forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rapida (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/)
-   -   Dieta proteica -Opinii (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/dieta-proteica-opinii-9226.html)

A251 24 mai 2011 07:49:18

Dieta proteica -Opinii
 
Buna fetelor ,

Postez si eu o dieta si va rog pe cele mai experimentate in ale nutritiei sa va dati cu parerea. Rezultatele sunt exceptionale , cea de la care am primit-o a slabit de la 70 kg la 59 kg in aprox 5 saptamani. Dieta mi se pare cam restrictiva dar avand in vedere rezultatele rapide ma tenteaza foarte tare.
1. luni : carne,peste ,oua
2. marti :1 fruct (ananas)
mezeluri slabe
carne,oua ,legume

3. miercuri : carne,peste ,oua
4. joi carne,peste ,oua
5. vineri :oua,salata
ton in suc propriu
vitel+salata

6. sambata- oua,ciuperci,ceapa
7. duminica 1 iaurt 0,1%,
carne,peste,legume

Mancarea impartita in 4-5 mese/zi
Lichide:apa plata,ceaiuri neindulcite si cafea
Carne permisa : fiarta sau fripta de pasare,vitasi porc fara grasime
Atentie:fara paine ,paste,cartofi numai ce scrie pe hartie!!!!!!!


Dieta se tine doar doua saptamani urmata de o perioada de intretinere de min o luna


DrIulia2010 24 mai 2011 18:22:56

Re: Dieta proteica -Opinii
 
Citat:

Anterior postat de A251 (Post 667279)
Buna fetelor ,

Postez si eu o dieta si va rog pe cele mai experimentate in ale nutritiei sa va dati cu parerea. Rezultatele sunt exceptionale , cea de la care am primit-o a slabit de la 70 kg la 59 kg in aprox 5 saptamani. Dieta mi se pare cam restrictiva dar avand in vedere rezultatele rapide ma tenteaza foarte tare.
1. luni : carne,peste ,oua
2. marti :1 fruct (ananas)
mezeluri slabe
carne,oua ,legume

3. miercuri : carne,peste ,oua
4. joi carne,peste ,oua
5. vineri :oua,salata
ton in suc propriu
vitel+salata

6. sambata- oua,ciuperci,ceapa
7. duminica 1 iaurt 0,1%,
carne,peste,legume

Mancarea impartita in 4-5 mese/zi
Lichide:apa plata,ceaiuri neindulcite si cafea
Carne permisa : fiarta sau fripta de pasare,vitasi porc fara grasime
Atentie:fara paine ,paste,cartofi numai ce scrie pe hartie!!!!!!!


Dieta se tine doar doua saptamani urmata de o perioada de intretinere de min o luna


Nu pot sa am o parere buna despre aceasta dieta si mai ales de pierderea atator kg intr-un timp scurt,se produc dezechilibre majore.
In timp aceste diete proteice presupun unele urmari:rinichi suprasolicitati,eliminarea calciului prin urina,cresterea colesterolului,etc.

P.S. In celalalt topic spuneai ca persoana respectiva a slabit de la 70 kg la 62 kg,aici spui 59.:P

A251 24 mai 2011 18:38:34

Re: Dieta proteica -Opinii
 
A ajuns la 59 pentru ca intrat in faza de mentinere. Nu incurajez aceasta dieta , sunt spectaculoase rezultatele si de aceea m-a tentat. Multumesc pentru opinia ta

pycolyna03 27 mai 2011 10:06:27

Re: Dieta proteica -Opinii
 
as tine si eu dieta asta dar o mare problema nu pot manca peste nu imi place bafta

Dio 27 mai 2011 11:45:55

Re: Dieta proteica -Opinii
 
O mare prostie. Ce ai postat tu este o dieta low-carb gresita, in care se pune accent pe proteine in loc sa fie un echilibru intre proteine si grasimi (dieta low carb) sau sa fie accentul pe grasimi (keto sau atkins).

Cei (sau mai de graba cele, pe acest site) care vin cu astfel de idei si termina cu "e restrictiva dar da rezultate" nu inteleg cum functioneaza corpul omenesc. Nu vreau sa intru in detalii pentru ca m-am aprins putin si o sa ajung sa scriu un post de 4 pagini pe care nimeni nu o sa-l citeasca si nu o sa aduca nici o utilitate.

Nu inteleg de ce nu mananci toata saptamana doar pui si nimic altceva. Nu o sa ii dai organismului ce are nevoie si slabeste. La fel ca daca ai manca doar varza. Sau daca ai manca doar iaurturi. Sau numai oua.

Vrei o dieta restrictiva dar ceva mai echilibrata? Mananca o luna zilnic doar Vita + brocoli si cu putina smantana. Mai multa smantana la micul dejun, mai putina la cina. Mai multa vita la micul dejun, mai putina la cina. Ai proteine (vita), grasimi (vita/smantana), putini carbohidrati, fibre. Mai adaugi eventual o bucatica de cascaval la micul dejun si ata a fost. Fara dulciuri, fara fainoase, fara carbohidrati in exces.

VentoFreddo 27 mai 2011 12:00:32

Re: Dieta proteica -Opinii
 
=))Dio,ce-mi place cum le zici tu..:D

A251 28 mai 2011 11:13:56

Re: Dieta proteica -Opinii
 
Multumesc pentru sfaturi ! M-am oprit dupa 4 zile de dieta , rezultatul :minus 2 kg dar m-am ales cu o senzatie de gust amar si o fiere care se revolta. Este adevarat ca m-au tentat rezultatele pe care le-am vazut la cele care au tinut dieta , dar nu e pentru mine. Pot trai luni de zile fara sa mananc carne , nu este un aliment pe care sa-l prefer.
Am facut din nou greseala sa vreau slabit peste noapte , uenori imi pierd rabdarea si in special in fazele de stagnare si atunci o iau pe aratura. Cred ca ma intorc la dieta primita de la nutritionist , a fost singura din cate am tinut , cu care am slabit constant. Am intrerupt-o cand am facut pneumonie si am sperat ca o sa gasesc o cale mai rapida de a scapa de 8-10 kg.
Multumesc inca o data pentru "trasul de urechi" :)


Ora este GMT +2. Ora este acum 14:29:56.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO