forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta cu fructe si legume (http://forum.slabute.ro/dieta-fructe-legume/)
-   -   Legume si fructe dupa desert (http://forum.slabute.ro/dieta-fructe-legume/legume-fructe-dupa-desert-10006.html)

fllory 15 aug 2011 21:53:26

Legume si fructe dupa desert
 
Buna slabutelor,
Am auzit la tv ca daca mananci legume sau fructe (adica mere) dupa desert, nu mai exista un pericol atat de mare sa se depun pt ca legumele si merele au puterea de a tine sub control acest proces.
Ce parere aveti despre asta? Oare chiar ajuta?

Adina14 15 aug 2011 22:02:37

Re: Legume si fructe dupa desert
 
Citat:

Anterior postat de fllory (Post 760676)
Buna slabutelor,
Am auzit la tv ca daca mananci legume sau fructe (adica mere) dupa desert, nu mai exista un pericol atat de mare sa se depun pt ca legumele si merele au puterea de a tine sub control acest proces.
Ce parere aveti despre asta? Oare chiar ajuta?

Buna >:D<
Nu stiu ce sa zic; poate daca astepti macar o jumatate de o ora dupa desert au vreun efect fructele si legumele dar imediat dupa nu prea cred ca e o idee prea buna.Consumate impreuna la o masa cu alte alimente, vitaminele din fructe nu mai sunt asimilate de corpul nostru si din aceasta cauza fructele trebuie mancate doar la gustari, necombinate intre ele cu exceptia citricelor.Iar referitor la legume, nu stiu daca dupa o gogoasa umpluta cu ciocolata iti mai arde sa mananci si un castravete, spre exemplu :))

Tina 16 aug 2011 11:55:29

Re: Legume si fructe dupa desert
 
Nu vad de ce ar ajuta alti carbohidrati (mere) dupa o bomba de carbohidrati (dulciuri). Merele ajuta la scaderea absorbtiei grasimii prin coaja lor, dar nu mare lucru.
Exista pe piata suplimente care blocheaza absobtia de carbohidrati dupa o masa pacatoasa. Sunt naturale, dar nu trebuie abuzat.

Geanynna 17 aug 2011 11:04:08

Re: Legume si fructe dupa desert
 
nu se mananca niciodata fructe dupa masa ( feluri principale ori desert, orice masa)..... trebuie sa stai macar 30min si apoi sa papi un fruct daca chiar vrei....acestea fermenteaza in stomac daca le mananci dupa mancare, plus cum zicea cineva mai devreme, nu asimilezi vitaminele din fruct, deci ce folos ca l'ai mancat

anqutz 17 aug 2011 15:08:08

Re: Legume si fructe dupa desert
 
Fructele se mananca cu minim 30 de min inainte de masa sau la 2-3 ore dupa masa. Deci dupa desert n-au loc. :P

fllory 17 aug 2011 21:55:21

Re: Legume si fructe dupa desert
 
Bine sa lasam fructele de-o parte...cu legumele? Ce parere aveti? Defapt intrebarea mea nu se invartea numai in jurul merelor pt ca oricum era recomandata doar o feliuta de mar nu o lada...mai mult accent se punea pe legume de orice tip.
Si parerea mea e ca daca vrei sa slabesti poti manca si un castravete dupa o gogoasa plina cu ciocolata. Eu una as face orice daca as stii ca nu se depune :P

anqutz 18 aug 2011 08:12:18

Re: Legume si fructe dupa desert
 
Legumele cu IG mic merg combinate cu carbo.

Mihaela1006 19 aug 2011 08:19:11

Re: Legume si fructe dupa desert
 
Citat:

Anterior postat de fllory (Post 763024)
Bine sa lasam fructele de-o parte...cu legumele? Ce parere aveti? Defapt intrebarea mea nu se invartea numai in jurul merelor pt ca oricum era recomandata doar o feliuta de mar nu o lada...mai mult accent se punea pe legume de orice tip.
Si parerea mea e ca daca vrei sa slabesti poti manca si un castravete dupa o gogoasa plina cu ciocolata. Eu una as face orice daca as stii ca nu se depune :P

Chiar si daca nu s-ar pune, nu m-as baza prea tare pe o astfel de combinatie: gogoasa cu ciocolata e un junk food cata vreme nu ai facut-o tu in casa, iar daca o faci tu este un aliment dezechilibrat, cu mult dulce si grasimi rele, de care trebuie sa te feresti. Obisnuinta de a manca alimente de genul asta trage organismul inapoi, te lasa fara energie si iti creeaza/intretine dependenta de dulce. Orice artificiu prin care "nu se pune" gogoasa este un mod de a-ti fura caciula ;;)
Ideal ar fi sa elimini din alimentatie alimentele pe care toate dietele le ponegresc (pe buna dreptate) cum sunt grasimile rele, carbo rai, si sa faci abuz de legume si vegetale cu imaginatie gastronomica prin care sa ai diversitate de gusturi in farfurie...


Ora este GMT +2. Ora este acum 11:43:59.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO