forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Detoxifiere (http://forum.slabute.ro/detoxifiere/)
-   -   Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere) (http://forum.slabute.ro/detoxifiere/tarate-psyllium-seminte-detoxifiere-7163.html)

elka 17 nov 2010 00:51:50

Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
buna fetelor
am cam disparut in ultima vreme
dar am auzit de reteta asta cu tarate de psyllium + seminte de in
luate dimineata o lingura la 200 ml apa, baute repede ( ca se umfla)
se beau 8-10 pahare cu apa pe zi obligatoriu
cica e mai mult pe post de colon help
detoxifiere
a incercat cineva
se vad rezultate?

andra_aly 19 nov 2010 11:50:04

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
Buna:) Si eu folosesc taratele de psyllium. e cam greu sa le inghiti asa doar cu apa sau lapte, eu le pap la gustari. pun 100 gr iaurt semidegresat, niste 2 linguri de tarate si cateva stafide :) Daca le folosesti constant, chiar ajuta pentru tranzit mai ales, ca au o gramada de fibre. la fel si semintele de in. (astea inca nu le-am incercat)

TheMilady 31 dec 2010 01:56:14

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
am tinut cura cu detoxicolon si sunt foarte multumita de rezultate! iar de maine voi incepe o mini cura cu psyllium, am inteles ca da rezultate f bune dar in timp( 6 luni ), intr-adevar trebuie bauta multa apa, iar semintele de in din cate am citit trebuie luate seara nemestecate, 2 lingurite pe stomacul gol. Insa problema mea este ca trebuie bauta multa apa si eu nu prea beau, si nu stiu cum sa fac sa ma tin de apa calumea, eu am intermitent retentie hidrosalina si de aia uneori am frica sa beau apa deoarece au fost cazuri cand retineam si 2 kg de apa in corp:(

FlorentinaHN 17 ian 2011 09:34:47

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
Si eu am cumparat tarate si am pus o lingurita la o cana de apa. nu am baut-o imediat si chestia s-a facut gelatina si dupa ce am luat 2 guri am :-& Am baut multa apa apoi si mi-am revenit, desi mi-a dat o usoara durere de stomac (de obicei ma doare dupa ce beau multa apa). Daca aveti sfaturi cum sa le consum as fi bucuroasa. Am citit numai lucruri bune si chiar vreau sa tin o cura cu psyllium

TheMilady 18 ian 2011 22:49:38

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
faza cu psyllium e ca trebuie sa bei musai 2 l de apa pe zi, ca altfel e posibila ruperea intestinului, deoarece acele fibre se umfla si nu ajung la destinatie. sunt ff bune, eu am intrerupt insa cura deoarece nu reuseam sa beau destule lichide si aveam dureri mari de intestine.

lavlav 02 mai 2011 15:20:46

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
Nu a avut nimeni rezultate cu taratele astea? Eu stiu pe cineva care a slabit 12 kg doar cu tarate, o lingura de tarate dimineata! oare e posibil?
Nu cred in mituri, insa m-am si staurat de cei care vand gogosi cu dezintoxicare si diverse.

Sarita 02 mai 2011 15:34:17

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
Citat:

Anterior postat de lavlav (Post 638712)
Nu a avut nimeni rezultate cu taratele astea? Eu stiu pe cineva care a slabit 12 kg doar cu tarate, o lingura de tarate dimineata! oare e posibil?
Nu cred in mituri, insa m-am si staurat de cei care vand gogosi cu dezintoxicare si diverse.

Da, e adevarat ca taratele ajuta la detoxifiere dar numai daca se bea si suficienta apa deoarece, in lipsa apei efectul e opusul detoxifierii si anume constipatia:P
Si mai e ceva...daca le papi cu 15-25min inainte de masa psyllium scad incarcatura glicemica a alimentelor cu 15% (sau 25%..nu mai stiu:P ) asa ca sunt ideale in diete precum South Beach.

P.S. de aIIa informatie nu sunt 100% sigura, mi-a spus-o cineva dar nu am incercat , asa ca nu garantez rezultate

lavlav 03 mai 2011 08:24:13

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
Am inceput si eu azi o cura cu taratele astea. Le amestec in iaurt si sincer nu au gust rau deloc, comparativ cu taratele de grau.
Eu beau multa apa de obicei, deci nu ar trebui sa am o problema :)

biribishpampela 22 nov 2011 10:18:45

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
a avut cineva rezultate cu amestecul asta de tarate si seminte de in?
mi-am cumparat si eu, o sa incep de maine. am macinat o punga de seminte de in si le-am amestecat cu o punga de tarate. o sa pun o lingura din acest amestec intr-un iaurt slab.
eu as vrea sa si slabesc, nu doar sa-mi regeleze tranzitul, ce ziceti ar trebui sa iau dimineata si seara ca sa slabesc?

monicastoican 30 nov 2011 16:29:51

Re: Tarate de psyllium cu seminte de in (detoxifiere)
 
Eu am vazut rezultate. Imi puneam pana acum o luna in fiecare dimineata o lingurita de psyllium cu seminte de in si chimen macinate si scortisoara. Imi faceam un amestec din asta. De cand nu am mai folosit am observat ca a reaparut din celulita, digestie mai grea, etc. Atunci cand am folosit, vreo cateva luni bune, cu toate ca am mancat multi carbohidrati, nu m-am ingrasat. Acum vad ca tind sa cresc usor in greutate daca mananc mai mult. Deci eu cred in eficienta acestei combinatii ca fiind de mare ajutor in slabire si detoxifiere :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:09:04.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO