forum.slabute.ro

forum.slabute.ro (http://forum.slabute.ro/)
-   Dieta Rapida (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/)
-   -   Dieta "Slabire Rapida" - II (http://forum.slabute.ro/dieta-rapida/dieta-slabire-rapida-ii-172.html)

Slabuta 07 mar 2009 22:37:54

Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Contra

Din pacate, dietele rapide au cea mai mare cautare. Tot din pacate, pe internet, o adolescenta va gasi mai repede o dieta drastica si care promite o slabire rapida decat indici/sfaturi despre cum sa traiesti si slabesti sanatos si sa nu apelezi la astfel de regimuri de infometare.
Kilogramele in plus sunt in primul rand o problema de sanatate. Si, ca in orice problema de sanatate conteaza foarte mult ca “tratamentul aplicat” sa fie indreptat spre rezolvarea problemei si nu spre agravarea ei.
Dietele rapide nu sunt un “tratament” adecvat si recomandat.
Aportul caloric zilnic nu atinge pragul de 1000 calorii, din acest motiv dieta pooate fi incadrata cu succes la capitolul “infometare”.
Aceasta dieta nu poate fi urmata de nici o categorie de varsta.
Aceasta cura drastica poate avea o serie de efecte negative asupra sanatatii tale. Ai grija sa iei deciziile corecte!

Pro


Pot fi luate ca exemplu de mese principale intr-o dieta echilibrata, urmatoarele zile:
  • pranzul din ziua de luni (fara fruct)
  • pranzul din ziua de marti (fara fruct)
  • pranzul din ziua de miercuri (fara fruct)
  • pranzul din ziua de joi (fara fruct)
  • pranzul din ziua de vineri
  • pranzul din ziua de sambata (fara cafea)
  • pranzul din ziua de duminica (fara fruct)

Slabire 5 kg intr-o saptamana, cu respectarea regimului.

Luni
Dimineata: o cafea cu zaharina, o felie de garham cu 50 g branza de vaci dietetica.
Pranz: 100 g piept de pui la gratar, salat de castraveti cu marar si lamaie, 1 kiwi.
Cina: 1 kiwi.

Marti
Dimineata: cafea cu zaharina, o felie de graham cu o lingurita de miere.
Pranz: salau la gratar cu lamaie, 1 mar.
Cina: 1 iaurt mare dietetic.

Miercuri
Dimineata: o cafea cu zaharina, o felie de garham cu 50 g branza de vaci dietetica.
Pranz: 200 g curcan la tava, salata verde, prune.
Cina: mamaliguta cu branza dietetica.

Joi
Dimineata: ceai cu lamaie, o felie de graham cu o lingurita de miere.
Pranz: supa de legume, 200 g vitel la gratar, 1 mar.
Cina: o cana cu lapte de 1,8 % grasime.

Vineri
Dimineata: o cafea cu zaharina, o felie de garham cu 50 g branza de vaci dietetica.
Pranz: piept de pui la gratar, salata verde.
Cina: salata de varza.

Sambata
Dimineata: ceai cu lamaie, 1 ou fiert.
Pranz: vita cu salata de sfecla rosie, o cafea.
Cina: peste

Duminica
Dimineata: cafea, o felie de graham cu o lingurita de miere.
Pranz: pui cu salata de legume, ardei verde umplut cu branza de vaci si marar, mere.
Cina: doua mere coapte.


Atentie!!! Inainte de a incepe cura de slabire, consultati-va medicul de familie.

AlexaIuliana 17 mai 2010 10:43:26

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
cu toate ca se mananca "binisor"..nu prea cred ca este recomandat....

Slabuta 17 mai 2010 15:25:28

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Citat:

Anterior postat de AlexaIuliana (Post 189822)
cu toate ca se mananca "binisor"..nu prea cred ca este recomandat....

Este o dieta mai mult de infometare decat de slabire.
Astfel de diete trebuie evitate. :)

E pusa aici ca sa fie discutata si fetele sa inteleaga de ce nu e bine sa urmeze asfel de regimuri.

Andrutzi Sophiutzi 08 feb 2011 15:56:27

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Salut slabutelor!
Eu sunt in faza de "platou", am slabit cam 25 de kg si acum nu mai reusesc sa scap de 3!
Ma chinui de 3 luni si nu pot sa scap de astea 3!
Nu merge cu nimic, nici cu regim, nici cu exercitii! Adica, scap de ele si imediat le pun la loc... si asta se intampla de 3 luni! Ma gandeam la ceva suplimente... Ce parere aveti?

LicuriciColorat 08 feb 2011 15:58:53

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Citat:

Anterior postat de Andrutzi Sophiutzi (Post 515643)
Salut slabutelor!
Eu sunt in faza de "platou", am slabit cam 25 de kg si acum nu mai reusesc sa scap de 3!
Ma chinui de 3 luni si nu pot sa scap de astea 3!
Nu merge cu nimic, nici cu regim, nici cu exercitii! Adica, scap de ele si imediat le pun la loc... si asta se intampla de 3 luni! Ma gandeam la ceva suplimente... Ce parere aveti?


Buna Andrutzi
incerca sa iti dai seama,de ce te ingrasi la loc,nu cumva dupa ce slabesti papi prostioare sau te lasi de sport?
ce sport faci?cam ce papi intr'o zi?
eu cred ca daca ai o alimentatie sanatoasa si sport,mai ales cardio vei scapa intr'o luna 3kg dar trebuie sa ai mare grija la mentinere
felicitari pt cele 25kg slabite

Andrutzi Sophiutzi 08 feb 2011 16:06:41

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Ma bucur ca e cineva activ aici! Multumesc de mesaj!
Ma ingras pentru ca mananc relaxat, fara sa imi numar caloriile consumate ca sa le dublez pe cele arse. Am slabit cu foarte mult sport si mese controlate.Acum incerc sa am o viata normala si asta ma costa 3 kilograme bine fixate! Prostiute nu pap deloc, nu sunt fan dulciuri si ma straduiesc sa mananc mananc sanatos "home made slow food"!

LicuriciColorat 08 feb 2011 16:08:44

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Citat:

Anterior postat de Andrutzi Sophiutzi (Post 515658)
Ma bucur ca e cineva activ aici! Multumesc de mesaj!
Ma ingras pentru ca mananc relaxat, fara sa imi numar caloriile consumate ca sa le dublez pe cele arse. Am slabit cu foarte mult sport si mese controlate.Acum incerc sa am o viata normala si asta ma costa 3 kilograme bine fixate! Prostiute nu pap deloc, nu sunt fan dulciuri si ma straduiesc sa mananc mananc sanatos "home made slow food"!

poi atunci incerca tot asa cu 3 mese si 2 gustari la ore apropiate+cardio
schimba ceva,incerca sa'i dai un imbold corpului,papa de exp 4 zile mai multisor da sanatos si nu fa sport,apoi daca faceai sport seara fa'l dimineata,incerca sa schimbi ceva
daca slabesti apoi incerca sa te mentii,pe site gasesti cateva fete care sunt la mentinere de ceva timp si le e foarte bine;)
mult succes

Andrutzi Sophiutzi 08 feb 2011 16:13:49

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Multumesc de sfaturi! Asta ar fi solutia, sa schimb ceva radical (eventual sa mai scot din meniu ceva, sa scap de "afurisitele 3", sa las organismul sa se obisnuiasca cu kg-ele (adica iarasi 3 luni de efort) si apoi sa ma mentin! Am de lucru nu gluma! Totusi ceva suplimente ajutarete nu cunosti?

LicuriciColorat 08 feb 2011 18:02:13

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Citat:

Anterior postat de Andrutzi Sophiutzi (Post 515669)
Multumesc de sfaturi! Asta ar fi solutia, sa schimb ceva radical (eventual sa mai scot din meniu ceva, sa scap de "afurisitele 3", sa las organismul sa se obisnuiasca cu kg-ele (adica iarasi 3 luni de efort) si apoi sa ma mentin! Am de lucru nu gluma! Totusi ceva suplimente ajutarete nu cunosti?

nu exista suplimente minune care sa te ajute
singuru mod sanatos si fara efecte adverse :alimentatia si sportu
pastilele minune doar iti distrug sanatatea si efectu yo-yo e garanta + extra kg
deci fara suplimente;)
ai incredere ca o sa reusesti,e de munca dar merita,fii relaxata,nu o lua ca pe o dieta,ia'o ca pe un stil de viata:)

Andrutzi Sophiutzi 09 feb 2011 15:35:38

Re: Dieta "Slabire Rapida" - II
 
Multumesc de sfaturi si incurajari!


Ora este GMT +2. Ora este acum 12:53:30.

Powered by vBulletin Versiunea 3.8.4. Copyright ©2000-2024 Jelsoft Enterprises Limited.


SEO by vBSEO