pare ca a ajutat.>:D<

VAmedeea 03 nov 2010 15:08:39

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Otilia, mie una cel mai mult imi lipseste libertatea de a face ce vreau. Aici am timp liber, dar depind de niste reguli. Si acest timp liber e in proportie de 80% in fata computerului.
Sincer, nu imi lipseste nici familia, nici prietenii, si nimic din ce e in tara. Mi se mai face dor din cand in cand, dar nu f. mult.
Mie imi place aici, ma refer la tara, clima, locatie.
Problema mea e ca nu imi gasesc rostul in viata. Stiu ca nu voi fi ingrijitoare (nici eu nu stiu cum as putea traduce in Romana, ceva intre menajera, bucatareasa si infirmiera) toata viata. Dar nu stiu ce drum sa apuc. Nu stiu ce mi-ar place sa fac in viata. Si am facut 2 facultati degeaba, cel putin asta simt eu. :(
Nu stiu, depresiile vin la mine din nemultumirile mele legate de mine, de persoana mea, de faptul ca nu am o pozitie sociala mai buna, nu am o casa, nu iubesc suficient pe nimeni, nici macar pe mine.:(
Prietenii eu am invatat ca e bine sa ii ai doar pt distractii si f. rar pt confesiuni. E bine sa ai incredere in cei din jur, dar cu masura. Asta ca sa nu suferi prea mult cand esti dezamagit. Si mai stiu ceva, dezamagirile, necazurile, tristetea, fac si ele parte din viata. Important e sa stii sa le gestionezi, sa stii sa suferi si mai ales sa stii sa treci peste cu fruntea sus.
In mare cred ca sunt destul de puternica si reusesc sa fac fata cu bine oricarei incercari. Dar nemultumirile nu prea am cum sa mi le rezolv acum, sau in viitorul apropiat, iar atunci momentele mele de deznadejde revin din cand in cand. Vin, trec,......
Eu merg inainte. Stiu de ce am venit aici. Si voi reusi ce mi-am propus. In limita in care psihicul si constiinta mi-o vor permite.
Sper sa iti treaca si tie, vad ca deja ai luat anumite decizii ca sa treci peste tristete. Ocupa-ti timpul, fa mereu ceva nou. Acum traduceri, cand te vei plictisi de astea, incepe sa citesti, apoi sa vezi un film bun, apoi sa iesi la plimbare, si de ce nu, sa iti ajuti iubitul in ceea ce vrea sa realizeze.
Implica-te si roaga-l sa te implice. Sa ai mereu un scop. Eu zilnic imi pun niste obiective de realizat pe ziua respectiva. Ca sa fiu ocupata, ca sa imi treaca timpul.
Sincer, tanjesc dupa multe lucruri si sper ca in viitor sa le si realizez.:)

VAmedeea 03 nov 2010 15:09:52

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Ce mult ti-am scris.:-o:-o:-o
Si cred ca mai mult mi-am scris mie. Daca scriu ma simt mai bine, parca mai trec toate.:)
>:D<>:D<>:D<

onetotilia 03 nov 2010 15:23:43

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
ma bucur ca am deschis acest topic... vad ca multe dintre noi au probleme de acest fel...
eu sunt norocoasa pe de o parte.. si am si teluri.. doar ca sistemul de aici imi taie putin din aripi... nu pot sa imi imaginez ca voi face curatenie toata viata mea... din contra.. sincer si ospatarita mi-ar placea mai mult ... dar simt cateodata ca ma las pe ultimul loc... si eu vad ca prefer sa isi ia al meu haine decat sa imi iau eu.. si parca fratele meu are mai mare nevoie de ceva decat eu...si asa a fost mereu... ieri am fost la pamant.... al meu si-a ierdut job-ul... v-am spus ca suntem intr-un impas financiar...si il inteleg... in weekend trebuia sa mergem la shopping insa trebuie sa imi iau gandul pentru ca nu stiu cum o sa stam cu banii... bine.. deja a primit oferte de munca.. de la biroul de angajari SUNA in continuu.. acum are niste interviuri deja ieri a fost la 2... noi vrem sa poata sa aiba loc de munca si firma pe langa... si un fost client de al lui il ajuta practic... vazand potential in bart .
si a mai spus ca o sa vada ce job poate sa imi gaseasca si mie.... asa ca am realizat ca tot raul spre bine... acum are cateva proiecte de instalat camere de supraveghere.. si face ceva bani.. speram pe sapt viitoare sa se angajeze... :)

VAmedeea 03 nov 2010 16:16:04

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Si eu fac la fel din pacate!:(
As lua pt restul cat mai mult, cu mine mereu sunt mai zgarcita, am impresia ca dau prea multi bani cand e vb de mine.
Bine, incerc sa ma controlez. plus ca il mai am si pe Cip care, daca ar fi dupa capul lui, mi-ar cumpara tot ce e mai scump si mai bun. Il mai temperez eu.
Din pacate pe mine nu are cine sa ma ajute sa imi gasesc alt job. Si nici nu ma lasa inima sa ii las pe batranii astia. Ca ne-am atasat unii de altii. Si as vrea sa stau cu ei pana la final.
Eu acum ma gandesc la un post de casiera, sau vanzatoare. In Romania cu siguranta as fi avut alte asteptari de la mine. Dar aici... E destul de greu sa reusesti si trebuie pornit de jos, chiar din nou cu studii.
Ma bucur mult ca si la voi se aseaza lucrurile. Nu fi suparata. Timp de cumparaturi e. Si poate iesi totusi si iti iei ceva dragut, nu f. scump, pt sufletul tau. Te pup!>:D<

jess 01 apr 2012 13:35:49

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Salut fetelor.
Chiar ma gandeam azi noapte daca o fi existand vreun topic despre viata in strainatate. Am cateva nopti in care adorm spre dimineata. Am obosit de tot. Am obosit sa fiu artificiala, de parca nu as avea suflet si nu as simti. Mi-e dor de plaiul meu, de familie, prieteni. Sunt si voi fi mereu o straina pentru ei. Au trecut anii crezand ca se va schimba cu timpul situatia, ca ma voi acomoda in viitorul apropiat, dar nimic nu s-a schimbat. Nu mai sunt eu, de parca as trai viata altcuiva. Nu mai vad soarele. Nu-mi pasa de mine, de cum arat, totul e fara sens. Ma gandeam ca totul tine de mine, dar nu sunt unica care se plange de neplacerile astea. Ma simt singura si mai rau ma simt atunci cand ma gandesc ca peste ani mama se va intoarce in tara si eu ce ma fac?:(Mi-e dor de fructele si legumele suculente, mi*e dor de ciripitul pasarilor, mi-e dor de trecutul meu. As vrea sa ma intorc in tara, insa mi-e ca nu imi voi gasi de munca dupa ce termin facultatea. Sunt indecisa, nu stiu ce decizie sa iau. N*as vrea sa-mi plang de mila peste ani. Si cand ma gandesc cat de greu mi-a fost la inceput. Cu toate astea, am realizat ca succesul profesional/scolar nu e suficient pentru a fi fericita. Mi-e dor de petrecerile noatre, de sarbatori. Spiritul de sarbatoare si aroma cozonacilor ma innebunesc. Mi-e dor de aerul curat de la tara. Mi-e dor de mine.:(

jessik 01 apr 2012 19:48:34

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
interesant topic..
dupa cum stiti.. eu locuiesc in canada de aproape 3 ani..
am venit dupa sot..mi-a fost greu si inca imi e..nu sutn aici ca sa fac bani.. si sa merg inapoi in romania,, sunt aici ca aici voi trai toata viata cred..
nu prea stiam engleza.. si nu am stat niciodata departe de familie..
noroc cu sotul.. imi e de toate..si cu el vb de toaate..
ne stim de 8 ani..
la inceput eram f entuziasmata de canada.. de viata noua.. si eram fericita ca in sfarsit am ajuns la sot.. dupa 2 ani..
era un vis din adolescenta.. mai ales cand imi pov sotul.. dar nu credeam ca o sa merg si eu..
am inceput destul de repede scoala de engleza pt imigranti.. eram fericita ca mergeam aproape zilnic.. si aveam colege din tot felul de tari.. era f interesant.. si profa era ff de treaba.. eram destul de populara..
imi placea totul in canada.. ajunsesem sa imi placa si ploile care durau si saptamani..
evident ca dorul de fam era f mare.. ne certam f des ca eu ii zicea la sot ca vreau sa merg in romania sa imi va fam..d ar el nu vroia.. pt ca e ff scump..
am inceput sa lucrez la un fast food..(cum e mec) mi-a fost ff greu cu limba , accentul,.. lucrez cu indience.. stres. si chestii diferite.. detalii care nu le stiam..
ore putine , bani putini.. sotul lucreaza la firma lu unchisu.. dar cand nu prea faceau vanzari nu isi primea salarul.. si iar certuri.. sa plece si el nu vroia ca sa nu il lase balta pe unchisu care l-a ajutat cand a emigrat aici.
de multe ori plangeam.. si ii reprosam ca ma simt ff nefericita.. ca nu am prieteni...
apoi ni s-a stricat masina veche.. am luat alta bucurie pe de o parte alte datorii pe alta parte..
lumea credea ca noi suntem f fericiti si avem bani multi.. dar numai eu stiam ce era cu adevarat..
timpul a trecut.. am facut un efort mare si am mers in romania, mai ales ca mama fusese operata la ficat si sotul s-a speriat ca poate moare si nu o mai vad..
acasa a fost ciudat.. fratii mei nu prea stateau acasa.. o vedeam pe mama bolnava..
si toate lucrurile urate si triste din romania.,. am avut si momente frumoase.. dar vacanta a fost prea scurta.. si mai ales ca nu eram cu sotul..
la servici imi merge f bine.. sefii ma apreciaza.. colegele is f dragute cu mine.. ma simt fericita cum nu am fost la alt servici vreodata.. am ore mai multe.. si castig mai bine..
cand e frumos mergem la ocean.. in tot felul de locuri frumoase..mai iesim la cafea facem pzoe frumoase.. si ne-am imprietenit cu niste romani de o la bis crestina.. am si un grup de mamici cu bebelusi.. si mai iesim la cafea..

Sand 16 apr 2012 17:24:15

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de jess (Post 1002735)
Am obosit sa fiu artificiala, de parca nu as avea suflet si nu as simti. Mi-e dor de plaiul meu, de familie, prieteni. Sunt si voi fi mereu o straina pentru ei. Mi-e dor de mine.:(

Buna,

Imi pare rau ca esti asa de trista. Pot sa te intreb de ce esti artificiala in loc sa fii tu insati? Nu ai cum sa fii artificiala si sa te simiti OK. D-aia intreb. Nu ai prieteni deloc in tara unde esti acum?

Numai bine.

jess 16 apr 2012 17:49:01

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de Sand (Post 1014452)
Buna,

Imi pare rau ca esti asa de trista. Pot sa te intreb de ce esti artificiala in loc sa fii tu insati? Nu ai cum sa fii artificiala si sa te simiti OK. D-aia intreb. Nu ai prieteni deloc in tara unde esti acum?

Numai bine.

Simt ca nu sunt eu, de parca as trai viata altcuiva. A disparut placerea aia de a incepe o noua zi cu noi forte, de parca totul e in van. Poate credeti ca exagerez si e pacat de ceea ce spun, insa timpul petrecut aici e timp fara rost.:(
Am prieteni, insa nu ma simt bine cu ei. Nu am pe umarul cui plange, nu sunt ceea ce aveam odata. :( Poate ca nu tine de tara, poate tine de mine si de cum percep lumea, de cum socializez eu cu lumea. Poate e cazul sa-mi fac mai multi prieteni si sa ma schimb:-s

Sand 16 apr 2012 18:33:34

Re: Nu imi mai gasesc linistea...
 
Citat:

Anterior postat de jess (Post 1014455)
Simt ca nu sunt eu, de parca as trai viata altcuiva. A disparut placerea aia de a incepe o noua zi cu noi forte, de parca totul e in van. Poate credeti ca exagerez si e pacat de ceea ce spun, insa timpul petrecut aici e timp fara rost.:(
Am prieteni, insa nu ma simt bine cu ei. Nu am pe umarul cui plange, nu sunt ceea ce aveam odata. :( Poate ca nu tine de tara, poate tine de mine si de cum percep lumea, de cum socializez eu cu lumea. Poate e cazul sa-mi fac mai multi prieteni si sa ma schimb:-s

Ce-ti place sa faci si ce faceai inainte si nu mai faci si acum? Fa-ti o lista si daca nu poti sa faci nimic de pe lista aia, fa-ti alta cu ce ai vrea sa faci de acum inainte, alte chestii. Cauta-ti niste hobby-uri vechi sau noi.

Timpul petrecut nu e fara rost, nu exista asa ceva. Gaseste-ti un rost, fa ceva care sa-ti si placa in timpul tau liber. Du-te la o sala, iesi intr-un parc, mergi cu bicicleta etc. Ceva sa-ti faca placere. Si fa zi de zi.

Prietenii nu tre' sa fie multi, tre' sa fie ca lumea, sa te simiti bine cu ei, intre ei. Incearca sa te descarci cuiva (poate sa fie si preot, vreo amica mai in varsta, ruda femeie matusa sau ceva) din cand in cand daca nu poti cu vreo prietena. Ar ajuta mult.

>:D<


Ora este GMT +2. Ora este acum 22:37:33.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO