forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Michel Montignac (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/)
-   -   Gasca fetelor care tin Montignac partea X (http://forum.slabute.ro/dieta-michel-montignac/gasca-fetelor-tin-montignac-partea-x-10843.html)

azra 02 ian 2012 21:23:02

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de Monica35 (Post 888208)
Îmi pare rău ca treci prin aceasta durere....eu am trăit-o la17 ani!....iar pierderea tatălui meu am acceptat-o abia acum un an,adică după 17ani de când s-a dus.....Am acceptat asta după 3ani de terapie ,impacandu-mă cu gândul ca de acolo de sus e mereu cu mine.Multa putere iti urez!te pup!

multumesc!
sper ca sa nu dureze asa mult si la mine:)

eva 9 02 ian 2012 23:41:45

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de danielaslim (Post 888083)
md:omleta masline cascaval lapte
pz:iaurt cu seminte
g:o portocala
cn:salata verde si rosi alaturi de un muschi file fript
e bine eva?

la md - ai grija la lapte, ca e insulinogen datorita lactozei, care nu e altceva decat zahar pur... deci mic dejun omleta cu cascaval masline si zahar!
spun asa nu cu rautate.. ci ca sa intelegi mai bine! renunta la lapte.. in general, daca se poate, nu numai maine sau poimaine!

Citat:

Anterior postat de azra (Post 888111)
sper ca anul asta sa ne aline durerile

AMIN!
Citat:

Anterior postat de effegi (Post 888116)
Doresc sa ma realatur si eu grupului de montigniace care lupta cu kg-le pentru ca la mine s-au cam pus kg la loc. Sper sa am sufiecienta vointa desi inca din prima zi am calcat stramb cu niste ciocolata neconforma.

Meniul meu astazi a fost asa:
MD: un mar
P: 3 copanele pui la gratar cu cascaval si castraveti murati, ceai neindulcit
G: migdale crude
C: aripoare de pui cu salata de varza, cioco neconforma, ceai de iasomie neindulcit

Nu mai stiu ce parere are nea Monti cu muraturile, nu prea e ok asa-i?
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

bine ai revenit effegi! obiceiurile ai sa le educi cu timpul, nu-ti face griji pentru ciocolata neconforma...
muraturile sunt ok, daca sunt fara zahar!

Citat:

Anterior postat de Monica35 (Post 888213)
Meniu azi:cereale cu compot de mere G migdale P Mazăre cu pui si salata de varza G fistic C mancare de Mazăre cu pui.Coretati-mă dacă e ceva greșit!

e ok meniul!

in general monti recomanda micul dejun si cina sa fie glucidice! eu personal nu recomand laptele si nici cerealele din motive de sanatate.. nu le recomand in calitate de medic nu pentru ca as fi mofturoasa! asta ar fi parerea despre micul dejun
despre cina, cu atat mai mult daca nu e doar o supa usoara sau ceva f usor nu recomand mesele cu multi carbohidrati seara, pentru ca nu se mai ard! carbohidratii stim toate, sunt combustibilul care ne pune (sau asa ar trebui) in miscare... ori seara gata... inchidem pravaliile si ne bagam in pat... si ce face organismul cu carbohidratii de la cina? ii transforma in glicogen si ii depoziteaza in ficat, muschi, si adipocite (celulele grase).. asa ca atentie!
iar m-am bagat in seama :)) cateodata n am mult de lucru si bat campii pe aici :)) in definitiv voi faceti cum va e voua confortabil si placut!:-*:-*:-*

TinAlexa 03 ian 2012 06:41:47

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Magda am sa iti pove si eu legat de visele cu cei care nu mai sint linga noi, eu nu mai am tata de la varsta de 5 ani am suferit pina acum un an, imi doream si chiar ceream la cel de sus sa il pot vedea macar o data in vis, ultima data, si asa nu mai aveam prea multe imagini cu chipul lui.
Acum un an am avut un vis, eram intr-o camera alaturi de o femeie straina, ea a primit vizita unui barbat batrin cu pielea alba, parul alb, foarte slab si inalt, cind a venit sa se prezinte mi-a spus numele de familie a tatalui meu, cind a dat mina cu mine a avut o mina rece, eu cind am auzit cum il cheama inebunisem si incepusem sa ma lupt cu ceva care ma tinea departe de el, eu vroiam sa ii vorbesc dar nu mai eram bagata in seama se comporta ca si cum eu nu mai eram in camera si treptat a disparut. Dupa ce am avut acel vis eu ma simt mult mai linistita si nu mai am dorinta nebuna ca sa il vad, ma simt ca si cum el ar trai dar mai departe de mine.
Nu stiu cred ca toate astea le patim cind sintem foarte atasati de persoana respectiva, eu imi adoram tatal, nu suportam sa imi spuna cineva ca seman cu mama, cine ma intreba cu cine seman eu fara nici o ezitare spuneam cu tata:)
Asa ca nu sint prosti ce spui tu >:D<>:D<>:D<

oanamagdalena 03 ian 2012 08:56:56

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Buna dimineata!
Fetelor,m-am trezit si mana abia daca ma mai doare!Asa ca am luat repede pastiluta ,m-am uns cu unguent,mi-am pus manseta elastica si imediat ce imi termin cafeaua ma apuc de gatit,ca altfel nu mai incep nici de azi dieta si mananc iar numai prostii...si deja am 54.5..deci am mai pus 1/2 de kg pe langa cele 6:-s...
Stau in dubii daca sa imi fac pt. micul dejun (azi deja e ratat)batoane cu mere sau tarta cu mere(am faina SM),ca eu cand tineam Monti mereu serveam mic dejun glucidic...
Am niste carnita (muschiulet de porc) pusa la marinat cu condimente si vin si vreau sa o fac la cuptor(dupa aceea voi lua doar peste si carne de pui).Garnitura voi avea cel mai probabil brocoli.
Deci cred ca azi la pranz voi papa un polonic de ciorbita de perisoare(Este Monti,ca eu ciorbitele numai Monti le gatesc!)+o bucatica de carne si brocoli.La mine voi lua cred ca tot brocoli si carnita si probabil vreo 2 mere pentru a avea ce rontai dupa ora 18.00 incolo,ca cina va fi probabil la 17.45:(.Am si sarmalute (fara orez,ca eu nu am mai facut de cand cu Monti decat fara orez),dar parca as papa ceva mai usor...
Acum imi beau cafeaua(la care nici inainte si nici acum nu renunt!!!Am tensiunea mica,uneori mi-am luat-o si aveam 88 cu 55,iar abia dupa ce beau cafea ajung la 101 cu 66 sau 106...Daca nu beau cafea ma doare capul rau de tot)..App. de tensiune,Eva iar am o intrebare pt tine.Eu ca am tensiunea mica stiam de ani de zile,dar in ultima vreme(in special de cand m-am ingrasat am pulsul mare(se invarte in jur de 80 plus minus,ceea ce nu mi se pare ok...Si simt si fara sa imi iau tensiunea ca am pulsul aceelerat...De fapt simt ca obosesc si gafai la eforturi mici de cand cu surplusul....asa ca TREBUIE sa iau masuri,ca altfel iar voi ajunge la 65-67 de kg si mi-am promis candva ca nu voi mai lasa niciodata sa se intample asa ceva,doar ca in ultima vreme nu am facut nimic bun in directia asta...)
Va pup si o zi minunata!>:D<>:D<>:D<

oanamagdalena 03 ian 2012 08:59:59

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Am uitat sa precizez ca imediat dupa cafea voi servi micul dejun(avocado cu lamaie si ulei de masline+sare si piper,alaturi de cateva fasiute de file de somon afumat)...Hmmm...cred ca imi fac totusi pt. maine tarta cu mere(fara grasimi,deci aplic reteta glucidica,2 galbenusuri+ fructoza+ bicarbonat+ faina sm+ 1/2 pahar cu apa si ornata cu mere din belsug...Aaaa si ce-i mai important: muuulta scortisoara in compozitie:x)

oanamagdalena 03 ian 2012 09:06:04

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Cristinuta(Canada),am o rugaminte la tine!!!Am salivat de "n" ori in fata bunataturilor Monti prezentate pe blogul acelei d-ne de care ai mai povestit tu,dar fiind in franceza(limba pe care eu nu o cunosc )chiar si folosind google pt. tradus,iese o bazaconie de traducere...Poate cand si cand ne mai pui tu ceva de acolo,ca tu intelegi...Are in ultima vreme numai poze de-a dreptul dementiale:-sssi are si retete de diferite tipuri de paine,printre care si ceva care merge asociat cu grasimi...Nu mai zic si de dulciurile prezentate...OOO ,Doamne!!!:((
Multumesc anticipat!!!:-*:-*:-*:-*:-*

salexandre 03 ian 2012 09:40:22

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Neata,

Si eu savurez cafeaua :)

Meniul de azi arata cam asa :)

MD: 2 clementine
G: mar fiert 200 gr
P: piept pui 150 gr + salata 300 kr
G: prune uscate
C: macrou la cuptor in sos tomat si legume congelate facute la abur.

Cam asta e planul pt azi, sper sa ma si tin de el. Aseara am mancat un mar inainte sa ma culc si cateva smochine uscate dupa cina. Nu a fost foarte bine :(

Oanamagdalena
pot sa te intreb de ce pui ulei de masline cu avocado? Avocado e deja un fruct f gras. Daca il fac piure, cu putina lamaie si sare, piper e mult mai bun si mai sarac in grasimi.

O zi buna :)

danielaslim 03 ian 2012 09:46:37

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 888346)
la md - ai grija la lapte, ca e insulinogen datorita lactozei, care nu e altceva decat zahar pur... deci mic dejun omleta cu cascaval masline si zahar!
spun asa nu cu rautate.. ci ca sa intelegi mai bine! renunta la lapte.. in general, daca se poate, nu numai maine sau poimaine!

AMIN!

ok gata nu lam mai luat:P
frate ejti o dulce la cum ai rabdare cu noi sa intelegem!>:d<

oanamagdalena 03 ian 2012 11:32:26

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de salexandre (Post 888462)
Neata,
Si eu savurez cafeaua :)
Meniul de azi arata cam asa :)
MD: 2 clementine
G: mar fiert 200 gr
P: piept pui 150 gr + salata 300 kr
G: prune uscate
C: macrou la cuptor in sos tomat si legume congelate facute la abur.
Cam asta e planul pt azi, sper sa ma si tin de el. Aseara am mancat un mar inainte sa ma culc si cateva smochine uscate dupa cina. Nu a fost foarte bine :(
Oanamagdalena pot sa te intreb de ce pui ulei de masline cu avocado? Avocado e deja un fruct f gras. Daca il fac piure, cu putina lamaie si sare, piper e mult mai bun si mai sarac in grasimi.
O zi buna :)

Eu il tai feliute,il stropesc cu multa zeama de lamaie,sare si piper si il stropesc cu ulei de masline,pentru un plus de savoare...uleiul se masline nu este interzis in dieta noastra,ba chiar recomandat si la mesele glucidice(dar nu mai mult de o lingura) nu numai la cele lipidice.Nu imi fac griji ca e prea multa grasime,pentru ca e vorba de cativa stropi...Iar avocado si somonul ,desi au continut mare de grasimi,sunt grasimi bune!Cel putin asta am inteles eu din ce am citit in cartile lui...

oanamagdalena 03 ian 2012 11:50:12

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Deci meniul pe azi este:
  • 9.00-mic dejun: o cafea + avocado+file de somon
  • 12.45-pranz: fripturica de muschi de porc + brocoli(ciorbita deja s-a terminat:D,dar am pus fasole la inmuiat ca imi e pofta de bors de fasole)
  • 16.45-cina: la fel ca la pranz
  • pentru diseara pe la 19.30-20.00 am la mine un iaurt 3% si un mar,bineinteles ca va fi mai intai marul si la 30 minuta cel putin va fi iaurtul...sper sa pacalesc foamea si sa nu mai pap la miezul noptii
Portia mea la pranz:
http://i702.photobucket.com/albums/w...a/P1040925.jpg
portia sotului:D:((pfuuu,kaka!:))
http://i702.photobucket.com/albums/w...a/P1040929.jpg
tarta cu mere:
http://i702.photobucket.com/albums/w...a/P1040926.jpg
si bonus cu pitica Sara:
http://i702.photobucket.com/albums/w...a/P1040937.jpg

Va pup si ma pregatesc de munca si in curand de papa de pranz:P


effegi 03 ian 2012 12:03:00

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Ziua buna fetelor!! Multumesc pentru raspunsurile referitoare la muraturi si din fericire pentru mine ai mei nu au pus zahar la nici o muratura :) , am inteles ca doar la gogosari si conopida au pus putina miere de albine.

Oana ca intotdeauana meniurile tale sunt dementiale si arata super bine!!!!! Pofta buna!!!!!!!!!
Deja ai facut tarta??? Ai putea sa imi spui exact proportiile la tarta?? Am si eu faina SM si poate fac si eu :)

Legat de vise si eu pot sa zic ca le dau o mare importanta si de cate ori visez pe cineva caut sa dau de poamana. Slava Domnului ca nu am pierdut pe nimeni foarte foarte apropiat de aceea nu pot sa ma pronunt prea mult in aceasta directie.

O zi frumoasa tuturor, mai tarziu dau si raportul :)

danielaslim 03 ian 2012 12:51:48

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
doamne ce frumos e catelul taau!!!:X

oanamagdalena 03 ian 2012 12:54:15

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Multumesc!
Am pus pana la urma langa farfuria de pranz si cateva fasii de gogosari in otet(productie proprie cu fructoza in loc de zahar).
La tarta mereu am facut din ochi,dar in mare iti pot spune ca pun 2 albusuri,fructoza cam 2 liguri,putin bicarbonat,o lingura scortisoara(imi place sa fie aromata tare de la ea),1/2 pahar cu apa(cam 100-120 ml) si in compozitie am pus si mac (mai aveam cam o lingura rasa) si bucatele minuscule de mar.Apoi am adaugat faina pana am obtinut o compozitie nu f. groasa(cam ca la chec),cred ca in jur de 150-200g(nu am idee daca nu zic prostii).Am ornat si am copt la foc mediu pana a trecut proba scobitorii.
Am fugit la munca!Va pup!!!:-*>:D<

oanamagdalena 03 ian 2012 12:58:34

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de danielaslim (Post 888690)
doamne ce frumos e catelul taau!!!:X

Am 2;;)

Sara e cea mica,iar Joy este baietelul...http://i702.photobucket.com/albums/w...lena/28113.jpg

salexandre 03 ian 2012 13:25:08

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Oanamagalena wow ce rapida ai fost la facut asemenea bunatati. Mi-ai facut pofta de bors de fasole. Da-mi si mie reteta ta te rog daca poti.

Cateii sunt superbi bineinteles.

Effegi eu vroiam sa iti spun doar ca Monti nu agreaza nici mierea :(

danielaslim 03 ian 2012 13:27:21

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 888697)
Am 2;;)

Sara e cea mica,iar Joy este baietelul...http://i702.photobucket.com/albums/w...lena/28113.jpg

io team intrecut cu 7 bichoni=))) a facut catelusa acum 2 luni unii superbi:X si am de gand sa pastrez 2,o fata si un baiat+ mamica si taticul care acum e la plimbare cu tatal meu=))

eva 9 03 ian 2012 13:30:13

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de salexandre (Post 888738)
Effegi eu vroiam sa iti spun doar ca Monti nu agreaza nici mierea :(

agreaza mierea de salcam!

salexandre 03 ian 2012 14:52:45

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Am cumparat niste smochine de la turci mama ce bune sunt. Nu mai pap prune uscate, prefer smochinele astea :)

effegi 03 ian 2012 16:01:53

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Da Salexandre stiu ca mierea de albine nu e conforma si am sa caut sa evit, mai ales ca a pus sotul meu niste pepene rosu la murat de a iesit demential, de fapt nici cu pepenele nu sunt foarte convinsa ca e de acord, insa acum e sezonul :D daca nu trec pe varza murata si castraveciori :D

Eva cum e mierea de salcamm e ok la gust?

Oana cred ca maine fac si eu tarta caci azi nu mai apuc caci am musafiri :)

Meniul pe astazi e cam asa:
MD: kiwi, o cana de iaurt 0,1 cu cereale integrale
P: pulpa pui la gratar, 2 felii cascaval, castravete murat, ceai
G: baton Ideal bar ( neconform of course dar pofta de dulce ma innebuneste, trebuie sa imi iau cioco 75 )
C: carnita tocata (ceva din italia ce contine carne de porc, sare si condimente, trebuie sa o fierb 40 minute si gata) cu salata sau muraturi (sa vad cu ce merge :) )

effegi 03 ian 2012 16:06:09

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Fetelor am cumparat niste paste fainoase integrale ecologice care contin asa: faina integrala ecologica din grau durum, apa, timp de fierbere 6-8 minute. Pot sa le fac cu lapte degresat?

Si am luat si tagliatelle integrale care au aceeasi compozitie insa nu stiu cum sa le fac, ma refer la sos :D Aveti idei?

>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

deedy84 03 ian 2012 16:32:14

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 888433)
Cristinuta(Canada),am o rugaminte la tine!!!Am salivat de "n" ori in fata bunataturilor Monti prezentate pe blogul acelei d-ne de care ai mai povestit tu,dar fiind in franceza(limba pe care eu nu o cunosc )chiar si folosind google pt. tradus,iese o bazaconie de traducere...Poate cand si cand ne mai pui tu ceva de acolo,ca tu intelegi...Are in ultima vreme numai poze de-a dreptul dementiale:-sssi are si retete de diferite tipuri de paine,printre care si ceva care merge asociat cu grasimi...Nu mai zic si de dulciurile prezentate...OOO ,Doamne!!!:((
Multumesc anticipat!!!:-*:-*:-*:-*:-*

Oana, despre ce blog vorbesti?
poti sa-mi dai adresa, te rog, ca sunt si eu interesata?

Merci mult

danielaslim 03 ian 2012 19:12:32

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
buna fetelor am venit sa dau raportul pentru maine:
md:omleta,mozzarella,masline,un iaurt mai gras
pz:iaurt cu seminte de floarea soarelui si niste ciuperci cu cascaval la cuptor
cn:o salata cu :2 crenvusti conformi,niste mozzarella,o rosie,un castravete mic.si 2 frunze salata verde:D
e bine?

oanamagdalena 03 ian 2012 19:44:19

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de salexandre (Post 888738)
Oanamagalena wow ce rapida ai fost la facut asemenea bunatati. Mi-ai facut pofta de bors de fasole. Da-mi si mie reteta ta te rog daca poti.
Cateii sunt superbi bineinteles.
Effegi eu vroiam sa iti spun doar ca Monti nu agreaza nici mierea :(

Pai eu la bors de fasole cam intotdeauna folosesc ceva afumatura pentru gust si in afara de fasole pun ceapa,morcov ras(1-2 bucati la o oala de ciorba,ca Monti ne lasa),ardei gras,ardei capia,rosii cubulete(spre final) sau rosii din conserva(fara zahar!!!),verdeata,putin ulei.Acum vreau sa il acresc cu bors si sa ii pun mult cimbru.Alta data pun ca si verdeata leustean proaspat si frunze de telina...De fiecare data imi iese altfel,functie de cantitatile de legume folosite,functie de verdeata,etc...
Citat:

Anterior postat de danielaslim (Post 888740)
io team intrecut cu 7 bichoni=))) a facut catelusa acum 2 luni unii superbi:X si am de gand sa pastrez 2,o fata si un baiat+ mamica si taticul care acum e la plimbare cu tatal meu=))

Sa va traisca!!!
Citat:

Anterior postat de salexandre (Post 888851)
Am cumparat niste smochine de la turci mama ce bune sunt. Nu mai pap prune uscate, prefer smochinele astea :)

yammy:x
Citat:

Anterior postat de effegi (Post 888930)
Fetelor am cumparat niste paste fainoase integrale ecologice care contin asa: faina integrala ecologica din grau durum, apa, timp de fierbere 6-8 minute. Pot sa le fac cu lapte degresat?
Si am luat si tagliatelle integrale care au aceeasi compozitie insa nu stiu cum sa le fac, ma refer la sos :D Aveti idei?
>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

Pai poti face cu lapte degresat .Iar ca si sosuri poti face un sos de rosii cu busuioc(proaspat sau uscat),o lingura ulei de masline si cativa catei de usturoi.Poti adauga la un sos de rosii si ceva legume gen ciuperci sau ardei capia...Acum depinde de ce gusturi ai.Ideea e ca neavand voie sa le combinam cu carne,smantana sau grasimi de alt fel,trebuie sa condimentezi sosul astfel incat sa aiba gust(eu cel putin asa simt nevoie cand fac paste sau orez)...Poti asocia pastele si cu iaurturi degresate.
Citat:

Anterior postat de deedy84 (Post 888962)
Oana, despre ce blog vorbesti?
poti sa-mi dai adresa, te rog, ca sunt si eu interesata?
Merci mult

Eu am link-ul de la Tinalexa,insa mi l-a trmis pe mesaj privat ca nu avem voie sa punem link-uri...iar mesaj privat poti primi sau trimite doar de la 100 de mesaje in sus(daca am retinut eu bine)...E vorba de mesajele postate de tine pe forum..

oanamagdalena 03 ian 2012 19:48:56

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Azi am avut noroc si am terminat repede treaba la munca si am ajuns si eu acasa la o ora normala...Nu ma simt flamanda si nu am apelat inca la iaurt.Am papat in schimb marul...;;)

oanamagdalena 03 ian 2012 19:52:20

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de danielaslim (Post 889108)
buna fetelor am venit sa dau raportul pentru maine:
md:omleta,mozzarella,masline,un iaurt mai gras
pz:iaurt cu seminte de floarea soarelui si niste ciuperci cu cascaval la cuptor
cn:o salata cu :2 crenvusti conformi,niste mozzarella,o rosie,un castravete mic.si 2 frunze salata verde:D
e bine?

Esti sigura ca sunt conformi???
Pranzul mi se pare cam"subtirel",iar ca alta observatie, nu ai nimic glucidic(nu mic dejun si nu cina) si ar fi trebuit sa echilibrezi eventual printr-o cina glucidica sau mic dejun,depinde ce alegi...

Plecatalaplaja 03 ian 2012 20:24:04

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Meniu azi:

MD: fulgi de ovaz cu iaurt slab (0.1%)
G1: 1 portocala
P: mancare de linte
G2: 1 portocala
C: prune uscate (trebuia ceva mai consistent, dar in drum spre casa mi s-a facut foame, si am zis sa iau o gustare, dar am mancat prea multe prune)

eva 9 03 ian 2012 20:44:08

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de danielaslim (Post 889108)
buna fetelor am venit sa dau raportul pentru maine:
md:omleta,mozzarella,masline,un iaurt mai gras
pz:iaurt cu seminte de floarea soarelui si niste ciuperci cu cascaval la cuptor
cn:o salata cu :2 crenvusti conformi,niste mozzarella,o rosie,un castravete mic.si 2 frunze salata verde:D
e bine?

- nu mai combina lactatele cu branzeturi si oua... sunt clase diferite de alimente
- semintele sunt prajite?
- in plus ai limita la iaurt... si la md si la pranz?
- cremwursti conformi??? nu cred ca exista! in plus cremwurstii sunt f f f grasi si... nu au carne :))..
- de ce 2 frunze de salata si nu un castron de salata... cu ton de exemplu?
- mozzarela si dimineata si seara?

iaurtul e recomandat dimineata un borcan mic de 150g
mozzarela e f grasa
cremwurstii sunt alimente extrem de procesate si extrem de nesanatoase... practic multe calorii goale. iaurtul nu e lapte insa are si el destul zer... zer=lactoza=zahar

eva 9 03 ian 2012 20:47:48

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 889150)
Azi am avut noroc si am terminat repede treaba la munca si am ajuns si eu acasa la o ora normala...Nu ma simt flamanda si nu am apelat inca la iaurt.Am papat in schimb marul...;;)

Magda, despre pulsul ridicat ce sa ti zic... cauze pot fi multe. ar fi stressul la tine zic eu. dar poate fi si tiroida! eu te sfatuiesc sa i faci o vizita medicului de familie.. poti sa faci o analiza daca vrei la privat de TSH ... e scumpa insa. si de la spital cred ca te trimit tot la privat sa dozezi hormonii, pentru ca in spitale lipsesc markerii hormonali... eu cu gandul la tiroida ma duc! dar pot fi multe alte cauze. despre ortoped ce se mai aude?

Monica35 03 ian 2012 21:39:02

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Multumesc muuuuuuult Eva!te rog zi-mi cum e cu fructele uscate:prune,caise,smochine!Sar'mana ca te uiti pe meniuri!Meniu azi:D cereale conforme cu compot de mereG prune uscate -cam 5 bucati P spanac cu orez salbatic si ardei umplut cu ciuperci ,ciocolata conforma 85 cam 40 grame,nu știu ce m- a apucat g2fistic C fasole verde cu usturoi si castraveti acri,caise uscate.Cre'ca cu fructele si cu ciocolata am dat-o in bara!Ce ziceti?

oanamagdalena 03 ian 2012 21:42:18

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 889195)
Magda, despre pulsul ridicat ce sa ti zic... cauze pot fi multe. ar fi stressul la tine zic eu. dar poate fi si tiroida! eu te sfatuiesc sa i faci o vizita medicului de familie.. poti sa faci o analiza daca vrei la privat de TSH ... e scumpa insa. si de la spital cred ca te trimit tot la privat sa dozezi hormonii, pentru ca in spitale lipsesc markerii hormonali... eu cu gandul la tiroida ma duc! dar pot fi multe alte cauze. despre ortoped ce se mai aude?

Acum spre seara mana e ca noua!!!;;)Probabil ca si-au facut efectul si pastilutele si unguentul.Cred ca totul s-a agravat de la o chestie la care nu m-am gandit decat abia azi: ininte de revelion am bagat mana in butoiul cu varza si am tot cautat niste verze care sa imi convina pt. sarmale.Am tot rascolit pana ce mi-a inghetat cumplit mana.Incepuse sa ma jeneze mai de demult si cred ca tot datorita zilelor in care am mai umblat prin butoi(doar ca atunci am luat ce mi-a picat in mana,pe cand acum am tot cautat si am inghetat rau)...Dimineata era binisor mana,dar acum e chiar bine!Abia daca mai simt vreo jena la rasucirea incheieturii si nu ma mai doare aproape deloc.
Off,cand vine vorba sa merg la medic...mereu imi gasesc scuze,niciodata nu am timp pt. mine...Probabil ca va trebui sa fac o vizita medicului de familie si va trebui sa imi fac si analize(am un an jumate de cand nu am mai facut nici analize uzuale,nici Papa Nicolau)...
Sper sa imi fac timp si pt. mine:">:">:">:">:">

danielaslim 03 ian 2012 21:43:35

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 889155)
Esti sigura ca sunt conformi???
Pranzul mi se pare cam"subtirel",iar ca alta observatie, nu ai nimic glucidic(nu mic dejun si nu cina) si ar fi trebuit sa echilibrezi eventual printr-o cina glucidica sau mic dejun,depinde ce alegi...

pai nu prea am idee ce sa pap mai glucidic ca eu vin de la faza 2 de sb....

oanamagdalena 03 ian 2012 21:46:34

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de danielaslim (Post 889255)
pai nu prea am idee ce sa pap mai glucidic ca eu vin de la faza 2 de sb....

cina glucidica inseamna fara grasimi(max. 1 lingura de ulei de masline) asa ca poti orice fel de legume(cu ig mic) sub ce forma vrei,alaturi de orez sau paste,sau doar legumele cu f. putina grasime(1 lingura de ulei de masline)...Supe creme,legume la abur,la tigaie sau la cuptor,salate...lasa-ti imaginatia sa zburde..

danielaslim 03 ian 2012 21:52:39

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 889193)
- nu mai combina lactatele cu branzeturi si oua... sunt clase diferite de alimente
- semintele sunt prajite?
- in plus ai limita la iaurt... si la md si la pranz?
- cremwursti conformi??? nu cred ca exista! in plus cremwurstii sunt f f f grasi si... nu au carne :))..
- de ce 2 frunze de salata si nu un castron de salata... cu ton de exemplu?
- mozzarela si dimineata si seara?

iaurtul e recomandat dimineata un borcan mic de 150g
mozzarela e f grasa
cremwurstii sunt alimente extrem de procesate si extrem de nesanatoase... practic multe calorii goale. iaurtul nu e lapte insa are si el destul zer... zer=lactoza=zahar

gata schimb meniul!
semintele sunt crude
care e limita la iaurt?
pai sunt daia vegetali fara faina fara zahar si grasimea redusa
-nu suport sa mananc numa salata....numi place deloc dak nam si alte chesti...
mozzarella...pai sunt dale globulete mici de 3-4 g...2 la md,2 seara

danielaslim 03 ian 2012 21:53:11

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de oanamagdalena (Post 889258)
cina glucidica inseamna fara grasimi(max. 1 lingura de ulei de masline) asa ca poti orice fel de legume(cu ig mic) sub ce forma vrei,alaturi de orez sau paste,sau doar legumele cu f. putina grasime(1 lingura de ulei de masline)...Supe creme,legume la abur,la tigaie sau la cuptor,salate...lasa-ti imaginatia sa zburde..

ciuperci la cuptor merg?

eva 9 03 ian 2012 21:54:53

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de Monica35 (Post 889250)
Multumesc muuuuuuult Eva!te rog zi-mi cum e cu fructele uscate:prune,caise,smochine!Sar'mana ca te uiti pe meniuri!Meniu azi:D cereale conforme cu compot de mereG prune uscate -cam 5 bucati P spanac cu orez salbatic si ardei umplut cu ciuperci ,ciocolata conforma 85 cam 40 grame,nu știu ce m- a apucat g2fistic C fasole verde cu usturoi si castraveti acri,caise uscate.Cre'ca cu fructele si cu ciocolata am dat-o in bara!Ce ziceti?

e ok... nici ciocolata prea multa nici prune... seriously, 5 bucati? e ok.. f ok

parerea mea despre fructele uscate? pai daca fructele proaspete sunt apa cu fructoza :)) fructele uscate/deshidratate sunt doar fructoza :)) si ceva fibre! glumesc oarecum. normal, fructele sunt naturale, nu procesate nu prelucrate nu nimic si sunt de parere ca alimentele naturale sunt sanatoase indiferent ce! doar ca trebuie mancate cu masura... ca orice de altfel nu? singurele de care se poate face abuz sunt ... frunzele! legumele! insa fructele trebuie tratate cu mofturi!

Monica35 04 ian 2012 07:00:53

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Multumesc de sfat ,Eva!

oanamagdalena 04 ian 2012 08:34:49

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de danielaslim (Post 889265)
ciuperci la cuptor merg?

Iti raspund cam tarziu...:">...sunt ok,daca nu au branza,oua si alte frasimi,pt.ca altfel sunt si asa ok,insa nu mai sunt masa glicidica.

Buna dimineata!Eu imi savurez deja cafeaua alaturi de o felie generoasa de tarta cu mere(a iesit mi-nu-na-ta!!!:x)...Peste vreo jumatate de ora intru in priza la bucatarie.Vreau sa fac ciorbita/borsul de fasole,sa fac si o bucatica de peste sa iau la mine cu dovlecei sau brocoli.Sa nu va speriati daca pe timp de iarna o sa ma auziti mereu cu brocoli ,dar mie imi place la nebunie si cum iarna nu am prea multe oferte de alte legume sau salate...iar la Kaufland cel proaspat e iarna la un pret f bun(4 ron,dar l-am luat de sarbatori cu 3)...o sa ma tot auziti ca pap asa ceva...Trebuie insa sa incerc si o supa crema,chiar daca eu nu sunt prietena cu supele,mai ales cu cele crema,am vazut ca Monti in meniurile date ca el de exemplu are o gramada de supe,mai ales supe crema:D
O zi minunata si fara abateri!
P.S.:ieri pt. prima data dupa muuuuult timp am reusit sa fiu conforma si desi am papat la 16.30,iar mai apoi pe la 18 am papat un mar,si desi m-am culcat la ora 1 noaptea...nu am mai papat nimiiiic.Doar am baut pe la 22.00 o cana de ceai cu lamaie ca imi cam era fomita...Sunt mandra ca am reusit sa ma abtin ,desi am fost tentata la un moment dat sa ma duc sa pap cateva sarmalute cu varza,care chiar daca erau Monti...ar fi fost deja o cina tarzie nedorita...
Eiiii,dar sa vedem azi ce va mai fi.O sa incerc sa pap pe la 19.30-20.00 un iaurt ca sa nu ma ia prea tare foamea si sa cad in isapita,nu???
Meniul pt. azi il voi scrie mai tarziu,inca nu m-am hotarat ce va fi;)

oanamagdalena 04 ian 2012 08:40:13

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de eva 9 (Post 889193)
- nu mai combina lactatele cu branzeturi si oua... sunt clase diferite de alimente

Eva,stiu ca sunt clase diferite de alimente,dar eu la Monti nu am vazut interdictia combinarii lor,asa cum se practica la dietele disociate(de ex.la Rina's,unde clar ca alegeam la ziua de proteine fie proteina-carne,fie oua,fie lactate,NICIODATA impreuna...),dar la Monti?Eu nu am tinut cont de regula asta si am amestecat si carne cu branzeturi,dar si oua cu branzeturi sau cu carne(mai ales atunci cand retelele impuneau oua)...E drept ca daca evitam combinarea atunci probabil ca si rezultatele vor fi mai rapide,insa Monti chiar interzice?:-/
Te pup!!!:-*>:D<

salexandre 04 ian 2012 09:39:39

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Neata fetele,

Oanamagdalena te felicit pt voinata :) ai de ce sa fii mandra si azi tot asa.

Eu ieri am mancat cam multe smochine.

Azi am planificat:

MD clementina+ wasa + gem
G1 migdale
P salata: rucola, spanac, branza feta 25 gr, masline, oua, rosii, castraveti cu putin ulei de masline si balsamico
G2 smochine sau prune uscate
C: piept de pui cu rosii sau niste macrou in sos tomat care mi-a ramas de ieri.

Diseara vreau sa fac spanac cu oua pt maine :) nu am mancat de mult si chiar mi-e foame.

Am facut si eu humus dar mi se pare oribil :( cred ca am pus prea mult tahini :( va trebui sa il arunc.

Am o punga cu boabe de soia. Ce reteta imi recomandati?

Pupici si o zi buna

oanamagdalena 04 ian 2012 09:46:22

Re: Gasca fetelor care tin Montignac partea X
 
Citat:

Anterior postat de salexandre (Post 889600)
Neata fetele,
Oanamagdalena te felicit pt voinata :) ai de ce sa fii mandra si azi tot asa.
Eu ieri am mancat cam multe smochine.
Azi am planificat:
MD clementina+ wasa + gem
G1 migdale
P salata: rucola, spanac, branza feta 25 gr, masline, oua, rosii, castraveti cu putin ulei de masline si balsamico
G2 smochine sau prune uscate
C: piept de pui cu rosii sau niste macrou in sos tomat care mi-a ramas de ieri.
Diseara vreau sa fac spanac cu oua pt maine :) nu am mancat de mult si chiar mi-e foame.
Am facut si eu humus dar mi se pare oribil :( cred ca am pus prea mult tahini :( va trebui sa il arunc.
Am o punga cu boabe de soia. Ce reteta imi recomandati?

Pupici si o zi buna

Tahini este pasta concentrata de susan si e amaruie daca nu e folosita cum trebuie.In Israel am mancat pe langa humus(care neaparat contine tahini-thina se numeste acolo acest tahini),si thina,care se prepara exclusiv din aceasata pasta.Ideea e ca trebuie sa stii sa le dozezi,se adauga si lamaie si apa si usturoi si ulei de masline la final...Daca ai mancat o data si humus si thina "de la mama lor" atunci vei stii sa le potrivesti de gust(si sunt extrem de gustoase),insa nu as stii ca sa iti spun exact dozajul,pt. ca eu le prepar gustand din ele si imi ies asa cum am papat acolo:x:x:x:x:x(ce-i drepat pana acum am folosit thina golmit de acolo,nu am incercat inca tahini de la noi...)
Despre soia nu stiu ce sa iti zic...:">


Ora este GMT +2. Ora este acum 23:19:58.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO