forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Dukan (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/)
-   -   Regimul Dukan (partea 1) (http://forum.slabute.ro/dieta-dukan/regimul-dukan-partea-1-a-8176.html)

Slabuta 16 feb 2011 00:40:44

Regimul Dukan (partea 1)
 
Primul subiect cu Dieta Dukan are deja multe pagini, ca sa fie usor de parcurs va fi inchis si lasat ca un subiect de documentare pentru slabutele noi venite. :)

Va doresc mult succes in ceea ce v-ati propus! :)

belisimad 16 feb 2011 00:51:59

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Multumim la fel Slabuta ;;)
Oooo...casuta noua ;;) ...yupiiii [*4*]

Nemo 16 feb 2011 00:55:43

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de belisimad (Post 527561)
Multumim la fel Slabuta ;;)
Oooo...casuta noua ;;) ...yupiiii [*4*]

Mersi, Slabuta
Vezi, Alexa, daca ne merge mult gura...:>:>:>

belisimad 16 feb 2011 00:56:28

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Nemo esti in Croaziera :x... sau [*125*]

belisimad 16 feb 2011 01:00:42

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 527568)


Mersi, Slabuta
Vezi, Alexa, daca ne merge mult gura...:>:>:>

Asa sunt ungurii Nemo ,mai vorbareti ,ca noi :));;)

kiki26 16 feb 2011 08:47:39

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
multumim, slabuta>:D<>:D<>:D<>:D<pentru casuta noua

pufy 16 feb 2011 09:14:43

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Slabuta multumim pentru casuta noua:-*>:D<
Va doresc la toti o zi frumoasa (la noi e un ger de crapa pietrele -13 )si cat mai putine tentatii.
Belisimad m-am mai linistit cu branzica de oi ,nu am papat fructe si i-am facut sotului o supa cu multe legume (eu fiind la pp nici nu ma gandeam sa gust)si vad ca rezist eroic dar asta o datorez si voua :)parca ma simt un picut mai usoara;)

pufy 16 feb 2011 09:18:08

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
azi sunt la ziua a 3 a de pp ca sa slabesc 5 kg cate zile ar trebui sa fac pp si apoi cate pl? va rog un sfat

andra71 16 feb 2011 09:23:36

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Buna dimineata la toata lumea:)Wow avem casuta noua:)Nu facem chef de casa noua?Cu placinte de la Nemo sa le mancam odata pe toate:))si eu aduc Lemoncello si vin:))

Nemo 16 feb 2011 09:39:46

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de pufy (Post 527740)
azi sunt la ziua a 3 a de pp ca sa slabesc 5 kg cate zile ar trebui sa fac pp si apoi cate pl? va rog un sfat

Buna, Pufy, buna, fetelor!
La greutatea ta nu se recomanda mai mult de 5 zile faza de atac, nu conteaza cate kilograme slabesti, apoi treci la croaziera cu alternanta de zile pp/pl si in aceasta faza se ajunge la greutatea dorita.
Succes.:D

pufy 16 feb 2011 10:02:53

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Buna Nemo,
Multumesc pentru raspuns,asa voi face :).
O zi buna!

Flosor 16 feb 2011 10:14:06

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Buna la toata lumea! Sper ca ma primiti si pe mine in clubul vostru. Am inceput de pe 10 Februarie dieta dukan si am slabit deja 2 kg. Sper s-o tin tot asa :)

kiki26 16 feb 2011 10:54:04

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Nemo, am nevoie de un sfat de la tine....pentru a slabi 2kg, cate zile trebuie sa tin faza1?

balanuta mihaela 16 feb 2011 11:22:44

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Buna ziua,foarte frumos ca avem o casuta noua.Ieri in loc de piept de pui fiert am mancat piept la gratatr cu salata mixta de legume,si era cam tarziu.
Belisimad de azi incep iar 5PP/5PL daca zici ca asa este normal,am sa fac si sport in fiecare zi.Pana acum nu faceam in fiecare zi de aceea cared ca am si stagnat o buna bucata de timp.Dar nici nu ma mai gantaresc,respect dieta si fac sport si trbuie sa dau jos.Va pup si va urez o zi buna.
MD-cafea+piept de pui la gratar +2 pua fierte_2 linguri de branza de vaci degresata cu smantana 12 %.

belisimad 16 feb 2011 11:43:27

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de EmmaDor (Post 527819)
Buna la toata lumea! Sper ca ma primiti si pe mine in clubul vostru. Am inceput de pe 10 Februarie dieta dukan si am slabit deja 2 kg. Sper s-o tin tot asa :)

Buna Emma si bine ai venit printre noi >:D< ,FELICITARI pt cele 2 kg slabite,spor in continuare la dieta.
Alte detalii ne dai? Cate zile de atac ai facut, ce sistem de alternare a zilelor de PP/PL ai ales?

belisimad 16 feb 2011 11:46:19

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Serviti va rog ;;)
http://img31.imageshack.us/img31/6076/4226.gif

Flosor 16 feb 2011 13:04:49

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Buna belisimad, tin faza I pana duminica (10 zile) ptr ca am mult de slabit vreo 15 kg in urma sarcinii si restul de dinainte. De luni incep PL si m-am gandit sa fac 5PL cu 5 PP.

belisimad 16 feb 2011 13:08:04

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de EmmaDor (Post 528054)
Buna belisimad, tin faza I pana duminica (10 zile) ptr ca am mult de slabit vreo 15 kg in urma sarcinii si restul de dinainte. De luni incep PL si m-am gandit sa fac 5PL cu 5 PP.

Ai mai tinut Dieta Dukan? Mult succes in Atac si multe kg in minus!

yolanda 16 feb 2011 13:20:34

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Buna ziua si bun venit celor noi.
meniul meu de azi PP
dim 1 cafea, 1 iaurt de baut de 300 ml
pranz: 1 piept de pui la gratar cu branza slaba
gustare: am pantispan si 1 cana lapte
cina: 1 pulpa de pui fiarta cu branza slaba si 1 cana de lapte.
Eu tin varianta de 5 cu 5, am tinut si 1 cu 1 dar din cate am inteles nu da rezultate imediat, adica merge mai greu. Eu tin dieta din Octombrie 2010, si mai am pana in aprilie 2011. Dar adevarul este ca dupa o perioada merge mai greu, adica se da jos foarte greu (cel putin la mine).
Succes celor noi si sa nu va descurajati. :D

Nemo 16 feb 2011 13:40:22

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de kiki26 (Post 527869)
Nemo, am nevoie de un sfat de la tine....pentru a slabi 2kg, cate zile trebuie sa tin faza1?

3 zile.:D
Daca aveti de slabit putin, faza de atac e doar o faza de inductie, nu merita tinuta mai mult, in 3 zile organismul a virat spre cetoza (daca ati respectat recomandarile), slabirea propriu-zisa are loc in faza de croaziera.:D

belisimad 16 feb 2011 13:46:16

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de yolanda (Post 528078)
Buna ziua si bun venit celor noi.
meniul meu de azi PP
dim 1 cafea, 1 iaurt de baut de 300 ml
pranz: 1 piept de pui la gratar cu branza slaba
gustare: am pantispan si 1 cana lapte
cina: 1 pulpa de pui fiarta cu branza slaba si 1 cana de lapte.
Eu tin varianta de 5 cu 5, am tinut si 1 cu 1 dar din cate am inteles nu da rezultate imediat, adica merge mai greu. Eu tin dieta din Octombrie 2010, si mai am pana in aprilie 2011. Dar adevarul este ca dupa o perioada merge mai greu, adica se da jos foarte greu (cel putin la mine).
Succes celor noi si sa nu va descurajati. :D

Yolanda buna ziua;;) ,ai voie doar 250 ml lapte/zi ,lactatele au carbohidrati ,deci te scoate din cetoza. O zi buna:-*

Flosor 16 feb 2011 14:25:36

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
aveti idee cata grasime are Urda? Se poate consuma in Faza I si in Faza II? Voi ce fel de branza mancati? EU nu am gasit decat branza de vaci degresata cu 0,1% grasime.

belisimad 16 feb 2011 14:57:47

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de EmmaDor (Post 528202)
aveti idee cata grasime are Urda? Se poate consuma in Faza I si in Faza II? Voi ce fel de branza mancati? EU nu am gasit decat branza de vaci degresata cu 0,1% grasime.

Se consuma lactate 0.1% grasime ,asa spune Dukan ;;), iar Nemo completeaza si zice: ''Avem destula grasime pe noi ,de ce sa mai consumam si al altora?'' :))

kiki26 16 feb 2011 15:01:02

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de Nemo (Post 528104)


3 zile.:D
Daca aveti de slabit putin, faza de atac e doar o faza de inductie, nu merita tinuta mai mult, in 3 zile organismul a virat spre cetoza (daca ati respectat recomandarile), slabirea propriu-zisa are loc in faza de croaziera.:D

multumesc frumos!;;)
dar maine fiind joi o sa tin tot PP si apoi 3 zile PL
ce zici, e ok?:-/

yolanda 16 feb 2011 15:08:54

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Stiu Belisimad de lapte, sunt canute mici ce beau, cred ca are 100 ml. O sa am grija sa nu depasesc doza. Ms de reamintire.

belisimad 16 feb 2011 15:13:50

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de yolanda (Post 528327)
Stiu Belisimad de lapte, sunt canute mici ce beau, cred ca are 100 ml. O sa am grija sa nu depasesc doza. Ms de reamintire.

Ok ,am zis sa iti spun ,nu mai retin cine ce stie ..si cand am vazut acolo 3 ''cani'' de lapte si iaurtul [*101*];;)

marianaghi 16 feb 2011 20:18:41

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
buna seara
multumes pentru sfaturi
nu stiam ca multe zile la faza I poate sa faca rau
eu am inceput in 1 februarie am tnut 7 zile de atac apoi 3 faza II si de atunci pp cu o singra zi de pl
mi s-a parut ca nu mai slabesc
am mancat in zilele de pp ciocolata 85 o tabletuta pe zi si cate 2, 3 lingurite ce crema de cacao pentru diabetici .
acum cred ca am gresit.... ce ziceti?

marianaghi 16 feb 2011 20:20:02

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
meniul meu este
un ou cu branzica
iaurt
zeama de pulpa de pui + pulpa la gratar
iaurt
ficatei de pui la gratar + file pangrasius

marianaghi 16 feb 2011 20:22:12

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
in zilele de pl imi fac o salata de cruditati
salata verde, telina , gulie si dovlecel cu otet balsamic si putin ulei de masline

dea894you 16 feb 2011 21:38:28

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 


Buna tuturor! Ma alatur si eu grupului "Dukanilor".http://forum.slabute.ro/images/xsmilies/ch7_10.gif Am inceput regimul pe 15 februarie si deocamdata am slabit un kg!! <:-P O sa modific ticketul meu abia dupa cele 10 zile de atac sa fiu sigura ca nu pun kg :P! Am si eu o intrebare ..Eu vreau sa tin 10 zile faza de atac si apoi 5 zile PP si 5 PL pana ajung la greutatea dorita. Dupa faza de atac e ok sa tin 5 zile PL si apoi cele de PP iar ?Sau trebuie neaparat sa tin inca 5 zile PP?

dea894you 16 feb 2011 22:01:12

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 

Meniul meu de azi :
MD-cafea cu o lingurita de lapte (0.1 % grasime ), 6 feliute de piept de pui afumat cu branza 0.2% grasime si un iaurt 0%
Pranz- 150g de gratar de piept de pui cu oregano,cimbru etc si branza cu cativa catei de usturoi pisati + un castravete mic murat
Cina- o cana de 200-250 ml de lapte cu cacao ,un iaurt 0% si cateva feliute piept de pui afumat

belisimad 16 feb 2011 22:12:07

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de dea894you (Post 528966)

Buna tuturor! Ma alatur si eu grupului "Dukanilor".http://forum.slabute.ro/images/xsmilies/ch7_10.gif Am inceput regimul pe 15 februarie si deocamdata am slabit un kg!! <:-P O sa modific ticketul meu abia dupa cele 10 zile de atac sa fiu sigura ca nu pun kg :P! Am si eu o intrebare ..Eu vreau sa tin 10 zile faza de atac si apoi 5 zile PP si 5 PL pana ajung la greutatea dorita. Dupa faza de atac e ok sa tin 5 zile PL si apoi cele de PP iar ?Sau trebuie neaparat sa tin inca 5 zile PP?

Dea bine ai venit printre noi iti urez multa bafta la slabit si multa ,multa rabdare ;;). E ok planul tau ..dar 10 zile de Atac sunt foarte multe (e alegerea ta) ,dupa Faza de Atac urmeaza Faza II Croaziera ,se incepe intotdeauna cu zilele de PL. In Croaziera 5PP/5PL sunt perfecte pt greutatea pe care o ai.

di3rvcil 16 feb 2011 23:23:53

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Am fost exilati :)))

belisimad 16 feb 2011 23:41:44

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Meniu PP:
MD: sunca de curcan cu branzica, iaurt cu tarate
PZ: muschi de vita cu sos de iaurt
Gustare 1: ciocolata 85% cacao
CN: muschi de vita cu sos de iaurt
Desert : prajitura de ciocolata Dukan

belisimad 16 feb 2011 23:43:02

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Citat:

Anterior postat de di3rvcil (Post 529185)
Am fost exilati :)))

Di3rvcil de cate saptamani stagnezi la 64 kg? :-/:-/:-/

Nemo 17 feb 2011 00:55:20

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Buna, fetele!:D

Meniul pe azi, zi pp:

MD - somon afumat cu jumate de lipie de tarate
P - perisoare de piept de pui si zeama goala pe linga
C- jambon degresat si jambon semidegresat cu o lingurita de hrean
Cafea, ceai si 20 gr cioco 99%.

Fetele, nu lungiti prea mult faza de atac, 10 zile se recomanda doar cand ai de slabit mult peste 20 de kg, daca rinichii si ficatul sunt OK. :D
Ca se pierd repede kilograme e adevarat, dar nu asta va asigura ajungerea la greutatea dorita ci faza a 2-a.
Produsele pentru diabetici contin in general fructoza, care e jumatatea zaharului, nu are efect asa rapid asupra secretiei de insulina, dar are...plus ca are si calorii.
Marianaghi, ce inseamna tabletuta?:D

Tinky 17 feb 2011 09:32:54

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
Hello lume! >:D< Bun venit noilor dukaneri si mult succes in lupta cu kilogramele ;;)
Eu sunt foarte suparata... se pare ca dieta asta ma costa mai mult decat m-as fi asteptat vreodata :-s De cand am venit in tara, ma duc zilnic la dentist pentru ca intr-un timp foarte scurt mi-au aparut foarte multe carii... ieri doctorita a numarat vreo 7 :-o:(( Pe langa ele, mai am vreo 5 maselute de imbracat, ceea ce ma costa in total frumoasa suma de 2700 lei, echivalentul a 650 euro :(( Fain, nu? :-s Din cate mi-a explicat doctorita, smaltul meu este foarte moale si din aceasta cauza bacteriile mi-au invadat cu usurinta maselele, de unde si atatea carii :( Exista intr-adevar si un factor ereditar in toata aceasta ecuatie, dar pe langa asta si pierderea unui nr relativ mare de kilograme intr-un timp scurt si-a spus cuvantul :( Dna doctor mi-a recomandat sa fac niste analize pentru ca a spus ca sigur am vreo carenta de calciu, fier sau ceva si va trebui sa iau niste suplimente :-s :-< Asa ca va trebui sa va conformez si tuturor celor care au de gand sa tina aceasta dieta pe termen lung si se stiu cu probleme le recomand sa isi faca un set de analize sau sa ia preventiv un aport de vitamine si minerale.
Am si vesti bune, asa ca sa nu va "depresez" de tot :)) Am facut si eu rost intr-un final de cartile lui Dukan si o sa incep zilele astea sa imi bag nasul in ele, in functie de timpul pe care il am la dispozitie. Cu vizitele zilnice la dentist si intalnirea cu prietenii care mi-au lipsit atat de mult, nu prea am avut timp sa intru sa stam de vorba. Serile de obicei sunt dedicate prietenului meu, care si asa sta de dimineata pana seara la facultate... Weekendul acesta vom fi plecati acasa la mine, la Piatra Neamt. Acolo nu voi avea internet din pacate:(
Va doresc o zi faina si sa fiti cuminti! >:D<:-*

belisimad 17 feb 2011 11:43:42

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:A...vMrl8KsXL2_74A
La mine e cam noros afara ,au cazut cateva picaturi de ploaie ...asa as mai fi dormit macar 3 ore (:|
Distractie placuta Tinky la Piatra Neamt ;;)

marianaghi 17 feb 2011 15:18:24

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
vreau si eu prajitura de ciocolata dukan, de unde??????

marianaghi 17 feb 2011 15:21:09

Re: Regimul Dukan (partea 1)
 
tabletuta inseama o patratica din 10 cate are ciocolata


Ora este GMT +2. Ora este acum 21:41:19.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO